dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie próba szczelności

    uprzejmie proszę o rady dot. próby szczelności instalacji co i wodnej-czy warto ją robić powietrzem?. Jak najlepiej ją przeprowadzić aby była wiarygodna...tzn. jak długo i na jakich parametrach?. Za chwilę hydraulik kończy instalację i chce dmuchać powietrze, czy nalegać na próbę wodą? Dziękuję

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar czp01
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Rybnik - Kamień
    Posty
    2.540

    Domyślnie

    Witam

    U mnie hydraulik robił tylko próby wodne ( wtedy wyszły nieszczelności na 3 grzejnikach aluminiowych i trzeba było od nowa je skręcić). Przy CO jeszcze uruchomił kocioł i parę godzin obserwował jak instalacja sprawuje się pod temperaturą no i ja odpowietrzał. Żadnej próby powietrzem nie robił.

  3. #3

    Domyślnie

    Dzieki. Ja jeszcze kotla i grzejnikow nie mam ale musze zrobic probe przed posadzka. Czy on mial jakis specjalistyczny sprzet zeby uzyskac wieksze cisnienie w instalacji i utrzymac je przez jakis czas?

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar czp01
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Rybnik - Kamień
    Posty
    2.540

    Domyślnie

    Mój fachowiec był całkiem zwykły i nie robił większego ciśnienia - zwłaszcza, że mam układ otwarty CO. Napełnił instalacje aż się przelała przez zbiornik wyrównawczy - odpowietrzył - znowu dopełnił . Sprawdził wszystko na zimno a później na gorąco jak podłączył i rozpalił kocioł. Sam też po zalaniu oglądałem to ze dwa tygodnie zanim wylewki zakryły betonem wszystko.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Grzesiek13
    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    3.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał orasje Zobacz post
    Dzieki. Ja jeszcze kotla i grzejnikow nie mam ale musze zrobic probe przed posadzka. Czy on mial jakis specjalistyczny sprzet zeby uzyskac wieksze cisnienie w instalacji i utrzymac je przez jakis czas?
    Jak najbardziej próba powietrzem. Powinno się nię robić przed próbą wodą.
    Pozdrawiam Grzesiek
    [email protected]

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw Zobacz post
    pompujemy 15bar i obserwujemy, powinno trzymać ciśnienie przez 60min albo 8bar przez 24h, wybór metody zależy czy hydraulikowi się spieszy
    G

    troszku przesadziłeś 3krotne ciśnienie robocze tak było zawsze, Grzesiek ma rację próba powietrzem zawsze przed próbą wodą ale ostatecznie najlepiej zrobić próbę wodą gdyż powietrze działa często jak w oponach bezdętkowych i uszczelnia przecieki,
    powietrzem robi się by wychwycić jakieś zapomniane luty uszczelki niedokręcone śrubunki woda w tym przypadku mogła by coś zalać
    wodą by wychwycić wszystkie najdrobniejsze nieszczelności
    ja zawsze zostawiam instalację pod ciśnieniem by jak inni wykonawcy ją uszkodzą zaraz było widać gdzie ( pracuję w cieplejszym klimacie nic nie zamarza)

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Grzesiek13 Zobacz post
    Jak najbardziej próba powietrzem. Powinno się nię robić przed próbą wodą.
    to prawda , woda jest dokładniejsza

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Grzesiek13
    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    3.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw Zobacz post
    pompujemy 15bar i obserwujemy, powinno trzymać ciśnienie przez 60min albo 8bar przez 24h, wybór metody zależy czy hydraulikowi się spieszy
    W instalacji wodnej wystarcza 1.5 krotność nominalnego z sieci, czyli max 9 bar. W praktyce zdarza mi się nawet 20 bar, jeśli instalację naprawiałem po uszkodzeniu na skutek rozsadzenia w zimie, musze mieć pewność.
    Pozdrawiam Grzesiek
    [email protected]

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Grzesiek13 Zobacz post
    Jak najbardziej próba powietrzem. Powinno się nię robić przed próbą wodą.
    Rozumiem, moj hydraulik napelnil powietrzem do 8 bar, po 05. h bylo juz 6 a po nocy 5 bar w jednym obwodzie a w drugim 1 bar. Wsciekl sie jak powiedzialem ze bedziemy robic do skutku. Kierownik powiedzial zeby napelnic powietrzem 8 bar i przez 2 godziny nic nie moze spasc. Czy 2 godziny to nie za krotko?

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Grzesiek13
    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    3.490

    Domyślnie

    Próba szczelności powinna być pozytywna, a cisnienie nie powinno spaść poniżej 0.2 bara. Jesli wystepują u Ciebie nieszczelności, to robimy do skutku i uszczelniamy, dokręcamy śrubunki, itp. Według zalecień to ciśnienie robocze powiększone o 2 bary, lecz nie mniejsze niż 4 bary. Wyniki badania szczelności należy uznać za pozytywne, jeśli w ciągu 20 min. niestwierdzono przecieków ani roszenia.
    mpoplaw - ciśnienie próby podawane przez producentów rur ma się czasami nijak do przepisów, które są wiążące dla nas. W firmie TECE kiedyś mierzyliśmy ciśnienie jakie wytrzymuje rura alu-pex fi 16 i rozerwało ją przy ciśnieniu 170 bar!!!
    Pozdrawiam Grzesiek
    [email protected]

  11. #11

    Domyślnie

    Druga próba wyszła tak:
    Pierwszy obwód: 8 i po sześciu godzinach 8
    Drugi: 8 i po sześciu godzinach 7
    Trzeci: 8 i po sześciu godzinach 1
    Hydraulik sie upiera że jak z 8 spadło na 7 to ok ale nie mam przekonania. Jaka jest Wasza opinia-to chyba swiadczy o nieszczelności, prawda?

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Grzesiek13
    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    3.490

    Domyślnie

    Spadek cisnienia zależy od temperatury powietrza tłoczonego i temperatur w pomieszczeniach, pojemności, wilgotności, itp. Dopuszczalne jest 0.2 bara przy wodzie. Przy powietrzy może wyjść więcej, ale ile trudno powiedzieć. Jak trzyma przy 7 barach to raczej OK.
    Pozdrawiam Grzesiek
    [email protected]

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw Zobacz post
    to co napisałem wyżej to cytat z instrukcji producenta rur, i dodam jeszcze że każdy producent rur ma coś podobnego w swojej instrukcji, więc nie pozostaje ci nic innego jak napisać po kolei do każdego producenta rur żeby zmienił zdanie bo ty masz inny pogląd na tą sprawę
    ale tego nie dodałeś że to norma producencka, ja odczytałem to jako normę ogólna i uznałem za błąd, bo jak by się miały te ciśnienia do instalacji wysoko ciśnieniowych lub niskociśnieniowych

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał orasje Zobacz post
    Druga próba wyszła tak:
    Pierwszy obwód: 8 i po sześciu godzinach 8
    Drugi: 8 i po sześciu godzinach 7
    Trzeci: 8 i po sześciu godzinach 1
    Hydraulik sie upiera że jak z 8 spadło na 7 to ok ale nie mam przekonania. Jaka jest Wasza opinia-to chyba swiadczy o nieszczelności, prawda?
    sprawdź wodą to będzie najpewniej

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony