dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 51
  1. #1

    Domyślnie Domek ogrodowy/narzedziowy -

    Chcialbym postawic domek narzedziowy na działce, w wymiarach ok. 3,5 x 3 m. Oczywiscie z racji wielkosci dzialki, wolalbym postawic ten domek w rogu dzialki. Planowalem po 1.5 od granic. I tu pojawia sie problem – czy taki domek zglosic do urzedu, ponoc to jest wymagane.

    Przepisy nie sa jasne, ale z tego co rozumiem, ma byc 3 m jezeli chodzi o sciane bez okien, chyba ze plan zezwala w granicy lub min. 1,5 m – za zgoda sasiadow. Tak jest w moim przypadku: Dopuszcza się budowę w granicy działki lub 1,5 m od niej po uzyskaniu zgody właściciela działki.
    I tutaj jest maly problem - domek bedzie sasiadowal z dwiema dzialkami:
    - zaznaczona na zielono: sasiad jest Ok, wiec nie przewiduje zadnych problemow, zeby sie zgodzil
    - zaznaczona na czerwono – to jest dzialka wydzielona pod droge, wspolwlasnosc. Niestety tych wspolwlascicieli jest duzo, wiec uzyskanie zgody na pismie bedzie mega utrudnione.
    I teraz pytanie, czy zglaszac domek, czy nie – jezeli bede probowal zglosic, to moge spalic ta inwestycje, bo np. nie uda mi sie skontaktowac z wszystkimi wspolwlascicielami drogi. Z kolei wybudowanie bez zgloszenia – jakie jest ryzyko kar?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	domek.jpg
Wyświetleń:	76
Rozmiar:	7,9 KB
ID:	446153

  2. #2

  3. #3

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję. Ten wątek też wcześniej przeglądałem, niestety dalej nie wiem, co robić I tak źle, i tak niedobrze...

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    jak daleko jest dom sąsiadów? Bo zgłaszasz tylko jak występuje immisja. inaczej może być 1,5 m od granicy lub w granicy.

  5. #5

    Domyślnie

    Witam, do najblizszej krawędzi domu jest minimum 10 metrów

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    no to spokojnie możesz 1,5 m

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    no to spokojnie możesz 1,5 m

    Dziekuje! A to wynika z jakichś konkretnych przepisów?
    Nie ukrywam, że pewnie i tak był odpuścił zgłoszenie (bo z tego co widze i wiem od sąsiadów, to raczej niewiele osób przejmuje się nawet odległością 1.5 m), ale dla świętego spokoju wolałbym potwierdzić.
    Dziękuję i pozdrawiam, Jacek

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    w którymś z wątków o domkach gospodarczych podawałam.
    Z jednym urzedem korespondowałam, bo u klienta saunę chciałam stawiać w granicy, ale mniej niż 8 m od domu sąsiada i był problem ze zgodą.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rustin

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    https://t.me/pump_upp
    Posty
    1.803
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    jak daleko jest dom sąsiadów? Bo zgłaszasz tylko jak występuje immisja. inaczej może być 1,5 m od granicy lub w granicy.
    a pokaż też przepis.

    bo ja znam inny. 4m od granicy, 3m jeżeli jest ślepa ściana a conajmniej 1,5 m od granicy działki lub bezpośrednio przy niej, gdy pozwalają na to przepisy planu miejscowego albo działka jest węższa niż 16 m, albo długość planowanego garażu nie przekroczy 6,5 m, a wysokość - 3 m

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał rustin Zobacz post
    a pokaż też przepis.

    bo ja znam inny. 4m od granicy, 3m jeżeli jest ślepa ściana a conajmniej 1,5 m od granicy działki lub bezpośrednio przy niej, gdy pozwalają na to przepisy planu miejscowego albo działka jest węższa niż 16 m, albo długość planowanego garażu nie przekroczy 6,5 m, a wysokość - 3 m
    Może chodzić o przepisy p.poż. Ja tak miałem ale z domem. Sąsiad ma starą ruderę drewnianą nie zamieszkała w odległości 3m od granicy (nie ma okien).
    Odległość drewnianej ściany od drewnianej wynosi wtedy 16m. Ja mam ścianę murowaną to odległość musiałem zachować 12m od jego budynku (czyli 9 od granicy). Można było kombinować ze ścianą oddzielenia pożarowego ale wtedy normalne okna nie wchodzą w grę.

    Może w tym przypadku również coś z zabudową drewnianą miało miejsce.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał rustin Zobacz post
    a pokaż też przepis.

    bo ja znam inny. 4m od granicy, 3m jeżeli jest ślepa ściana a conajmniej 1,5 m od granicy działki lub bezpośrednio przy niej, gdy pozwalają na to przepisy planu miejscowego albo działka jest węższa niż 16 m, albo długość planowanego garażu nie przekroczy 6,5 m, a wysokość - 3 m
    rustin - autor nie stawia garażu. A budynek jest mniejszy niż 6,5 x 3. Więc czym się przepis różni od tego, który ty znasz?

    ***

    BTW - teraz w granicy projektuję ludziom "szafy ogrodowe" na narzędzia. Nie jest to budynek, nie podlega przepisom.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rustin

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    https://t.me/pump_upp
    Posty
    1.803
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Czyli jaki budynek można postawić bez tych odległości z prawa budowlanego ?

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Przede wszystkim planowany budynek nie sąsiaduje z działką budowlaną, a z drogą prywatną.
    Więc wszystkie przepisy z par 12 z Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, dotyczące sytuowania go nie obowiązują, bo one dotyczą sąsiedztwa z działką budowlaną.

    U autora działka budowlana jest tylko z prawej strony, więc tam obowiązuje go par 12 pkt 3, ustęp 4:
    3. W zabudowie jednorodzinnej, uwzględniając przepisy odrębne oraz zawarte w § 13, 60 i 271–273, dopuszcza się:
    (...)
    4) sytuowanie budynku gospodarczego i garażu o długości mniejszej niż 5,5 m i o wysokości mniejszej niż 3 m bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych.



    Natomiast kolejny pkt 6 par 12
    Budynek inwentarski lub budynek gospodarczy, uwzględniając przepisy odrębne oraz zawarte w § 13, 60 i 271–273, nie może być sytuowany ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w odległości mniejszej niż 8 m od ściany istniejącego
    na sąsiedniej działce budowlanej budynku mieszkalnego.


    Dlatego pytałam autora gdzie jest najbliższy budynek. Jest ponad 10 m od planowanego miejsca, wiec też się łapie.

    Natomiast budować trzeba na zgłoszenie.

    Jedynym wyjątkiem jest sytuacja w której MPZP zakazuje budowania budynków gospodarczych w granicy, ale autor o tym nie wspomina.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 20-07-2020 o 11:06

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Pamiętacie definicję budynku? To, że coś nazywa się potocznie "domkiem" czy "budynkiem gospodarczym" nie znaczy, ze prawo uznaje go za budynek i należy stosować przepisy dotyczące budynków.

    Art.3. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
    [...]
    2) budynku – należy przez to rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem,

  15. #15

    Domyślnie

    To domy na płytach+XPS nie są budynkami?

    A z tymi narzedziówkami rozwalacie system. Niedługo do urzędów będziecie zgłaszać ustawienie donicy przed domem. Milion tych nierobów to za mało?

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    To domy na płytach+XPS nie są budynkami?
    A możesz dom z takiej płyty podnieść? Czy może płyta czy ława nie jest w Twoim rozumieniu związana z gruntem?

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Kaizen - sa domy, które można przenieść Więc to nie argument. Sa wyroki SN, że fundament punktowy z bloczków betonowych to trwałe związanie z gruntem.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Kaizen - sa domy, które można przenieść Więc to nie argument. Sa wyroki SN, że fundament punktowy z bloczków betonowych to trwałe związanie z gruntem.
    Bloczku może (chociaż chętnie poczytam wyrok - daj namiary) - ale jak na nim postawię kawę, to jest ona trwale związana z gruntem?

    Czy buda mojego psa, która stoi na bloczkach betonu komórkowego jest budynkiem?

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    w kwestii moze nie budy, ale kojca: https://prawo.gazetaprawna.pl/artyku...budowlana.html

    Kaizen - tutaj nakazano rozbiórkę domku gospodarczego zamocowanego do kostki brukowej kotwami, bo nie został zgłoszony: https://sip.lex.pl/orzeczenia-i-pism...sadu-522275615

    W uzasadnieniu jest wyjaśnione, że kotwy to trwałe związanie z gruntem.
    Co prawda to nie wyrok SN., ale pamiętam, że czytałam swego czasu kilka podobnych wyroków.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 21-07-2020 o 17:05

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Kaizen - tutaj nakazano rozbiórkę domku gospodarczego zamocowanego do kostki brukowej kotwami,
    Miało być o bloczku betonowym na którym coś stoi.

    45m2 wiaty to też nie ten temat, bo wiata, nawet trwale związana z gruntem, budynkiem nie jest.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony