dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 30
  1. #1

    Domyślnie rezygnacja z rekuperacji, a dokumentacja

    Witam,

    chce zrezygnować z rekuperacji ale mam ją w planie budynku. Czy nie będę miał problemów z odbiorem ???

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Dlaczego chcesz zrezygnować z jednej z najlepszych rzeczy w domu?
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  3. #3

    Domyślnie

    To ja pruję chałupę zamieszkana żeby założyć wentylację a Ty chcesz rezygnować ? - podaj powód?
    Grzana powierzchnia 185[m2]. 90% powierzchni kalafiory. Grzane PC PW samoróbka z klimy ala Toshiba estia 11 KW. Bufor 1500l. (pozostałość po śmieciuchu), CWU zbiornik z wężownicą 500l grzany raz na dobę o 13. W 2018 roku wstawiona klima konsola Gree na parterze do grzania.- rzadko używana. Na dachu PV 9,6 kw. Rekuperacja.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał KUBEK1978 Zobacz post
    chce zrezygnować z rekuperacji ale mam ją w planie budynku. Czy nie będę miał problemów z odbiorem ???
    Pytaj projektanta. To on decyduje, czy to zmiana istotna, czy nieistotna i odpowiednio dokumentuje. Na pewno trzeba będzie przeliczyć PCHE - może wyjść poza limitem EP i wtedy trzeba będzie zmienić coś jeszcze, żeby zmieścić się w limicie.

  5. #5

    Domyślnie

    KB powiedział, że nie ma problemu przy odbiorze, że to nieobowiązkowy element . Dla czego tego nie chcę ??? bo nikt tego nie ma w okolicy i ludzie żyją ,w rodzinie też nikt tego nie ma, a dla mnie to po prostu za duże koszty i dalsza komplikacja budowy. Wolę te pieniądze przeznaczyć na coś innego, lepszy piec czy kominek .

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał KUBEK1978 Zobacz post
    KB powiedział, że nie ma problemu przy odbiorze, że to nieobowiązkowy element . Dla czego tego nie chcę ??? bo nikt tego nie ma w okolicy i ludzie żyją ,w rodzinie też nikt tego nie ma, a dla mnie to po prostu za duże koszty i dalsza komplikacja budowy. Wolę te pieniądze przeznaczyć na coś innego, lepszy piec czy kominek .
    Ręce opadają. A ja znam takich co nie zamontowali i też pruli zaraz chatę przez smog. O tu masz fajny wątek :
    https://forum.muratordom.pl/showthre...nicznej/page22
    Działa na wyobraznie.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał KUBEK1978 Zobacz post
    dla mnie to po prostu za duże koszty i dalsza komplikacja budowy.
    Komplikacje, to dłubanie w zatwierdzonym projekcie.
    Dlaczego WM jest lepsza, masz tutaj
    A dlaczego tylko rozrzutni montują wentylację grawitacyjną - tutaj

    Cytat Napisał KUBEK1978 Zobacz post
    Wolę te pieniądze przeznaczyć na coś innego, lepszy piec czy kominek .
    Przez większe obciążenie cieplne i zapotrzebowanie na ciepło musiał przeznaczyć na większy kocioł (bo pewnie nie piec). I większe kaloryfery - bo podłogówki to też pewnie nikt w okolicy ani w rodzinie nie ma. I trudno będzie meble poustawiać.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał KUBEK1978 Zobacz post
    Witam,

    chce zrezygnować z rekuperacji ale mam ją w planie budynku. Czy nie będę miał problemów z odbiorem ???

    Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, Rozdział 6. Wentylacja i klimatyzacja
    § 147. Zasady instalowania wentylacji i klimatyzacji pkt 2:
    Wentylację mechaniczną lub grawitacyjną należy zapewnić w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi, w pomieszczeniach bez otwieranych okien, a także w innych pomieszczeniach, w których ze względów zdrowotnych, technologicznych lub bezpieczeństwa konieczne jest zapewnienie wymiany powietrza.

    Wobec powyższego jeżeli w projekcie masz wentylację mechaniczną a chcesz z niej zrezygnować to czeka cię przeprojektowanie domu pod kątem kominów wentylacyjnych. Nie napisałeś na jakim etapie jesteś ale wiadomo należy je później wybudować. Bez wykonania jakiejkolwiek wentylacji kominiarz nie podpisze Ci protokołu z przeglądu, który jest obowiązkowy podczas składania zawiadomienia o zakończeniu budowy do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego.

    Sam sobie musisz przeliczyć co jest dla Ciebie tańsze ale jak wykonasz wentylację mechaniczną we własnym zakresie to przypuszczam że cenowo wyjdzie porównywalnie co grawitacyjna a komfort nieporównywalny.

  9. #9

    Domyślnie

    Ach ty!!#$^&*(*&()^@#&%*(^*(* ( tu wstaw wiązkę inwektyw jakie ci na myśl przychodzą) . Jeśli tak cię boli finansowo to zrób mechaniczną bez rekuperacji samą centralkę zamontujesz później jak będzie finansowo lżej
    A wiązka ci się należy za pochopność, przy dobrej rekuperacji możesz zmniejszyć moc pieca , po jakimś czasie dołączyć pompe powietrzną ciepła do grzania powietrza przy rekuperatorze czy GWC jak działki starczy.
    Twoja wstępna decyzja o zaniechaniu rekuperacji to jak śluby czystości przed weseliskiem. Posmiewisko dla okolicy i kolejka samców do ślubnej
    Ostatnio edytowane przez gnago ; 24-10-2019 o 12:46

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Bez odzysku ciepła = kiszenie domu, bo przecież grzać trzeba.. ile 80-150 W/K strat na wentylację tyle trzeba liczyć w budynku, zależnie ile jest pomieszczeń brudnych ect. 3,2 - 6 kW mocy tylko żeby ogrzać wróblom powietrze, jak wiem, że potrafimy - zamknięte okna na maks, w domu 80% wilgotności i "da" się ?
    Why no.
    Twoja wstępna decyzja o zaniechaniu rekuperacji to jak śluby czystości przed weseliskiem. Posmiewisko dla okolicy i kolejka samców do ślubnej
    bez związku z sprawą. Choć statystyki wyraźnie mówią, co się szybciej rozpada.. PS 127 .

  11. #11

    Domyślnie

    Nie sądziłem, że tak zostanę zhejtowany bo mam swoje zdanie. Co do wentylacji to mam 3 kominy i każde pomieszczenie ma dostęp. Nie wyobrażam sobie mieszkać w domu gdzie nie otwiera się okien, a rozmawiałem z taką osobą która ma rekuperację i siedzi pozamykana jak w słoiku . Wiem, że ekologia, ekologią ale nie dajmy się zwariować .
    Gdybym miał nadmiar pieniędzy to pewnie bym to zamontował i jeszcze kilka innych drogich akcesoriów ale tak muszę liczyć się z groszem żeby skończyć dom i zamieszkać w nim.
    Być może przygotuje dom pod tą instalację bo też tak mi doradzono ale chodziło mi tylko o to czy nie będę miał problemów z odbiorami, a już wiem żę mogą być jak ktoś buduje w kredycie. Ja natomiast buduje za swoje pieniądze. Co więcej ,dom jest w czystej okolicy z dala od miejskiego zgiełku więc taka rekuperacja na razie mi nie potrzebna.

  12. #12
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Slyder

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Skierniewice
    Kod pocztowy
    96-100
    Posty
    398

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Na rekuperację wydałem 1600 zł .
    taaaa powiedz co w tej cenie kupiłeś. Nawet przy 35 m2 to coś chyba za mało policzyłeś. realny koszt rekuperacji zaczyna się od 10 tys. w górę. Opłacalność też jest wątpliwa. Rekuperator potrzebuje energii do wiatraków ale i do rozmrażania w zimie. Czas zwrotu nie jest taki szybki a do tego wiatraki zawsze kiedyś będą wymagały wymiany. Zostaje komfort a tutaj zdania są bardzo podzielone jedni nie wyobrażają sobie życia bez rekuperacji, drudzy nie widzą różnicy a trzecich szlak trafia w zimie z wysuszonym powietrzem. pozostaje jeszcze kwiestia garażu kotłowni i okapu kuchennego z którymi nie za bardzo wiadomo co zrobić. Tak się czasami zastanawiam czy za koszt tej rekuperacji nie lepiej byłoby zainwestować w pompę gruntową

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pedet

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Szamotuły
    Kod pocztowy
    64-500
    Posty
    57

    Domyślnie

    Realny koszt może być o wiele mniejszy niż 10 tys. U mnie całość zamknęła się w ok 3000-3500zł, zrobione całościowo własnymi rękoma(poza wymiennikiem za 450zł). Wentylatory kosztowały po 14zł, więc kupiłem kilka na zapas.
    Oszczędności wynikające z odzysku ciepła są. Ale dużo ważniejszy jest komfort, możesz dokładnie regulować ilość wymienianego powietrza- raczej ciężkie do wykonania przy wentylacji grawitacyjnej. Dodatkowo możesz filtrowa powietrze wpadające do domu. Na prawdę czuć różnicę w jakości powietrza w domu.
    Garażu nie posiadam, kotłowni na paliwo stałe też, okap z filtrami węglowymi pracuje w trybie cyrkulacji.

  14. #14

    Domyślnie

    Bardzo dobra decyzja! Grzyba nie będziesz miał w domu, będziesz oddychał zdrowszym powietrzem i dłużej pożyjesz.
    Rekuperacja to dziadostwo, bez żadnych plusów. To bicie kasy na naiwnych klientach i kpina z ochrony środowiska.
    Dobrze, że zrozumiałeś to przed jej montażem, bo kasa poszłaby w błoto!

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Bardzo dobra decyzja! Grzyba nie będziesz miał w domu, będziesz oddychał zdrowszym powietrzem i dłużej pożyjesz.
    Rekuperacja to dziadostwo, bez żadnych plusów. To bicie kasy na naiwnych klientach i kpina z ochrony środowiska.
    Dobrze, że zrozumiałeś to przed jej montażem, bo kasa poszłaby w błoto!
    Panie, ba jeno, ba jak, najlepiej snopkiem zapierać.
    Normalnie dramat i kompletne nie zrozumienie czym jest i jak działa rekuperacja! najlepiej wstawić jeszcze kopciuch górnego spalania, okna nie otwierać bo zimno .. kisić jest przy wilgotności 70%, ścierać grzyb z okien, bo panie zimno pizga.. okien nie uchyli, bo ogrzewanie drogie .. i tak w koło.
    Pomyśl logicznie, zanim coś podobnego napiszesz ok? przez okno jeśli jest otwarte, to co wpada ? wszystko co się unosi na zewnątrz, szczególnie w środku większych skupisk domów! takiego nonsensu dawno nie czytałem. Masz filtr powietrza, strumienie powietrza się nie mieszają, masz stałą wymianę powietrza prawie bez strat. A tak kominami podgrzewasz atmosferę.
    Grzyba nie będziesz miał w domu
    to właśnie grawitacyjna nie wprost , bo jak są okna z nawiewnikami, oraz prawidłowe wartości strumienia powietrza - to grzyba nie powinno być. Przeważnie jest tak, że ta "wentylacja" nie działa, okna zamknięte szczelnie i próby 5min wietrzenia
    Nie sądziłem, że tak zostanę zhejtowany bo mam swoje zdanie.
    → 2+2*2 = 8 no można się upierać.. tylko że to jest 6. można dyskutować o gustach, ale nie o rzeczach mierzalnych sprawdzalnych ect. To nie religia płaskiej ziemi. ci to są niereformowalni.

  16. #16

    Domyślnie

    Myślę że większość osób które są przeciwne rekuperacji po prostu nie mają pojęcia jak to urządzenie działa ba nawet nie mają pojęcia jak powinna działać wentylacja grawitacyjna .
    Od kilku miesięcy mieszkam w domu z rekuperacją , przedtem całe życie mieszkałem w domu z wentylacją grawitacyjną która działała jak działała.
    Płusy to znaczna oszczędność na ogrzewaniu .
    W lecie mieszkanie się wolniej nagrzewa.
    Komfort pod względem jakości powietrza nieporównywalny .
    Znacznie mniejsze przenikanie smogu jak przy instalacji grawitacyjnej.
    Oczywiście koszty mogą być bardzo rożne od kilu tyś do nawet kilkudziesięciu , ale nie każdy musi kupować mercedesa.
    Myśle że w przeciętnej opcji koszt porównywalny do kosztu kominów wentylacyjnych.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał מרכבה Zobacz post
    Panie, ba jeno, ba jak, najlepiej snopkiem zapierać.
    Normalnie dramat i kompletne nie zrozumienie czym jest i jak działa rekuperacja! najlepiej wstawić jeszcze kopciuch górnego spalania, okna nie otwierać bo zimno .. kisić jest przy wilgotności 70%, ścierać grzyb z okien, bo panie zimno pizga.. okien nie uchyli, bo ogrzewanie drogie .. i tak w koło.
    Pomyśl logicznie, zanim coś podobnego napiszesz ok? przez okno jeśli jest otwarte, to co wpada ? wszystko co się unosi na zewnątrz, szczególnie w środku większych skupisk domów! takiego nonsensu dawno nie czytałem. Masz filtr powietrza, strumienie powietrza się nie mieszają, masz stałą wymianę powietrza prawie bez strat. A tak kominami podgrzewasz atmosferę. to właśnie grawitacyjna nie wprost , bo jak są okna z nawiewnikami, oraz prawidłowe wartości strumienia powietrza - to grzyba nie powinno być. Przeważnie jest tak, że ta "wentylacja" nie działa, okna zamknięte szczelnie i próby 5min wietrzenia → 2+2*2 = 8 no można się upierać.. tylko że to jest 6. można dyskutować o gustach, ale nie o rzeczach mierzalnych sprawdzalnych ect. To nie religia płaskiej ziemi. ci to są niereformowalni.
    Rzeczą mierzalną jest grzyb

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Rzeczą mierzalną jest grzyb
    racja.
    Mam kolegę który teraz będzie zakładał wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, bo ma "grawitacyjną" i przynajmniej na uszczelkach okiennych ma grzyba.
    Woda się leje po oknach -cóż RH przy +20 st wynosi 70-80% - otwieranie okien ? no gdzie bo ciągnie zimnym po nogach, czy trzeba znacznie mocniej grzać.
    O ile była by to klima z obiegiem powietrza zamkniętego, czy tez chłodzenie w lecie w kanałach - coś na wzór auta - ok wtedy jest problem i trzeba konkretnych rozwiązań. Tu się strumienie powietrza nie łącza, a nie ma mowy o jakiejś kondensacji przy nawiewie, wywiew i owszem.
    Tak, że trzeba pierwsze zobaczyć obieg powietrza przy reku. A powiedz, jak przez okno powietrze wpada do pomieszczenia, a jak wpada rurą.. z fitrem - to która opcja lepsza ? a ucieka? zamiast kominem, to znowu inną rurą i przekazuje ciepło do powietrza które jest nawiewane .. bez łączenia tych dwóch. Tak że prościej się nie da. To 100% zagrzybień w domach to wina grawitacyjnej wentylacji, a raczej jej braku.. ponieważ:
    trzeba więcej grzać i ciągnie po nogach mrozem.

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Brunoxp

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    40-018
    Posty
    154

    Domyślnie

    Cytat Napisał donvitobandito Zobacz post
    Rzeczą mierzalną jest grzyb
    Zgadzam się; mieszkam już drugi rok z WM i grzyby jakie widzę to w ogródku. Albo "somsiad" -grzyb z naprzeciwka, jako jedyny w okolicy ma nieocieplony dom z surowej cegły (kopci niemiłosiernie cały rok) zapytany rok temu czy będzie ocieplał bo rożne dotacje ruszyły- mówi: Jo łocieplał styropianem nie byda bo nie chca mieć termosa w domu i grziba na scianie
    Coś na rzeczy musiało być bo w tym roku ocieplił ścianę zachodnią (5cm białego) a zapytany czemu tylko jedną odpowiada: Bo mi przemarzała za meblami i woda się skraplała
    Wracając do WM: najlepsza jest opinia mojej żony, która na etapie projektu zamartwiała się jak ten sąsiad- teraz za nic nie wróciłaby do grawitacyjnej. Nie tylko z powodu jakiś oszczędności na grzaniu czy nadmuchu świeżego powietrza ale z powodu czystości w domu. Nie ma takiego syfu i tak się nie kurzy a to oznacza mniej sprzątania. Na początku otwierała okna z nawyku np gdy coś w kuchni się gotowało albo przypaliło - teraz sama pilnuje żeby były zamknięte i korzysta z opcji "wentyluj na 100%"

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał donvitobandito Zobacz post
    Rzeczą mierzalną jest grzyb
    No i co z tym grzybem w domach z WM ?
    Jak ma się zalęgnąc, skoro w domach z WM wilgotność jest niższa, niż w przypadku domów z WG ?

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony