dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    M@tt

    Zarejestrowany
    Dec 2022
    Skąd
    Milton Keynes
    Kod pocztowy
    68-100
    Posty
    3
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie viessmann vitodens 050 Zawór elektryczny i Nest termostat

    Witam
    W przyszłym tygodniu chciałbym podlaczyc podłogówkę która jest już gotowa u mnie na pietrze, teraz będę miał grzejniki na dole i termostat Nest oraz drugą strefę na podłogówkę z oddzielnym termostatem na pietrze .
    Na tą chwile jest podłączony Nest E poprzez opentherm do kotła Viessmann Vitodens 050 . Teraz z racji tego ze będę potrzebował obsługę zaworu elektrycznego muszę zrezygnować z tego protokołu i podłączyć się poprzez 230v aby mieć możliwość sterownia zaworem .
    Jak otworzyłem piec to nie bardzo widzę gdzie mam się wpiąć ? Sprawdziłem instrukcje obsługi i tez brak jasnej informacji .
    Z pieca mam kostkę z 4 kablami
    1- OT+
    2- OT-
    3 i 4 są do podłączenia sensora pogodowego .
    Teraz nie wiem za bardzo jak się podłączyć do tego z tym zaworem ?

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    zygit78

    Zarejestrowany
    Dec 2022
    Skąd
    Koszalin
    Kod pocztowy
    75-654
    Posty
    35

    Domyślnie

    Może cos więcej info, bo generalnie z tego co piszesz nie za bardzo wynika co tam masz. Co to za termostat i zawór? Jak kocioł ma być sterowany?
    Patrząc na instrukcje np od Vitodens 050 W B0KA,B0HA,B0PK(czy to ten?) może masz jakieś podłączenia pod komunikacje Opentherm i sensora temp zew wyprowadzone na zew kotla. Wew w sterowniku głębiej gdzieś jest wtyczka 96 do podłączenia regulatorów on/off (rożnego rodzaju) z oznaczeniami N; 1; L (X22), gdzie N i L są wyprowadzone z zasilania kotła 230VAC, ale nie wiadomo co ty chcesz podłączyć. Radziłbym raczej nie podłączać nic na pałę, bo możesz cos zjarac...

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    M@tt

    Zarejestrowany
    Dec 2022
    Skąd
    Milton Keynes
    Kod pocztowy
    68-100
    Posty
    3
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Witam
    Dzięki za odpowiedz .
    Piec to BPJD domyślnie z tego co widzę w instrukcji to piec nie ma wyjścia On/Off 230v .
    Próbuje znaleźć jakiś sposób aby termostat nest podał sygnał do swojego heat link i on otworzył zawór elektryczny ( zawór 5kabli ) i włączył piec . Nastepnie po rządaniu wyłączenie zamknął zawór i wyłączył piec . Na tą chwile nie mam żadnego timera ani zegara przy piecu.

    Zdjęcia - photos.app.goo.gl/HL8kcJU1GgjQmtrS7
    Termostat- myboiler.com/nest-thermostat-e/
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	EBF7B32E-6DF7-4B0F-AD4D-75691F18369E.jpg
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	18,2 KB
ID:	462857Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	447EBBFC-4B13-49AE-BD49-B00340112EBD.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	10,6 KB
ID:	462858
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	AD255D34-DBAF-40DB-B094-D24B4ECA52EE.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	12,0 KB
ID:	462859Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	8E1CA3EC-10C8-4AA1-8921-60AE73FCD696.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	15,7 KB
ID:	462860
    Ostatnio edytowane przez M@tt ; 18-12-2022 o 18:12

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    pod styki 1 i 2 mozna podpiąć sterownik po szynie opentherm lub dowolny termostat działający na zasadzie zwarte/rozwarte.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    zygit78

    Zarejestrowany
    Dec 2022
    Skąd
    Koszalin
    Kod pocztowy
    75-654
    Posty
    35

    Domyślnie

    Aha, już mniej więcej kumam o co ci chodzi. Masz termostat Nest który składa się z jakiejś stacji zew z sensorem i tego Heat Link plus zawór tzw. strefowy "zmotoryzowany" dwuprzylaczeniowy i kocioł. Teraz chcesz żeby Nest ze stacji wysyłał sygnał zapotrzebowania na ciepło do kotła i jednocześnie otwierał zawór.

    Czy to jest instrukcja do tego Nest'a?

    https://nest.com/support/images/misc...l-Guide-UK.pdf

    Jezeli chodzi o zawor to przewody najprawdopodobniej to:

    zielono-zolty - uziemienie
    niebieski - neutralny N silnika el. zaworu
    brązowy - zasilający L silnika el. zaworu
    szary - jeden koniec dodatkowego styku zaworu
    pomarańczowy - drugi koniec dodatkowego styku zaworu

    Dobrze by było żebyś to potwierdził z instrukcja zaworu.

    Zawór jak dostaje zasilanie na przewodach niebieskim i brązowym zaczyna się otwierać i po osiągnieciu skrajnie otwartej pozycji zwiera styk dodatkowy pomiędzy przewodami szarym i pomarańczowym

    Moim zdaniem najprościej to komunikacje pomiędzy kotłem a HeatLink powinieneś zrobić po OpenTherm - OT+ i OT- z kotła podłączyć do OT1 i OT2 w HeatLink'u (możliwość pomylenia polaryzacji). Stacja Nest poprzez Heat Link będzie miała wtedy możliwość wysyłania sygnału do kotła o zapotrzebowaniu na ciepło.
    W HeatLink masz dwa przekaźniki - jeden na centralne ogrzewania a drugi na wodę.
    Jeżeli ta instrukcja z pierwszego linka jest właściwa, to styk do kontroli CO jest podłączony pod terminale 1- 2 - 3, a styk do kontroli CWU 4 - 5 - 6
    Styk przekaźnika CO :
    1 - NC - normalnie zamknięty
    2 - COM - wspólny
    3 - NO - normalnie otwarty
    Jeżeli termostat Nest wyśle sygnał o zapotrzebowaniu na ciepło do kotła po OT to jednocześnie powinien przełączyć styk dla CO ( rozewrze terminale 1 i 2 i zewrze terminale 2 i 3). Jak skończy się zapotrzebowanie to styk wróci do stanu początkowego.

    Wiec żeby ten zawór zadziałał musisz:
    - podłączyć zasilanie (obojętnie czy z kotła czy zew) do zacisków N i L Heatlinka (do N przewód neutralny, do L przewód z zasilaniem)
    - w Heat Linku terminal L zmostkować z terminalem 2 (COM)
    - przewód zaworu brązowy L podłączyć pod terminal 3 HeatLinka
    - przewód zaworu niebieski N podłączyć pod terminal N Heatlinka razem z przewodem z zailania N
    - przewody zawory pomarańczowy i szary olac i zaizolować taśma, bo dodatkowy styk tutaj nie będzie potrzebny
    - zielono-zolty uziemienia zaworu podłączyć w jakiś sposób do przewodu uziemienia PE zasilania zewnętrznego lub tego z kotła.

    Dobrze by było żeby ktoś bardziej obeznany powyższe polaczenia potwierdził. Dodatkowo, to podłączając to sam, narażasz się na ryzyko zjarania czegoś (lub porażenia siebie lub kogoś innego), wiec raczej radziłbym wezwać jakiegoś serwisanta, bo ja nie biorę odpowiedzialności za to

    Kolejna kwestia to nie wiem co jeżeli chodzi o tzw. wybieg pompy obiegowej kotła. Pompa obiegowa kotła po zakończeniu sygnału zapotrzebowania chodzi przez jakiś ustalony czas po nim (celem "schlodzenia kotla"), a w tym przypadku będzie chodziła na zamkniętym zaworze, co może powodować błędy kotła tj "przegrzanie".

    ???.
    Ostatnio edytowane przez zygit78 ; 20-12-2022 o 10:09

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    M@tt

    Zarejestrowany
    Dec 2022
    Skąd
    Milton Keynes
    Kod pocztowy
    68-100
    Posty
    3
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedz .
    Temat ogarnięty . Wszystko pięknie działa.
    Wspomnę tyko ze mam automatyczny zawór na bypass , podczas zamknięcia zaworów elektrycznych piec jeszcze pompuje i ma obieg .
    Temat do zamknięcia .
    Pozdrawiam i Wesołych Świąt !!

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony