dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 519 z 625
Pokaż wyniki od 10.361 do 10.380 z 12494
  1. #10361

    Domyślnie

    Buduję szkielet, jak policzyłem koszt całej instalacji CO wyszło, że musiałbym wydać około 30 tysięcy plus jakieś 8 za komin. No to przerobiłem projekt na taki co w ścianie ma 20cm wełny a na elewacji jeszcze 15cm i dzięki temu nie muszę mieć kotłowni Polecam iść w kierunku energooszczędności. Długo szukałem projektu i przebierałem bo wiele nie miało kotłowni, po policzeniu zgrubnym OZC przed i po zmianie izolacji już wiedziałem, że jakbym nie liczył będę do przodu wic kotłownia wyleciała z planu i dzięki temu mam czyste pomieszczenie gospodarcze i brak kominów - czyli mostków cieplnych.

  2. #10362
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar syla135
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-000
    Posty
    59
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    A więc czym będziesz ogrzewał dom?
    Ja ciągle myślę o kominku z rurami rozprowadzonymi po pomieszczeniach(rodzice tak mają i ogrzewaja tym około 70m domu) ja dodatkowo myślę o grzejnikach na prąd. Liczę że przy dobrze ocieplonym domu rachunki nas nie zabiją

  3. #10363
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Proszę.



    To są duże kwadraciki.Ten drugi przecież po kliknięciu otworzy się w dużym oknie.

    p.s
    Do portaga.
    Zachowujesz się tak jak i oni.
    Ot, po prostu reaguję na bieżąco, na zaistniałą sytuację.
    Ale w taki sposób jak Ci to naświetlą.
    Powodzonka w marzeniach.

    Jeszcze jeno bardziej widoczne i przejrzystsze.




    W zimie z odwodnieniem jakby ty rustin zajrzał.

    Ostatnio edytowane przez niktspecjalny ; 03-04-2014 o 08:05

  4. #10364

    Domyślnie

    Będę grzał prądem - konwektory ze sterownikami czasowymi. Z obliczeń OZC wynika, że nie wydam na ogrzewanie więcej niż 2000 tysiące rocznie a na tyle mnie stać. Z czasem byc może postawię piec zgazowujacy drewno w kuchni jako dodatkowy grzejnik całego domu. Taki piec nie wymaga komina tylko rura za ścianę jak w kotle kondensacyjnym.

  5. #10365

    Domyślnie

    Cytat Napisał syla135 Zobacz post
    MALYMIKI
    Projekt "ART TALIA MALA"(o ile o ten projekt chodzi)
    Witam,

    Mi chodzi o ten projekt Talia Mała
    Nad Z7 też myślałem kiedyś, ale on ma ogrzewanie na gaz w projekcie.
    Ja szukam projektu z kotłownią na paliwo stałe. Myślę o grzaniu piecem miałowym rozpalanym od góry z automatyką, takim jaki mam w obecnym domku lub na ekogroszek. Zdaję sobie sprawę o wszystkich wadach ogrzewania węglem, ale wychodzi najtaniej. Dużo osób pisze o grzaniu prądem, fajna sprawa, ale należy zobaczyć, ile inwestują na starcie w ocieplenie domu. Ktoś kto chce zbudować mały, tani domek, nie stać go na takie inwestycje.

    Projektów przejrzałem już setki i dalej nie wiem co wybrać.

    Osobiście myślę jeszcze nad :

    M72c z projektów Muratora - Link


    Pozdrawiam i również życzę powodzenia
    Ostatnio edytowane przez małymiki ; 03-04-2014 o 12:32

  6. #10366

    Domyślnie

    Też mi się podobał Z7 ale jak sobie przerysowałem go w kompie i "wstawiłem" do niego obecnie posiadane meble to mi przeszło.

    Też myślałem ile to strasznie mnie wyniesie to większe ocieplenie - w końcu wychodzi, że nie będzie to nawet 30% ceny kotłowni i węgla. Przemyśl i policz. Nie odwodzę Cię od pomysłu ale sam tak miałem a jak policzyłem to ten prąd nie taki drogi.

  7. #10367

    Domyślnie

    Cytat Napisał CodeSnipper Zobacz post
    Też mi się podobał Z7 ale jak sobie przerysowałem go w kompie i "wstawiłem" do niego obecnie posiadane meble to mi przeszło.

    Też myślałem ile to strasznie mnie wyniesie to większe ocieplenie - w końcu wychodzi, że nie będzie to nawet 30% ceny kotłowni i węgla. Przemyśl i policz. Nie odwodzę Cię od pomysłu ale sam tak miałem a jak policzyłem to ten prąd nie taki drogi.
    Jaki przewidujesz koszt kotłowni w Twoim domku? Podaj jak możesz elementy składowe (jakieś linki) Twojej przyszłej kotłowni.
    Odnośnie metrażu Z7 i innych małych domków, coś za coś, wiadomo im dom większy, tym wygodniejszy, ale większość osób piszących w tym wątku chce mieć coś swojego, małego, taniego w budowie i w późniejszej eksploatacji. Gdyby mnie było stać na większy metraż na pewno bym budował większy domek, ale każdy dodatkowy 1m2 na gotowo to ok. 2000zł. Moim zdaniem mając jako alternatywę dom nawet 80m2 a mieszkanie w bloku 45-50m2 nawet nie ma co porównywać i się zastanawiać, tylko wybierać dom, Działkę mam. Chociaż co człowiek, to inna opinia.

    P.S. za 8000zł to 2 kominy zbuduję a nie jeden.
    Ostatnio edytowane przez małymiki ; 03-04-2014 o 13:24

  8. #10368
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar syla135
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-000
    Posty
    59
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    CodeSnipper
    "Też mi się podobał Z7 ale jak sobie przerysowałem go w kompie i "wstawiłem" do niego obecnie posiadane meble to mi przeszło"
    i tu mnie zaciekawiłeś, masz na myśli że masz tak dużo mebli czy że małe pomieszczenia?
    obecnie z własnymi meblami jesteśmy na mieszkaniu gdzie
    córka pokój 7,20m2
    syn pokój 8,70m2
    sypialnia około 12m2
    salon 25m2(wykorzystywany także jako jadalnia)

    i sobie myślę że jak każdy dostanie o co najmniej 2m2 pokoju więcej to będzie super.
    salon jest mniejszy ale już mam pomysł jak to ogarnąc...w sumie ciągle boje się że 200k nie starczy ale bardzo mi ten dom się podoba, tak bardzo że mam wrażenie że już w nim mieszkam
    jakimś pomysłem i zwiększeniem szans na wyrobienie się w założonej cenie jest projek http://extradom.pl/projekt-domu-d67-paulinka-WAI1005 tylko to jest już maleńkie...

  9. #10369

    Domyślnie

    Osobiście czytając sporo forum i podejście ludzi do budowy domu nasuwa mi się trochę przemyśleń, dotyczących budowy, małego, taniego domku:

    1. Wybierając projekt domu należy kierować się własnym rozumem, nie patrzeć dużo na innych i za bardzo ich nie słuchać. Pierwsze co słyszę jak mówię, że planuję domek 80-100m2 dużo osób gada, że za mały, że nie ma sensu budować, że dom to min 120m2. Najśmieszniejsze w tym wszystkim jest to, że takie poglądy głoszą często "blokowicze" mający "wypasione" M3 38-45m2, które mieszkają tam w 4 osoby i jakoś im nie ciasno. No ale dla nich domek 80m2 to ciasnota.

    2. Należy pamiętać, że każdy dodatkowy 1m2 powierzchni mieszkalnej na "gotowo" to ok. 2000zł, licząc wszystko, budując oszczędnie. Nie słuchajcie "mądrali", że np. 20m2 więcej powierzchni to tylko parę pustaków więcej, bo to nieprawda. Wystarczy dokładnie przejrzeć kosztorysy przykładowych domków i porównać a także samemu policzyć koszty, korzystając ze zestawienia materiałowego danego projektu.

    3. Duże znaczenie ma wybór projektu, nieraz porównując projekty o podobnym metrażu koszty budowy są większe o kilkadziesiąt procent. Trzeba szukać domu o zwartej bryle, na planie prostokąta z dwuspadowym klasycznym dachem, bez zbędnych lukarn, wykuszy, udziwnień architektury. Oczywiście projekt może gorzej wygląda, ale koszty budowy będą mniejsze zdecydowanie. Chociaż mi osobiście proste rozwiązania się podobają.

    4. Wielu z nas piszących w tym wątku jest skazanych na kredyty, niestety, stając się niewolnikiem banku w swoim domu Moim zdaniem im więcej procentowo na cały dom się bierze kredytu, tym bardziej nie ma sensu moim zdaniem iść w większy metraż, budujmy to na co "realnie" nas stać. Dużo osób chciało by zrobić skok technologiczny jak ja to mawiam, zamienić malucha na nowego mercedesa, tak się nie da, można słono za to zapłacić. Moim zdaniem dochód /5 = maksymalna rata kredytu, wiele osób się pewnie z tym nie zgodzi, ale żeby normalnie żyć to jest to realne założenie. Masa osób, które biorą kredyty myśli tylko co jest teraz, kompletnie nie patrząc w przyszłość a 25-30 lat kredytu to nie jest mało. Zanim weźmiesz duży kredyt spróbuj kilka miesięcy odkładać te pieniądze gdzieś na konto i ich nie ruszać. Zobaczysz wtedy, jak będzie się żyło z daną ratą. Można się zdziwić po roku czasu, co się dzieje, jak przychodzą niespodziewane wydatki.

    5. Wiadomo garaż fajna rzecz, ale wolę mieć parę m2 więcej dla siebie niż trzymać auto za parę tys zł w domu Blaszak za 1500zł na początek wystarczy.

    6. Pomyśleć nad sposobem ogrzewania domu, nie przesadzać z "energooszczędnością", bo kosztuje to sporo a zwraca się kilkanaście-kilkadziesiąt lat. Niestety wygoda w ogrzewaniu kosztuje. Najtaniej będzie węglem Na stronie pracowni z500 jest taki ciekawy kalkulator, którym do danego projektu z tej pracowni, dobierając różne warianty ocieplenia ścian, stropu, fundamentu, rodzaj ogrzewania można sprawdzić, ile będzie kosztować ogrzewanie domu. Powyżej pewnej granicy ocieplenia, zmniejszenie kosztów ogrzewania jest znikome.
    Ostatnio edytowane przez małymiki ; 03-04-2014 o 14:23

  10. #10370

    Domyślnie

    Cytat Napisał małymiki Zobacz post

    6. Pomyśleć nad sposobem ogrzewania domu, nie przesadzać z "energooszczędnością", bo kosztuje to sporo a zwraca się kilkanaście-kilkadziesiąt lat. Niestety wygoda w ogrzewaniu kosztuje. Najtaniej będzie węglem Na stronie pracowni z500 jest taki ciekawy kalkulator, którym do danego projektu z tej pracowni, dobierając różne warianty ocieplenia ścian, stropu, fundamentu, rodzaj ogrzewania można sprawdzić, ile będzie kosztować ogrzewanie domu. Powyżej pewnej granicy ocieplenia, zmniejszenie kosztów ogrzewania jest znikome.
    Ten wniosek jest akurat bardzo bledny. Bo jesli ktos zrezygnuje z kotlowni to bedzie mial ekstra m2 x 2000 PLN na ocieplenie, i wtedy mozna grzac nawet czystym pradem.

    Jesli dom ma byc zgodny chociaz z obowiazujacymi przepisami, czyli niech bedzie 50 KWh/m2rok, to przy 80 m2 mamy 4000 KWh, to w czystym pradzie bedzie ponizej 2 tys zl/rok.

    Poza tym zeby dom "poprawic" to ile trzeba wydac: 5 tys, 7-8 tys? Ile kostuje dolozenie po 10 cm izolacji z kazdej strony w tak malym domu?
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  11. #10371

    Domyślnie

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    Ten wniosek jest akurat bardzo bledny. Bo jesli ktos zrezygnuje z kotlowni to bedzie mial ekstra m2 x 2000 PLN na ocieplenie, i wtedy mozna grzac nawet czystym pradem.

    Jesli dom ma byc zgodny chociaz z obowiazujacymi przepisami, czyli niech bedzie 50 KWh/m2rok, to przy 80 m2 mamy 4000 KWh, to w czystym pradzie bedzie ponizej 2 tys zl/rok.

    Poza tym zeby dom "poprawic" to ile trzeba wydac: 5 tys, 7-8 tys? Ile kostuje dolozenie po 10 cm izolacji z kazdej strony w tak malym domu?
    Moim zdaniem tworzysz mity Gdyby było tak, jak piszesz nawet bym o grzaniu węglem nie myślał. Tylko "szedł" w prąd.

    Po pierwsze zgodnie z nowy przepisami, które weszły maksymalny wskaźnik EP o którym piszesz przedstawia się następująco:

    Od 1 stycznia 2014 r. - 120 kWh/(m2.rok)
    Od 1 stycznia 2017 r. - 95 kWh/(m2.rok)
    Od 1 stycznia 2021 r. - 70 kWh/(m2.rok)

    Ty piszesz o wskaźniku 50 KWh/m2rok, który jak zapewne wiesz nie tak łatwo uzyskać i uzyskuje się go nie tylko samym dociepleniem ścian, ale dociepleniem dobrym całego domu (stropu, dachu, podłogi), bardzo dobrymi oknami, wentylacją z odzyskiem ciepła, itp. Mając standardowy projekt z EP na poziomie 120 kWh/(m2.rok) i docieplając dom tylko styropianem 10cm za te 10 000zł jak myślisz ile zejdziesz z EP, bo na pewno nie do poziomu 50 kWh/(m2.rok). Użyj kalkulatora ile pali dom na stronie z500.pl, dodaj te 10cm styropianu i zobaczysz przez ile lat te 10 000zł, które na to wydasz będzie się zwracało.

    Standardowy dom, zgodny z obecnym przepisami odnośnie EP na poziomie 120kWh/(m2.rok), ocieplony styropianem 12-15cm o powierzchni 80m2, czystym prądem wyjdzie grzanie 4000zł minimum.

    Pamiętaj też, że dużo ludzi, którzy grzeją dom prądem, dogrzewają się kominkiem i często zapominają dodać koszty drewna do całości ogrzewania.
    Ostatnio edytowane przez małymiki ; 03-04-2014 o 14:51

  12. #10372

    Domyślnie

    Cytat Napisał małymiki Zobacz post
    Moim zdaniem tworzysz mity Gdyby było tak, jak piszesz nawet bym o grzaniu węglem nie myślał. Tylko "szedł" w prąd.

    Po pierwsze zgodnie z nowy przepisami, które weszły maksymalny wskaźnik EP o którym piszesz przedstawia się następująco:

    Od 1 stycznia 2014 r. - 120 kWh/(m2.rok)
    Od 1 stycznia 2017 r. - 95 kWh/(m2.rok)
    Od 1 stycznia 2021 r. - 70 kWh/(m2.rok)

    Ty piszesz o wskaźniku 50 KWh/m2rok, który jak zapewne wiesz nie tak łatwo uzyskać i uzyskuje się go nie tylko samym dociepleniem ścian, ale dociepleniem dobrym całego domu (stropu, dachu, podłogi), bardzo dobrymi oknami, wentylacją z odzyskiem ciepła, itp. Mając standardowy projekt z EP na poziomie 120 kWh/(m2.rok) i docieplając dom tylko styropianem 10cm za te 10 000zł jak myślisz ile zejdziesz z EP, bo na pewno nie do poziomu 50 kWh/(m2.rok). Użyj kalkulatora ile pali dom na stronie z500.pl, dodaj te 10cm styropianu i zobaczysz przez ile lat te 10 000zł, które na to wydasz będzie się zwracało.

    Standardowy dom, zgodny z obecnym przepisami odnośnie EP na poziomie 120kWh/(m2.rok), ocieplony styropianem 12-15cm o powierzchni 80m2, czystym prądem wyjdzie grzanie 4000zł minimum.

    Pamiętaj też, że dużo ludzi, którzy grzeją dom prądem, dogrzewają się kominkiem i często zapominają dodać koszty drewna do całości ogrzewania.
    Ja pisze o potrzebach na CO, a Ty o EP, sprawdz co to potem porownaj..., moze stad sie biora mity..., ale jesli ktos dzisiaj chce budowac powyzej 50 KWh/m2 to zycze powodzenia, wegiel na pewno bedzie tylko tanial a i malzonka bedzie wdzieczna za ten wyjatkowo wygodny system CO

    Co do kalkulatorow to sa tu na forum excelki jak latwo i szybko policzyc konretny koszt czy to CO czy CWU, wtedy wiadomo gdzie ile cm izolacji robi jaka roznice...

    Poza tym dom ma zuzywac jak najmniej energii, a nie byc dziurawym durszlakiem i potem byc ogrzewany najtanszym w danym momencie paliwem...

    Poza tym wegiel jest tani w zakupie, a na jakies sprawosci taki piec pracuje w srodku lata? Ile wegla dac zevby tylko troche podgrzac wody do kapieli? Sa takie piece o mocy kilku KW?
    Ostatnio edytowane przez miloszenko ; 03-04-2014 o 14:57
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  13. #10373

    Domyślnie

    Ja nie będę miał kotłowni jako takiej. Będzie pomieszczenie gospodarcze 2x3m. W każdym pokoju grzejnik konwektorowy sterowany czasowo. Bo po co mi grzać cały dom, jeśli z sypialni korzystam od 22 do 6? Podobnie pokoje dzieci. Wrócą ze szkoły to prawie w 2-giej taryfie między 13-15 nagrzeje się pokój a potem przed snem, po 21. Rano Przed siódmą, żeby wstać w ciepłym i tyle.

    U mnie współczynnik CO wychodzi ~16kWh/m2/rok czyli ocieram sie o dom pasywny ale raczej będzie bliżej 25 bo płyty pir zamieniam na wełnę. (koszt )

    Koszt komina i kotłowni miałem wyliczony przez gościa który by to robił. Ja na hydraulice kotłownianej się nie znam. A nawet jeśli bym się znał, to i tak za same materiały byłoby trochę kasy.

    Izolacji przewiduję w konstrukcji 20cm wełny 0,034 i na elewacji 15cm wełny 0,037. Latem CWU będzie grzana dachowcem Jaśka.

    Co do mebli i miejsca - było go w Z7 za mało. Do tego potrzebuję też dodatkowy pokój na swoje studio (jestem fotografem) więc parterówka odpadła. Dodatkowo w Z7 nie było jak zrobić kotłowni na paliwo stałe (wtedy jeszcze o tym myślałem).

  14. #10374
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar DEZET
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Dygowo
    Posty
    2.953
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    49

    Domyślnie

    Dziękuję Niktspecjalny za zdjęcie. Fajnie kostka ułożona, a... dom normalny, Tobie w nim dobrze i gra gitara Jeszcze raz dziękuję.

    Syla135- wnosisz powiew "świeżego powietrza" do wątku. Trzymam kciuki.
    Malymiki - 1. Tobie pasuje 80-100m2 i super. Nikt poza Tobą tam nie będzie się musiał "męczyć" na takim "maleństwie".
    2. Ze sporą pracą własną można znacznie zejść z tych 2k/m2.
    3 i 4. Zgoda.
    5. Garaż to spory wydatek- spokojnie można liczyć(jeśli w bryle) za ok.30m2 20-30k.
    6. Nie zgodzę się, że węgiel to taniocha. Do tego praca przy drzewie, popiele tego nie liczysz, a za 30 lat nie będziesz miał siły na szuflowanie węgla i co wtedy? Prawie nikt o tym nie myśli na etapie budowy. Kalkulator z www może wprowadzać w błąd, Robi się takie ocieplenie, aby było uzasadnione finansowo i ekonomicznie. Wykonanie OZC będzie bardziej wiarygodne. Pominę błędy, jakie można zrobić na budowie i z ocieplenia nici.
    Przypomniał mi się jeden z forumowiczów, który listwy do montażu podbitki przymocował bezpośrednio do muru wokół domu. Wyszedł taki pas mostka termicznego naokoło domu. Ocieplenie miało być tylko do listwy. Nie chciał przyjąć do wiadomości, że tędy będzie zmykać ciepło. Czy zależało mu na oszczędzaniu na ogrzewaniu? Moim zdaniem nie.
    JAK IRYS POWSTAWAŁ

    Dom za 200k? - TAK, ale praca WŁASNA jest najważniejsza! Amen.

  15. #10375
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    AMI***

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Aleksandrów Łódzki
    Kod pocztowy
    95-070
    Dzielnica
    ul. Wojska Polskiego 158
    Posty
    31

    Domyślnie

    Mały domek za 200 tys. da się spokojnie wybudować i to niekoniecznie systemem gospodarczym. Mały - mam na myśli do 120 metrów. Domy szkieletowe z izolacją ścian o grubości 200 mm w konstrukcji i 50 mm na elewacji, odpowiednia izolacja fundamentów, drzwi i okna o niskim wsp. przepuszczalności ciepła (np. DRUTEX Iglo Energy trzykomorowe). Jak najbardziej popieram ogrzewanie elektryczne, gdyż po pierwsze jest ekologiczne, po drugie ciepło nie ucieka z dymem w komin. Przez instalację kominowa ucieka najwięcej i próżno się zabezpieczać brakiem mostków termicznych, nie wiadomo jaką izolacją, jak ciepło z dymem chcemy puszczać. Słusznie ktoś też zauważył, że mając odpowiednio regulowany termostat możemy dowolnie sobie nagrzewać pomieszczenie - na co mi 23 stopnie, kiedy śpię? Wystarczy wtedy 18. Ale miło wstać z wyrka jak jest ciepełko. Tak samo miło brać kąpiel w ciepełku. Ale kiedy nikogo nie ma w domu - po co wszędzie ma być cieplej niż np. 14 stopni? Szkielet szybko się nagrzewa, więc co za problem tak ustawić zegarek, żeby komfortową temperaturę uzyskać, kiedy wszyscy do domu wracają? Podobnie jest, kiedy gdzieś wyjeżdżamy - termostat utrzyma minimalną temperaturę, a przed naszym powrotem nagrzeje odpowiednio No i można rękę złamać, albo nogę, albo może nam się nie chce iść tego pieca pilnować i dokładać... Problemem jest tylko... brak prądu podczas jakiejś awarii. Sami musicie ocenić, czy zdarza się to często, czy marginalnie, bo wtedy to nawet nie warto alternatywnego źródła ciepła instalować, tylko przez 3 dni w hotelu zamieszkać Jak ktoś ma trochę pieniążków, to warto zainwestować w rekuperację.

  16. #10376

    Domyślnie

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    Ja pisze o potrzebach na CO, a Ty o EP, sprawdz co to potem porownaj..., moze stad sie biora mity..., ale jesli ktos dzisiaj chce budowac powyzej 50 KWh/m2 to zycze powodzenia, wegiel na pewno bedzie tylko tanial a i malzonka bedzie wdzieczna za ten wyjatkowo wygodny system CO
    ?
    Węgiel wymaga pracy, jest brudzący, to wszystko wiem Ale w porównaniu do grzania "czystym" prądem jest minimum dwa razy tańszy przy tym samym ociepleniu domu. Zgodzisz się czy nie z poniższym ?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	grzanie.jpg
Wyświetleń:	52
Rozmiar:	69,2 KB
ID:	252704

    Poza tym prąd w elektrowni jest wytwarzany głównie z węgla w naszym kraju więc proporcje cen węgiel/prąd będą te same a nawet myślę że prąd będzie droższy w przyszłości. Podrożeje węgiel - podrożeje prąd.

    Dużo z budujących ma super ocieplone domy, bardzo dobre okna, często wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła i dopiero wtedy rachunki za prąd są znośne. Tylko jaki jest koszt takiej modernizacji? Moim zdaniem duży.

    Trzeba dużo zainwestować najpierw, aby prądem w miarę tanio ogrzewać. Ludzie budujący za 200 tys. zł nie mają gotówki na takie inwestycje poza tym czas zwrotu kosztów ogrzewania jest długi.

    Oczywiście nikogo nie namawiam do grzania węglem, każdy ma swój rozum, tylko nie wierzcie, że zbudujecie tanio dom i tanio go prądem ogrzejecie potem

    Poza tym jak już wcześniej pisałem często ogrzewający prądem mają kominek i na rok zużywają kilkanaście m3 drzewa, ale tego nie liczą do kosztów ogrzewania.

    Kolejna kwestia to jaką mają temperaturę w domu ? Dużo mojej rodziny, znajomych ma ogrzewanie na gaz i mają w zimę w domu 18,5-19, dla mnie to za zimno. Przy grzaniu węglem mam komfort cieplny

    Cytat Napisał DEZET Zobacz post
    Malymiki - 1. Tobie pasuje 80-100m2 i super. Nikt poza Tobą tam nie będzie się musiał "męczyć" na takim "maleństwie"..
    A kto powiedział, że mi i większości osób taki metraż pasuje ?
    Tylko większości piszącej w tym wątku, która marzy o własnym domu do 200 tys. zł nie stać na więcej. Niestety.

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    Poza tym wegiel jest tani w zakupie, a na jakies sprawosci taki piec pracuje w srodku lata? Ile wegla dac zevby tylko troche podgrzac wody do kapieli? Sa takie piece o mocy kilku KW?
    Widziałem osobiście u mojej fryzjerski w domku takie rozwiązanie: ma piec typowo na miał z automatyką ze spalaniem od góry, w lato zasypuje raz na 5 dni piec miałem i rozpala, jak otworzyłem piec w środku ognia nie widziałem a woda gorąca w bojlerze Więc się da. Poza tym sporo osób grzejących węglem w lato wodę podgrzewa prądem.

    Cytat Napisał -KAMI- Zobacz post
    Jak najbardziej popieram ogrzewanie elektryczne, gdyż po pierwsze jest ekologiczne,
    Zgodzę się pod warunkiem, że energia pochodzi z elektrowni wodnej lub wiatrowej
    Jak energia pochodzi z węgla - to nie
    Ostatnio edytowane przez małymiki ; 03-04-2014 o 18:00

  17. #10377

    Domyślnie

    Cytat Napisał małymiki Zobacz post
    Węgiel wymaga pracy, jest brudzący, to wszystko wiem Ale w porównaniu do grzania "czystym" prądem jest minimum dwa razy tańszy przy tym samym ociepleniu domu. Zgodzisz się czy nie z poniższym ?
    Ja się nie zgadzam. Mały dom ma niskie obciążenie cieplne. Jeśli kupisz tonę węgla 28 GJ = 7778 kWh. Kupujesz ją za 700 zł (wydaje mi się to mało prawdopodobne), czyli 1 kWh kosztuje 9 gr. Przy małym domu obciążenie jest niskie, zatem sprawność kotła maleje. Mój dom nie jest najmniejszy, ale dobrze ocieplony, projektowe obciążenie cieplne to 3,2 kW + 1 kW na CWU przy -20*C. Takich kotłów nawet się nie produkuje. Średnio w sezonie grzewczym obciążenie to jakieś 2,5 kW. Całoroczna średnia sprawność kotła będzie maksimum 50% (chyba, że teraz lepsze kotły produkują), z czego wynika że 1 kWh będzie kosztować 17 gr. W Tauronie na Śląsku w nocnej taryfie można 1 kWh kupić już za 25 gr wraz z dystrybucją. Czyli 8 gr na 1 kWh. Zakładając zapotrzebowanie na 10000 kWh, to różnica w koszcie ogrzewania wyniesie 800 zł. Zaoszczędziliśmy na kotle kilka tys. zł, na kominie, na obróbkach dachu, na miejscu na opał i kocioł (w małym domu każdy metr się liczy i sporo kosztuje), mamy system mniej awaryjny i bezobsługowy. Zaoszczędzone pieniądze inwestujemy w izolację, można też dokupić jakiś tani klimatyzator. W przyszłości taniej można będzie kupić mniejszą pompę ciepła. Według mnie same zalety.

    Ale ocieplenie to nie wszystko. Na co drugiej budowie widzę np. ścianę szczytową wybudowaną aż po membranę dachową i brak miejsca na ciąglość izolacji. Często w ścianach dwuwarstwowych okna nie są zlicowane z murem. Ludzie doklejają do fundamentu betonowe tarasy albo schody. To są szczegóły które nic nie kosztują, ale budowlańcy, projektanci a nawet inwestorzy często je olewają.
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  18. #10378

    Domyślnie

    Cytat Napisał imrahil Zobacz post
    Ja się nie zgadzam. Mały dom ma niskie obciążenie cieplne. Jeśli kupisz tonę węgla 28 GJ = 7778 kWh. Kupujesz ją za 700 zł (wydaje mi się to mało prawdopodobne), czyli 1 kWh kosztuje 9 gr. Przy małym domu obciążenie jest niskie, zatem sprawność kotła maleje. Mój dom nie jest najmniejszy, ale dobrze ocieplony, projektowe obciążenie cieplne to 3,2 kW + 1 kW na CWU przy -20*C. Takich kotłów nawet się nie produkuje. Średnio w sezonie grzewczym obciążenie to jakieś 2,5 kW. Całoroczna średnia sprawność kotła będzie maksimum 50% (chyba, że teraz lepsze kotły produkują), z czego wynika że 1 kWh będzie kosztować 17 gr. W Tauronie na Śląsku w nocnej taryfie można 1 kWh kupić już za 25 gr wraz z dystrybucją. Czyli 8 gr na 1 kWh. Zakładając zapotrzebowanie na 10000 kWh, to różnica w koszcie ogrzewania wyniesie 800 zł. Zaoszczędziliśmy na kotle kilka tys. zł, na kominie, na obróbkach dachu, na miejscu na opał i kocioł (w małym domu każdy metr się liczy i sporo kosztuje), mamy system mniej awaryjny i bezobsługowy. Zaoszczędzone pieniądze inwestujemy w izolację, można też dokupić jakiś tani klimatyzator. W przyszłości taniej można będzie kupić mniejszą pompę ciepła. Według mnie same zalety. Ale ocieplenie to nie wszystko. Na co drugiej budowie widzę np. ścianę szczytową wybudowaną aż po membranę dachową i brak miejsca na ciąglość izolacji. Często w ścianach dwuwarstwowych okna nie są zlicowane z murem. Ludzie doklejają do fundamentu betonowe tarasy albo schody. To są szczegóły które nic nie kosztują, ale budowlańcy, projektanci a nawet inwestorzy często je olewają.
    Ogrzewający prądem liczą tylko jedną rzecz: koszt ogrzewania rocznego, nie liczbą podstawowej rzeczy, ile najpierw trzeba wyłożyć na dom (izolację, okna, wentylację), aby różnica w grzaniu między węglem a prądem była te 800zł. Ktoś jak przeczyta Twój post naprawdę może uwierzyć, że jak wybuduje domek i zastosuje standard ocieplenia, okien jaki jest w projekcie to może prądem grzać kilkaset zł taniej w roku niż węglem.

    Oczywiście oprócz kosztów zgodzę się, że ogrzewanie prądem to same zalety.

  19. #10379

    Domyślnie

    Cytat Napisał niktspecjalny Zobacz post
    p.s
    Do portaga.
    Zachowujesz się tak jak i oni.

    Ale w taki sposób jak Ci to naświetlą.
    Naświetlić to przydałoby się przede wszystkim to zdjęcie

    Cytat Napisał niktspecjalny Zobacz post
    Jeszcze jeno bardziej widoczne i przejrzystsze.


    , bo ciemność... widzę ciemność, jak na zdjęcie zrobione przedwczoraj około godziny 18-stej, To Prima Aprylis? Bo:
    Cytat Napisał niktspecjalny Zobacz post
    Jak Ty biedaku skumasz ,że to moja chata???Fotka robiona kilkanaście minut temu.
    Ostatnio edytowane przez niktspecjalny ; 01-04-2014 o 18:26
    A teraz możesz rozwiać wszelkie wątpliwości i wrzucić jutro zdjęcie tego samego domu, robione z tej samej perspektywy, ale w dzień.
    Domek, owszem, ładnie się prezentuje nocą, ale w świetle słonecznym będzie pewnie jeszcze ładniej wyglądał! Zobaczymy dachówkę oraz zagospodarowanie działki.
    Czekamy...
    Ostatnio edytowane przez portaga ; 03-04-2014 o 19:15

  20. #10380

    Domyślnie

    Cytat Napisał CodeSnipper Zobacz post
    Będę grzał prądem - konwektory ze sterownikami czasowymi. Z obliczeń OZC wynika, że nie wydam na ogrzewanie więcej niż 2000 tysiące rocznie a na tyle mnie stać. Z czasem byc może postawię piec zgazowujacy drewno w kuchni jako dodatkowy grzejnik całego domu. Taki piec nie wymaga komina tylko rura za ścianę jak w kotle kondensacyjnym.
    Możesz podać link do takiego grzejnika, który zamierasz zakupić

Strona 519 z 625

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony