dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 38 z 38
  1. #21
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Na 90 m2 to ogrzewanie elektryczne + klima i dodatkowo PV

  2. #22
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Fugaz

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Tychy
    Kod pocztowy
    43-100
    Posty
    188

    Domyślnie

    Normalnie form schodzi na złą stronę mocy. 2 strony i nikt nie zaproponował tcapa normalnie żal{żart} . Tak z innej strony bo faktycznie domek taniej wyjdzie ogarnąć elektryką z pv. Tym bardziej że program mój prąd trochę pomoże.

  3. #23
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.310
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Budowa domu jest nieopłacalna . Tylko fachowcy zarobią.
    Mi się opłaca. Wynajem nie dość, że wychodzi drożej to koniec końców nie masz nic.
    Kupno gotowego - nie dość że to jak garnitur z bazarku w porównaniu do szytego na miarę, to wcale nie jest taniej.
    Mieszkanie tej wielkości? Oprócz wad jak wyżej, to wychodzi drożej w nabyciu i utrzymaniu. Do tego nie ma gdzie postawić budy dla psa a i z ogrodzeniem ogródka (nawet, jak upoluje się takie mieszkanie) żeby bez obaw można było tam puścić dziecko jest problem, bo trzeba się prosić wspólnoty.

    Budowa domu to najtańszy sposób zaspokojenia moich potrzeb.

  4. #24
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.934

    Domyślnie

    Przepisy co do EP itp się zmieniły ?

  5. #25
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    toommm

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    922

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Na 90 m2 to ogrzewanie elektryczne + klima i dodatkowo PV
    Jednak forumowe " zwyczaje i ryneczek " się zmieniają ....... całkiem nie dawno do mojego skromnego domku proponowano mi TCapa i nic innego ..... teraz chyba na kablach i panelach większe narzuty .....
    dom Z216 + , OP 14 pętli , po podłogach 114 m2 , ytong 24 cm + 25 styro grafit , poddasze betonowe + 40 cm piany , fundamenty zwykłe + 20 cm styropianu hydro , wylewki : parter 20 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , piętro 5 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , balkon zlikwidowany , okna 3 szyby Veka , dachowe 3 szyby Velux , drzwi drewniane 4 szyby , rekuperacja Wanas 350 , pompa SDC allinone 1 f 9 kw , 100% płytek na podłogach , w planie kominek rekreacyjny.

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Przepisy co do EP itp się zmieniły ?
    W moim projekcie wcisnęli kominek aby zbić wartości przy gazie. Wstawienie PV powinno załatwić temat.

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.310
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejos36 Zobacz post
    W moim projekcie wcisnęli kominek aby zbić wartości przy gazie. Wstawienie PV powinno załatwić temat.
    PV nie grzeje, więc nie wpływa na EP (choć podpisujący się pod PCHE/świadectwem energetycznym może mieć inne zdanie). Kolektory, biomasa, klima, tania PC do CWU - to są bezpieczne sposoby "zbijania" EP

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał toommm Zobacz post
    Jednak forumowe " zwyczaje i ryneczek " się zmieniają ....... całkiem nie dawno do mojego skromnego domku proponowano mi TCapa i nic innego ..... teraz chyba na kablach i panelach większe narzuty .....
    Jak pewnie 6 tyś /kWp PV teraz kosztuje to nie ma co się dziwić.
    Nie dla paliw kopalnych (gazu ziemnego i z tej dużej butli też). Gaz to nie jest "czyste ekologiczne paliwo".

    KLIK KLIK KLIK KLIK

  9. #29
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.934

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejos36 Zobacz post
    W moim projekcie wcisnęli kominek aby zbić wartości przy gazie. Wstawienie PV powinno załatwić temat.
    Czyli nic się nie zmieniło ;/ Wnerwiające to jest. Dla mnie kable były najwygodniejsze i sam je mogłem zrobić. Miałem mapki, wyceny , KB mówił że się da załatwić....a tu przyszła nowa babka do NB i pozamiatane. W sumie to bardziej niż ona, wnerwiają mnie te przeliczniki (prąd x3 bo z nieekologicznego węgla) Tyle że ja jestem w rejonie zespołu elektrowni wodnych,fakt mocy ledwie 103MW ale też i turbin wiatrowych trochę jest, więc poczucie niesprawiedliwości mam.
    Niestety, kominów i gazu w domu nie chcę, więc za cenę kilku tysięcy kupiłem sobie spokój.
    Szybko licząc - kable+sterowniki+praca własna - 10 000
    PC do CWU - i tu dylemat spory bo tanie hałasują więc celowałem w splita - 8,5 000 ze zbiornikiem i montażem
    Klima - KB mówił, że wpisze takiej mocy jak obciążenie cieplne budynku 3,kW - ze 2 000
    20500 vs 25000 (22500 PC 6kW z montażem, zbiornikiem Mileo, osprzętem ,sterownikami itp. plus podłogówka którą sam rozłożę ze 2 000 - 2500)

    Czy dobrze wybrałem? Czas pokaże..ale przynajmniej mam jeden dylemat z głowy

  10. #30
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Budowa domu zawsze wiąże się z dylematami. Co więcej - nigdy się ich nie zweryfikuje, bo przecież jak już się coś wybierze to zostanie na lata, a przynajmneij tak powinno być. Trendy się zmieniają i to co jest polecane teraz może nie być polecane za parę lat. Technika idzie do przodu, a przecież dalej są jeszcze tacy, którzy tęsknią do kotłów na węgiel...
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  11. #31
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Stafik73

    Zarejestrowany
    May 2017
    Skąd
    Krępice
    Posty
    138

    Domyślnie

    Cytat Napisał marian4411 Zobacz post
    Dom ma być nieduży, jednorodzinny, w projekcie o powierzchni 86,85 m2. 4 pokoje, 4 domowników i planowane ogrzewanie podłogowe.
    Ja mam troszkę większy metraż i pompę z której jestem zadowolony. Budując drugi raz taki sam domek jednak wybrałbym chyba kable,klima i PV.
    Powodzenia w wyborze.
    Parterówka na płycie 96 m2. XPS 16 cm pod + 10 EPS nad. Ściana bloczek keramzyt 24+20 cm grafit. Strop 28 cm piana. Reku+ pompa ciepła SDC05H3E5. 6,3kW Longi+SMA 5.0, azymut 114 st.

  12. #32

    Domyślnie

    Nie lepiej zamiast kominka wstawić koze?
    Jeśli prawo na to pozwala.
    Po odbiorze koza aut, czysto i ładnie.
    Tylko ten komin jakiś taki niepotrzebny
    Co do pompy ciepła, to nawet ta do CWU jest nieopłacalna, jeśli trzeba ją kupić za swoje
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  13. #33
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    (...)
    Co do pompy ciepła, to nawet ta do CWU jest nieopłacalna, jeśli trzeba ją kupić za swoje
    Czyli jak?
    Opłacalna jest sfinansowana z podatków uczciwie pracujących sąsiadów?
    Chyba że ja się zupełnie nie znam i pieniądze są po prostu drukowane.

    Nie wiem jak Wy, ale ja na słowo "dotacja" dostaję dreszczy.

  14. #34
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.310
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał wihajster Zobacz post
    Chyba że ja się zupełnie nie znam i pieniądze są po prostu drukowane.
    Prawie (jak nie zupełnie) wszystkie programy dopłat "eko" są finansowane z wpływów z certyfikatów CO2. Więc płaci za to każdy, kto zużywa prąd czyli w praktyce każdy każdy. Nieliczni mogą część tego podatku odzyskać.

  15. #35
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    PV nie grzeje, więc nie wpływa na EP (choć podpisujący się pod PCHE/świadectwem energetycznym może mieć inne zdanie). Kolektory, biomasa, klima, tania PC do CWU - to są bezpieczne sposoby "zbijania" EP
    Ale z PV masz energię do PC... Wpływa na wartość sprawności wytwarzania gdzie dla Energii słonecznej jest = 0.

  16. #36
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.310
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    Ale z PV masz energię do PC... Wpływa na wartość sprawności wytwarzania gdzie dla Energii słonecznej jest = 0.
    Chcesz liczyć EP na podstawie własnej logiki czy Rozporządzenia w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku?
    W rozporządzeniu uchylonym w 2014 r PV wpływała na EP - miała współczynnik nakłada nieodnawialnej energii pierwotnej 0,7 (kolektory solarne termiczne 0,0).
    Być może stała za tym logika, że taki % energii z PV jest zużywane na ogrzewanie. Potem jednak doszli do wniosku, że guzik - przecież w zimie prądu produkuje niewiele i prawie wszystko jest zużywane na cele bytowe, bo prąd powstaje w czasie, gdy zyski słoneczne i bytowe powodują małe zapotrzebowanie na ciepło z CO.

    W aktualnym jest tylko energia termiczna 0,0.

  17. #37
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.934

    Domyślnie

    Cytat Napisał wihajster Zobacz post
    Czyli jak?
    Opłacalna jest sfinansowana z podatków uczciwie pracujących sąsiadów?
    Chyba że ja się zupełnie nie znam i pieniądze są po prostu drukowane.

    Nie wiem jak Wy, ale ja na słowo "dotacja" dostaję dreszczy.
    Wiesz...dreszcze bywają pozytywne i negatywne Dostający dotacje mają te pierwsze a ci, którym dotacje nie przysługują drugie. Córka kolegi ma męża Duńczyka i tam mieszka. Rozmawialiśmy kilka lat temu o dotacjach do Tesli jakie tam mieli, oni chwalili rząd, że dba o ekologię itd. Całkowicie zdanie im się odmieniło, kiedy Dania przestała dotować zakup elektryka a oni się nie załapali.
    Samo życie.

  18. #38
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Chcesz liczyć EP na podstawie własnej logiki czy Rozporządzenia w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku?
    W rozporządzeniu uchylonym w 2014 r PV wpływała na EP - miała współczynnik nakłada nieodnawialnej energii pierwotnej 0,7 (kolektory solarne termiczne 0,0).
    Być może stała za tym logika, że taki % energii z PV jest zużywane na ogrzewanie. Potem jednak doszli do wniosku, że guzik - przecież w zimie prądu produkuje niewiele i prawie wszystko jest zużywane na cele bytowe, bo prąd powstaje w czasie, gdy zyski słoneczne i bytowe powodują małe zapotrzebowanie na ciepło z CO.

    W aktualnym jest tylko energia termiczna 0,0.
    Masz przecież współczynnik nakładu dla energii słonecznej to jaka to niby, jak nie z PV ??
    Jak mam 7 KW na dachu to wg Ciebie zużywam na cele bytowe? Czy też może większość na pracę PC idzie?
    Ostatnio edytowane przez marcin225 ; 15-03-2020 o 22:34

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony