dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 34
  1. #1

    Domyślnie Kocioł na pellet, a dom 160m2 - jakie spalanie, jakość pelletu

    Witam,

    Los tak chciał że samodzielnie zarządzam swoim domkiem i potrzebuję pomocy osób lepiej obeznanych zanim zgłoszę się gdzieś dalej. Mieszkam w domu ~160m2 z pustaka, budownictwo nowe, cały dom jak i poddasze ocieplone. Piec grzeje podłogówkę i pojedyńcze grzejniki w salonie/łazience. Moje pytania brzmią:
    -Jaką wielkość spalanego pelletu tygodniowo jest odpowiednia dla takiego mieszkania?
    -Na jakim pellecie najlepiej się skupić, ich ceny mają niezły rozstrzał, powiedziano mi że te tańsze są miernej jakości, a certyfikat w droższych to czasami tylko papier. Może znajdzie się jakiś polecany pellet w kuj-pom?
    -Czy to bezpieczne żeby piec działał cały czas, czy on się po prostu gasi? Często wyjeżdżam i mam trochę stracha.
    -Jaka jest długość życia takiego pieca i czy trzeba o niego jakoś konkretnie dbać?

    Piec to Lumo 15kW ale powiedziano mi, że nie będzie działał na całej mocy.

    Dziękuję za pomoc z góry
    Szczęśliwa posiadaczka pięknego domu ogrzewanego piecem na pellet Lumo zakupionym w sklepie Biospal.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Pellet materiał drzewonopochodny - będzie zbliżonej kaloryczności, ale może być pokusa, aby był utucznony wilgocią.
    Najlepiej i najtaniej robić swój pellet. A jakieś mity, że pelety się różnią? chyba jak ktoś robi z płyty/ czy jakiegoś syfu, to tak. Drewno ma zawsze zbliżone parametry.
    Ważne aby się za łatwo nie kruszył.
    Piec to Lumo 15kW ale powiedziano mi, że nie będzie działał na całej mocy.
    i racja, cała racja.. trzeba przyjąć że obecnie budowane domy to jakieś ~40-50 W/m2 obciążenia to mamy 6,4 kW do 8 kW obciążenia !~a tu taki buchaj. Teraz ten kocioł posiada na 99% palnik KIPI 16kW modulacja od 4- do 16 kW.. A tu średnio w sezonie potrzeba ? 3,2 kW - 4 kW czyli średnio w sezonie uporczywie na granicy minimum! Bez bufora na jakieś 500 L aby tłumić szalony szaloną moc do potrzeb. 8-10 kW dość.

  3. #3
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    Słonecznikowy pelet jest dobry.
    Z płyty ma większą kaloryczność od drewna i jest tańszy.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Słonecznikowy pelet jest dobry.
    Z płyty ma większą kaloryczność od drewna i jest tańszy
    Cena i ~kaloryczność będziem wiedzieli, ile kosztuje kWh z takiego wynalazku
    700 zł tona ujdzie. powyżej 1000zł to drama

  5. #5
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    Ktoś tu pier$#)ił że pelet nie drożeje słonecznikowy był po 250zł za tone bo sam miałem kupować, ale że opału mam w brud to odpuściłem. A teraz jest po tyle co drzewny.
    Z płyty po 400/tona.

  6. #6

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedzi! Nie liczyłam na tak duży odzew.

    Tak właśnie chodziło po głowie, że te wszystkie pellety dostępne za 1000zł i wyżej to śmiech na sali napchany reklamą i certyfikatami. Ja niestety własnej pelleciarki nie mam, a tu jeszcze trzeba by biomase skądś brać. Obecnie mam pellet drzewny właśnie za 720/t, bez logotypów. Znajomy kazał sprawdzić co zostaje w popielniku i jest głównie pył, pare pojedyńczych spalonych grud. Jest suchy, ładnie pachnie.

    Co do ceny pelletu, no cóż wiadomo że niestety będzie to drożało - coraz więcej nacisku jest na "zielone paliwo" niby odchodząc od paliw kopalnych, te wszystkie programy z dofinansowaniem itd.. Ludzie podłapują w tym biznes i cena leci.

    Jeśli chodzi o sam palnik, tak to jest KIPI taki czarny z okrągłą komorą, rozmawiałam chwile z instalatorem i podobno piec włącza się pare razy zależnie od zapotrzebowania, cóż nie do końca wiem jak to tam wszystko w kotłowni działa. Podobno spala nawet tej tragicznej jakości pellet, ale chyba wolę zapłacić więcej.
    Szczęśliwa posiadaczka pięknego domu ogrzewanego piecem na pellet Lumo zakupionym w sklepie Biospal.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    pare razy zależnie od zapotrzebowania
    ale to nie gaz, który wytaktuje of on, musi rozpalić, musi nabrać cugu i zaraz wyłączyć..
    Na tą pogodę .. a raczej bliżej 0 st jest 4 x za duży .. w stosunku do tego co może.. Na granicy faulu. 17 kW ogarniałem 220m2, ciepło rozchodziło się gdzie tylko mogło, trzy kondygnacje, kocioł szedł czasem na 95st.. Teraz jest bufor 1300L i kocioł 25kW żeby szybko bufor nagrzewać - mały błąd.. 20kW wystarczył by.
    A dom nie gacony, okna skrzynkowe . A tu takiego buchaja. Dobrze by wytłumić jakiś 500L buforem zawsze będzie gdzie miał podziać parę kW mocy.
    Są na allegro nierdzewne leżące Viessman'y .
    słonecznikowy był po 250zł za tone bo sam miałem kupować
    se chyba jajca robisz przecież to jak za free o tak to ino pelet
    Choć ja będę utylizował zrębki nie jestem sam w pełni happy, szukam kolejnych argumentów, że taki fitnes będzie mi potrzebny

  8. #8
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    Jeszcze 1.5roku temu słonecznikowy z ukrainy był na olx za 250/tona.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    eliks

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Lidzbark
    Kod pocztowy
    13-230
    Posty
    1.102

    Domyślnie

    A drzewny 1,5 roku temu po ile był?

  10. #10
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    Po 600zł/tona.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Prosty rachunek .. 600zł przez ilość kWh z tony i mamy 600/5000 =0,12 zł = 12 gr za czystą kWh - to razy sprawność i mamy wynik.
    Drewno suche iglaste 10% wilg ma kalorycznosć około 5kWh z kg - pelet może mieć podobnie.
    700/5000= 0,14][800/5000=0,16] i tak dalej..

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    eliks

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Lidzbark
    Kod pocztowy
    13-230
    Posty
    1.102

    Domyślnie

    Cytat Napisał mtdeusz Zobacz post
    Po 600zł/tona.
    Hahaha a z certyfikatem czy bez?

  13. #13
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    Bez a po co mi niby certyfikat na podpałkę czy do zasobnika?

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Hahaha a z certyfikatem czy bez?
    to jest tak, ze charakterystyka danego materiału, będzie podobna, jak materiał pierwotny. Ani piachu zbytnio nie idzie dodać, ani nie wiem czego .. bo zniszczy peleciarkę. To jest akurat taki materiał, że liczy się : cena, waga i wilgotność, oraz brak jakiś chemicznych syfów..
    tj z płyt które do palenia nie powinny iść.

  15. #15
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    Co ty chcesz płyta się dobrze pali.

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Ale kombinatorzy się zdarzają
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  17. #17
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    A to co?
    Byle by nie piach ważne było palne.

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000)
    eliks

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Lidzbark
    Kod pocztowy
    13-230
    Posty
    1.102

    Domyślnie

    Jak Stelmet zaczął certyfikować pelet jakieś 9 lat temu, to tona brutto tego ustrojstwa kosztowała 860zl. Wtedy pellety bez certyfikatu kosztowały koło 650zl a płaca minimalna 1011zl do ręki. Ja kolejny sezon kupiłem pellet za 700zl tona. Są duże firmy jak pellecik.pl które nadal sprzedają po 700zl brutto, nawet o tej porze sezonu. Możesz również napisać ile kosztował pellet z krowiego łajna, nie interesuje mnie to. Nasze palniki są przystosowane do pelletu z drewna.

  19. #19
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    Bo wasze palniki są ujowe.

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Nasze palniki są przystosowane do pelletu z drewna.
    myślę że to daleko idące utrudnianie sprawy. →
    Byle by nie piach ważne było palne
    ale to przecież była by niezła komedia! ile ton peletu dało by się tak oszukać? bez zniszczenia za chwilę maszyny ? Przecież dobrze jest powiedzieć przed sobą, kupiłem pellet za 1000zł tona .. i jakoś się usprawiedliwić, każdy ma taki mechanizm.
    https://allegro.pl/oferta/pelet-pell...met-6825145159 i? 0,20 zł .. razy sprawność kotła i przebiliśmy ceną gaz lekko licząc.
    a co mnie interesuje wysoko kaloryczny.. z iglaków miał by 5,5 lub ciut więcej - to podstawowa charakterystyka drewna - masa jest wykresów - kaloryczności drewna od wilgotności.
    https://allegro.pl/oferta/pelet-pell...21a14291fbf951 prosta piłka.. 1075/5300 =0,202 zł .. 1075/5000= 0,21,5 gr za 1kWh. granica dramy.
    a przy sprawności 90% hipotetycznej.. oby taka była mamy 23,5 gr 1kWh i jakoś koszty frycowe trzeba usprawiedliwić. że a musi pisać na worku premium, gramium ect..
    A czy to będzie pellet ze słomy, czy innego ustrojstwa, byle by był zbity i zwarty i suchy.
    Ciężko sobie wyobrazić, że kocioł rozpoznaje rodzaj peletu.
    Ostatnio edytowane przez מרכבה ; 29-10-2019 o 17:17

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony