dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 37 z 39
Pokaż wyniki od 721 do 740 z 765
  1. #721
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    zadnychtaryfc

    Zarejestrowany
    Aug 2022
    Skąd
    Żuromin
    Kod pocztowy
    05-110
    Posty
    22

    Domyślnie

    Cytat Napisał jkan997 Zobacz post
    Nie czują potrzeby udowadnianiać, odsyłają do URE, za którym to powtarzają.
    Wiem, że łatwo mi pisać w teorii, a praktyka jest zupełnie inna. Tylko URE nie ma nic do tego. Oni są stroną umowy z Tobą, a nie jakieś URE. Oni mają prawa i obowiązki, jak Ty. Oni też muszą dochowywać przepisów.
    Miałem wrażenie, że gdy pokazuje im się większą wiedzę w temacie, najlepiej bardzo formalnym językiem, to jakoś przychylniej podchodzą do sprawy.

    Cytat Napisał jkan997 Zobacz post
    W EON? Bo oni tam mają odgórne przykazanie - zero dyskusji - proszę złożyć pisemny wniosek, za dwa tygodnie odpowiedź. Czyli nie odmawiają rozmowy, ale w formie pisemnej. Pisałem z nimi aż do odbioru 8 miesięcy, nic się stało. Do sądu nie poszedłem, bo W-wie nie doczekałbym się w rok rozprawy.
    Doskonale Cię rozumiem, a zwłaszcza przewlekłość sądów.

    Jeszcze tu czasem bywam i jeżeli chcesz, to napisz na priv i obgadamy jakieś ich ostatnie stanowisko. Ogólnie jestem bardzo zaskoczony, bo właśnie wpisałem sobie wyszukiwarkę :E-On taryfa budowlana" a tu na pierwszej pozycji taki link https://eon.pl/dla-domu/portal-o-ene...gia-na-budowie
    Kurcze, jest to chyba pierwszy sprzedawca, który wyraźnie użył sformułowania "taryfa budowlana" oraz "prąd budowlany". Największe doświadczenia mam z Energą i PGE, którzy takie rzeczy opowiadają tylko w bezpośrednich rozmowach, a nigdy oficjalnie na papierze. No i czytam sobie ten artykuł i co? Np. takie stwierdzenia: "Warto w tym momencie zaznaczyć, że swojego placu budowy nie możesz zasilać prądem, który jest opłacany w ramach standardowej taryfy dla gospodarstw domowych. Jest to bowiem nielegalne. Sprawdź zatem, co powinieneś wiedzieć zanim zdecydujesz się na prąd budowlany." Od razu nabiera się ochoty napisać, czemu jest nielegalny. W końcu każą sprawdzić, zanim się zdecyduję hehe
    Inna ciekawostka jest przy opisie taryf: "Taryfa C11 to taryfa, z której korzystać mogą nie tylko odbiorcy indywidualni na placu budowy, ale również firmy. Litera C w nazwie grupy taryfowej wskazuje, że jest to rozwiązanie dla średnich i małych firm. A o czym mówią nam pozostałe symbole taryfy? Pierwsza jedynka wskazuje, że maksymalna moc umowna dla tej grupy taryfowej to 40 kilowatów. Oznacza to, że w danej chwili do zasilenia urządzeń elektrycznych możemy wykorzystać nie więcej niż wskazaną ilość mocy. Druga jedynka mówi nam o tym, że jest to taryfa jednostrefowa. Charakteryzuje się stałą stawką za energię elektryczną w ciągu całej doby, we wszystkie dni tygodnia." To sami podają, że litera C jest dla małych i średnich firm, a następnie wciskają osobom fizycznym - konsumentom? Bardzo ciekawe
    No i pod koniec przysłowiowy creme de la creme:
    "Jak i kiedy zmienić prąd budowlany na zwykły?
    Budowa Twojego domu przebiegła pomyślnie? Po zakończeniu prac nie zapomnij przejść z prądu budowlanego na taryfę dla gospodarstw domowych. Jest to nie tylko wymagane prawnie, ale również opłacalne ekonomicznie. Są dwie drogi, a ich wybór uzależniony jest od tego, jakiego rodzaju przyłącze obowiązywało dotychczas na terenie Twojej nieruchomości. Jeśli było ono tymczasowe, zmiana na taryfę G będzie wymagała od Ciebie przyłączenia się do sieci elektroenergetycznej i zainstalowania docelowej instalacji odbiorczej. Jeśli zaś Twój plac budowy ma już doprowadzone przyłącze docelowe, wystarczy po prostu zwrócić się do dostawcy prądu z wnioskiem o zmianę taryfy.
    To jednak nie wszystko. Chcąc zrezygnować z prądu budowlanego należy też dopełnić kilku formalności związanych z przedstawieniem odpowiednich dokumentów lokalnemu Operatorowi Systemu Dystrybucyjnego. Prace na budowie muszą być zakończone, a więc dla dystrybutora ważną informację stanowić będzie potwierdzenie odbioru budynku. Może mieć ono różną formę: pozwolenia na użytkowanie budynku, protokołu odbioru instalacji elektrycznej czy zawiadomienia o zakończeniu budowy, jednak zakład energetyczny musi się przekonać, że zmianie uległ cel świadczenia usługi dostawy prądu."
    Zakład musi się przekonać? Hmm, a z czego to wynika, że musi się przekonać. Ja, budując dom, cały czas przeznaczam energię na cele gospodarstwa domowego, czyli na swój byt. Co jeszcze warto podkreślić, to tutaj nie wskazują, że odbiór budynku jest konieczny, tylko że taki dokument to jeden z przykładów, by zakład się mógł przekonać. To jakim cudem w praktyce żądają konkretnego dokumentu, gdy w inny sposób mogą sobie zweryfikować ten cel. No i po trzecie: mm przejście na G11 jest wymagane prawnie ciekawe niby gdzie. Nie ma takiej regulacji. Pierdzielą, ze jak skończysz budowę to szybko zgłaszaj, by nie wyszło, że ogołociliśmy bezpodstawnie na taryfie z grupy C. A jak nie zmienisz z C na G to co? Kara?

    Wcześniej przesiąknąłem trochę całym tym rzekomym prądem budowlanym, gdy miałem własną potrzebę. I teraz aż mam ochotę dla zwykłego sportu napisać do nich ogólne zapytanie, jakbym chciał dopiero uzbroić działkę budowlaną. I poruszyć tam wszystkie te kwestie, czyli czemu g11 jest nielegalne (jaki przepis mowi o tym), czemu osoba fizyczna - konsument ma korzystać z taryfy, którą oznaczają jako dla małych i średnich firm itd. Może Ty tak zrób.
    Ostatnio edytowane przez zadnychtaryfc ; 23-12-2022 o 22:30

  2. #722
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    zadnychtaryfc

    Zarejestrowany
    Aug 2022
    Skąd
    Żuromin
    Kod pocztowy
    05-110
    Posty
    22

    Domyślnie

    jkan997
    Przyglądając się E-On, to robi się coraz ciekawiej

    1. Wzór umowy "dla klientów indywidualnych"
    https://eon.pl/-/media/Eon/Dokumenty...n20210908.ashx

    Jest to w ogóle pierwszy wzór umowy od jakiegokolwiek sprzedawcy, w którym wyraźnie widzę, że jest do wyboru taryfa "budowlana" (§ 1 ust. 6)
    Jednocześnie w § 1 ust. 11 dano definicję konsumenta
    "Klientów indywidualnych – rozumie się przez to konsumentów w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (tekst jedn. Dz. U. z 2020 r., poz. 1740 z późn. zm.) zużywających energię elektryczną na potrzeby mieszkaniowe i okołomieszkaniowe (np. strychy, garaże), których moc umowna przekracza 40 kW."
    Definicja jest zbliżona do definicji konsumenta ze Zbioru Praw Konsumenta (wydanego przez Prezesów UOKiK i URE), w myśl której konsument przeznacza energię wyłącznie na potrzeby gospodarstwa domowego. Natomiast wzór umowy przewiduje potrzeby mieszkaniowe i okołomieszkaniowe, czyli wszystkie przypadki, gdy daje się grupę taryfową G. I w tym wzorze umowy w § 9 mówią, że Zbiór Praw Konsumenta to jej załącznik.
    No to jak, jestem konsumentem, definicje wskazują, że przeznaczam energie na potrzeby przypisane do grupy G, a oni jednocześnie dają konsumentowi jakąs taryfę budowlaną, która jest przypisana do grupy taryfowej C (i podkreślają że ona jest dla małych i średnich firm) ?? Jedno przeczy drugiemu. Bardzo na siłę uklejone.

    2. Wniosek o zmiane grupy taryfowej
    https://eon.pl/-/media/Eon/Dokumenty...11110-EON.ashx
    W punkcie 8 na stronie 2 napisano:
    "W przypadku nowo wybudowanego budynku zmiana grupy taryfowej z C na G następuje na podstawie pozwolenia na użytkowanie budynku lub zawiadomienia o zakończeniu budowy (należy okazać odpowiedni dokument). W pozostałych przypadkach zmiana taka może zostać dokonana po kontroli techniczno-taryfowej. Zmiana grupy taryfowej wiąże się ze zmianą cen i stawek opłat zgodnie z obowiązującą Taryfą."
    Jeżeli możliwość domagania się dokumentów z zakresu Prawa budowlanego nie wynika z:
    a) jakiegoś przepisu prawnego;
    b) zatwierdzonych przez konsumenta postanowień umowy, ogólnych warunków umowy, regulaminu (czyli ta możliwość domagania się wynika zwyczajnie tylko z zasady swobody umów z prawa cywilnego);
    to narzucają to sobie bezprawnie.

    Wiem, że łatwo mi mówić, a w praktyce to ciężko złapać z nimi sensowny kontakt. No jednak od czegoś trzeba zacząć i tu już sam wzór umowy trochę szczypie w oczy.

    jkan997 napisz do nich najlepiej ogólne zapytanie w oderwaniu od swojej sprawy, o czym mówiłem w poprzednim poście. W końcu na swojej stronie sami zachęcają do sprawdzenia wszystkich warunków przez zawarciem umowy na taryfę budowlaną. I tam zapytaj, czemu prąd budowlany jest ich zdaniem nielegalny i całą tę poruszoną resztę
    Ostatnio edytowane przez zadnychtaryfc ; 24-12-2022 o 09:11

  3. #723
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał zadnychtaryfc Zobacz post
    Wiem, że łatwo mi mówić, a w praktyce to ciężko złapać z nimi sensowny kontakt. No jednak od czegoś trzeba zacząć i tu już sam wzór umowy trochę szczypie w oczy.
    Eon jest wyjątkowy, bo jego taryfy nie podlegają zatwierdzeniu URE i może je dowolnie kształtować.
    Ale tak czy inaczej przyłączać należy działkę wykorzystywaną rekreacyjnie z taryfą G - nie ma znaczenia, czy/kiedy stanie na niej jakikolwiek budynek a ucina to wszelkie pomysły zakładu energetycznego na "prąd budowlany" i nie ma potrzeby zmiany taryfy, skoro od początku jest G.
    Jedyny wyjątek, to gdy trzeba zbudować przyłącze tymczasowe - to wtedy jest taryfa C niezależnie od celu budowy takiego przyłącza (to tymczasowość powoduje C, a nie budowa budynku czy jej brak).
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 24-12-2022 o 09:52

  4. #724
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    zadnychtaryfc

    Zarejestrowany
    Aug 2022
    Skąd
    Żuromin
    Kod pocztowy
    05-110
    Posty
    22

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Eon jest wyjątkowy, bo jego taryfy nie podlegają zatwierdzeniu URE i może je dowolnie kształtować.
    Ciekawe, nie wiedziałem. Jednak i ta "dowolność" na pewno jest jakoś ograniczona przepisami w kwestii taryf, a na pewno też prawami konsumenckimi, jak choćby stosowaniem nieuczciwej praktyki rynkowej w postaci uzależniania przypisania grupy taryfowej G od aspektów budowlanych.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ale tak czy inaczej przyłączać należy działkę wykorzystywaną rekreacyjnie z taryfą G - nie ma znaczenia, czy/kiedy stanie na niej jakikolwiek budynek a ucina to wszelkie pomysły zakładu energetycznego na "prąd budowlany" i nie ma potrzeby zmiany taryfy, skoro od początku jest G.
    Jedyny wyjątek, to gdy trzeba zbudować przyłącze tymczasowe - to wtedy jest taryfa C niezależnie od celu budowy takiego przyłącza (to tymczasowość powoduje C, a nie budowa budynku czy jej brak).
    Jak już niegdyś pisałem, nie miałem nigdy konieczności badać "prądu budowlanego" pod kątem przyłącza tymczasowego. Jednak gdzieś przeszło mi przed oczami, że jest to przyłącze celowe, a zarazem komercyjne i jak najbardziej można przypisać grupę taryfową C, no bo energię przeznacza się na cel komercyjny. Nie zaczerpnąłem tego jednak prosto z przepisów, a jakiegoś artykułu na portalu branżowym, więc należy podchodzić z dystansem. W każdym razie chyba coś jest na rzeczy, ponieważ jakiś czas temu miałem okazję rozmawiać z kimś z ramienia Energa Operator. I jakiś niedaleki czas temu przyjęta przez nich polityka jest taka, że jeśli jest działka budowlana, to unikają przyznawania od razu przyłącza docelowego, a tylko tymczasowe. Poza tym, w swoich umowach stosują wprost wymogi przedstawiania projektu budowlanego już na etapie umowy o przyłącze - robią to na zasadzie swobody umów z Kodeksu cywilnego, a więc gdy druga strona zgodzi się na to, to taki zapis obowiązuje, póki np. nie wykaże się, że jest to niedozwolona klauzula umowna. W każdym razie łatwo im zakręcić przysłowiowym Kowalskim, który na co dzień nie bada tych wszystkich kwestii.

  5. #725

    Domyślnie

    Cytat Napisał zadnychtaryfc Zobacz post
    jkan997
    jkan997 napisz do nich najlepiej ogólne zapytanie w oderwaniu od swojej sprawy, o czym mówiłem w poprzednim poście. W końcu na swojej stronie sami zachęcają do sprawdzenia wszystkich warunków przez zawarciem umowy na taryfę budowlaną. I tam zapytaj, czemu prąd budowlany jest ich zdaniem nielegalny i całą tę poruszoną resztę
    Na to się też , przygotowali - w przypadku pytania nie związaneg z umową (ogólnego) nie prowadzą rozmowy a automtycznie odpisują:


    Dzień dobry,nasz
    dziękujemy za przesłaną informację i czas poświęcony na opisanie sprawy.
    W przesłanej przez Pana wiadomości brakuje informacji niezbędnych do zweryfikowania danych właściciela konta rozliczeniowego, którego dotyczy poruszona sprawa.


    Można nagrywać ludzi w salonach i pod telefonem, ale oni powtarzają tylko formułki, czasami ubarwiając to kuriozalnymi zwrotami "informacja na naszej stronie stronie jest nieprawdziwa", "klauzula na formularzu nie jest wiążąca, formularz jest nieaktualny", przechodząc po takie "pan naprawdę myśli, że ja będę ryzykować i się pod tym podpiszę i przygotuję umowę", "mogę to przyjąć ale nie umieszczę tam swojego nazwiska", "operator się na to nigdy nie zgodzi" - z czego wnioskuje, że za przepuszczenie takiego wniosku coś im grozi.

  6. #726
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    WarszawiakEON

    Zarejestrowany
    Nov 2022
    Skąd
    Warszawa-Białołęka
    Posty
    22

    Domyślnie

    Cytat Napisał jkan997 Zobacz post
    Została uchwalona nowela ustawy, która praktycznie zrównuje ceny prądu budowlanego i G11 w roku 2023, z możliwością wyrównania za rok poprzedni

    Więcej w TYM WĄTKU
    dzięki za info, przynajmniej ulga na rok, co nie zmienia faktu że w EON ceny w porówaniu do połowy roku 2021 wzrosły prawie 6 razy! Ciekawe jaki będzie pułap cen w 2024 na taryfie C 11. to oznacza ze presja ma sens. Ja też napisałem petycję do MŚiK, URE oraz dziennikarzy (subiektywnie o finansach). Ponadto jest to dobry prognostyk do tego ze tzw taryfa budowlana to nadużycie.

    Jak pisałem powyżej złożyłem wniosek do Koordynatora ds. negocjacji przy URE wykazując przedmiot sporu różnicę w opłacie za prąd pomiędzy tayrfą C 11 a G 11 za rok (bo od takiego czasu mam budowlany) i wyszło mi prawie 1100 PLN różnicy (prawie w ogóle tego prądu nie biorę bo z powodu zamieszania na rynku budowy nawet nie zacząłem). Wniosek przyjęli i przystąpili do mediacji - zobaczymy co będzie dalej.

  7. #727
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    WarszawiakEON

    Zarejestrowany
    Nov 2022
    Skąd
    Warszawa-Białołęka
    Posty
    22

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Eon jest wyjątkowy, bo jego taryfy nie podlegają zatwierdzeniu URE i może je dowolnie kształtować.
    .
    a to ciekawe - a skąd kolega ma takie info?

  8. #728
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    lipek7

    Zarejestrowany
    Sep 2022
    Skąd
    mazowieckie
    Kod pocztowy
    02-495
    Posty
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał WarszawiakEON Zobacz post
    dzięki za info, przynajmniej ulga na rok, co nie zmienia faktu że w EON ceny w porówaniu do połowy roku 2021 wzrosły prawie 6 razy! Ciekawe jaki będzie pułap cen w 2024 na taryfie C 11. to oznacza ze presja ma sens. Ja też napisałem petycję do MŚiK, URE oraz dziennikarzy (subiektywnie o finansach). Ponadto jest to dobry prognostyk do tego ze tzw taryfa budowlana to nadużycie.

    Jak pisałem powyżej złożyłem wniosek do Koordynatora ds. negocjacji przy URE wykazując przedmiot sporu różnicę w opłacie za prąd pomiędzy tayrfą C 11 a G 11 za rok (bo od takiego czasu mam budowlany) i wyszło mi prawie 1100 PLN różnicy (prawie w ogóle tego prądu nie biorę bo z powodu zamieszania na rynku budowy nawet nie zacząłem). Wniosek przyjęli i przystąpili do mediacji - zobaczymy co będzie dalej.
    jakikolwiek kontakt z ure w tej sprawie odradzam. próbowałem kilkukrotnie i to większe błazny niż ZE, ure staje po stronie złodziei i powołuje się na prawo budowlane, które jak wiemy, nie ma tu nic do rzeczy, mogę wstawić tu ich wywód, ale ciężko się to czyta

  9. #729
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    WarszawiakEON

    Zarejestrowany
    Nov 2022
    Skąd
    Warszawa-Białołęka
    Posty
    22

    Domyślnie

    Cytat Napisał lipek7 Zobacz post
    jakikolwiek kontakt z ure w tej sprawie odradzam. próbowałem kilkukrotnie i to większe błazny niż ZE, ure staje po stronie złodziei i powołuje się na prawo budowlane, które jak wiemy, nie ma tu nic do rzeczy, mogę wstawić tu ich wywód, ale ciężko się to czyta
    Coś trzeba robić, jak nie URE to co ....? Składałeś formalny wniosek do URE i opłacałeś opłatę skarbową? W URE o ile się orientuję to jest podziała na regiony i Warszawą - czyli EON'em - zajmuje się oddział w Łodzi. Mi odpisała Pani o inicjałach BG. Tezy bez sensu.

    Ja czekam na wynik mediacji a jak ona nie pomoże (bo jest to dobrowolne działanie EON i wątpię aby się dobrowolnie zgodzili na to chyba ze URE ma już to "przećwiczone") to składam wniosek do URE o wszczęcie postępowania po opłaceniu opłaty skarbowej.

    odpowiedź URE ze stycznia 2022r. na moją skargę:



    W odpowiedzi na Pana pismo z dnia 11 stycznia 2022 r., w sprawie przyporządkowania do grupy taryfowej poboru energii elektrycznej na potrzeby budowy domu, uprzejmie informuję co następuje.
    I.
    Zasady podziału odbiorców na grupy taryfowe określone zostały w § 6 ust. 1 rozporządzenia Ministra Energii z dnia 6 marca 2019 r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną (Dz.U. z 2019 r., poz. 503 ze zm.), zwanego dalej rozporządzeniem taryfowym. Zgodnie z § 6 ust 1rozporządzenia taryfowego podział odbiorców na grupy taryfowe jest dokonywany w zależności od poziomu kosztów uzasadnionych, ponoszonych przez przedsiębiorstwo energetyczne za dostarczanie energii elektrycznej do tych odbiorców, na podstawie następujących kryteriów:
    1) poziomu napięcia sieci w miejscu dostarczania energii elektrycznej;
    2) wartości mocy umownej;
    3) systemu rozliczeń;
    4) liczby rozliczeniowych stref czasowych;
    5) zużycia energii elektrycznej na potrzeby gospodarstw domowych.
    II.
    Podział odbiorców na grupy taryfowe, dokonywany zgodnie z kryteriami podziału, o których mowa powyżej, określonymi w pkt 2 obowiązującej taryfy operatora systemu dystrybucyjnego (OSD) do sieci, którego przyłączony jest dany punkt poboru energii. W odniesieniu do nieruchomości zlokalizowanych w Warszawie OSD jest Stoen Operator Sp. o.o. z siedzibą w Warszawie.
    Zgodnie z pkt 2.1.2 taryfy Stoen Operator Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, zatwierdzonej decyzją Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki nr DRE.WPR.4211.6.8.2021.LP z dnia 17 grudnia 2021 r.:
    - do grupy taryfowej C11 zaliczani są odbiorcy zasilani z sieci elektroenergetycznych niskiego napięcia o mocy umownej nie większej niż 40 kW i prądzie znamionowym zabezpieczenia przedlicznikowego nie większym niż 63 A, z jednostrefowym
    ul. Traugutta 25, 90-113 Łódź tel.: 42 236 34 01 fax: 42 209 18 14 ePUAP: /URE/SkrytkaESP e mail: [email protected] 2


    rozliczeniem za pobraną energię elektryczną,
    - do grupy taryfowej G zaliczani są, niezależnie od napięcia zasilania i wielkości mocy umownej, odbiorcy zużywający energię elektryczną na potrzeby:
    a) gospodarstw domowych;
    b) pomieszczeń gospodarczych, związanych z prowadzeniem gospodarstw domowych tj. pomieszczeń piwnicznych, garaży, strychów, o ile nie jest w nich prowadzona działalność gospodarcza;
    c) lokali o charakterze zbiorowego mieszkania, to jest: domów akademickich, internatów, hoteli robotniczych, klasztorów, plebanii, kanonii, wikariatek, rezydencji biskupich, domów opieki społecznej, hospicjów, domów dziecka, jednostek penitencjarnych i wojskowych w części bytowej, jak też znajdujących się w tych lokalach pomieszczeń pomocniczych, to jest: czytelni, pralni, kuchni, pływalni, warsztatów itp., służących potrzebom bytowo–komunalnym mieszkańców, o ile nie jest w nich prowadzona działalność gospodarcza;
    d) mieszkań rotacyjnych, mieszkań pracowników placówek dyplomatycznych i zagranicznych przedstawicielstw;
    e) domów letniskowych, domów kempingowych i altan w ogródkach działkowych, w których nie jest prowadzona działalność gospodarcza oraz w przypadkach wspólnego pomiaru – administracja ogródków działkowych;
    f) oświetlenia w budynkach mieszkalnych: klatek schodowych, numerów domów, piwnic, strychów, suszarni, itp.;
    g) zasilania dźwigów w budynkach mieszkalnych;
    h) węzłów cieplnych i hydroforni, będących w gestii administracji domów mieszkalnych;
    i) garaży indywidualnych odbiorców, w których nie jest prowadzona działalność gospodarcza.

    Zgodnie z powyższym grupa G11 nie obejmuje poboru energii na potrzeby budowy. Odbiorcy prowadzący budowę budynku przydzielani są do grupy taryfowej C11 (budowlanej). Odbiorcy przyłączeni do sieci elektroenergetycznej niskiego napięcia pobierający energię elektryczną poza enumeratywnie wymienionymi kryteriami dotyczącymi grupy G, kwalifikowani są do grup taryfowych C.
    III.
    Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne (Dz.U. z 2021 r., poz. 716 ze zm.) dostarczanie paliw gazowych lub energii odbywa się, po uprzednim przyłączeniu do sieci, o którym mowa w art. 7, na podstawie umowy sprzedaży i umowy o świadczenie usług przesyłania lub dystrybucji albo umowy sprzedaży, umowy o świadczenie usług przesyłania lub dystrybucji i umowy o świadczenie usług magazynowania paliw gazowych lub umowy o świadczenie usług skraplania gazu. Dostarczanie paliw gazowych lub energii może odbywać się na podstawie umowy zawierającej postanowienia umowy sprzedaży i umowy o świadczenie usług przesyłania lub dystrybucji tych paliw lub energii, zwanej dalej "umową kompleksową".
    ul. Traugutta 25, 90-113 Łódź tel.: 42 236 34 01 fax: 42 209 18 14 ePUAP: /URE/SkrytkaESP e mail: [email protected] 3


    W myśl art. 5 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy – Prawo energetyczne, umowy, o których mowa w ust. 1, powinny zawierać co najmniej:
    1) umowa sprzedaży - postanowienia określające: miejsce dostarczenia paliw gazowych lub energii do odbiorcy i ilość tych paliw lub energii w podziale na okresy umowne, moc umowną oraz warunki wprowadzania jej zmian, cenę lub grupę taryfową stosowane w rozliczeniach i warunki wprowadzania zmian tej ceny i grupy taryfowej, sposób prowadzenia rozliczeń, wysokość bonifikaty za niedotrzymanie standardów jakościowych obsługi odbiorców, odpowiedzialność stron za niedotrzymanie warunków umowy, okres obowiązywania umowy i warunki jej rozwiązania;
    2) umowa o świadczenie usług przesyłania lub dystrybucji paliw gazowych lub energii - postanowienia określające: moc umowną i warunki wprowadzania jej zmian, ilość przesyłanych paliw gazowych lub energii w podziale na okresy umowne, miejsca dostarczania paliw gazowych lub energii do sieci i ich odbioru z sieci, standardy jakościowe, warunki zapewnienia niezawodności i ciągłości dostarczania paliw gazowych lub energii, stawki opłat lub grupę taryfową stosowane w rozliczeniach oraz warunki wprowadzania zmian tych stawek i grupy taryfowej, sposób prowadzenia rozliczeń, parametry techniczne paliw gazowych lub energii oraz wysokość bonifikaty za niedotrzymanie tych parametrów oraz standardów jakościowych obsługi odbiorców, odpowiedzialność stron za niedotrzymanie warunków umowy oraz okres obowiązywania umowy i warunki jej rozwiązania.

    IV.
    Zgodnie z art. 19 K.p.a. organy administracji publicznej przestrzegają z urzędu swojej właściwości rzeczowej i miejscowej. Natomiast zgodnie z art. 20 K.p.a. właściwość rzeczową organu administracji publicznej ustala się według przepisów o zakresie jego działania.
    Zakres kompetencji Prezesa URE określa ustawa – Prawo energetyczne. Stosownie do art. 23 ust. 2 tej ustawy, do zakresu działania Prezesa URE należą m.in.: sprawy związane z udzielaniem koncesji, zatwierdzaniem przedkładanych przez przedsiębiorstwa energetyczne taryf, nakładaniem kar pieniężnych, a także - na podstawie art. 8 ust. 1 ww. ustawy - rozstrzyganie spraw spornych dotyczących odmowy zawarcia umowy o przyłączenie do sieci, umowy sprzedaży, umowy o świadczenie usług przesyłania lub dystrybucji paliw lub energii, umowy o świadczenie usług transportu gazu ziemnego, umowy o świadczenie usługi magazynowania paliw gazowych, umowy o świadczenie usługi skraplania gazu ziemnego oraz umowy kompleksowej, a także w przypadku nieuzasadnionego wstrzymania dostarczania paliw gazowych lub energii.
    V.
    Informuję nadto, iż w razie żądania wszczęcia i przeprowadzenia postępowania w sprawie odmowy zawarcia umowy sprzedaży, należy wystąpić do Prezesa URE ze stosownym wnioskiem, na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy – Prawo energetyczne. Do wniosku należy dołączyć potwierdzenie wniesienia opłaty skarbowej w wysokości 10,00 zł tytułem wydania decyzji, zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1) lit. c), art. 4 i art. 9 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2021 r., poz.1923). W myśl art. 6 ust. 1
    ul. Traugutta 25, 90-113 Łódź tel.: 42 236 34 01 fax: 42 209 18 14 ePUAP: /URE/SkrytkaESP e mail: [email protected] 4


    pkt 3) cyt. ustawy, obowiązek zapłaty opłaty skarbowej powstaje z chwilą złożenia wniosku. Opłatę skarbową należy uiścić ze względu na siedzibę organu wydającego decyzję, to jest na rachunek Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy Centrum Obsługi Podatnika, ul. Obozowa 57, 01-161 Warszawa, nr rachunku: 21 1030 1508 0000 0005 5000 0070. Oryginał dowodu wpłaty należy dołączyć do wniosku, o jakim mowa wyżej.
    Z upoważnienia
    Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki
    Dyrektor
    Środkowo-Zachodniego Oddziału Terenowego
    Urzędu Regulacji Energetyki
    z siedzibą w Łodzi
    [-]
    Renata Mroczek
    /podpisano elektronicznie /

  10. #730
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    WarszawiakEON

    Zarejestrowany
    Nov 2022
    Skąd
    Warszawa-Białołęka
    Posty
    22

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Eon jest wyjątkowy, bo jego taryfy nie podlegają zatwierdzeniu URE i może je dowolnie kształtować.
    .
    Poszukałem trochę w internecie i według mnie to nie jest tak ze EON może dowolnie kształtować taryfy. Sprzedawcy sprzedający w taryfie G mają obowiązek składać do URE co roku taryfy w celu zatwierdzenia (lub w trakcie jak chce ją zmienić) Ci, którzy takich winsoków nie złożą, w roku następnym muszą stosować taryfę wyliczoną jako średnia z taryf zatwierdzonych przez URE. A EON takich wnisokó nie skałda czyli ma tryfy jako średnia pozostałych ZE ( ENEA, ENERGA, PGE, TAURON). Czyli ja rozumiem, że w 2023 do limitów (2 MWh; 2,6 MWh; 3 MWh, itp) będą ceny jak w 2022roku a po przekroczeniu limitu będzie nowy cennik na podstawie średniej z nowych taryf na 2023 od innych ZE. No i miejmy świadomość, że "tarcza" obowiązuje tylko do ceny za MWh/kWh; ceny za dystrybucję rosną czyli i tak za prąd zapłacimy więcej.
    Ostatnio edytowane przez WarszawiakEON ; 02-01-2023 o 10:55

  11. #731
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    zadnychtaryfc

    Zarejestrowany
    Aug 2022
    Skąd
    Żuromin
    Kod pocztowy
    05-110
    Posty
    22

    Domyślnie

    Cytat Napisał WarszawiakEON Zobacz post
    Poszukałem trochę w internecie i według mnie to nie jest tak ze EON może dowolnie kształtować taryfy. Sprzedawcy sprzedający w taryfie G mają obowiązek składać do URE co roku taryfy w celu zatwierdzenia (lub w trakcie jak chce ją zmienić) Ci, którzy takich winsoków nie złożą, w roku następnym muszą stosować taryfę wyliczoną jako średnia z taryf zatwierdzonych przez URE. A EON takich wnisokó nie skałda czyli ma tryfy jako średnia pozostałych ZE ( ENEA, ENERGA, PGE, TAURON). Czyli ja rozumiem, że w 2023 do limitów (2 MWh; 2,6 MWh; 3 MWh, itp) będą ceny jak w 2022roku a po przekroczeniu limitu będzie nowy cennik na podstawie średniej z nowych taryf na 2023 od innych ZE. No i miejmy świadomość, że "tarcza" obowiązuje tylko do ceny za MWh/kWh; ceny za dystrybucję rosną czyli i tak za prąd zapłacimy więcej.
    Cały "myk" polega na tym, że to grupa taryfowa C nie podlega obowiązkowemu zatwierdzeniu przez Prezesa URE już od kilku dobrych lat. Tym samym sprzedawcy energii wrzucają, co chcą. Natomiast grupa taryfowa G podlega zatwierdzeniu, a sprzedawcy sobie wskazują, że budowa domu to nie są potrzeby gospodarstwa domowego, ani cokolwiek innego z konkretnych możliwości grupy taryfowej G i tak się to kręci, że budowę domu sprzedawcy wrzucają sobie do ogólnej grupy taryfowej C.

  12. #732
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał WarszawiakEON Zobacz post
    a to ciekawe - a skąd kolega ma takie info?
    https://enerad.pl/aktualnosci/vatten...-proces-z-ure/

  13. #733

    Domyślnie

    Cześć Wszystkim. Mam w EON prąd budowalny pod taryfą C11. W grudniu firma powołana przez Stoen (dystrybutora) umieściła na mojej działce skrzynkę dla przyłącza docelowego. Czekam obecnie na fakturę od nich za to przyłącze. Byłem przed świętami w punkcie EON, aby podpisać nową umowę na zasilanie energią dla domu (taką informację, że muszę mieć umowę, dostałem od koordynatora przyłączenia ze Stoenu). Pan mnie na wejściu (w sumie dobrze, bo nie musiałem czekać w kolejce) uświadomił, że nie mogę podpisać nowej umowy tylko trzeba zmienić taryfę C11 na G11 co odbywa się na podstawie potwierdzenia odbioru budynku, dopytywałem czy mają jakieś swoje pismo dla takiego wniosku, ale mówił, ze nie. Ostatecznie średnio był zorientowany bo powiedział, że wystarczy wniosek kierownika budowy. A wcześniej na infolinii mówili mi, że tylko decyzja PiNB jest wiążąca dla nich jako wniosku odnośnie odbioru budynku.

    Dom obecnie w stanie deweloperskim, jedynie bez tynku na elewacji, który zostanie wykonany na wiosnę.
    Dom w bliskich okolicach Warszawy.

    No i teraz pytanie. Co ja mam teraz zrobić? jeszcze nie przyszła faktura ze Stoenu za skrzynkę, ale zaraz po tym jak przyjdzie trzeba będzie im złożyć dokumenty, w tym m.in. kopię umowy (raczej nie na prąd budowlany). Wiem, że elektryk musi na ich wniosku (ze Stoenu) wpisać wszystkie parametry zabezpieczające instalacji i narysować jej rysunek.

    Ktoś pomoże mi w tej sprawie? Chętnie oczywiście zapłacę za poświęcony czas Dzięki bardzo.

  14. #734
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    zadnychtaryfc

    Zarejestrowany
    Aug 2022
    Skąd
    Żuromin
    Kod pocztowy
    05-110
    Posty
    22

    Domyślnie

    Cytat Napisał szewczyk_dratewka Zobacz post
    Cześć Wszystkim. Mam w EON prąd budowalny pod taryfą C11. W grudniu firma powołana przez Stoen (dystrybutora) umieściła na mojej działce skrzynkę dla przyłącza docelowego. Czekam obecnie na fakturę od nich za to przyłącze. Byłem przed świętami w punkcie EON, aby podpisać nową umowę na zasilanie energią dla domu (taką informację, że muszę mieć umowę, dostałem od koordynatora przyłączenia ze Stoenu). Pan mnie na wejściu (w sumie dobrze, bo nie musiałem czekać w kolejce) uświadomił, że nie mogę podpisać nowej umowy tylko trzeba zmienić taryfę C11 na G11 co odbywa się na podstawie potwierdzenia odbioru budynku, dopytywałem czy mają jakieś swoje pismo dla takiego wniosku, ale mówił, ze nie. Ostatecznie średnio był zorientowany bo powiedział, że wystarczy wniosek kierownika budowy. A wcześniej na infolinii mówili mi, że tylko decyzja PiNB jest wiążąca dla nich jako wniosku odnośnie odbioru budynku.

    Dom obecnie w stanie deweloperskim, jedynie bez tynku na elewacji, który zostanie wykonany na wiosnę.
    Dom w bliskich okolicach Warszawy.

    No i teraz pytanie. Co ja mam teraz zrobić? jeszcze nie przyszła faktura ze Stoenu za skrzynkę, ale zaraz po tym jak przyjdzie trzeba będzie im złożyć dokumenty, w tym m.in. kopię umowy (raczej nie na prąd budowlany). Wiem, że elektryk musi na ich wniosku (ze Stoenu) wpisać wszystkie parametry zabezpieczające instalacji i narysować jej rysunek.

    Ktoś pomoże mi w tej sprawie? Chętnie oczywiście zapłacę za poświęcony czas Dzięki bardzo.

    Cześć,
    Miałeś dotychczas przyłącze tymczasowe i na nim C11. Wybudowali przyłącze docelowe i teraz chcesz zasilać dom już docelowo. Prawdę powiedział pan sprzedawca, bo oni nie mogą dać innej grupy taryfowej niż dotychczasowa, póki nie otrzymają takiej informacji na papierze od dystrybutora. O możliwości danego przyłącza decyduje zawsze operator. Co teraz zrobić? Po wybudowaniu przyłącza Twój operator ma obowiązek wydać Tobie dokument, w którym potwierdza możliwość świadczenia usługi dystrybucji prądu na tym przyłączu. Z tym dokumentem pójdziesz do sprzedawcy. I w tym momencie, czyli w kontaktach z operatorem trzeba uważać. Nie musisz składać żadnych dokumentów, o których mowa na gruncie Prawa budowlanego, jak oddanie do użytku itp. Nie będę powtarzać wszystkiego, co napisane przez ostatnie 2-3 strony tematu odnośnie aspektów budowlanych. I tak jesteś w dobrej sytuacji, bo dom masz praktycznie skończony. Niech dają grupę taryfową G i tyle.
    A o co konkretnie wnioskowałeś, składając podanie o przyłącze docelowe? Jeżeli jako obiekt dałeś dom jednorodzinny/budynek mieszkalny jednorodzinny itp., to tym bardziej nie powinni Tobie robić przeszkód. Natomiast jeśli nawet na takim etapie zaczną wymyślać, że jeszcze jesteś w budowie lub chcieć jakiegoś dokumentu o oddaniu do budynku, to nic im nie podpisuj, nie odbieraj żadnych dokumentów i napisz.
    Ostatnio edytowane przez zadnychtaryfc ; 03-01-2023 o 16:16

  15. #735
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Agatajen

    Zarejestrowany
    Jan 2023
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-287
    Posty
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał zadnychtaryfc Zobacz post
    Cześć,
    Miałeś dotychczas przyłącze tymczasowe i na nim C11. Wybudowali przyłącze docelowe i teraz chcesz zasilać dom już docelowo. Prawdę powiedział pan sprzedawca, bo oni nie mogą dać innej grupy taryfowej niż dotychczasowa, póki nie otrzymają takiej informacji na papierze od dystrybutora. O możliwości danego przyłącza decyduje zawsze operator. Co teraz zrobić? Po wybudowaniu przyłącza Twój operator ma obowiązek wydać Tobie dokument, w którym potwierdza możliwość świadczenia usługi dystrybucji prądu na tym przyłączu. Z tym dokumentem pójdziesz do sprzedawcy. I w tym momencie, czyli w kontaktach z operatorem trzeba uważać. Nie musisz składać żadnych dokumentów, o których mowa na gruncie Prawa budowlanego, jak oddanie do użytku itp. Nie będę powtarzać wszystkiego, co napisane przez ostatnie 2-3 strony tematu odnośnie aspektów budowlanych. I tak jesteś w dobrej sytuacji, bo dom masz praktycznie skończony. Niech dają grupę taryfową G i tyle.
    A o co konkretnie wnioskowałeś, składając podanie o przyłącze docelowe? Jeżeli jako obiekt dałeś dom jednorodzinny/budynek mieszkalny jednorodzinny itp., to tym bardziej nie powinni Tobie robić przeszkód. Natomiast jeśli nawet na takim etapie zaczną wymyślać, że jeszcze jesteś w budowie lub chcieć jakiegoś dokumentu o oddaniu do budynku, to nic im nie podpisuj, nie odbieraj żadnych dokumentów i napisz.
    Dokładnie, bardzo uważaj co podpisujesz. Ja niestety z niewiedzy jakiś czas temu podpisałam umowę na taryfę C11, mimo przyłącza docelowego i wpisanego domu jednorodzinnego do wni. Teraz bujam się z Eon a oni jak mantrę powtarzają, że potrzebują do zmiany taryfy odbioru budynku. Póki co się nie poddaję ale ścieżka jest upierdliwa i nierówna.

  16. #736
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    WarszawiakEON

    Zarejestrowany
    Nov 2022
    Skąd
    Warszawa-Białołęka
    Posty
    22

    Domyślnie

    Cytat Napisał szewczyk_dratewka Zobacz post
    Cześć Wszystkim. Mam w EON prąd budowalny pod taryfą C11. W grudniu firma powołana przez Stoen (dystrybutora) umieściła na mojej działce skrzynkę dla przyłącza docelowego. Czekam obecnie na fakturę od nich za to przyłącze. Byłem przed świętami w punkcie EON, aby podpisać nową umowę na zasilanie energią dla domu (taką informację, że muszę mieć umowę, dostałem od koordynatora przyłączenia ze Stoenu). Pan mnie na wejściu (w sumie dobrze, bo nie musiałem czekać w kolejce) uświadomił, że nie mogę podpisać nowej umowy tylko trzeba zmienić taryfę C11 na G11 co odbywa się na podstawie potwierdzenia odbioru budynku, dopytywałem czy mają jakieś swoje pismo dla takiego wniosku, ale mówił, ze nie. Ostatecznie średnio był zorientowany bo powiedział, że wystarczy wniosek kierownika budowy. A wcześniej na infolinii mówili mi, że tylko decyzja PiNB jest wiążąca dla nich jako wniosku odnośnie odbioru budynku.

    Dom obecnie w stanie deweloperskim, jedynie bez tynku na elewacji, który zostanie wykonany na wiosnę.
    Dom w bliskich okolicach Warszawy.

    No i teraz pytanie. Co ja mam teraz zrobić? jeszcze nie przyszła faktura ze Stoenu za skrzynkę, ale zaraz po tym jak przyjdzie trzeba będzie im złożyć dokumenty, w tym m.in. kopię umowy (raczej nie na prąd budowlany). Wiem, że elektryk musi na ich wniosku (ze Stoenu) wpisać wszystkie parametry zabezpieczające instalacji i narysować jej rysunek.

    Ktoś pomoże mi w tej sprawie? Chętnie oczywiście zapłacę za poświęcony czas Dzięki bardzo.
    Jak rozumiem masz umowę kompleksową i tą masz z E.ON Polska S.A i z tej umowy masz prąd na działce i na tej umowie masz taryfę C11 . Ponadto masz umowę na budowę przyłącza docelowego ze STOEN OPERATOR na przyłącze tymczasowe (grupa VI) oraz drugą umowę ze STOEN OPERATOR na budowę łącza docelowego (grupa V) i teraz skończyli Ci właśnie budowę tego przyłącza .

    Według mnie są dwie sprawy:
    1. "przełączenie" lub podłączenie domu do przyłącza stałego.
    2. taryfa (zmiana taryfy z C na G)

    Ad.1 jak chcesz mieć prąd w domu to musisz mieć WZL i musisz mieć instalację w domu nadającą się na podłączenie do łącza stałego. to ogranie ci tylko elektryk. Od znajomych wiem, że najlepiej jest wziąć elektryka który działa na Twoim rejonie i wie jak podłączyć dom pod stałe przyłącze. Popytaj się sąsiadów którzy już mają prąd a potem podgadaj z 2-3 elektrykami i weź tego który wyda Ci się najrozsądniejszy.
    ad.2 zmiana taryfy według mnie nie ma nic wspólnego z budową przyłącza. Jest co prawda teza ze skoro ktoś ma przyłącze tymczasowe to musi mieć taryfę C ale nie jest ona podparta żadnym przepisem. Taryfa G jest dla gospodarstw domowych. zakłady energetyczne twierdzą, że skoro budujemy dom to nie jesteśmy gospodarstwem domowym i chyba 99,9% budujących łyka tą argumentację i poodpisywało umowy na taryfę C na przyłączu tymczasowym. Prawda jest taka, że do końca 2021 cena w taryfie C11 nie była az tak istotnie duża i temat chyba nie był aż tak goroący do czasu roku 2022 kiedy cena w taryfie C11 zaczeła rosnąc o 4-6 razy. Praktyka E.ON jest taka, że nie zgodzą się dobrowolnie na zmianę taryfy dopóki nie dostarczysz pozwolenia lub wpisu kierownika o zakończeniu prac. Według mnie aby mienić taryfę rozwiązania są dwa:
    - znaleźć elektryka który wiej jak to zorbić - znowu trzeba się pytać po sąsiadach bo lokalnie trzeba elektryka szukac
    - droga urzędowa - pisać petycje do URE, MKiŚ, złożyć wniosek do URE lub do koordynatora przy Prezesie URE - patrz moje posty.

  17. #737
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    WarszawiakEON

    Zarejestrowany
    Nov 2022
    Skąd
    Warszawa-Białołęka
    Posty
    22

    Domyślnie

    ale to jest artykuł sprzed ... 13-14 lat. według mnie jest tak jak pisałem powyżej

  18. #738
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał WarszawiakEON Zobacz post
    ale to jest artykuł sprzed ... 13-14 lat. według mnie jest tak jak pisałem powyżej
    Od czasu tego wyroku Vattennfall i RWE (i ich prawni następcy) nie mają obowiązku.
    Znasz jakąś taryfę E.on czy GZE zatwierdzoną przez URE od tego czasu?

  19. #739
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    WarszawiakEON

    Zarejestrowany
    Nov 2022
    Skąd
    Warszawa-Białołęka
    Posty
    22

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Od czasu tego wyroku Vattennfall i RWE (i ich prawni następcy) nie mają obowiązku.
    Znasz jakąś taryfę E.on czy GZE zatwierdzoną przez URE od tego czasu?
    fakt nie znam - ok - jest tak jak piszesz ; Natomiast praktyka E.ON jest taka ze ceny jakie ma w taryfie G nie odbiegają znacząco od tych jakie mają sprzedawcy na taryfach zatwierdzanych przez URE. Natomiast w roku 2023 w związku z przepisami dotyczącymi ochrony w zakresie cen energii E.ON będzie stosował stawki w 2023r. wyliczone na podstawie średniej cen z pozostałych odbiorców którym URE zatwierdziło cenniki:

    https://ksiegowosc-budzetowa.infor.p...2D09E3F69F9274

    widzę że kolega ma sporą wiedze w temacie. Byłbym zobowiązany za wskazanie podstawy prawnej dlaczego przyłącze tymczasowe "narzuca" taryfę C dla osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej, która przecież jest gospodarstwem domowym. Z góry dzięki. "Walczę" z E.ON o zmianę taryfy z C na G.

  20. #740
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał WarszawiakEON Zobacz post
    Natomiast w roku 2023 w związku z przepisami dotyczącymi ochrony w zakresie cen energii E.ON będzie stosował stawki w 2023r. wyliczone na podstawie średniej cen z pozostałych odbiorców którym URE zatwierdziło cenniki:

    https://ksiegowosc-budzetowa.infor.p...2D09E3F69F9274
    Żaden sprzedawca nie będzie stosował taryfy, bo każdemu się wskazówka oparła o ograniczenie ustawowe i w całej Polsce w każdej taryfie po przekroczeniu limitu o cenie zeszłorocznej płacisz za energię czynną tyle samo.

    Cytat Napisał WarszawiakEON Zobacz post
    Byłbym zobowiązany za wskazanie podstawy prawnej dlaczego przyłącze tymczasowe "narzuca" taryfę C dla osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej, która przecież jest gospodarstwem domowym. Z góry dzięki. "Walczę" z E.ON o zmianę taryfy z C na G.
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8103024

Strona 37 z 39

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony