dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 9
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 167
  1. #41
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Ile kilo węgla tam weszło. Ubijałeś jakoś, aby była w miarę równa gęstość warstwy węgla?

  2. #42

    Domyślnie

    Weszło 10kg. Dałem matę f4 żeby nie pyliło. Obudowa z filtrem do przeróbki za ok 40-80 zł zalezy jak poszukasz. coś takiego - wyjścia 200mm.
    https://allegro.pl/oferta/obudowa-fi...vat-6773984721
    Grzana powierzchnia 185[m2]. 90% powierzchni kalafiory. Grzane PC PW samoróbka z klimy ala Toshiba estia 11 KW. Bufor 1500l. (pozostałość po śmieciuchu), CWU zbiornik z wężownicą 500l grzany raz na dobę o 13. W 2018 roku wstawiona klima konsola Gree na parterze do grzania.- rzadko używana. Na dachu PV 9,6 kw. Rekuperacja.

  3. #43
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    No fajne rozwiązanie. Należy jednak pamiętać, że najpierw "odpylamy" powietrze a potem "odsmradzamy". Filtr węglowy "zabija" się cząstkami stałymi a takim jest dym. Zatykają się pory i zmniejsza się jego powierzchnia czynna.

  4. #44
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Robert_Pieczarko

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Czechowice-Dziedzice
    Kod pocztowy
    43-502
    Posty
    21

    Domyślnie

    Dzięki @Stermaj za odp i foto filtra, mam identyczny, tylko mniejszy. Zamówiłem w firmie z Tychów. Koło 6,5kg węgla. Nie wiem jak w Twoim zmieściło się 25 kg.
    Niestety dzisiaj mam 300-350 ug PM10 na zewnątrz, wpuszcza koło ~20 i jednak "czuje" taki dziwny zapach mimo węgla. Niestety wyłączyłem instalacje, na zewnątrz nie ma czym oddychać.

    Tak jak pisałem, po wielu konsultacjach, zabieram się za ostateczne rozwiązanie które dla przepływu 150 m3/h pozwoli aby powietrze miało kontakt z węglem ~2s.
    Zgodnie z moimi obliczeniami potrzebuje filtra z 50 [sic!] kg węgla. To są i tak "znikome" wartości patrząc jakie filtry ma przemysł, gdzie mówimy o zakładach w których pracuje kilka ton węgla aktywnego.

    będę miał 4 filtry takie jak Ty, połączone kolanami w całość, zamknięte w skrzyni OSB. Zastanawiam się tylko z czego zrobić ścianę samego filtra (blacha perforowana z otworami 2mm?) Bo sama podstawa filtra to np. redukcja 315/200 mm + właśnie ta blacha na obudowę. Jakieś pomysły?

  5. #45
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Muszę się pochwalić, że wykonany przeze mnie zespół filtrów, opisany w tym wątku, sprawuje się jak na razie znakomicie. Jestem zadowolony, zero problemów ze smogiem. Zapylenie na nawiewie, po 4 miesiącach eksploatacji, wykazuje, przy zapyleniach na zewnątrz kilkaset procent normy, 0 procent. Wydawałoby się, że miernik się uszkodził ale wykonywałem pomiar kontrolny innym miernikiem i też wykazuje 0 procent.
    Jak sąsiad rozpala swojego kopciucha i czerpnia zaciągnie dym, to czasami pokaże kilka procent, nim zatrzymają się wentylatory w rekuperatorze sterowane zewnętrznym czujnikiem, no ale wtedy czujnik wykazuje już ponad 1000% normy.
    Jest jeszcze jedna pozytywna sprawa, kilkaset metrów od strony, z której najczęściej wieją wiatry, 3 budynki (pensjonaty) zmieniły ogrzewanie z kopciuchów na gazowe, co znakomicie poprawiło tło zapylenia w moim regionie.

  6. #46
    ELITA FORUM (min. 1000)
    tkaczor123

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Do pomiarów używasz sds011?? U mnie 4 kopciuchy są w promieniu 50m, dwa dymy siwe dwa czarne jakby pampersy palone były.

  7. #47

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Muszę się pochwalić, że wykonany przeze mnie zespół filtrów, opisany w tym wątku, sprawuje się jak na razie znakomicie. (...)m
    Stermaj zrób rysunek z wymiarami tej skrzyni.i gdzie kupujesz filtry napisz. Na wiosnę ogarnę temat. Za cholerę nie mogę rozkminic tego ze zdjęć.
    Finalizuje budiwe domu i cholera mnie bierze od smogu. Niby w najbliższej okolicy nie palą, niby jest wiatr z ciągnie ten smog strasznie. Nie ma czym oddychac.

  8. #48
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał tkaczor123 Zobacz post
    Do pomiarów używasz sds011?? U mnie 4 kopciuchy są w promieniu 50m, dwa dymy siwe dwa czarne jakby pampersy palone były.
    Nie HPMA115S0-XXX. Pracują po UART z wykorzystaniem arduino.

  9. #49
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Stermaj zrób rysunek z wymiarami tej skrzyni.i gdzie kupujesz filtry napisz. Na wiosnę ogarnę temat. Za cholerę nie mogę rozkminic tego ze zdjęć.
    Finalizuje budiwe domu i cholera mnie bierze od smogu. Niby w najbliższej okolicy nie palą, niby jest wiatr z ciągnie ten smog strasznie. Nie ma czym oddychac.
    Na SARKOFAG trzeba 2m długości ze 70cm szerokości i tyle samo wysokości + miejsca, aby wyciągnąć filtry do góry. Pokrywy leżą swobodnie na skrzyni na uszczelkach z gąbki. Na razie jest ok. No ale czas pokaże czy nie trzeba będzie czegoś poprawić.
    Z wymiarami, hm gdzieś miałem to narysowane bo dawałem do pocięcia płyt w merlinie, ale muszę znaleźć.

    Filtry kupowałem na allegro i tu:http://www.biteko.pl/
    Ostatnio edytowane przez Stermaj ; 06-01-2020 o 15:40

  10. #50

    Domyślnie

    A jak z oporami przepływu?
    Niestety u mnie będzie reku AP4 300 i nie wiem czy mogę sobie pozwolić na taki sarkofag przed

  11. #51
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał Foxikos Zobacz post
    A jak z oporami przepływu?
    Niestety u mnie będzie reku AP4 300 i nie wiem czy mogę sobie pozwolić na taki sarkofag przed
    Im większe filtry tym mniejsze opory. Tam jeden filtr kieszeniowy F9 ma powierzchnię ponad 5m2. Myślę, że opory nie są większe niż oryginalny filtr w rekuperatorze, który trzeba wyjąć, więc opory wypadkowe nie powinny się zwiększyć.

  12. #52
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Stermaj zrób rysunek z wymiarami tej skrzyni.i gdzie kupujesz filtry napisz. Na wiosnę ogarnę temat. Za cholerę nie mogę rozkminic tego ze zdjęć.
    Finalizuje budiwe domu i cholera mnie bierze od smogu. Niby w najbliższej okolicy nie palą, niby jest wiatr z ciągnie ten smog strasznie. Nie ma czym oddychac.
    W załączeniu nieudolne ręczne rysunki i dodatkowe zdjęcia.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20190917_163600.jpg
Wyświetleń:	280
Rozmiar:	89,8 KB
ID:	439125Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20190917_163903.jpg
Wyświetleń:	232
Rozmiar:	88,5 KB
ID:	439126Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20200107_124004.jpg
Wyświetleń:	288
Rozmiar:	81,1 KB
ID:	439129Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20200107_124016.jpg
Wyświetleń:	200
Rozmiar:	77,7 KB
ID:	439130

    Skrzynia wykonana z 3 płyt OSB grubości 22mm.
    Na rysunkach podany jest sposób pocięcia płyt oraz sposób ich złożenia.
    Filtry mocowane są na "kantówkach" 5x5cm.
    Pod pokrywami są dodatkowo wokoło "kantóweczki" 3x3cm.
    Również na "kantówkach" podtrzymujących filtry są przykręcone "kantóweczki" aby stabilizować filtry. Do "kantóweczek" są przykręcone "obrotowo" kątowe blaszki dla przyciśnięcia filtrów do uszczelek. Uszczelki gumowe do okien typu "D" przyklejone są do "kantówek".
    Ostatnio edytowane przez Stermaj ; 07-01-2020 o 12:09

  13. #53

    Domyślnie

    Masz ciekawy przypływ powietrza w tym filtrze. Ja myślę zrobić jednak wzdłuż filtry tylko pod kątek ~30*, żeby zwiększyć powierzchnię.

  14. #54
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał gregos11 Zobacz post
    Masz ciekawy przypływ powietrza w tym filtrze. Ja myślę zrobić jednak wzdłuż filtry tylko pod kątek ~30*, żeby zwiększyć powierzchnię.
    Każdy z 2 filtrów kieszeniowych F9 a takie mam (poza kasetowym wstępnym G4) ma ponad 5m2 powierzchni. Kąt o ile zmieni Ci powierzchnię filtra płaskiego? Kieszeniowe dobrze pracują w tych warunkach tylko w z kieszeniami w pionie. Przepływ powietrza jest tak laminarny dla nich, że nie jest w stanie ich "nadmuchać".
    Miałem rozwiązanie z kieszeniami w poziomie, podwieszałem je specjalnymi uchwytami a i tak mi się zdarzało, że któraś z kieszeni się zagięła i pozostała czysta bo przez nią nie przepływało powietrze.
    Tylko duże powierzchnie filtracyjne przy małym przepływie mogą skutecznie zatrzymywać pyły przez dłuższy czas, ponieważ przepływające powietrze nie przeciska ich tak łatwo przez filtr. To są moje obserwacje i tego będę się jak na razie trzymał .

  15. #55

    Domyślnie

    Camfil na swoich stronach dla standardowych rozmiarów filtrów pozwala obliczyć początkowy spadek ciśnienia:
    https://www.camfil.com/en/products/g...flo-xlt-_-6207
    I tak dla filtra kieszeniowego HiFlo XLT F9 592x592x520, dla przepływu 400 m3/h początkowy spadek ciśnienia to 13 Pa

    Nie ma filtrów płaskich F9, więc dla porównania filtry F7
    Oba w porównywalnej klasie ePM1, dla przepływu 400 m3/h
    Kieszeniowy HiFlo XLT ePM1 60% 592x592x520 - 5 Pa
    Filtr płaski EcoPleat G ePM1 55% - 9 Pa
    Jak widać dla takich powierzchni filtracji, spadek ciśnienia (strata) na filtrze to sprawa zupełnie pomijalna.

    Wg mnie, optymalnym rozwiązaniem dla domu jest zestaw:
    592x287x50 M5 - ok 10 Pa
    592x287x520 F9 - ok 30 Pa

    Razem taki zestaw daje na dzień dobry ok 40 Pa, co daje się monitorować przetwornikiem (presostatem)
    Miej więcej taki opór stawiają oryginalne wkłady filtracyjne M5 w centralach (np. w Thessla) które wymienia się przy spadku około 120 Pa.

    Kwestią dyskusyjną jest, czy taki zestaw jak ma kolega Stermaj wytrzyma 1 sezon.
    Pojemność pyłową bezapelacyjnie ma wystarczającą.
    Z mojego doświadczenia jednak wiem, że taki dokładny filtr F9 (wyłapuje bardzo dużo pyłu) po pewnym okresie zaczyna po prostu śmierdzieć tym co wyłapał.
    Ciekaw jestem wniosków, jakie wyciągnie ze swojej konstrukcji kolega Stermaj.
    Przydało by się wiedzieć jak często centrala jest zatrzymywana.
    Mieszkam w regionie, gdzie norma potrafi być przekroczona 700% przez kilka dni z rzędu.
    Zatrzymanie centrali w celu oszczędności na zestawie filtrów za 300 PLN do mnie jednak nie przemawia.
    Ostatnio edytowane przez _John ; 07-01-2020 o 22:37

  16. #56

    Domyślnie

    u mnie przekroczenia potrafią być po 1200%, ale tak duże to raczej tylko wieczorami. mam u siebie szafę z filtrów kieszeniowych F7 i F9 (60x60x60 cm po 8 kieszeni) + 2 cm warstwa węgla o powierzchni około 60x50 cm. Opory niższe niż przy płaskim filtrze F7 wstawionym do ramki rekuperatora, brak zapachów (a za oknem naprawdę potrafi śmierdzieć jakby człowiek przebywał w kominie, dosłownie), ale jak jest na zewnątrz po 500% albo więcej, to w domu na dziadowskim pyłomierzu też robi powyżej 100% normy. czasem więc i tak muszę wyłączyć centralę, ale mieszkam w regionie rybnickim, gdzie węgiel jest tani i łatwo dostępny, więc długo jeszcze rozwiązania nie znajdę. problem częściowo może wynikać jeszcze z pośpiechu i pewnie są jakieś nieszczelności - będę to sprawdzał w lutym.
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  17. #57

    Domyślnie

    No i w sumie masz racje, tak filtry kieszeniowe sobie wiszą. W innym przypadku faktycznie trzeba kombinować. Chyba skopiuję twój pomysł, przekonałeś mnie .-)

  18. #58
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ketjof

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-207
    Posty
    93

    Domyślnie

    imrahil - masz już swój zestaw cały sezon grzewczy? Jak często wymieniasz filtry?
    Jestem twoim sąsiadem z północy tego "pięknego" miasta i też mam ten temat na tapecie, tylko nie mam tyle wolnego miejsca w domu przy rekuperatorze ( przestrzenii gdzie mógłbym coś zabudować jest tylko 4x0,7x0,4 metra więc tam raczej nic co ma małe opory nie zabuduję. Czeka mnie chyba wyrzeźbienie w warstwie izolacji kanału do garażu, który mam przy domu i tam już mogę budować szafy o dowolnych wymiarach.
    Zerknij przy okazji na PW.
    Dom: 150 m2 po podłogach na płycie fund., parter + poddasze użytkowe, prosty dwuspadowy dach, ściany silikat 18cm na pierwszej warstwie z BK 600. Ocieplenie: 10 XPS pod PF + 21 EPS nad PF , 30 cm EPS grafit w ścianach, w dachu 25 cm wełny + 12 cm pł. PIR. WM z reku. OZC : 3381 W, 3736 kWh/rok. Od północy garaż nieogrzewany. Ogrzewanie: O.P. na całości, polska Pci GW - 5 kW, zb. CWU 200 l, DZ-odwierty 2x90 m brak innych źródeł ciepła. Rodzina 2+2, zużycie całej wody 12m3/m-c, temp. w domu 22*C

  19. #59

    Domyślnie

    Cytat Napisał kudlaty69 Zobacz post
    A ja mam taki z filtra Renalt magnum.
    Załącznik 436733Załącznik 436734
    Filtr pracuje od tygodnia - nie czuję sąsiadów parowozów.
    Czy mógłbyś ocenić swój patent? Sprawdził się ?
    Projekt Nugat4, p.u. 150m2, Podłoga-14cm EPS100, ściany-20cm 0.031, strop-36cm EPS80, Okna: U=0,7-1,2, skosy betonowe - 22cm EPS, 100% podłogówki + 2 drabinki, WM Kinetic 250, GZ50-Immergas Victrix 12 TT

  20. #60
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał hektor80 Zobacz post
    Czy mógłbyś ocenić swój patent? Sprawdził się ?
    Ja też poszedłem w tym kierunku - u mnie działa - weszło do niego 18 l węgla,
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20200205_203605_resized_20200205_111518791.jpg
Wyświetleń:	193
Rozmiar:	90,8 KB
ID:	441992Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20200227_202817_resized_20200301_060542283.jpg
Wyświetleń:	157
Rozmiar:	92,4 KB
ID:	441993
    podłączony jak na razie bardzo szybko , ale mam dość wdychania dymu z kopciucha sąsiadki który akurat przez ostatnie dni z powodu wiatru szaleje na moim terenie.
    Bardziej zająłem się czystością wewnątrz i podłączeniem niż samą estetyką (którą oczywiście poprawie) dodatkowo dołożyłem czujniki i presostat który informuje mnie o zanieczyszczeniu filtra. Co zresztą widać - sygnalizacja przez świecenie Led.
    Po podłączenia czujnika PM 2,5 i PM 10 wartości spadły do dziesiątek części mikrograma na m3. Układ powrócił do pomiaru przed filtra.i nie jest ciekawy
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20200311_163032_resized_20200319_080848705.jpg
Wyświetleń:	253
Rozmiar:	64,5 KB
ID:	441990Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20200319_193032_resized_20200319_080848230.jpg
Wyświetleń:	227
Rozmiar:	40,0 KB
ID:	441991
    Oczywiście po podłączeniu rekuperatora należało go wywzorcować i zwiększyć siłę ciągu.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_20200319-222829.jpg
Wyświetleń:	209
Rozmiar:	53,2 KB
ID:	441994
    Odczyt powietrza z czujnika z przed filtra.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

Strona 3 z 9

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony