dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 14 z 51
Pokaż wyniki od 261 do 280 z 1003
  1. #261
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Ad. 1. Te kable są dosyć grube i solidnie izolowane. Podnoszeniem siatki i chodzeniem nie zaszkodzisz im. Na końcówkę miksokreta trzeba uważać i przedmioty o ostrych krawędziach.

    Ad. 2
    Moc posadzki zależy od temperatury powierzchni wylewki, jej pola i temperatury powietrza. Są do tego tabele. A ile ciepła trzeba dostarczyć - to się zmienia. Zależy od strat i zysków. Więc ustawiając stałą temperaturę posadzki nie uzyskasz stałej temperatury powietrza. Trzeba uzależnić temperaturę posadzki co najmniej od temperatury zewnętrznej.

    Ad. 3. Full wypas to Devi Link - masz centralny "tablet" i termostaty w każdym pokoju. Trochę drogie. Ale uzyskujesz, co chcesz.
    Można też dać termostaty do rozdzielni. Wtedy musisz pociągnąć tam też sygnał z czujników (IMO nie warto sterować temperaturą powietrza, ale gdybym się mylił, to u siebie daję czujniki i do puszek, i w posadzkę).

  2. #262
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    klew

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    54-110
    Posty
    96

    Domyślnie

    @annatulipanna, dzięki - jakiej grubości jest ta siatka zbrojeniowa? Wygląda na drobniutką

    @kroles, z czego masz to sterowanie zrobione? Kupowałeś jakieś regulatory na szynę, czy jakaś większa samoróbka?

  3. #263
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    klew

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    54-110
    Posty
    96

    Domyślnie

    @Kaizen, chyba nie rozumiem Twojej odpowiedzi. W punkcie 2 piszesz, że sterując temperaturą podłogi nie da się uzyskać stałej temperatury powietrza, a z drugiej strony w punkcie 3 piszesz, że wg Ciebie nie warto sterować temperaturą powietrza . To jak w końcu? Po ostatnim zdaniu ("gdybym się mylił") wnioskuję, że jeszcze z takiego ogrzewania i sterowania nie korzystasz, tak?

    Ktoś ma może więcej doświadczenia w tym temacie?

  4. #264
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomi78__
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    lubuskie
    Posty
    1.057
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    23

    Domyślnie

    Witam, napisze na szybko ze mam od 6 lat kable Devi w wylewce 11cm, w łazience nie mam ustawionej temp jedynie moc grzania tak samo w wiatrołapie (mam jeszcze te stare sterowniki reg 550) w pokojach steruje podłogowym, mam 9kW mocy calowitej na 92m2 domu moglo by byc mniej ale praktycznie nigdy mi sienie wlacza w drogiej taryfie
    Dziennik
    Komenty
    Dom z poddaszem użytkowym, pow. po podłodze 92m2,+ piwnica 48m2, sciany suporex 24cm+ 20cm styro grafit 0,032. Poddasze 30cm styro grafit 0,032, podłoga nad piwnica 11cm styro, okna U=0,9 + rolety zewnetrzne; ogrzewanie: kable grzejne Devi (9kW) w wylewce akumulacyjnej(11cm) ,wentylacja mechaniczna(jeszcze nie zamontowana), bojler elektr. 100l, brak balkonow, taras i schody odciete od bryly, brak kominka...
    Budujemy Mokka 3 - dotychczasowy dom jest na sprzedaz.

  5. #265
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kroles

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Kod pocztowy
    42-253
    Posty
    501

    Domyślnie

    Cytat Napisał klew Zobacz post
    @kroles, z czego masz to sterowanie zrobione? Kupowałeś jakieś regulatory na szynę, czy jakaś większa samoróbka?
    Samoróbka na PLC, jak to robiłem to nie znalazłem na rynku nic gotowego, czym by się dało dodatkowo przez internet sterować.

  6. #266

    Domyślnie

    Cytat Napisał klew Zobacz post
    @annatulipanna, dzięki - jakiej grubości jest ta siatka zbrojeniowa? Wygląda na drobniutką
    To zwykła siatka posadzkowa, gr. 2,5 mm. Nie ma co szaleć z grubszą. Łaziłam po niej przed wylewkami, żeby sprawdzić, jak się będzie zachowywała po ułożeniu dystansów. Nie zauważyłam żadnych problemów. Nie odkształcała się. Wracała po zdjęciu ciężaru do stanu pierwotnego
    Przy wysokich dystansach było zdecydowanie gorzej. W płycie, do ułożenia kabli, też zastosowali u mnie cienką siatkę. I z samą siatką też nic się nie działo, ale dystanse czasem nie wytrzymywały ciężaru buciorów i potrafiły pękać, albo się wywracać.
    Zaciszny domek pod lasem
    143m2 PU, PF-20cm XPS, ściany-20cm grafit, dach i strop-ponad 30cm PUR, poddasze nieużytkowe 15cm PUR-dach+ściany szczytowe, rekuperacja, 100% OP akumulacyjne, wszystko na prąd

  7. #267
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał klew Zobacz post
    @Kaizen, chyba nie rozumiem Twojej odpowiedzi. W punkcie 2 piszesz, że sterując temperaturą podłogi nie da się uzyskać stałej temperatury powietrza, a z drugiej strony w punkcie 3 piszesz, że wg Ciebie nie warto sterować temperaturą powietrza . To jak w końcu? Po ostatnim zdaniu ("gdybym się mylił") wnioskuję, że jeszcze z takiego ogrzewania i sterowania nie korzystasz, tak?
    Nie da się ustawić 25* i zapomnieć. Trzeba sterownika, który będzie zmieniał temperaturę posadzki.

    Nie korzystam z ogrzewania w wylewce - od wielu lat mam kable w warstwie kleju pod płytkami jako dodatkowe.

  8. #268
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    klew

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    54-110
    Posty
    96

    Domyślnie

    @Kaizen, orientujesz się jak duże są wahania temperatury posadzki? Ogólnie słyszałem gdzieś, że w przyzwoicie izolowanych domach, temperatura powierzchni posadzki jest tylko nieznacznie niższa niż temperatura powietrza.
    Teoretycznie gdy robi się chłodniej i zaczyna spadać temperatura powietrza, to różnica temperatur między posadzką a powietrzem rośnie, przez co więcej ciepła jest oddawane (rośnie efektywna moc grzewcza).

  9. #269
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kroles

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Kod pocztowy
    42-253
    Posty
    501

    Domyślnie

    Myślę, że to zależy od akumulacyjności posadzki, akumulacyjności reszty domu i tego, czy grzanie jest cały czas czy tylko w taniej taryfie. U mnie nawet 5 stopni w ciągu doby, dom szkieletowy, 8cm posadzki. Co ciekawe, to się prawie nie zmienia przy niższych temperaturach, tylko zużycie energii rośnie.
    Przykład poniżej (w tej chwili nie ma żadnych źródeł ciepła oprócz ogrzewania).
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kuchnia podloga.jpg
Wyświetleń:	19731
Rozmiar:	10,7 KB
ID:	404847
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Kuchnia.jpg
Wyświetleń:	23757
Rozmiar:	11,0 KB
ID:	404848

  10. #270
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomi78__
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    lubuskie
    Posty
    1.057
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    23

    Domyślnie

    Dlaczego w domu szkieletowym jest tylko 8cm posadzki? w mysl pojemnosci cieplnej trzeba zrobic tym grubsza poszadzke im mniej akumulacyjny jest budynek, stad wychładza sie dosc szybko
    Dziennik
    Komenty
    Dom z poddaszem użytkowym, pow. po podłodze 92m2,+ piwnica 48m2, sciany suporex 24cm+ 20cm styro grafit 0,032. Poddasze 30cm styro grafit 0,032, podłoga nad piwnica 11cm styro, okna U=0,9 + rolety zewnetrzne; ogrzewanie: kable grzejne Devi (9kW) w wylewce akumulacyjnej(11cm) ,wentylacja mechaniczna(jeszcze nie zamontowana), bojler elektr. 100l, brak balkonow, taras i schody odciete od bryly, brak kominka...
    Budujemy Mokka 3 - dotychczasowy dom jest na sprzedaz.

  11. #271
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kroles

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Kod pocztowy
    42-253
    Posty
    501

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomi78__ Zobacz post
    w mysl pojemnosci cieplnej trzeba zrobic tym grubsza poszadzke
    Po co? Wahania temperatury powietrza nie przekraczają 0.5 stopnia.

  12. #272
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomi78__
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    lubuskie
    Posty
    1.057
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    23

    Domyślnie

    A grzejesz tylko w taniej taryfie?
    Dziennik
    Komenty
    Dom z poddaszem użytkowym, pow. po podłodze 92m2,+ piwnica 48m2, sciany suporex 24cm+ 20cm styro grafit 0,032. Poddasze 30cm styro grafit 0,032, podłoga nad piwnica 11cm styro, okna U=0,9 + rolety zewnetrzne; ogrzewanie: kable grzejne Devi (9kW) w wylewce akumulacyjnej(11cm) ,wentylacja mechaniczna(jeszcze nie zamontowana), bojler elektr. 100l, brak balkonow, taras i schody odciete od bryly, brak kominka...
    Budujemy Mokka 3 - dotychczasowy dom jest na sprzedaz.

  13. #273
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kroles

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Kod pocztowy
    42-253
    Posty
    501

    Domyślnie

    tak, widać na wykresach zresztą

  14. #274
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    klew

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    54-110
    Posty
    96

    Domyślnie

    @kroles, dzięki. Ciekawe jest to, że jak tylko przestaje się ładować wylewkę, to zarówno wylewka jak i powietrze zaczynają się wychładzać. Podczas ładowania wylewki, temperatura w pomieszczeniu się stabilizuje. A gdy wylewka osiąga 28 stopni, to pojawia się wzrost temperatury w pomieszczeniu.
    Mierzyłeś może również temperaturę samej posadzki na wierzchu?

  15. #275
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał klew Zobacz post
    @kroles, dzięki. Ciekawe jest to, że jak tylko przestaje się ładować wylewkę, to zarówno wylewka jak i powietrze zaczynają się wychładzać.
    Ja widzę, że temperatura powietrza rano zaczyna spadać z godzinę po zakończeniu ładowania. A po południu nie chce spadać. Pewnie zyski bytowe i słoneczne.

  16. #276
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    klew

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    54-110
    Posty
    96

    Domyślnie

    @Kaizen, w sumie racja, jest tam ze 2h przesunięca w czasie. Ale po południu obstawiam że za utrzymanie temperatury jest odpowiedzialne południowe doładowanie wylewki

  17. #277
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał klew Zobacz post
    Ale po południu obstawiam że za utrzymanie temperatury jest odpowiedzialne południowe doładowanie wylewki
    To czemu po nocnym doładowaniu spada, a po dziennym nie?

  18. #278
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomi78__
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    lubuskie
    Posty
    1.057
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    23

    Domyślnie

    Mi sie wychładzało szybko w pierwszych 2 latach ale jak juz chata wyschła to sie ustabilizowało, ale ja mam gruba wylewke to stabilniej trzyma
    Dziennik
    Komenty
    Dom z poddaszem użytkowym, pow. po podłodze 92m2,+ piwnica 48m2, sciany suporex 24cm+ 20cm styro grafit 0,032. Poddasze 30cm styro grafit 0,032, podłoga nad piwnica 11cm styro, okna U=0,9 + rolety zewnetrzne; ogrzewanie: kable grzejne Devi (9kW) w wylewce akumulacyjnej(11cm) ,wentylacja mechaniczna(jeszcze nie zamontowana), bojler elektr. 100l, brak balkonow, taras i schody odciete od bryly, brak kominka...
    Budujemy Mokka 3 - dotychczasowy dom jest na sprzedaz.

  19. #279
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kroles

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Kod pocztowy
    42-253
    Posty
    501

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ja widzę, że temperatura powietrza rano zaczyna spadać z godzinę po zakończeniu ładowania. A po południu nie chce spadać. Pewnie zyski bytowe i słoneczne.
    Tu akurat tylko słoneczne, od tygodnia nie ma żadnych bytowych.

  20. #280
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kroles

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Kod pocztowy
    42-253
    Posty
    501

    Domyślnie

    Cytat Napisał klew Zobacz post
    Mierzyłeś może również temperaturę samej posadzki na wierzchu?
    Nie, nie mam czym, ale różnica byłaby niewielka, może z 15-20 min różnicy czasu względem pomiaru ze środka posadzki - opóźnienie przy grzaniu i wyprzedzenie jak się ochładza.

Strona 14 z 51

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony