dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 56 z 95
Pokaż wyniki od 1.101 do 1.120 z 1897
  1. #1101
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    @dissectional


    6 cm styropianu to raczej bardzo mało. Dociepl porządnie dom (10 - 15 cm styropianu EPS 0,032), a wystarczy mniejsza PC - być może nie większa niż 8 kW, czyli tańsza w zakupie i w eksploatacji.
    Ostatnio edytowane przez vr5 ; 06-06-2021 o 15:15 Powód: dot. tego Kolegi
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  2. #1102

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Co to znaczy --lepiej moduluje z fotowoltaiką?
    Jakie 32A?- bo tak wyczytałeś?
    Dobra ja odpuszczam .Złapał cię instalator i wyrwie dodatkową kasę.
    Powodzenia .Ode mnie tyle.
    Przykład - produkcja z foto idzie 6kw - rozkłda się po 2kw na każdą faze. Pompa 1F ciągnie w momencie X 3-4kw i tą wartość pobierze z 1 fazy i będzie musiała dobrać resztę z sieci 1-2kw (czyli robi się już strata przy odzysku 80%).
    Wytwarzana energia z pozostałych 2 faz oddawana jest do sieci.

    Monter od foto mówił, że pod fotowoltaike lepszy wybór pompa 3F

  3. #1103
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Problem w tym że w większości czasu gdy pompa pracuje, fotowolataika nie produkuje prądu, więc ten argument jest bez sensu. Dodatkowo PGE ma bilansowanie międzyfazowe.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  4. #1104
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fanek Zobacz post
    Przykład - produkcja z foto idzie 6kw - rozkłda się po 2kw na każdą faze. Pompa 1F ciągnie w momencie X 3-4kw i
    Co to za moment? PV produkuje prąd gdy PC odpoczywa. Co najwyżej grzeje CWU pobierając z 1kWh dziennie grzejąc albo z małą mocą bo ograniczeniem jest wężownica, albo przez pół godziny, czyli nie robi to istotnej różnicy.

  5. #1105

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Co to za moment? PV produkuje prąd gdy PC odpoczywa. Co najwyżej grzeje CWU pobierając z 1kWh dziennie grzejąc albo z małą mocą bo ograniczeniem jest wężownica, albo przez pół godziny, czyli nie robi to istotnej różnicy.
    No przecież w zime w ciągu dnia też masz mrozy, a nie tylko w nocy tak.
    Nad wyborem pompy 3F składa się kilka aspektów jak też instalacja w domu, o której było na poprzedniej stronie. U mnie nie jest to nowy dom, tylko modernizowany

  6. #1106

    Domyślnie

    Ale w zimie nie masz słońca...

  7. #1107

    Domyślnie

    Fajne te teorie kajzena. Takie znów wyssane z palca.

    Moja PC dokładnie w tym momencie generuje 9400W, które idą w wężownicę. Temp zasilania w tej chwili to 45C.



    https://i.imgur.com/EkesTQi.png
    Ostatnio edytowane przez agb ; 06-06-2021 o 16:34

  8. #1108
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fanek Zobacz post
    No przecież w zime w ciągu dnia też masz mrozy, a nie tylko w nocy tak.
    Masz. Nie często, ale masz. I wtedy produkcję z PV masz znikomą. A jak produkcje masz sensowną - to i zyski słoneczne ogrzewają dom tak, że pompa nie potrzebuje grzać. Ile w mrozy oddajesz do magazynu?
    Wiec tak czy inaczej do pompy czy jedno, czy trzyfazowej pociągniesz prąd z sieci, bo produkcja to starczy na alarm, monitoring, urządzenia sieciowe, lodówke itp. Wiec bez sensu starać się ustawiać autokonsumpcję pod pompę ciepła. Lepiej ją ustawić pod ciaagniecie pradu w taniej strefie.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 06-06-2021 o 18:10

  9. #1109

    Domyślnie

    Pamiętajcie, że piszecie w temacie PC i grzejniki.
    Przy grzejnikach więcej grzeję w dzień +22*C, a w nocy podtrzymuję temp. na +21*C by nie spadła poniżej, a przyjemniej się spało.
    I TAK, w tym układzie PC 3-F lepiej się sprawdza w połączeniu z PV też 3-F.
    Nie przez całą zimę, ale w okresach przejściowych i w słoneczne dni - PC 3-F lepiej wykorzystuje prąd produkowany przez PV 3-F.
    Poprawia samokonsumpcję.
    A bilansowanie między-fazowe nie każdy operator rozlicza zgodnie z intencją prawodawcy.

    Jedno tylko ALE, PC 3-F zaczynają się od mocy 9 kW, a nie każdy dom takiej mocnej potrzebuje.

    A w temacie:
    U mnie Zużycie prądu przez PC na dogrzewanie CO za maj 2021r. to:
    155 kWh i prawdopodobny SCOP 4,7.
    (dane ogrzewanego domu w stopce)
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 06-06-2021 o 18:29
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  10. #1110
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Pamiętajcie, że piszecie w temacie PC i grzejniki.
    Przy grzejnikach więcej grzeję w dzień +22*C, a w nocy podtrzymuję temp. na +21*C by nie spadła poniżej, a przyjemniej się spało.
    Jak wali słońce to ogrzewanie zbędne, bo grzeją zyski słoneczne i jest znacznie cieplej, niż w nocy. A jak słonce nie świeci, to i PV niewiele produkuje (a zyski ciągle z 10x większe z m2 okna niż z m2 PV).

  11. #1111

    Domyślnie

    Pod warunkiem, że masz CAŁĄ ŚCIANĘ w szkle.
    W słoneczny dzień PC też grzeje, tylko z mniejszą mocą.
    I zamiast pobierać 1'000 Watt na grzanie, bierze 800 Watt - tak przykładowo.

    TY Kaizen masz nowy dom z zapotrzebowaniem na poziomie 3-4 kW.
    Większość w tym wątku to domy modernizowane, a zapotrzebowanie takich domów to od 7 do 12 kW.
    Przy takim zapotrzebowaniu to zyski słoneczne stanowią mały ułamek potrzeb, coś w przedziale 10-25% (przynajmniej w zimie). Bo w okresie przejściowym to może być 50%.

    Przy OZC 7.1 kW, teraz w maju jeszcze dogrzewałem mimo słonecznych dni.
    Tylko parter, bo na piętrze grzejniki pozakręcane i +23*C.
    A jednak ten parter trzeba było dogrzać by temp. nie spadła poniżej +21*C.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 06-06-2021 o 18:41
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  12. #1112
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    I zamiast pobierać 1'000 Watt na grzanie, bierze 800 Watt - tak przykładowo.
    Tak strzelasz, czy to zmierzone?

    Weźmy najzimniejszy dzień w tym roku:




    Tylko trzeba by trochę poprzeliczać, bo to jest na m2 powierzchni poziomej. Ale efekt taki, że do domu przez m2 powierzchni pionowej okna wpada kilkakrotnie więcej energii.


    Żródło

    Ale oprócz tego pytanie, ile W wyprodukuje wtedy PV? I czy wystarczy na coś więcej, niż dla lodówki i alarmu.

    Instalacja blisko stacji pogodowej Okęcie, z której powyższe odczyty temperatur i promieniowania
    Autor: Nowa Wieś Główna
    Moc paneli: 9750 W
    Inwerter: Fronius Symo 8.2-3-M
    30 paneli JA Solar mono 325W, południe, dach, nachylenie 35 stopni.




    Konia z rzędem temu, co widzi sens spinania PV z PC. Powtórzę - jak słońce wali, nie ma potrzeby grzania. Jak nie wali, nie ma prądu z PV żeby go puszczać w PC.

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Przy OZC 7.1 kW, teraz w maju jeszcze dogrzewałem mimo słonecznych dni.
    A ja odpaliłem dzisiaj klimę do chłodzenia. Bo temperatura osiągnęła w domu 26*. Widać jesteś wyjątkowo ciepłolubny.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Mrozy.jpg
Wyświetleń:	2579
Rozmiar:	39,4 KB
ID:	456971   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	MrozyPV.jpg
Wyświetleń:	756
Rozmiar:	83,1 KB
ID:	456975  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 06-06-2021 o 19:17

  13. #1113

    Domyślnie

    Kaizen
    Nadal przenosisz warunki swojego domu OZC 3-4 kW na inne domy. A tu równania nie ma.
    U mnie:
    Na parterze temp. waha się między +21*C a +22,5*C.
    Na piętrze temp. +22,5*C do +23,5*C.
    Tylko w kąciku komputerowym po 2 godz. pracy komputera zaczyna temp. dobijać do +26*C, ale jest tam 2m2 powierzchni i skos dachu czyli 1/2 kubatury.
    Wtedy wieczorem otwieram okno z moskitierą. Klimatyzacji na razie nie potrzebuję uruchamiać.

    To dowodzi tylko różnicy domów i innego zapotrzebowania OZC.
    A nie tego, że mam +26*C JAK U CIEBIE.
    Mam trzy okna dachowe i po zewnętrznej stronie markizę siatkową (zacieniającą jakieś 80%) ograniczającą nagrzewanie pomieszczeń.
    Od południa do połowy okna pionowego opuszczam roletę zewnętrzną, to skutecznie ogranicza nagrzewanie pomieszczeń.
    Największe okna w domu to 1,4x1,4 m, po odjęciu ramy to szkła będzie 1,25x1,25 m na pomieszczenie.

    Więc naprawdę dużo ludzi musi więcej dogrzewać niż TY, a takich temp. w domu nie osiąga.
    Tyle robisz obliczeń i wykresów, a proste rozumienie różnic w domach do CIEBIE NIE DOCIERA.

    P.S. W poprzednim wpisie pisałem o dniach chłodniejszych, w tym wpisie o obecnych temp. pogody.

    P.S.2 Są różne domy, z różnym OZC i różna jest powierzchnia okien.
    Jeden ma 1,5 m2 okna na pomieszczenie, inny 3 m2, a jeszcze inny 6 m2.
    Po prostu akceptuję, że komu innemu inne dane wychodzą i nie wmawiam komuś kłamstwa, tylko dlatego że w moim domu jest inne zapotrzebowanie.


    edit...
    Patrząc na tabelkę, którą wstawiłeś październik, listopad, marzec, kwiecień produkcja jest jeszcze na w okolicy 100 W/m2. To jest połowa zimy.
    Przyjmując 100W z 1kWp paneli i max. 10 kWp to da 1 kWh mocy bieżącej czyli 333 Waty na Fazę.
    Przy temp. w 0*C dom z OZC 7,1 kW potrzebuje dostarczenia 3,6 kW/h.
    Przy COP 3 to jest 1,2 kWh prądu, a PV da na 1 Fazę tylko 333 Watt (1/3 produkcji PV), kolejne 870 Watt pobierze z sieci z 20% stratą. A PC 3-F może wykorzystać 100% produkcji PV i dobierze tylko 200 Watt z sieci.
    Będzie to może 6 godzin w ciągu dnia, ale wyraźnie poprawia samokonsumcję.
    A przy grzejnikach i PV można w dzień dogrzać dom do wyższej temp. (u mnie +22*C), a na noc tylko podtrzymać temp. by dom nie wychłódł (u mnie +21*C).

    Inne możliwości takiego połączenia PC - PV 3-F.
    I inna taktyka grzania przy grzejnikach. Bo jest ciepło gdy grzejnik grzeje.

    Inna taktyka grzania przy ogrzewaniu podłogowym, gdy grzać w taryfie nocnej - to przez 10 godzin nocnych płyta się wygrzewa, a potem w dzień to ciepło odpromieniowuje, by wieczorem do spania mieć najniższą temp. dobową.

    Żeby nie było, nie idę na siłę w PC 3-F (swoją mam 1-Fazową), ale też tego nie odradzam jak jest taka możliwość w rozsądnej cenie PC.
    Po pierwszej zimie widzę, że mógłbym mieć 100% samokonsumpcji przy PC 3-F (w okresie zimowym).
    A przy PC 1-F max. w zimie wyszło jakieś 75-80% samokonsumpcji miesięcznej. (Dokładnego wyniku nie pamiętam, a nie mam pod ręką tabelki.)
    W lecie 2020r. bez PC samokonsumpcja wyszła u mnie w okolicy tylko 16%.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 07-06-2021 o 14:45
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  14. #1114
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Nadal przenosisz warunki swojego domu OZC 3-4 kW na inne domy. A tu równania nie ma.
    Nic podobnego. Twierdzę, że produkcja z PV 9,75kW nie jest w stanie dotarczyć więcej prądu w mrozy, niż zużywają odbiorniki bytowe. Niezależnie od obciążenia cieplnego domu.


    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Patrząc na tabelkę, którą wstawiłeś październik, listopad, marzec, kwiecień produkcja jest jeszcze na w okolicy 100 W/m2.
    To nie jest produkcja prądu - to jest ilość energii cieplnej docierająca do m2 powierzchni. Sprawność PV to kilkanaście % z tego. Moc masz na wykresie - powyżej 500W jest jakieś 4h na dobę i łączna produkcja 3,3kWh w dobę

  15. #1115

    Domyślnie

    Nadal bazujesz na najkrótszym i mroźnym dniu w roku. Tu masz rację, że produkcja jest znikoma.

    A ja wymieniłem miesiące przejściowe: październik, listopad, marzec, kwiecień.
    To są 4 miesiące, więc bym ich nie bagatelizował.
    Na tyle chłodne, że PC grzeje, a produkcja z PV jest względna i może pokryć zapotrzebowanie PC 3-F, ale brakuje mocy na pokrycie zapotrzebowania PC 1-F.

    To nie jest teoria, a odczyt z mojego falownika.
    Przeciętna dobowa produkcja z PV 4,56 kWp (wschodni kierunek z odchyłem o 15° na południe i nachyleniem 43°) w listopadzie to 4,3 kWh/doba, max. generowane 1,9 kW, czas produkcji powyżej 100 Watt na 1-Fazę to 4 godziny (gdyby poranek nie był pochmurny to może byłoby ok. 5,5 godziny produkcji).

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20-11-7.jpg
Wyświetleń:	541
Rozmiar:	59,4 KB
ID:	456992

    Grudzień, styczeń słabo bo ledwie przekroczyło 2 kWh/doba.
    Ale to są tylko 2 miesiące z 6-cio miesięcznego sezonu grzewczego.
    Przypominam, ze piszemy w wątku PC z grzejnikami, to często są domy modernizowane z dwu a nawet trzy krotnie większym OZC niż twój dom Kaizen. A to oznacza, że taki dom w okresie przejściowym jest mocniej dogrzewany. I bez dużych przeszkleń, "normalne" okna.

    Luty 4,8 kWh/doba, bo 10 dni z zerową produkcją,
    ale ostatni tydzień lutego już było 11 do 14.4 kWh/doba, produkcja powyżej 100 Watt na 1-Fazę to 7,5 godz. Szczyt 2,4 kW (na 3 Fazy).

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	21-2-25.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	59,2 KB
ID:	456993

    od Marca produkcja już coraz lepsza i dzień dłuższy:
    do 18 marca 4,56 kWp generowało przeciętnie 9,4 kWh/doba
    od 20 marca 8,31 kWp generowało przeciętnie 22,4 kWh/doba

    kwiecień 8,31 kWp (wschód-zachód) generowało przeciętnie 23,9 kWh/doba
    dzień zbliżony do przeciętnego w kwietniu to 7-04-2021r. 27,1 kWh/doba (dzień pochmurny, wykres poszarpany)
    szczytowa produkcja ok. 4 kW, długość dnia z produkcją powyżej 100 Watt na 1-Fazę to już 10 godzin;
    temp. w dzień +7°C, w nocy -2°C; opady śniegu z deszczem, musiała być cienka warstwa chmur skoro produkcja była nawet przyzwoita.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	21-4-7.jpg
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	58,9 KB
ID:	456994

    W taki dzień PC 3-F poprawi samokonsumcję.

    Obecny sezon grzewczy mogę powiedzieć, że miał 7 miesięcy.
    Temp. spadła od 10-10-2020r. początek sezonu (choć PC uruchomiona 15-10-2020r.), a koniec sezonu przyjąłbym 1 czerwca (w tym dniu PC jeszcze wygenerowała 15 kW ciepła wg PC i zużyła na grzanie ok. 2 kWh wg licznika; temp. w dzień +17*C w nocy +7*C).

    Tak więc nie odradzam PC 3-F, ale pod warunkiem, że cena 3-F nie jest dużo wyższa niż porównywalnej 1-F.
    A jak kolega dodatkowo ma starą instalację, w której musiałby kable wymieniać pod PC 1-F - to szala zdecydowanie przesuwa się w kierunku PC 3-F.
    Ponieważ przeróbki elektryki to też wydatek rzędu 2 do 3 tyś. zł.

    Przy starej instalacji należy jednak sprawdzić poprawność połączeń (styków w kostkach od rozdzielni aż do przyłącza PC), by poprzez iskrzenie w jakiejś puszce nie upalić sobie elektryki sterującej w PC (takie przypadki już były). Ważna będzie poprawna kolejność faz i kontrola zaniku jednej fazy. Sprawdzić też zero i lepiej mieć dodatkowo uziemienie. Dlatego u siebie jednak dałem nową rozdzielnię z nowym uziemieniem, różnicówką i zabezpieczeniem przeciwprzepięciowym.
    Stara elektryka miała 4mm2 i 20 lat, bez wydzielonego uziemienia. Nowy kabel ma 6mm2 przed rozdzielnią i własny uziom, niezależny od zera ze słupa napowietrznego.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 07-06-2021 o 19:36
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  16. #1116
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    A ja wymieniłem miesiące przejściowe: październik, listopad, marzec, kwiecień.
    W dni, kiedy wali słońce i nie trzeba grzać w tym czasie (a trzeba nocą)?

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    A dorzuć jeszcze do tego, ile tego dnia (w godzinach produkcji PV) dostarczyłeś ciepła do domu systemem grzewczym przy +7* i ostrym słońcu.
    Jak masz 7,1kW @ dt 42* to proporcjonalnie wychodzi jakieś 2,5kW obciążenia. Przez okna wpadnie Ci jakieś 8x więcej mocy na m2 niż z PV. Do tego zyski bytowe. Nawet jeżeli cokolwiek trzeba było grzać systemem grzewczym - to tyle co nic.

    W nowym domu oczywiście sensu grzanie wtedy nie miało. Poza CWU tego dnia PC dopiero o 22 u kolegi Kaszpira się obudziła pobierając raptem 0,7kW poza startem i łąćznie tej doby raptem 1,44kWh na CO):


    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Temp. spadła od 10-10-2020r.
    U mnie 10 października było cieplej, niż 9 i 11. Chłodniej było dopiero 12 też nie było jakiegoś załamania temperatury - w dzień. I to zarówno wg moich wykresów, Airly jak i stacji pogodowej na Okęciu.

    A właśnie. Masz wykresy temperatur? Jak wrzucisz komplet - temperatura, produkcja PV i zużycie przez PC sytuacja będzie jasna.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	KaszpirPC20201107.jpg
Wyświetleń:	532
Rozmiar:	72,5 KB
ID:	456995  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 07-06-2021 o 22:56

  17. #1117

    Domyślnie

    Temperatura i to teraz (+26*C ) świadczy o bardzo złej izolacji ,ponieważ skoro dom przyjmuje takie ilości ciepla ,gdzie jeszcze nie ma upałów to zimą na odwrót. Dobrze zaizolowany nie powinien tak się nagrzewać.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  18. #1118
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Nie ma o co kopii kruszyć (1-fazowa, czy 3-fazowa).

    Prawda jest po środku - przy 1-fazowej jest obciążona jedna faza, a 3-fazowej są obciążone 2 fazy...
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  19. #1119

    Domyślnie

    Kaizen straszny "aptekarz" z ciebie. Trzymasz się zysków słonecznych kurczowo jak "maniak". Nie tylko dziś, ale od początku jak pamiętam Twoje wpisy na forum.
    Zapominasz, że mieszkam w innym regionie PL niż TY - chmury, deszcz, słońce, a nawet temp. nie rozkłada się wszędzie tak samo.

    10 października strzeliłem orientacyjnie, bo na kilka dni przed uruchomieniem PC było już zimno i dom dogrzewałem farelkami.
    Hydraulicy pracowali u mnie od 5 do 8 października, piwnica i drzwi wejściowe większość dnia otwarte na oścież.
    Środa, czwartek (7-8.paź.) już zrobiło się zimno, w kolejnych dniach padał deszcz przez kilka dni z dalszym spadkiem temp.
    A serwisant Daikina przybył uruchomić PC 14 października 12-13 godz., wbił się między opadami deszczu.
    Tak więc PC pracowała w pełni od 15 października.

    Jak już pisałem mam małe okna - od południa mam 3 pokoje, w każdym okno 1,5 m2 powierzchni szklanej z Ug=1,6.
    Przy tym mury grube z pełnej cegły, to też regulują temp. w pokoju. W oknach firany, które też redukują siłę grzania słońca na podłogę, czy meble.
    Nie to co Ytong, który jest materiałem ciepłym sam w sobie, to mniej ciepła z pomieszczenia przejmuje.
    Zyski słoneczne to nie wszystko, to tylko jedna składowa z wielu.

    Ja nie neguję, ani nie zachwalam PC 3-F. Za to wkurza mnie bezkrytyczne i kategoryczne NIE Kaizena.
    A to co podaję o swoim domu, ma tylko Kaizena uświadomić, że u innych są inne warunki niż u NIEGO.
    To że Kaizenowi się nie opłaca w styczniu, nie oznacza bezkrytycznie, że innym też MUSI się nie opłacać w lutym, marcu, czy kwietniu.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 09-06-2021 o 10:47
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  20. #1120

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Nie ma o co kopii kruszyć (1-fazowa, czy 3-fazowa).
    Prawda jest po środku - przy 1-fazowej jest obciążona jedna faza, a 3-fazowej są obciążone 2 fazy...
    Pompę TCap/9 kW/1-faz mam podłączoną;
    ....1 - wsza faza - agregat zewnętrzny,
    ....2 - ga faza - moduł wewnętrzny z grzałką C.O,
    ....3 –cia faza - grzałka zbiornika C.W.U ,
    Oprócz tego zastosowałem " Automatyczny przełącznik faz "
    Zobacz;https://forum.muratordom.pl/showthre...budynek/page22
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

Strona 56 z 95

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony