dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 4
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 64

Temat: Segment 165m2 - jaki rekuperator? Wanas, Thessla, Zehnder a może inny?

  1. #41
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawel93 Zobacz post
    Wystarczy dbać o filtry i raz na dwa tygodnie je odkurzyć
    Nie, nie wystarczy. Filtr filtruje całą swoją grubością, nie tylko na powierzchni.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post

    Cytat Napisał nowaenergia Zobacz post
    Już ustaliliśmy wcześniej, że to nie jest to samo.
    Oczywiście, że to różne metody osiągnięcia tego samego efektu.
    Jeżeli na mierniku efekt ten sam, to czemu wybrać wielokrotnie droższe rozwiązanie?

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post

  2. #42
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Według mnie najlepsza opcja to duży filtr kieszeniowy. Po pół roku opory na G4/M5/F8 wzrosły o 10%. G4 i F8 w obudowie 250 clean box od ThesslaGreen. Gdybym miał czyścić filtry co miesiąc lub wymieniać co 6 tygodni, to by mi się odechciało filtrowania i nie chodzi nawet o kasę a o święty spokój.

  3. #43
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    nowaenergia

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-524
    Posty
    89

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie, nie wystarczy. Filtr filtruje całą swoją grubością, nie tylko na powierzchni.






    Oczywiście, że to różne metody osiągnięcia tego samego efektu.
    Jeżeli na mierniku efekt ten sam, to czemu wybrać wielokrotnie droższe rozwiązanie?
    Jestem pewien, że Pana doświadczenie w zakresie wentylacji jest nieporównywalne do mojego - ale to zdjęcie mnie zupełnie nie przekonuje.

  4. #44
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    nowaenergia

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-524
    Posty
    89

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Według mnie najlepsza opcja to duży filtr kieszeniowy. Po pół roku opory na G4/M5/F8 wzrosły o 10%. G4 i F8 w obudowie 250 clean box od ThesslaGreen. Gdybym miał czyścić filtry co miesiąc lub wymieniać co 6 tygodni, to by mi się odechciało filtrowania i nie chodzi nawet o kasę a o święty spokój.
    Czy w tym rozwiązaniu jest jakiś system ograniczający rozwój drożdży, bakterii, pleśni itp. na tym filtrze? Pół roku oddychać przez brudną szmatę... - zakładam, że ilość zanieczyszczeń separowanych przez filtr kieszeniowy i plisowany jest podobna.
    Jaki jest koszt wymiany zestawu filtrów?
    Czy wkład G4 można zastąpić M5 w rozwiązaniu Thessla?

  5. #45
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Producenci zalecają wymianę filtrów co 6 miesięcy. Czy są tam dobre warunki do rozwoju pleśni i grzybów? Latem może trochę bardziej, ale przy tak intensywnym wietrzeniu raczej ciężko.

    Skuteczność obu na początku jest podobna, ale problem jest inny z plisowanym. Ma bardzo małą powierzchnię wymiany, przez co szybko się zabrudzi. Spowoduje to zwiększenie oporów, a zwiększone opory spowodują wypychanie tego syfu z filtra więc straci skuteczność. Jest wątek o filtrach antysmogowych.

    U siebie mam za filtrami nawilżacz z lampą UV, która ma na celu eliminację mikroustrojów. A z China jadą już do mnie części do zbudowania czujnika smogu przed i za filtrami.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  6. #46
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    nowaenergia

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-524
    Posty
    89

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Producenci zalecają wymianę filtrów co 6 miesięcy. Czy są tam dobre warunki do rozwoju pleśni i grzybów? Latem może trochę bardziej, ale przy tak intensywnym wietrzeniu raczej ciężko.

    Skuteczność obu na początku jest podobna, ale problem jest inny z plisowanym. Ma bardzo małą powierzchnię wymiany, przez co szybko się zabrudzi. Spowoduje to zwiększenie oporów, a zwiększone opory spowodują wypychanie tego syfu z filtra więc straci skuteczność. Jest wątek o filtrach antysmogowych.

    U siebie mam za filtrami nawilżacz z lampą UV, która ma na celu eliminację mikroustrojów. A z China jadą już do mnie części do zbudowania czujnika smogu przed i za filtrami.
    Ok, rozumiem. Moje spostrzeżenia bazują na filtrach samochodowych. Jak się długo nie wymienia to zwyczajnie śmierdzą.

  7. #47
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Na czas budowy przeznaczyłem swoje stare auto na budowóz. Praktycznie przez 2 lata nie zmieniałem filtra i szczerze mówiąc nie czułem żadnego zapachu. Choć nie twierdzę, że to dobra praktyka nie wymieniać go
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  8. #48
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Producenci zalecają wymianę filtrów co 6 miesięcy.
    Pe-flex zaleca co 90 dni wymieniać M5. F7 i F9 częściej.
    Filtry się zapychają i wzrastają ich opory. Jak widać też pył wchodzi wgłąb filtra i finalnie spada skuteczność filtracji. Co miesiąc i tak warto zajrzeć - a wymiana kawalka filtra to kilkadziesiąt sekund i jak kosztuje złotówkę to czemu nie wymienić profilaktycznie?
    Fotki filtrów w wątku, z którego zdjęcie swoich cytowałem.

  9. #49
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Na początku chodziłem i zaglądałem, ale teraz po prostu nie widzę potrzeby.
    Thessla filtr M5 zaleca wymieniać co 20-30 tygodni.

    Mam na wszystkich filtrach presostaty ustawione na 100Pa, ale nie sygnalizowały konieczności wymiany. Zmierzyłem z ciekawości pobór centrali przed i po wymianie. Przy 180m3/h różnica była na poziomie 2-3W. 43W vs 41W po wymianie. Czyli tyle co nic.

    Aczkolwiek będę sobie monitorował poziom PM-ów za filtrami żeby widzieć czy są zużyte.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  10. #50
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    nowaenergia

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-524
    Posty
    89

    Domyślnie

    Czy reku jak w temacie mają "inteligentną" nagrzewnice wstępną jak Aeris (Zehnder)

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	nagrzewnica_wstepna_w_aeris_next.jpg
Wyświetleń:	81
Rozmiar:	13,0 KB
ID:	444646


    Czy ktoś wie jak to działa?

  11. #51

    Domyślnie

    Cytat Napisał nowaenergia Zobacz post
    Czy reku jak w temacie mają "inteligentną" nagrzewnice wstępną jak Aeris (Zehnder)
    Czy ktoś wie jak to działa?
    Sama w sobie nagrzewnica inteligentna nie jest.
    Ważne jest jej sterowanie.
    Te rozwiązania "płynne" oparte są o przekaźniki SSR.

    Thessla to ma.

    Za niecały 1000 PLN kupisz gotowca do zamontowania na kanale - teoretycznie więc, każdy rekuperator można wyposażyć w taką nagrzewnicę.

  12. #52
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    nowaenergia

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-524
    Posty
    89

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Sama w sobie nagrzewnica inteligentna nie jest.
    Ważne jest jej sterowanie.
    Te rozwiązania "płynne" oparte są o przekaźniki SSR.

    Thessla to ma.

    Za niecały 1000 PLN kupisz gotowca do zamontowania na kanale - teoretycznie więc, każdy rekuperator można wyposażyć w taką nagrzewnicę.
    Czy jest Pan pewien....? Ta grzałka z tej nowej Thessli 4 to jak by z innej epoki była... nie wygląda jak ta z Zehndera w dodatku jest umieszczona przerażająco blisko wentylatora...
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_6845.jpg
Wyświetleń:	153
Rozmiar:	82,3 KB
ID:	444660

  13. #53
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Ymon

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    Pogorzela
    Kod pocztowy
    63-860
    Posty
    31

    Domyślnie

    Cytat Napisał nowaenergia Zobacz post
    Czy jest Pan pewien....? Ta grzałka z tej nowej Thessli 4 to jak by z innej epoki była... nie wygląda jak ta z Zehndera w dodatku jest umieszczona przerażająco blisko wentylatora...
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_6845.jpg
Wyświetleń:	153
Rozmiar:	82,3 KB
ID:	444660
    Rozwiązanie Thesli to zwykła grzałka oporowa, która miała czasy świetności w pierwszej połowie zeszłego stulecia z kombinowanym sterowaniem, a tylko Zehnder i Reqnet mają nowoczesne, półprzewodnikowe grzałki PTC.
    Cytując "internety": Elementy grzejne PTC (ang. Positive Temperature Co-efficient) posiadają tzw. dodatni współczynnik temperaturowy. W praktyce oznacza to spadek mocy wraz ze wzrostem temperatury, aż do charakterystycznego dla danego typu elementu grzejnego punktu. Po osiągnięciu swojej temperatury charakterystycznej, element PTC przechodzi do pracy w stanie ustalonym. Elementy grzejne PTC posiadają własność samoregulacji mocy w zależności od aktualnej temperatury, która to z kolei uzależniona jest od odbioru ciepła od powierzchni elementu.
    Ostatnio edytowane przez Ymon ; 30-05-2020 o 08:07

  14. #54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ymon Zobacz post
    Rozwiązanie Thesli to zwykła grzałka oporowa, która miała czasy świetności w pierwszej połowie zeszłego stulecia z kombinowanym sterowaniem, a tylko Zehnder i Reqnet mają nowoczesne, półprzewodnikowe grzałki PTC.
    Na pewno docenią to użytkownicy, którym taka grzałka padnie po gwarancji.
    Tą w Thessli, kupisz za 100 PLN, ta do Zhendera będzie kosztować 3000 PLN

  15. #55
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    nowaenergia

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-524
    Posty
    89

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Na pewno docenią to użytkownicy, którym taka grzałka padnie po gwarancji.
    Tą w Thessli, kupisz za 100 PLN, ta do Zhendera będzie kosztować 3000 PLN
    Poważnie aż tyle.... przecież termowentylator w elektromarkecie z grzałką PTC 2 KW kosztuje około 100 zł a jest tam jeszcze obudowa, wentylator i kawałek elektroniki.

    Czy ktoś wymieniał już grzałkę w Thesli? Naprawde to taki awaryjny element?

  16. #56

    Domyślnie

    Cytat Napisał nowaenergia Zobacz post
    Czy ktoś wymieniał już grzałkę w Thesli? Naprawde to taki awaryjny element?
    Wątpię, bo to:
    zwykła grzałka oporowa, która miała czasy świetności w pierwszej połowie zeszłego stulecia
    Raczej bezawaryjne.
    O nowoczesnych grzałkach PTC, zdania nie mam - poczekamy zobaczymy.

  17. #57
    System rekuperacji HEATPEX ARIA to świeże powietrze w Twoim domu HEATPEX ARIA to nowoczesny system rekuperacji przeznaczony do domów jednorodzinnych. Najwyższa szczelność oraz wysoka higiena. Potrzebujesz projektu instalacji? Napisz : [email protected] heatpex.pl Polska

    Domyślnie

    Rozwój bakterii i pleśni można ograniczyć wybierając system antybakteryjny system rekuperacji.
    System HEATPEX ARIA w badaniach przeprowadzonych przez niezależne laboratorium uzyskał 99% skuteczność antybakteryjną - w praktyce oznacza to że w laboratorium na dwie grupy próbek rury (grupa próbek rury bez dodatku antybakteryjnego oraz z dodatkiem) nałożono bakterie wraz z pożywką i przez 24 godziny obserwowano przyrost lub redukcję bakterii. W przypadku rury HEATPEX ARIA zaobserwowano po 24h redukcję ilości bakterii powyżej 99%.

    Zachęcam do zapoznania się ofertą firmy oraz zadawania pytań przez PW lub e-mail [email protected], oraz do dyskusji w temacie:
    https://forum.muratordom.pl/showthre...a-HEATPEX-ARIA
    Producent systemu rekuperacji dla domów jednorodzinnych HEATPEX ARIA.
    Darmowy projekt rekuperacji.
    https://www.youtube.com/watch?v=po3u1AsannA

  18. #58
    Senior Member FORUMOWICZ WIELKI SERCEMADMINISTRATOR FORUM Avatar Redakcja
    Zarejestrowany
    May 2001
    Posty
    4.682

    Domyślnie

    Firma Hetapex ma profil ekspercki. Ma więc prawo do takich postów.
    Sprawy dotyczące forum: [email protected]
    murator.tv na YouTube: KANAŁ YOUTUBE

  19. #59
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wic1

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-940
    Posty
    129

    Domyślnie

    Cytat Napisał nowaenergia Zobacz post
    Czy w tym rozwiązaniu jest jakiś system ograniczający rozwój drożdży, bakterii, pleśni itp. na tym filtrze? Pół roku oddychać przez brudną szmatę... - zakładam, że ilość zanieczyszczeń separowanych przez filtr kieszeniowy i plisowany jest podobna.
    Jaki jest koszt wymiany zestawu filtrów?
    Czy wkład G4 można zastąpić M5 w rozwiązaniu Thessla?
    Witam,

    Swoją drogą pomyślałem, że gdyby na czerpni rekuperatora zamontować jakąś spiralkę która by generowała ruch wirowy (jak w odkurzaczach cyklonowych) i zamontować w niej jakiś pojemnik na dnie to jest spora szansa, że owa czerpnia rekuperatora by zadziałała jak odkurzacz cyklonowy i by zbierała brud (a z pewnością większą część) do pojemnika.

    W ten sposób mamy czustrze filtry, czystrze powietrze itd

    PS: Ja jestem prawie zdecydowanny na rekulerator HRH 5 (czy jakoś tak). Dystrybuowany przez firmę ALEXA. Drogie to ale można podpiąć moduł klimatyzujący który (i tu temat jest dyskusyjny) ma chłodzić cały dom.

    Za faktem chłodzenia przemawiają zapewnienia firmy, montera który ma w biurze owy rekuperator i twierdzi, że chłodzi. Nie tak jak klimatyzator że wali -10 stpnie C w kanałach a zbija temperaturę powietrza wlatującego do optymalnej. A przyunajmniej tak ma działać. Thesla i zehnder mnie już tu zbesztali, że oni też to mają i czemu u nich nie założę.

    No więc tak... po pierwsze moduły klimatyczne w ich jednostkach są drogie w pierun i wychodzą ok 20k rekuperator z modułęm. Po drugie moc ich modułów to ok 2-5kw.

    Tymczasem zapewniają mnie z alexy, że jednostkę chłodzącą na dachu zamontować można na tyle mocną że odprowadzanie spokojnie powinno schłodzić dom.



    Teraz czekam na krytykę

  20. #60
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał wic1 Zobacz post
    Teraz czekam na krytykę
    Jakoś jak w nocy mi leci 12 czy 13* to jest to za mało, żeby znacząco schłodzić dom. A przecież w nocy nie ma zysków słonecznych, bytowe są małe a przepływy ustawiam duże - klik.
    W dzień, zwłaszcza jak nikogo nie ma, to wentylację ustawiasz na minimum - a taki strumień powietrza dostarczy tyle chłodu co nic. Moja klima dla dostarczenia 3,2kW chłodu potrzebuje 560m3/h przepływu. A na wylocie jest 4-6*.

    Coś takie połączenie wentylacji z klimą daje, ale osobne urządzenia będą znacznie tańsze w montażu, w używaniu pewnie też. U mnie np. klima chodzi w dzień w taniej strefie i gdy wracam to z domu mam już wyrzucone zyski słoneczne z całego dnia, a przy spięciu z rekuperacją raz, że cały dzień musiałaby chodzić rekuperacja na wysokich obrotach (a to i więcej prądu, i większe zużycie filtrów), dwa, że sprężarka też musiałby namagać cały czas - i oby to wystarczyło.

Strona 3 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony