dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    doho

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Słupsk
    Kod pocztowy
    76-200
    Posty
    4

    Domyślnie podział działki -> zmiana pozwolenia -> mpzp <-

    Witam wszystkich. korzystając z "wolnego", postanowiłem zapytać tutaj.


    Otrzymałem pozwolenie na budowę sześciu wolnostojących budynków mieszkalnych, na działce o powierzchni 2543 m2. Miejscowość w której buduję jest objęta mpzp., który określa minimalną powierzchnię działki na 2500 m2. (poniżej wstawiłem mapkę)

    Czy po wybudowaniu pierwszego z tych sześciu budynków i uzyskaniu pozwolenia na jego użytkowanie, mogę "oddzielić" tenże budynek / wydzielić mniejszą działkę z tym budynkiem z całej "parceli"?
    dodam, że aż trzykrotnie pytałem już o to w Urz. Gm. - urzędnicy twierdzą, że nie będzie żadnych przeszkód w zatwierdzeniu takiego projektu podziału. To samo usłyszałem też od swojego geodety - można zgodnie z prawem dokonać takiego podziału. Natomiast ja sam wcale nie jestem tego pewny. Od dłuższego czasu szukam porady u różnych fachowców / znawców i każdy mówi co innego...
    A z wydz. architekt. i nadzorem może być różnie. Ich interpretacja może być inna... boję się, że mogą mi zablokować dalsze prace;/

    Z tego co ustaliłem - jeżeli dojdzie do podziału - w takiej sytuacji powinienem wystąpić o zmianę do pozwolenia na budowę, ponieważ w wyniku podziału "parceli" zmieni się nr działki, na którą wydane jest PnB tych wszystkich sześciu budynków, a jednocześnie "parcela" pomniejszy się o ok. 400 m2 (zostanie ok. 2100 m2, a mpzp narzuca 2500 m2). Zmieni się też przebieg granic działki, której dotyczy PnB (zmiana istotna).

    załączam projekt zagospodarowania terenu "parceli". Chodzi o budynek M4. czerwoną linią zaznaczyłem granice - tak chciałbym wydzielić dz. z M4


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zagospodarowanie 2.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	79,4 KB
ID:	441768


    Podsumowując:
    Zakładając, że dojdzie do podziału "parceli" i zostanie wydzielona z niej działka z bud M4 i wyniku tego podziału zmniejszy się jej powierzchnia do poniżej 2500 m2 - czy wówczas nadzór budowlany może nakazać wstrzymanie robót (ze względu na niezgodność z mpzp)?
    Jeżeli tak, to czy można by temu zapobiec scalając widoczną na mapce dz. 59/4 (jest niezagospodarowana) z dz. 59/3 i jednoczesne wydzielenie dz. z M4 i dopiero wówczas wystąpienie o zmianę pozwolenia na budowę?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	plan zagospodarowania działki.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	80,0 KB
ID:	441761  

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Masz PnB na działke nr .... o powierzchni ..... . Gdy skonsumujesz PnB to możesz sobie dzielić jak chcesz

    czyli w twoim przypadku tylko w trybie UoGN art. 95 pkt. 1. (podział niezależnie od ustaleń MPZP można wykonać tylko w celu zniesienia współwłasności na wniosek wszystkich współwłaścicieli).
    A PnB skonsumujesz gdy wybudujesz to co jest zapisane w dokumencie. Wszelkie majstrowanie w trakcie procesu budowlanego, to proszenie się o nieszczeście czyli wstrzymanie budowy i wydanie decyzji o wygaśnięciu PnB wobec niezgodności z zapisami prawa miejscowego czyli MPZP.
    Howgh!

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    doho

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Słupsk
    Kod pocztowy
    76-200
    Posty
    4

    Domyślnie

    dziękuję za odpowiedź.

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Masz PnB na działke nr .... o powierzchni ..... . Gdy skonsumujesz PnB to możesz sobie dzielić jak chcesz

    czyli w twoim przypadku tylko w trybie UoGN art. 95 pkt. 1.
    ok. a art. 95 pkt. 7..? (wydzielenia działki budowlanej niezbędnej do korzystania z budynku mieszkalnego)

    tak na marginesie - nie jestem żadnym deweloperem, pracuję sam z synem, powoli, dokładnie, jak to się mówi "małą łyżeczką". absolutnie nie chcę słyszeć (póki co...) o żadnym kredycie i robieniu wszystkiego na raz...

    także załóżmy, że geodeta wydzieli tę działkę z budynkiem M4, jednocześnie scali pozostałą część działki 59/4 z dz. 59/3, a Gmina zatwierdzi taki podział. Wówczas powstanie działka o powierzchni ok. 4600 m2, spełniająca założenia MPZP.

    innych odstępstw / zmian nie ma - nie zmienia się zakres zatwierdzonych robót budowlanych, nie zmienia się treść zaprojektowanego obiektu... - czy to ma jakiekolwiek znaczenie? nadzór może mimo wszystko wstrzymać budowę? Nawet w przypadku, gdyby pozostałe budynki były w trakcie budowy - wydać nakaz rozbiórki?
    Ostatnio edytowane przez doho ; 13-03-2020 o 21:20

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Cytat Napisał doho Zobacz post
    dziękuję za odpowiedź.

    ok. a art. 95 pkt. 7..? (wydzielenia działki budowlanej niezbędnej do korzystania z budynku mieszkalnego)
    W praktyce to jest rozwiązanie bardzo ryzykowne i nigdy go nie polecam.

    Cytat Napisał doho Zobacz post
    tak na marginesie - nie jestem żadnym deweloperem, pracuję sam z synem, powoli, dokładnie, jak to się mówi "małą łyżeczką". absolutnie nie chcę słyszeć (póki co...) o żadnym kredycie i robieniu wszystkiego na raz...
    To nie ma nic do rzeczy i nigdy mnie nie interesuje.

    Cytat Napisał doho Zobacz post
    także załóżmy, że geodeta wydzieli tę działkę z budynkiem M4, jednocześnie scali pozostałą część działki 59/4 z dz. 59/3, a Gmina zatwierdzi taki podział. Wówczas powstanie działka o powierzchni ok. 4600 m2, spełniająca założenia MPZP.

    innych odstępstw / zmian nie ma - nie zmienia się zakres zatwierdzonych robót budowlanych, nie zmienia się treść zaprojektowanego obiektu... - czy to ma jakiekolwiek znaczenie? nadzór może mimo wszystko wstrzymać budowę? Nawet w przypadku, gdyby pozostałe budynki były w trakcie budowy - wydać nakaz rozbiórki?
    Zmiana numeru działki jest wystarczającym odstępstwem. Numer działki zmienia się zawsze gdy zmieniają się granice z EGiB czyli to nie jest ta sama działka na którą wydano PnB, bo zmiana wszystkich wskaźników i obliczeń.

    To co dalej, piszę jako geodeta uczestniczący w procesie budowlanym a nie jako pracownik nadzoru budowlanego, którym nie jestem i nigdy nie byłem.
    Czyli wstrzymanie budowy jest raczej pewne.
    Najczęściej wtedy:
    - nowa mdcp
    - inwentaryzacja budowlana stanu istniejącego
    - nowy projekt a więc nowe PnB i już można budować dalej .
    Po upływie roku lub dwóch, bo tyle trwają te formalności, o ile nie ma żadnych odwołań i protestów.

    Czy nie warto było lepiej się przygotować do procesu projektowania i budowy?
    Ostatnio edytowane przez Bertha ; 13-03-2020 o 22:35 Powód: dopisałem : o ile nie ma żadnych odwołań i protestów.

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    doho

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Słupsk
    Kod pocztowy
    76-200
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał doho Zobacz post

    a art. 95 pkt. 7..? (wydzielenia działki budowlanej niezbędnej do korzystania z budynku mieszkalnego)
    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    W praktyce to jest rozwiązanie bardzo ryzykowne i nigdy go nie polecam.

    rozumiem, że taki podział jest jednak możliwy.
    a ryzykowny..? ze względu na prawdopodobieństwo wstrzymania dalszych prac, do momentu załatwienia pozytywnej zmiany PnB? (formalności trwają tyle, co przy załatwianiu nowego pozwolenia). a żeby udało się to załatwić pozytywnie, to trzeba scalić działki 59/3 i 59/4 - żeby spełnić założenia mpzp w zakresie minimalnej powierzchni działki?


    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Czy nie warto było lepiej się przygotować do procesu projektowania i budowy?

    jakieś sugestie na przyszłość..?
    bo jeżeli zdecyduję się na procedurę zmiany PnB, to może będę mógł zrobić to faktycznie lepiej?

    dziękuję za pomoc

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Przekonsultuj MPZP i zapisy z architektem. Trzy razy pomyśl co chcesz wybudować, w jakim terminie i co potem? Jak posprzedawać? W udziałach? Nie każdy będzie chciał pchać się w kołchoz. Lepiej kilka koncepcji więcej przedyskutować i kwartał później zacząć budowę, niż stanąć przed problemem jak twój. Lepiej jest sprzedać każdy budynek na własnym kawałku gruntu.

    Co do punktu 7. Widziałem uwalone podziały (nie moje) , bo .... coś tam, bo był dyskusja o warunkach ( czy takie podwórze za duże/za małe i coś tam jeszcze), generalnie warunki podziału mogą podlegać dyskusji. Nie posądzam urzędnika o złą wolę ale bywa różnie.
    Przy punkcie 1. ZERO dyskusji, ZERO pola manewru dla urzędnika. Spełniasz warunki i podział musi nastąpić, nie można odmówić wydania decyzji.

  7. #7
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    doho

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Słupsk
    Kod pocztowy
    76-200
    Posty
    4

    Domyślnie

    Dzięki jeszcze raz za podpowiedzi i czas. Jest o czym myśleć. Co z tego wyjdzie - czas pokaże
    pozdrawiam

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony