dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Pompa G-W czy P-W?

    Na wstępie serdecznie witam wszystkich użytkowników forum. Do tej pory czytałem forum i znajdowałem odpowiedzi na praktycznie wszystkie pytania, teraz jednak mam dość indywidualne pytanie i potrzebuję założyć własny wątek. Wierzę, że nie zostanę zlinczowany za pytania i spotkam się z pomocnymi sugestiami i odpowiedziami.

    Jestem w trakcie budowy domu. Centrum kraju - województwo łódzkie.
    Dom 157m2, podłóg w pomieszczeniach mieszkalnych 165m2, 35m2 pomieszczenia gospodarcze.
    Ytong Energo 36,5, póki co bez ocieplenia, okna pasywne Inoutic Eforte 26,5m2, planuję 20cm styro na gruncie, 25cm wełny na poddaszu, przegrody pomiędzy pomieszczeniami gospodarczymi (garaż, kotłownia) a mieszkalnymi dodatkowo odizolowane 10cm styro (ściana, sufit).
    Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem.

    Niestety (złoszczą mnie ze względu na koszty ale i ewentualne straty ciepła) zbudowane dwa kominy (kominek + ogrzewanie co).

    Zastanawiam się nad ogrzewaniem pompą ciepła. Znajomy zajmuje się sprzdażą sprowadzanych ze szwecji urządzeń. Proponuje mi pompę IVT bodajże 8,8kW w cenie 8k. Do tego jak policzę koszty projektu, dokumentacji i odwiertów do pewnie wyjdzie mi około 25k łącznie. Zakładam około 160m odwiertu (2x80m).
    Planuję ogrzewanie podłogowe w całym mieszkaniu (nie wiem czy jest sens ogrzewać garaż i kotłownię).

    Alternatywą są pompy powietrze-woda, które to ostatnio mocno się rozwinęły i nowe można mieć w podobnej cenie co wspomniana wyżej używana pompa wykorzystująca DZ.

    Szczerze mówiąc mam dylemat. Z tego co kojarzę koszty eksploatacji pompy powietrze-woda są wyższe. Z drugiej strony używane urządzenie bez gwarancji może w sumie kosztować więcej. Nie wiem na co się zdecydować. Którą drogą pójść? Proszę o sugestie rozwiązania, co byście zrobili na moim miejscu?

    No i pytania "bonusowe":
    - docieplać tego YTONGA od razu, czy może tak jak założyłem - poczekać, poobserwować koszty i dopiero ocieplić?
    - ogrzewać garaż i kotłownię? w jaki sposób?
    Ostatnio edytowane przez prometeo ; 09-04-2014 o 11:55

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Jak możesz mieć IVT z odwiertami za 25tys. to nawet sobie powietrzną głowy nie zawracaj, bo taniej nie dostaniesz, sprawność będzie jednak mniejsza, a gwarancja szybko zleci.
    Ścianę docieplić od razu
    Zależy co chcesz robić w tym garażu, czy kotłowni - jak tylko trzymać graty i samochód to nie ma sensu bo poniżej 10st nie spadnie nawet w mrozy. Jak chcesz tam majsterkować, itp to możesz dać zwykły grzejnik (najlepiej przewymiarowany) zasilany z rozdzielacza podłogówki - to do tych 18st na pewno nagrzeje. Ja w garażu mam warsztacik, a w kotłowni siłownie także ogrzewam właśnie w taki sposób i jest OK.
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar DiunaWO
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    293

    Domyślnie

    Inwestować w Ytong Energo i myśleć o ociepleniu to wyrzucona kasa w błoto. Dołóż i zmień na YE 48 cm lub wybuduj z bloczka ceramicznego i go ociepl. Ja też miałem w projekcie YE 36 ale zmieniłem na 48 i jestem zadowolony, jedynie garaż pozostał z 36.
    Dom z poddaszem użytkowym, po podłodze 340 m2 , wszędzie podłogówka wykończona kamieniem (jastrych 8-9cm). PC NIBE 1245 12kW, odwierty pionowe 2x120m w skale. Ściany jednowarstwowe Ytong Energo 48cm, okna Passiv Line Uokna 0,7-0,8 W/(m2*K), dach ocieplony pianką PUR zamkniętokomórkową 20cm (λ=0,019), na podłodze 15cm styropianu (λ=0,034), fundamenty 10cm. WM z rekuperatorem Aeris 550.

  4. #4

    Domyślnie

    Fakt, gwarancja szybko zleci - jeszcze pewnie przed okresem jak będę już na serio zamieszkiwał nowo budowany dom. Też mam takie podejście - pompa glikol-woda wydaje się rozsądniejszym rozwiązaniem. Co prawda ostatnio dużych mrozów nie ma, ale glikol zawsze będzie cieplejsze niż powietrze... Ok, w takim razie zacznę poważnie szukać sprawdzonej i taniej ekipy od odwiertów... Na forum nie ma chyba wskazówek na takie ekipy prawda?
    W przypadku pompy powietrze-woda zastanawiałem się nad możliwością wykorzystania zużytego powietrza z rekuperatora, które zimą mimo dużych mrozów i tak będzie miało zawsze około 8-10'C... Praktykowane są takie rozwiązania? Czy zdecydowanie za mało powietrza wydycha taki rekuperator i nie ma sensu włączać go do zasilania pompy p-w?

    Co do ocieplenia YTONG Energo... Tak, szczerze mówiąc rozpoczynając budowę z wielką ekscytacją podchodziłem do ściany jednowarstwowej i właściwości YTONGa. Nawet przedstawiciel XELLA powiedział, że nie warto pchać się w 40cm - bo o takim też myślałem - mówiąc, że 36,5 zdecydowanie wystarczy. Teraz im więcej czytam tym bardziej się zastanawiam nad ociepleniem. Wiele osób uważa, że to za mało i trzeba docieplić przynajmniej 10cm warstwą styropianu. Póki co zakładam, że elewację zrobię na końcu, a do tego czasu będę obserwował jak jest z tym zapotrzebowaniem budynku na ciepło.
    Ostatnio edytowane przez prometeo ; 09-04-2014 o 08:51

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Pompa gruntowa oszczędza 75 % energii a Powietrzna 66 %. czyli mniej.
    Masz ciepły dom który potrzebuje MAŁO energii .Im mniejsze jest MAŁO tym mniejsza (kwotowo) jest różnica pomiędzy kosztami eksploatacji.

  6. #6

    Domyślnie

    fachman19 , czy dobrze Cię rozumiem? Chcesz powiedzieć, że pompa P/W wcale nie jest złym rozwiązaniem w domu, który potrzebuje MAŁO energii? I polecasz zastanowić się nad tą opcją?

  7. #7

    Domyślnie

    Ja tez wybudowałem w tym samym regionie kraju nieco mniejszy dom z Ytonga 36. Miała być ściana warstwowa, ale jednak ociepliłem, jak zobaczyłem fuszerki murarzy. Ściana jednowarstwowa jest fajna w teorii. Wymaga bardzo dokładnej wręcz idealnej pracy murarskiej. W rzeczywistości trudne do osiągnięcia. Poza tym musisz się zastanowić jaki tynk chcesz kłaść. Ja chciałem cienkowarstwowy silikonowo-silikatowy i usłyszałem, że i tak muszę położyć chociaż minimalne ocieplenie, żeby nie było widać linii bloczków. Więc dałem pełne ocieplenie.
    Dom parterowy, pow. użytkowa (i do ogrzania) 150m2 , garaż nieogrzewany. Ściany ytong 36cm + 15cm styropianu, podłoga 15cm styropianu, strop monolityczny 25cm wełny. Pompa ciepła 10kW, odwierty 180m2. Ogrzewanie podłogowe w całym domu. Wentylacja grawitacyjna.

  8. #8

    Domyślnie

    JK2010 murarza mam bardzo dokładnego - budował sam (z pomocą mojego taty), długo i dokładnie. koledze wybudował z YE36,5 i jest cieplutko bez konieczności docieplania. Nie mam w tej chwili budżetu na docieplenie, jestem jeszcze daleko daleko przed zakończeniem, ale jestem przygotowany na ewentualną konieczność docieplenia. I pewnie położę wtedy 10cm styro. Czas pokaże.

    Wracając do tematu - pompa ciepła - widzę, że masz łącznie 180m odwiertu. To są 2 czy 3 odwierty? Testowałeś pompę przed ociepleniem? Duża jest różnica w zużyciu prądu przed i po ociepleniu domu?

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał prometeo Zobacz post
    fachman19 , czy dobrze Cię rozumiem? Chcesz powiedzieć, że pompa P/W wcale nie jest złym rozwiązaniem w domu, który potrzebuje MAŁO energii? I polecasz zastanowić się nad tą opcją?
    Zamontowałem kilkadziesiąt .Sam też mam i gruntową i powietrzną.budynki podobne .koszty exploatacji też.Oczywiście jak jest -20 C to robi sie nerwowo bo pw żre .Ale gruntowa też żre ,ale mniej.Statystycznie temperatury poniżej -10 C to 7 dni w roku.Ale to nie jest żadna granica .
    W/g mnie logika jest taka .Jak mało potrzeba energii to grzanie samym prądem może być uzasadnione ekonomicznie ,jak trochę więcej to PC PW,
    Ale jak dużo energii potrzeba to gruntowa.
    Niestety granice tych przedziałów zależą od ceny pompy i prądu .Oblicza się je dla konkretnego przypadku.
    Do kryteriów wyboru zalicza się tęż wielkość działki ,odległość od sąsiada, polityka (olei ,gaz). wielkość pomieszczenia maszynowni itp.

  10. #10

    Domyślnie

    Niestety, mam dużo odwiertów , bo aż 5 (każdy między 30 a 40m). Ociepliłem od razu, więc nie podam różnicy. Jednak początkowo chciałem dać tylko 10cm styropianu na ścianę i liczyłem zapotrzebowanie na ciepło dla ściany z 10cm styropianu i bez . Różnica w kosztach wyszła 220zł na rok. Ostatecznie dałem 15cm.
    Dom parterowy, pow. użytkowa (i do ogrzania) 150m2 , garaż nieogrzewany. Ściany ytong 36cm + 15cm styropianu, podłoga 15cm styropianu, strop monolityczny 25cm wełny. Pompa ciepła 10kW, odwierty 180m2. Ogrzewanie podłogowe w całym domu. Wentylacja grawitacyjna.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony