dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Grunt wyłączony z produkcji rolnej nadal gruntem rolnym?

    Witam,
    Niestety google nie pomogło, więc może tutaj ktoś mi wytłumaczy, jak to jest z tym wyłączeniem.
    Przymierzam się do zakupu działki rolnej. Wjazd na działkę będzie się odbywał poprzez wydzieloną drogę wewnętrzną. Ustalając Warunki Zabudowy gmina zwróciła się do starostwa z prośbą o zaakceptowanie projektu decyzji o WZ, gdyż to działka rolna. Starostwo wydało postanowienie, w którym zobowiązuje mnie do wyłączenia z produkcji rolnej nie tylko mojej działki, ale też drogi, gdyż jest to także działka rolna. Zdziwiło mnie to, bo droga prowadzi do innej działki budowlanej, więc dlaczego tamci właściciele nie musieli wyłączać drogi, a ja już tak? Jednak w sobotę przy okazji robienia badań gruntu mąż spotkał tych właśnie sąsiadów i zapytał jak to jest z tą drogą. No i oni twierdzą, że wyłączyli z produkcji rolnej całą drogę, bo to był warunek aby dostali pozwolenie na rozbudowę domu, ich działka jest na końcu drogi, więc nawet nie mogli wyłączyć kawałka tylko musieli całość. Zapłacili za to należność i zostały im jeszcze dwie opłaty roczne.
    Czy możliwe jest, że działka widnieje jako rolna, bo jeszcze jej do końca nie spłacili? Kiedy starostwo powinno zmienić w ewidencji rodzaj gruntu? Dlaczego starostwo nie posiada danych, że już ktoś wyłączył działkę? Przecież, gdyby sąsiedzi nie chcieli z nami rozmawiać to nawet byśmy o tym nie wiedzieli.

  2. #2

    Domyślnie

    Wyłączenie z produkcji rolnej nie zmienia przeznaczenia i klasyfikacji.
    Czy możliwe jest, że działka widnieje jako rolna, bo jeszcze jej do końca nie spłacili?
    nie, to nie ma znaczenia.
    Kiedy starostwo powinno zmienić w ewidencji rodzaj gruntu?
    jak złożysz wniosek do starostwa wraz z odpowiednimi dokumentami


  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    Wyłączenie z produkcji rolnej nie zmienia przeznaczenia i klasyfikacji.
    nie, to nie ma znaczenia.
    jak złożysz wniosek do starostwa wraz z odpowiednimi dokumentami
    To czym jest wyłącznie jak nie zmianą klasyfikacji?

  4. #4

    Domyślnie

    wyłączenie, to informacja dla starosty, że dany teren nie jest brany pod uwagę do statystyk i liczenia powierzchni biologicznie czynnych. Nic więcej.
    zmiana przeznaczenia - to informacja , ze dany grunt może być użytkowany do celów zgodnie z przeznaczeniem, np. rolny, pastwiska, pod zabudowę mieszkaniową, pod zabudowę usługową itp. To nie jest nigdzie na mapie oznaczone jak również wyłączenie. Możesz mieć teren przeznaczony pod zabudowę, wyłączony z produkcji rolnej, ale na mapkach będzie dalej na przykład jako rolny R.

    Cytat Napisał Evaa:)
    Starostwo wydało postanowienie, w którym zobowiązuje mnie do wyłączenia z produkcji rolnej nie tylko mojej działki, ale też drogi, gdyż jest to także działka rolna.
    na drogę przedstaw dokument sąsiada, ze już jest wyłączona, a na swojej działce wyłącz tylko 500m2 pod budownictwo mieszkaniowe to nic nie zapłacisz. więcej nie musisz.


  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.275

    Domyślnie

    EGiB służy rejestracji stanu istniejącego. zmiany w EGiB dokonuje się na wniosek właściciela gruntu. Na stronach starostwa szukaj druku: "wniosek o wprowadzenie zmian w EGiB". Do wniosku dołączasz wymagane dokumenty i niebawem zmiana będzie ujawniona w EGiB.

    Pytanie dodatkowe: kto jest właścicielem drogi? Jedna osoba czy jest kilku współwłaścicieli?
    Ostatnio edytowane przez Bertha ; 30-06-2020 o 10:13

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post

    na drogę przedstaw dokument sąsiada, ze już jest wyłączona, a na swojej działce wyłącz tylko 500m2 pod budownictwo mieszkaniowe to nic nie zapłacisz. więcej nie musisz.
    Czyli, jeśli dobrze rozumiem, na razie mogę zostawić to tak jak jest, a dopiero przy składaniu wniosku o pozwolenie na budowę dołączyć decyzję sąsiada?

    Ale dalej zastanawia mnie fakt ukrycia tego wyłączenia przez starostwo. Na szczęście sąsiedzi są ugodowi i zapewnili, że jeśli będzie potrzeba to udostępnią nam decyzję, ale co gdyby nie byli? Wychodzi na to, że starostwo może wyciągać kasę za wyłączenie z produkcji rolnej za każdym razem gdy trafi na mniej kumatą osobę lub gdy decyzja np. się zgubi itd.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    EGiB służy rejestracji stanu istniejącego. zmiany w EGiB dokonuje się na wniosek właściciela gruntu. Na stronach starostwa szukaj druku: "wniosek o wprowadzenie zmian w EGiB". Do wniosku dołączasz wymagane dokumenty i niebawem zmiana będzie ujawniona w EGiB.

    Pytanie dodatkowe: kto jest właścicielem drogi? Jedna osoba czy jest kilku współwłaścicieli?
    Droga składa się z dwóch działek. Udział 50% w jednej kupię razem z działką, na której chcę się budować, a drugimi współwłaścicielami są właśnie ci sąsiedzi, którzy wyłączyli całą drogę, w drugiej działce jest ustanowiona służebność. Jeśli przeznaczenie gruntu nie musi być ujawnione w ewidencji, żeby dostać pozwolenie na budowę to może tak zostać. Mi zależy tylko na tym, żeby nie płacić za wyłączenie z produkcji rolnej jeśli nie muszę

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony