dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 27
  1. #1

    Domyślnie Moja wentylacja mechaniczna - pytania i porady

    Witajcie,
    założyłem nowy wątek, ponieważ chciałbym w nim pytać osoby mające większą wiedzę odemnie na temat wentylacji mechanicznej.
    Mam dom w stanie SSZ wraz z instalacjami wewnętrznymi, w maju będą robione tynki. Za niedługo mam zamiar zacząć przygotowanie pod wentylacje mech.
    Wraz z projektem domu, kupiłem projekt wentylacji mechanicznej zaprojektowanej do mojego domu przez firmę DOSPEL.

    Prosiłbym o pomoc, gdy będę miał wątpliwości - nie chciałbym narobić błędów przy montażu system - chcę to zrobić sam.

    Pytanie na dzień dzisiejszy:
    1) na parterze, w projekcie mam przewody okragłe fi 125, puszczone pod sufitem (ukryte w zabudowie G-K)- wolałbym mieć tylko wlot w suficie, a kanał prostokątny ukryty w podłodze poddasza - nie muszę wtedy zmieniać pola przekroju owego kanału na większy ze względu na kształt przewodu?

  2. #2

    Domyślnie

    Masz już wszystkie potrzebne rzeczy do montażu?

  3. #3

    Domyślnie

    Nie, mam narazie spis wszystkiego w projekcie....

  4. #4

    Domyślnie

    Dospel robi projekty na kanałach elastycznych - czy takie będziesz stosował?

  5. #5

    Domyślnie

    Masz racje, wg projektu jest rura termofleks fi125.
    Prawdę mówiąc nie zależy mi, żeby zrobić właśnie wszystko wg projektu - dlatego pytam, żeby wprowadzić pewne zmiany. Jednak mam nadzieję, że projekt wiele mi pomoże, np. długości i miejsca wyprowadzeń kanałów.....

  6. #6

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał ana-76 Zobacz post
    a poddasze masz użytkowe?
    Tak, a rekuperator umieszczony będzie, w trójkątnym małym stryszku ponad poddaszem.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Łukasz80 Zobacz post
    wolałbym mieć tylko wlot w suficie, a kanał prostokątny ukryty w podłodze poddasza - nie muszę wtedy zmieniać pola przekroju owego kanału na większy ze względu na kształt przewodu?
    co masz na myśli pisząc: kanał prostokąny ukryty w podłodze poddasza?

  9. #9

    Domyślnie

    Kanały prostokątne są dość drogie, więc bardzo rzadko je się stosuje.
    Jeśli jednak ktoś by takowe chciał, to odsprzedam w dobrej cenie

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał ana-76 Zobacz post
    co masz na myśli pisząc: kanał prostokąny ukryty w podłodze poddasza?
    to, że np w suficie salonu mam anemostat - dalej dziurą w płycie na jego średnicę przechodzi kanał przez nią i dalej jako prostokątny w wylewce podłogi na poddaszu użytkowym idzie do centrali...

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał kerado28 Zobacz post
    Kanały prostokątne są dość drogie, więc bardzo rzadko je się stosuje.
    Jeśli jednak ktoś by takowe chciał, to odsprzedam w dobrej cenie
    a czy ryzykuję czymś, że zastosuje prostokątne? Np. hałas itp.
    Czytam i mam mętlik, ludzie robią na tym i na tym i często zarzucają jedni drugim możliwość głośniejszej pracy....
    Ostatnio edytowane przez Łukasz80 ; 28-03-2011 o 21:54

  12. #12

    Domyślnie

    metalowe sztywne kanały zawsze będą głośniejsze i na to nie ma bata ale wcale nie są złe jeśli wiedzieć gdzie "grają", mają też i ogromną zaletę, są bardzo trwałe, można je czyścić mechanicznie jeśli się kto uprze to robić, myszy nie dadzą sobie z nimi rady i takie tam...
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  13. #13

    Domyślnie

    Dobrze pisze - piwo mu się należy
    Należy pamiętać, że wentylacje mamy na lata, więc lepiej wydać troszkę więcej i zrobić raz a dobrze.
    Kanały sztywne są głośniejsze, ale nie aż że to w czymkolwiek przeszkadza - przy dobrze wykonanej i policzonej instalacji prędzej usłyszymy muche w nocy niż prace rekuperatora i instalacji.

  14. #14
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Przemco

    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Skąd
    Nowogard
    Kod pocztowy
    72-200
    Posty
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał kerado28 Zobacz post
    Dobrze pisze - piwo mu się należy
    Należy pamiętać, że wentylacje mamy na lata, więc lepiej wydać troszkę więcej i zrobić raz a dobrze.
    Kanały sztywne są głośniejsze, ale nie aż że to w czymkolwiek przeszkadza - przy dobrze wykonanej i policzonej instalacji prędzej usłyszymy muche w nocy niż prace rekuperatora i instalacji.
    Witam,
    właśnie jestem na etapie wyboru typu kanałów i zainteresował mnie taki właśnie sposób. Czy te kanały są jakoś izolowane ? Czy są ocynkowane ?

  15. #15

    Domyślnie

    zależy jakie i gdzie kupisz, teraz jest wszystko co chcesz
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  16. #16
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Przemco

    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Skąd
    Nowogard
    Kod pocztowy
    72-200
    Posty
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał kangaxx Zobacz post
    zależy jakie i gdzie kupisz, teraz jest wszystko co chcesz
    bardziej zależy mi na sugestii JAKIE ewentualnie powinienem zastosować... że jest wszystko to przez ostatnie 20 lat zdążyłem się zorientować

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przemco Zobacz post
    bardziej zależy mi na sugestii JAKIE ewentualnie powinienem zastosować... że jest wszystko to przez ostatnie 20 lat zdążyłem się zorientować
    ..z tego co wiem na obecną chwilę, to prostokątne stawiają większy opór i mają wyższą cene...

  18. #18

    Domyślnie

    To nie tylko na tą chwilę, to jest fizyka, więc i w przyszłości także tak będzie

  19. #19

    Domyślnie

    proszę o opinie o projekcie WM załączonej jako opcja. Chciałbym skonsultować, czy umieszczenie anemostatów jest prawidłowe....(projekt Dospela)

    Parter: w 2 pokojach nawiewy, łazienka wywiew, garaż went. grawitacyjna.
    Poddasze: w 3 pokojach nawiewy (plus nawiew w pokoju nad garażem), wywiewy w łazience, przedpokoju i garderobie.

    Centrala będzie umieszczona na stryszku ponad poddaszem użytkowym, kanały też będą przebiegać po podłodze tego stryszku.

    w zestawienu m.in:
    1 N-W - termofleks fi 125 (nie jestem zdecydowany na giętkie, raczej skłaniam się ku sztywnym)
    4 N-W - anemostaty metalowe nawiewne, wywiewne
    22 N-W - akustfileks fi 200
    25 N-W przepustnica DKE fi 125

    Czy stosować przepustnice czy lepiej stopniowanie średnic kanałów bez przepustnic ?
    Ostatnio edytowane przez Łukasz80 ; 09-04-2011 o 16:01

  20. #20

    Domyślnie

    Od pewnego czasu śledzę tematykę reku, bo sam za kilka tygodni chcę się za to wziąść. Obejrzałem Twój projekt i wydaje mi się, że zawiera kilka błędów. Przedewszystkim nie robi się instlacji na trójnikach, tylko skrzynkach rozprężnych. Ponoć pozwala to na lepszą regulację, oraz zmniejszenie przenoszenia dźwięków. Czy w salonie jeden nawiew wystarczy? Jak będziesz robił tam przyjęcie (dużo osób) to może nie wyrobić.
    Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy - Albert Einstein

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony