dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 43
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Goraj

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Goraj
    Kod pocztowy
    23-450
    Posty
    17

    Domyślnie Problem z odbiorem instalacji pv

    Witam , mam taki problem .Firma x zamontowała mi instalację 3,36kv , moduły runda solar ,falownik to growatt 3 fazowy . Dwa tygodnie temu przyjechali pracownicy PGE na odbiór techniczny instalacji i montaż licznika dwukierunkowego , od falownika odłączyłi jedną fazę w skrzynce AC i stwierdzili że z dwuch pozostałych faz płynie do sieci napięcie ok 100volt i że nie odbiorą tej instalacji bo rzekomo falownik nie ma zabezpieczenia przed pracą wyspową . Co mogę zrobić bo dni i tygodnie mijają a nikt nie poczuwa sie do odpowiedzialności , pieniądze wydałem a nic z tego nie mam korzyści . Co robić ???

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    To ciekawe.
    Czy pozostale dwie były podłączone do sieci?
    Przecież napisał. Czy masz problemy z czytaniem, ze zrozumieniem?

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Cytat Napisał Goraj Zobacz post
    Co robić ???
    Po pierwsze samemu posprawdzać, co to za 100V. Może to napięcie na kondensatorach filtrujących, siedzi tam min 2,2uF, lub dwa takie kondensatory przed przekaźnikami. Jak odłączyli i odrazu przyłożyłi miernik to mogli by tam i całe 240V zobaczyć, ale będzie to napięcie stałe DC i ono będzie powoli spadać. Jak tam jest 100V AC, to albo jest jakieś przebicie na filtrze EMC, na na dławik, albo odłączone N. Nie widzę tam innej możliwości.
    Po drugie, jak inwerter pracował i po odłączeniu fazy się wyłączył to to, właśnie jest zabezpieczenie przeciw pracy wyspowej. Wyłączył się? Jak tak, to wolaj drugą ekipę, bo pierwsza się zepsuła. Jak nie wyłączył, to wolaj ekipę co jego zamontowała.

  4. #4

    Domyślnie

    Trzeba przeczytać umowę i zobaczyć zobowiązania stron. Wykonawca zobowiązał się do .....

    Nie możesz podłączyć się do sieci, czyli instalacja nie spełnia wymogów. To oznacza, że wykonawca nie wywiązał się z umowy.

    Musisz listem poleconym poinformować wykonawcę o problemie.


    U mnie PGE nie miało nic do falownika. Przed wymianą licznika kazało odłączyć cały dom, dopiero potem odłączyli bezpieczniki w skrzynce licznikowej i wymienili licznik.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Goraj

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Goraj
    Kod pocztowy
    23-450
    Posty
    17

    Domyślnie

    Chciałem dodać że ta instalacja jest na refundację , Gmina jest właścicielem tej instalacji przez 5 lat a potem bedzie już moja . Walczę z tym problemem już 2 tygodnie i tak - firma która zamontowała tego growatta twierdzi że montowali już takie falowniki w PL i nie było problemu z odbiorami i puki co nie zamierzaja nic z tym robić , PGE twierdzi że falowniki tego producenta mają takie problemy że po odłączeniu jednej z faz z pozostałych dwuch puszczaja napiecie na sieć i napewno nie odbiorą tej instalacji .Gmina z koleji czeka bo oni mają mieć instalacje gotowe do 15 października i zalecają czekać - pytanie tylko na co .

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Widzę że to Ty masz problem ze zrozumieniem prostego pytania.
    Jeśli PGE odłączyla od inwertera tylko jedną fazę sieciową to na pozostałych powinno pozostać napięcie sieciowe 230V.
    Nie jakieś tam 100V tylko 230V.
    Jednak masz problemy. Wyjaśnię łopatologicznie. Mamy 3 fazy 230V mierzone wględzen N. Oni odłączyli jedną. Dwie pozostałe nadal były podłączone i na nich było 230V, a na tej odłączonej pojawiło się 100V. Czy teraz jest wystarczająco jasno? Czy szanowny kolega zrozumiał? Czy ma ew jakieś sugestie dlaczego tak się stało? Może się z nami nimi podzielić?

  7. #7

    Domyślnie

    Podejrzewam że autor wątku też wie tyle że była dotacja i zamontowali mu 3,36kv, 100V AC czy DC i gdzie a jaka to różnica. Słuchajcie było PGE, czy uważacie że tam pracują ludzie od pługa oderwani każdy z nich ma SEP+D+E i kto wie co jeszcze?
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Powiedz tym panom z PGE że bredzą.
    Nie ma zakazu posiadania indywidualnych inwerterów jednofazowych na każdą fazę.
    W takiej sytuacji, jak ten "elektryk" z PGE wyłączy 1 fazę to na pozostałych dwóch będzie pełne napięcie 230V prąd będzie pchany do sieci na tych fazach.
    Ja mam inwerter 3-fazowy który tak właśnie robi i PGE u mnie nie ma z tym żadnego problemu. Wielokrotnie przy braku napięcia na jednej fazie pozostale dwie fazy produkowały.
    Inwerter ma przestać produkować jak na fazie zniknie napięcie z sieci.
    Ma prawo produkować ja na fazie z sieci dochodzi napięcie.
    Powiedz jeszcze tylko jak ten inwerter się nazywa co potrafi bez jednej fazy zaiwaniać.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Biedny człowieku. Naucz się czytać ze zrozumieniem.
    Specjalnie dla Ciebie zacytuję wpis autora. Dużymi literami.


    Ja biedny? Spójrz w lustro, napręż brwi i zadaj sobie pytanie.
    Jak na dwóch pozostałych fazach, na których przecież zostało 230V, może płynąć 100V? I dobrze się zastanów.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Dlatego, biedny człowieku, zadalem moje pierwsze pytanie, a ty go zupełnie nie zrozumialeś i napisałeś swój głupi komentarz zupełnie bez zastanowienia.
    A co tam rozumieć? Człowiek napisał, że odłączyli jedną, więc z logiki wynika, że dwie pozostałe nadal były podłączone. Czego więc, nie zrozumiałem? Była w tym twoim pytaniu jakąś głębsza, ukryta myśl?

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Goraj

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Goraj
    Kod pocztowy
    23-450
    Posty
    17

    Domyślnie

    Słuchajcie było PGE, czy uważacie że tam pracują ludzie od pługa oderwani każdy z nich ma SEP+D+E i kto wie co jeszcze?[/QUOTE]

    Ok. To są fachowcy ale gdzie jest napisane że mają sprawdzać napięcie w skrzynce AC ?
    Jeżeli jest wymóg prawny że po odłączeniu napięcja od inwertera prąd z modułów ma nie iść do sieci to niech sprawdzaja na przyłączu do domu a nie w skrzynce AC.
    Jak wytłumaczyć fakt że taki sam falownik jest dobry w innym mieście ,u innego operatora a gdzie indziej już jest bee , bo Chiński ,bo tani , bo nie Fronius .

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Idź już spać bo bredzisz specjalisto od tranzystorów mocy.
    Dotarło, że wcześniej nic nie docierało i nagle zrobiło się łyso. Bywa, nie załamuj się, jutro będzie nowy dzień.

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Cytat Napisał Goraj Zobacz post
    Słuchajcie było PGE, czy uważacie że tam pracują ludzie od pługa oderwani każdy z nich ma SEP+D+E i kto wie co jeszcze?
    Ok. To są fachowcy ale gdzie jest napisane że mają sprawdzać napięcie w skrzynce AC ?
    Jeżeli jest wymóg prawny że po odłączeniu napięcja od inwertera prąd z modułów ma nie iść do sieci to niech sprawdzaja na przyłączu do domu a nie w skrzynce AC.
    Jak wytłumaczyć fakt że taki sam falownik jest dobry w innym mieście ,u innego operatora a gdzie indziej już jest bee , bo Chiński ,bo tani , bo nie Fronius .[/QUOTE]

    Powtórz ten sam test sam, albo zawolaj znajomego elektryka jak się boisz. Po odłączeniu fazy, rozładuj kondensatory na odłączonej fazie żarówką i sprawdź czy po tym też na tej fazie występuje napięcie i jakie ono jest.

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    cóż to może być skrzynka AC, niech no ja się zastanowię.
    Dużo tu takich co mają instalacje fotowoltaiczne i nie wiedzą co to skrzynka AC, DC?

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Goraj

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Goraj
    Kod pocztowy
    23-450
    Posty
    17

    Domyślnie

    Panowie nie ma sensu się denerwować na kogoś . Fakt jest taki że dostawcy energi są monopolistami i instalacje pv nie są im na rękę i jak ktoś chce się przyczepić to zawsze znajdzie powód . Moim zdaniem jeżeli jest taki problem jak u mnie to wykonawca powinien wykonać raz jeszcze pomiary i umówić się na konfrontacje przy falowniku z pracownikami PGE i ustalić gdzie mają dokonywać pomiaru a nie że ja dzwonię 2 tygodnie a oni swoje że napewno wszystko jest dobrze , że gdzieś indziej odebrali itd.
    Instalacja zrobiona pod koniec lipca a nie można z niej korzystać bo .... Nie , bo nie .

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Goraj

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Goraj
    Kod pocztowy
    23-450
    Posty
    17

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    W pierwszej kolejności zdefiniuj swoje nazwy bo niektórzy nie rozumieją co piszesz.
    Co to jest wg. Ciebie "Skrzynka AC" i gdzie ona się znajduje?
    Czy panowie z PGE wchodzili do domu i majstrowali coś przy inwerterze i jego zabezpieczeniach?
    Ile kabelków fazowych panowie z PGE odłączyli?
    Czy byłeś przy tym jak odłączali, czy polegasz tylko na tym co Ci powiedzieli?
    Wedłu g mnie skrzynka DC to ta do której wchodzą przewody od modułów pv z dachu , w tej skrzynce są ochronniki przepięciowe .
    Skrzynka AC to ta do kgórej dochodzi napięcie z tablicy rozdzielczej i poprzez ochronniki przepięciowe instalacja w domu łączy sie z inwerterem .
    Dobrze ???

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Cytat Napisał Goraj Zobacz post
    Panowie nie ma sensu się denerwować na kogoś . Fakt jest taki że dostawcy energi są monopolistami i instalacje pv nie są im na rękę i jak ktoś chce się przyczepić to zawsze znajdzie powód . Moim zdaniem jeżeli jest taki problem jak u mnie to wykonawca powinien wykonać raz jeszcze pomiary i umówić się na konfrontacje przy falowniku z pracownikami PGE i ustalić gdzie mają dokonywać pomiaru a nie że ja dzwonię 2 tygodnie a oni swoje że napewno wszystko jest dobrze , że gdzieś indziej odebrali itd.
    Instalacja zrobiona pod koniec lipca a nie można z niej korzystać bo .... Nie , bo nie .
    Słuchaj z takim podejściem to ty będziesz i do wiosny czekał i wcale nie jest to pewne, że tej najbliższej. Jedna ekipa kasę dostała za montaż, zrobiła co do niej należało i problemy ZE, czy twoje jej nie obchodzą. Druga ekipa dostała od kierownictwa po uszach, by szukać dziury w całym i nie odbierać, bo przez wasze instalacje tracą kasę. A ty sobie siedź grzecznie na forum i czekaj, aż obie firmy się nad tobą zlitują. Umówią się jedna z drugą i stawią na wzajemną konfrontację u ciebie w domu.

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Goraj

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Goraj
    Kod pocztowy
    23-450
    Posty
    17

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    W mim przypadku, panowie z PGE wogóle nie wchodzili do domu.
    Stali przy przyłączu i, upewniwszy się że instalacja produkuje, wyłączyli zasilanie sieci do domu.
    Następnie sprawdzili czy z mojej instalacji pojawia się napięcie na fazach.
    Po stwierdzeniu że napięcia nie ma wymienili licznik.
    I tak powinni moim zdaniem to robić , a nie grzebać po skrzynkach .

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    To mi wygląda na świadomą wojnę ZE z władzami gminy i wcale nie chodzi o 100V. Takie napięcie można znaleść w każdym inwerterze po odłączenie jednej fazy. Prawdopodobnie gmina nie uzgodniła z ZE tego całego programu i powstał problem, bo sieci przesyłowe na tym terenie mogę nie wytrzymać przyłączenia nastu takich instalacji. Oni mogą się sądzić i dogadywać latami, dopóki nie zmodernizują sieci. Ale to tylko moje przypuszczenia.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Vld Zobacz post
    Po pierwsze samemu posprawdzać, co to za 100V. Może to napięcie na kondensatorach filtrujących, siedzi tam min 2,2uF, lub dwa takie kondensatory przed przekaźnikami. Jak odłączyli i odrazu przyłożyłi miernik to mogli by tam i całe 240V zobaczyć, ale będzie to napięcie stałe DC i ono będzie powoli spadać. Jak tam jest 100V AC, to albo jest jakieś przebicie na filtrze EMC, na na dławik, albo odłączone N. Nie widzę tam innej możliwości.
    Po drugie, jak inwerter pracował i po odłączeniu fazy się wyłączył to to, właśnie jest zabezpieczenie przeciw pracy wyspowej. Wyłączył się? Jak tak, to wolaj drugą ekipę, bo pierwsza się zepsuła. Jak nie wyłączył, to wolaj ekipę co jego zamontowała.
    Te kondensatory 2,2uF to dają wszyscy producenci takie same we wszystkich falownikach?

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony