dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 13 z 38
Pokaż wyniki od 241 do 260 z 742
  1. #241
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Skoro plyta ma np 20cm od dołu, 18 z boku ?
    Pod posadzką u mnie będzie 20 cm. I jest 20cm z boku.
    Mostek w postaci BK do fundamentu - ale za to "opaska" XPS o grubości 15cm która IMO z nawiązką to zrekompensuje.

  2. #242

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Dziennie potrzebuję jakieś 5kWh na CWU. Żeby to wyprodukować w trakcie 10h taniej strefy wystarczy 500W mocy. Więc ta pompa w zupełności mi wystarczy. Co więcej, produkując
    Teoretycznie wychodzi mi czas zwrotu jakieś 10 lat. Ale liczę, że nawet te nędzne 500W chłodu w upały pozwoli mi nie kupować klimy (zamierzam ją podłączyć tak, żeby latem schłodzone powietrze trafiało do czerpni). Jak się pomylę, i będzie to za mało - to trudno, kupię klimę i będę liczył, że Nuos przeżyje 10 lat.
    Ok, tylko jak zużyjesz wodę, to będziesz czekał wieczność na jej ponowne nagrzanie. I nawet jeżeli na co dzień będzie ok, to jak akurat więcej zużyjesz, to będzie problem i będzie długo czekać. Jednym słowem, nie chodzi o to czy w taniej się zmieścisz, tylko ile to będzie grzać. No i pytanie ile to wytrzyma jak będzie po 10h dziennie działać.

  3. #243

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Jakos widze 23tys vs 7 tys, , czyli dokladamy juz tylko 15 tys, jesli o matematyke chodzi.
    Nie wiem o czy dokładnie teraz mówisz, ale 23 vs. 7 tys. to 16 tys jeżeli chodzi o matematykę

  4. #244

    Domyślnie

    W moim przypadku (2 sytuacje).

    1. Podłógówka (800mb , 117m2 powierzchni) - 5000zł (materaly + usługa) + zbiornik 300L + grzałka (2000zł) + kocioł na prąd (3000zł) , instalajca (pompyc , zawory 1000zł) czyli mamy 11 tysięcy. Myślę że cena zaniżona bo nie liczyłem robocizny "kotłowni" a za darmo hydraulik tego nie wykona , więc zapewne z 1000zł tez dodatkowo weźmie ..

    2. Podłógówka (800mb , 117m2 powierzchni) - 5000zł (materaly + usługa) + zbiornik 300L , pompa 9KW - 18000zlł czyli 23000zł. Dodatkowo od gminy dostanę zwrot 2000zł (dofinansowanie do pompy ciepła) , czyli 21000zł.

    Dopłata - 10 tys .

    Czy to jest aż tak gigantyczna dopłata ???

    Zakładając ze rodzina 4 osobowa (CWU) ile lat zanim się "spłaci różnica w cenie) i pompa zacznie "zarabiać" na siebie ?
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 06-07-2017 o 10:25
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  5. #245
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.617
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Pod posadzką u mnie będzie 20 cm. I jest 20cm z boku.
    Mostek w postaci BK do fundamentu - ale za to "opaska" XPS o grubości 15cm która IMO z nawiązką to zrekompensuje.
    No to nadal nie rozumiem, w czym to na byc lepsze ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  6. #246
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.617
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Nie wiem o czy dokładnie teraz mówisz, ale 23 vs. 7 tys. to 16 tys jeżeli chodzi o matematykę
    Czyli jednak nie 20...
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  7. #247

    Domyślnie

    Ale trochę się zgubiłem i nie wiem czego te liczby dotyczą.

  8. #248
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    No to nadal nie rozumiem, w czym to na byc lepsze ?
    W tym, że od mrozu na zewnątrz moja wylewka jest oddzielona 20cm grafitu i 24cm BK - U= 0,12.
    Jakie U oddziela płytę, która jest oddzielona tylko 18cm XPS? Gdzie będą większe straty?

    Do gruntu pod domem będzie podobna izolacja.
    Pozostaje ucieczka ciepła przez BK do fundamentu. 24cm BK (najkrótsza droga dla ciepła do fundamentu) odpowiada ponad 6cm grafitu. Więc nie tak tragicznie. A jak dodamy, że ściana fundamentowa jeszcze ocieplona 15cm XPS, to różnica temperatur pomiędzy wylewką a gruntem pod domem będzie na tyle niewielka, że nie wyjdzie to gorzej, niż przy płycie ocieplonej 20cm.

    Więc różnicę robi ta izolacja od atmosfery - 20 cm grafitu + 24cm BK vs 18 XPS.

  9. #249
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.617
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A jak dodamy, że ściana fundamentowa jeszcze ocieplona 15cm XPS, to różnica temperatur pomiędzy wylewką a gruntem pod domem będzie na tyle niewielka, że nie wyjdzie to gorzej, niż przy płycie ocieplonej 20cm.

    .
    I to jest akurat tylko i wyłacznie Twoje założenie
    A to, ze na poziomie wylewki mam 18 izolcji nie test uwarunkowane tem, ze mam plytę fundamentową i tak musi być, tylko tym, ze chcialem mieć kapinos nad cokolem. Gdybym z tego zrezygnowal mialbym również 20cm grafitu.

    Więc różnicę robi ta izolacja od atmosfery - 20 cm grafitu + 24cm BK vs 18 XPS.
    Jeśli ktos robi na scianach ponad 20cm izolacji, to moze dac na cokół 20cm
    I różnica znika

    A pozostaje różnica w tym, co pod gruntem.
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 06-07-2017 o 11:08
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  10. #250
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Jeśli ktos robi na scianach ponad 20cm izolacji, to moze dac na cokół 20cm
    I różnica znika
    To dalej nie znika, bo nie dokłada BK. A ten ma niezłą izolacyjność.
    I jakoś mam kapinos, chociaż z zewnątrz 20cm dochodzi do poziomu chudziaka (czyli dół 20cm grafitu równa się z dołem EPS wewnątrz).

    A tu różnica temperatur jest największa, więc i straty znaczące. Dlatego tak mnie dziwi, że budujący płyty dają pod płytę lepszą izolację (gdzie różnica temperatur jest małą) niż a izolację pionową płyty (gdzie różnica jest największa przy płycie grzewczej).

  11. #251
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.617
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Ale trochę się zgubiłem i nie wiem czego te liczby dotyczą.
    7tys kable, 23 PC z podlogówką.
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 06-07-2017 o 11:12
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  12. #252
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.617
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To dalej nie znika, bo nie dokłada BK. A ten ma niezłą izolacyjność.
    No, ale rozmawiamy o fundamencie, czy o materiale scian zewnetrznych ?
    By wychodzi na to, ze najwieksza zaleta tradycyjnego fund@mentu nad plyta jest BK w scianach

    Ile i czego masz na ścianach ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  13. #253
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    No, ale rozmawiamy o fundamencie, czy o materiale scian zewnetrznych ?
    O ilości kWh zużywanych przez dom.
    I dlaczego moje wyliczenia są błędne. Przynajmniej taką mam nadzieję.

    Na ścianach mam 20cm EPS o lambdzie 0,033 + BK 500 24 cm. Na ścianie fundamentowej (kończącej się równo z chudziakiem - można powiedzieć, że tworzą płytę) pionowa izolacja 15cm XPS Synthos Prime 30.
    Na chudziaku będzie 20cm EPS (prawdopodobnie o lambdzie 0,036) a na stropie wełna prawdopodobnie 40cm o lambdzie 0,038.

  14. #254
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.617
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Ja odniosłem sie tylko do kwesti fundament-płyta, stąd rozważania o materiale ścian trochę mnie zdziwiły.
    Swoją drogą, wystarczy,że zamiast cokołu 35cm zrobiłbum 15 i tez miałbym 20cm grafitu na poziomie wylewki

    A to nie miałeś ocieplać wełną ? Przecież wełna miała być, bo Twój architekt adoptujący stwierdził, że nawet ściana silikat-EPS nie będzie spełniała warunków przy tak bliskim sąsiedztwie torów.
    A Ty wybrałeś najgorsze z możliwych pod kątem akustyki rozwiązanie ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  15. #255
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    A to nie miałeś ocieplać wełną ?
    Miałem. Ale nie jest to dla mnie warte 10,5K zł. Wyjaśniałem kilka stron temu

  16. #256
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.617
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Ale to przeciez bylo wiadome od razu, ze tanio nie bedzie, nawet pisalem , ze z wełną i BK decydujesz sie na rozwiazanie drozsze, a nie wiadomo, czy lepsze.
    Zrobilbys pełną18 silikatu, 22-24cm styro i zarowno kWh, jak i dB by sie zgadzaly...
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  17. #257
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    kWh by się nie zgadzały. Bo i U muru 18cm silki + 24cm 0,033 jest 0,126 vs 0,12 dla BK. Ale pewnie więcej by uciekło mostkiem do fundamentu (stąd niektórzy kombinują z pierwszą warstwą muru z innego materiału, zasypują perlitem i inne cuda).
    Bo tu już robi się ogromna różnica - 0,507 dla BK vs 2,671 dla silikatu, gdzie jedyną izolacją pomiędzy grzejącą wylewką a ścianą fundamentową jest materiał konstrukcyjny.

    Więc dla zrównania kWh musiałaby być jeszcze płyta fundamentowa i sumarycznie wyszłoby drożej, niż BK z wełną.

    Energetycznie i ekonomicznie przy grzaniu prądem - jestem przekonany co do właściwości wyboru. Co do głośności dla mnie po zamontowaniu okien już było cicho jak pociąg przyjeżdżał. Nabrałem wątpliwości, czy wełna da zauważalny efekt przy tej skali hałasu (czy raczej ciszy - bo słychać na dobrą sprawę tylko jak hamulce zapiszczą albo maszynista odpali sygnał dźwiękowy), bo i tak okna zostaną oknem również dla dźwięków.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 06-07-2017 o 21:33

  18. #258
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.617
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Jak sie nie ma, co sie lubi....
    Jeszcze niedawno linkowales dane, ze styropian pogarsza izolacyjność akustyczną przegrody, a teraz przykleiłes go na material, ktory juz sam z siebie ma ja kiepską...

    Pisales jeszcze, ze ta wełna jest konieczna, by przegroda spełniala przepisy, jak widać wszystko mozna obejść...
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  19. #259
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Jeszcze niedawno linkowales dane, ze styropian pogarsza izolacyjność akustyczną przegrody, a teraz przykleiłes go na material, ktory juz sam z siebie ma ja kiepską...
    Masz na myśli to?

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Pisales jeszcze, ze ta wełna jest konieczna, by przegroda spełniala przepisy, jak widać wszystko mozna obejść...
    Na pierwszej stronie jest np. informacja, że m3system twierdzi, że są w stanie spełnić wymogi (dla przypomnienia to firma budująca domy ze styropianu), tylko żeby określić sposób muszę zlecić badania za jakieś 5K zł. Nikt nie by w stanie odpowiedzieć mi, co zrobić, żeby spełnić wymagania normy. Co najwyżej które rozwiązanie powinno być lepsze pod tym względem. A i to nie byli to spece od akustyki.

    Sąsiadka bliżej torów ma styropian (cieńszy), BK i nikt się nie czepiał.

    Podsumowując temat akustyki:
    1. Tak, jak pisałem tutaj - wystarczy, że w projekcie coś skrobnie architekt. Ważne tylko na etapie uzyskiwania PnB.
    2. I tak będę miał ciszej, niż mam. Nawet, jakby zbudował m3system. Teraz mam za oknem wątpliwej izolacyjności tramwaje i Marszałkowską - wczoraj i dzisiaj istna masakra - co 5 minut kolumna na kogutach.
    3. Temat wyższości jednych materiałów nad drugimi zachwalają producenci niby tych lepszych. Ale jak dochodzi do określenia, jak będzie cicho/głośno przy murze składającym się z warstw zapada taka niezręczna cisza. Bo to skomplikowane. Nie wystarczy dodać X dB wełny do y dB silki. Niestety, to tak nie działa. O tym np.tutaj. Nie jest tak prosto, jak można by wnioskować z tego.
    4. Skoro urzędowe schody mam za sobą w temacie akustyki, skoro i tak mam zadowalająco cicho, to nie widzę sensu wydawać ponad 10K więcej (i jeszcze mieć gorszą izolacyjność termiczną - a co za tym idzie wyższe koszty ogrzewania) na wełnę.
    5. Tak, jestem omylny. Tak, zmieniam zdanie. Dosyć często. Jak to ująłem tutaj:

    IMO w życiu trzeba podejmować decyzje jak najpóźniej, gdy mamy jak największą wiedzę i jak najmniej rzeczy może się jeszcze przydarzyć.

    To tyle w temacie drążenia dlaczego styropian, a nie wełna.

  20. #260
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.617
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    JA wiem,że akustyka, to temat trudniejszy, niż np izolacja termiczna.
    Ale ściana składająca się materiałów o lepszym tłumieniu raczej nie będzie porównywalna ze ścianą zbudowaną z gorszych.

    Od "spełnienia wymagań" do komfortu daleka droga, pod kątem izolacyjności termicznej tez nie budujesz ścian które li tylko "spełniają" wymagania.
    Ale skoro uzyskany efekt spełnia Twoje oczekiwania to ok.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

Strona 13 z 38

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony