dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1
    Banned
    Bodzior

    Zarejestrowany
    Nov 2022
    Skąd
    koszalin
    Kod pocztowy
    75-001
    Posty
    1

    Domyślnie jak policzyć zapotrzebowanie na ciepło budynku

    Ciągle zastanawiam się nad zmiana ogrzewania w domu 180 metrów kw. Rozważam wszystkie możliwości włącznie z energia odnawialną. Jak dobrze policzyć zapotrzebowanie na energię w całym sezonie przyjmując jakaś średnią temperaturę w zimie. Ktoś mi podpowie?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    http://bdec.builddesk.pl/programy
    http://pl.sankom.net/programy/audytor-ozc

    Nie wierz programom/stronom, którym nie podajesz dokładnych parametrów każdego okna (w tym na którą stronę świata jest), ściany (dokładnej budowy) i innych szczegółowych parametrów. Trzeba się trochę naklikać, ale dostajesz realne wyniki (podaj też realne parametry, a nie normowe np. sprawność i przepływy rekuperatora, zużywaną ilość CWU itd.)

    Ręczne tego liczenie to wyższa szkoła jazdy - ale jak chcesz to zrobić na jakąś pracę dyplomową czy magisterską to powodzenia. Tu masz dane - programy mają je zaszyte i uwzględniają do obliczeń (tak, musisz też podać lokalizację najbliższej stacji meteo jak podajesz parametry budynku).

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.434
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bodzior Zobacz post
    Ciągle zastanawiam się nad zmiana ogrzewania w domu 180 metrów kw. Rozważam wszystkie możliwości włącznie z energia odnawialną. Jak dobrze policzyć zapotrzebowanie na energię w całym sezonie przyjmując jakaś średnią temperaturę w zimie. Ktoś mi podpowie?
    Takie obliczenia można zlecić, nazywa się to OZC. Koszt to kilkaset zł. Nie warto tracić czasu na obliczenia i naukę jednocześnie, bo nie wiesz gdzie się pomylisz, a OZC jest podstawą do decyzji termomodernizacyjnych.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Milew36

    Zarejestrowany
    Jul 2021
    Skąd
    Milicz
    Kod pocztowy
    56-300
    Posty
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bodzior Zobacz post
    Ciągle zastanawiam się nad zmiana ogrzewania w domu 180 metrów kw. Rozważam wszystkie możliwości włącznie z energia odnawialną. Jak dobrze policzyć zapotrzebowanie na energię w całym sezonie przyjmując jakaś średnią temperaturę w zimie. Ktoś mi podpowie?
    Wbrew pozorom nie jest to takie proste. Wszystko zależy od parametrów domu, w jakiej technice budowany jak dawno, czy i jak ocieplony. Trochę to skomplikowane. Ale zauważyłem, że firma która monitowała mi rok temu fotowoltaikę - działa bez poprawek i awarii – na stronie ma fajny kalkulator ciepła. Jeśli znasz dane typu: koszt paliwa w sakli roku, który wydajesz na ogrzewanie lub roczne zużycie paliwa – każdego jakie posiadasz szybko obliczysz koszty ogrzewania innymi paliwami – gaz, pellet, węgiel – i energia odnawialna maja pompę ciepła i pompę podłączoną do fotowoltaiki – takie rozróżnienie, które ma sens i widać różnicę. Fajne narzędzie, sam sprawdzałem i oczywiście od miesiąca nie myślę o niczym innym tylko o tej pompie, bo rachunki za ciepło wychodzą mega niskie. Także polecam sprawdzić
    Ostatnio edytowane przez finlandia ; 30-11-2022 o 13:09 Powód: spam

  5. #5

    Domyślnie

    Za SPAM nie dziękujemy oczywiście zgłoszony.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  6. #6

    Domyślnie

    Na szybko ale dużo mniej dokładniej policzysz na stronie https://cieplo.app/
    To jest taki wynik poglądowy który daje pewien obraz sytuacji

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał zip20 Zobacz post
    Na szybko ale dużo mniej dokładniej policzysz na stronie https://cieplo.app/
    Gorszej rady dać nie mogłeś - kWh przekłamuje masakrycznie, więc do liczenia opłacalności zupełnie się nie nadaje.
    https://forum.muratordom.pl/entry.php?132631

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.434
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Gorszej rady dać nie mogłeś - kWh przekłamuje masakrycznie, więc do liczenia opłacalności zupełnie się nie nadaje.
    https://forum.muratordom.pl/entry.php?132631
    Przed chwilą wprowadziłem swój budynek do cieplo.app i program zawyżył maksymaln a moc grzewczą o 400W, przeciętną o 100W, a obciążenie cieplne (w programie: "wskaźnik zapotrzebowania na moc grzewczą") o 4 W/m2. No to chyba jest bardzo dobry wynik.

    Całkowite roczne zuzycie energii cieplnej na ogrzewanie wyliczył poniżej mojego OZC pisząc przy tym wyraźnie, że aplikacja nie uwzględnia zysków energii i że wynik jest zawyżony w stosunku do rzeczywistości.

    Widać, że apka jest poprawiona i uaktualniona, spokojnie można z niej korzystać do oszacowania zapotrzebowania na moc cieplną.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Całkowite roczne zuzycie energii cieplnej na ogrzewanie wyliczył poniżej mojego OZC pisząc przy tym wyraźnie, że aplikacja nie uwzględnia zysków energii i że wynik jest zawyżony w stosunku do rzeczywistości.
    Wrzucisz linka do swoich obliczeń?

    Edyta.
    Mi teraz wyliczył 9 tys. kWh to roczne zużycie ciepła na ogrzewanie (bez CWU)

    https://cieplo.app/wynik/1d2ca

    Kosmos. 9MWh przy PC nie spełniałoby WT 2021 przy takim metrażu. A to jeszcze bez CWU - to nawet 2014 by nie dało się spełnić.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 30-11-2022 o 14:23

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Dawno tam nie zaglądałem , ale chyba coś się zmieniło w liczeniu bo teraz zawyża mocno. Pamiętam, że zapotrzebowanie miałem ok. 8 kkWh, Teraz mi pokazuje 10kkWh na samo ogrzewanie, co jest wynikiem mniej-więcej o 2 razy za wysokim.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.434
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wrzucisz linka do swoich obliczeń?

    Edyta.
    Mi teraz wyliczył 9 tys. kWh to roczne zużycie ciepła na ogrzewanie (bez CWU)

    https://cieplo.app/wynik/1d2ca

    Kosmos. 9MWh przy PC nie spełniałoby WT 2021 przy takim metrażu. A to jeszcze bez CWU - to nawet 2014 by nie dało się spełnić.
    Dlatego nie podaję konkretnych wyników, tylko różnice w stosunku do OZC. I jeszcze raz: roczne zużycie ciepła liczone jest bez uwzględnienia zysków - przecież wyraźnie jest taka adnotacja.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Dlatego nie podaję konkretnych wyników, tylko różnice w stosunku do OZC. I jeszcze raz: roczne zużycie ciepła liczone jest bez uwzględnienia zysków - przecież wyraźnie jest taka adnotacja.
    Dlaczego nie podajesz wyników? Czego się wstydzisz?
    No jest liczone bez zysków. Sam do tego doszedłem. Masz to w linku o CW który wrzucałem (możesz przejść do dyskusji, w której udzielał się Juzef i dodał tę uwagę której i tak wiekszość nie rozumie).

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.434
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Dlaczego nie podajesz wyników? Czego się wstydzisz?
    No jest liczone bez zysków. Sam do tego doszedłem. Masz to w linku o CW który wrzucałem (możesz przejść do dyskusji, w której udzielał się Juzef i dodał tę uwagę której i tak wiekszość nie rozumie).
    Oj, liczyłem to w pracy, na innym komputerze. Różnice podawałem w stosunku do OZC liczonego bez uwzględnienia wentylowania piwnicy, a u mnie będzie wentylowana. Również brałem wynik z rekuperacją, ale bez odzysku ciepła z wyrzutu z rekuperatora, co mogę uwzględnić po wykonaniu OZC (bo znam straty na wentylacji), ale nie w cieplo.app. Dlatego uważam, że ta apka podaje całkiem sensowne wyniki, ale do realnych wyliczeń tak niestandardowego domu jak mój nawet program Sankomu nie dał poprawnych wyników.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Oj, liczyłem to w pracy, na innym komputerze. Różnice podawałem w stosunku do OZC liczonego bez uwzględnienia wentylowania piwnicy, a u mnie będzie wentylowana. Również brałem wynik z rekuperacją, ale bez odzysku ciepła z wyrzutu z rekuperatora, co mogę uwzględnić po wykonaniu OZC (bo znam straty na wentylacji), ale nie w cieplo.app. Dlatego uważam, że ta apka podaje całkiem sensowne wyniki, ale do realnych wyliczeń tak niestandardowego domu jak mój nawet program Sankomu nie dał poprawnych wyników.
    Uważam, że popełniłeś gdzieś w błąd wprowadzając dane. Nie podajesz żadnych obliczeń dla swojego domu - więc coś ściemniasz. Ja z ochotą od początku upubliczniam (choćby ciągle w sygnaturce mam PC i Kable). Dla mnie to oczywiste, że jak podejmuję decyzję o grubych pieniądzach i komforcie, to chcę, żeby jak najwięcej osób mogło mi znaleźć błąd. Robię to przed podjęciem decyzji (patrz również temat o płycie w sygnaturce).

    Jak ktoś tego unika, to dla mnie coś ściemnia.

    O tym, jak istotne są zyski we współczesnym domu jest niejeden wpis w DB. Ich pomijanie prowadzi to nieracjonalnych decyzji i rozrzutności.

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.434
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie podajesz żadnych obliczeń dla swojego domu - więc coś ściemniasz.
    To się nazywa projekcja.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    To się nazywa projekcja.
    To jest druga i piąta zasada kaizen.
    Swoich obliczeń podaję masę (nie tylko w sygnaturce) z różnych etapów rozważań i w różnych wersjach.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    No cóż. Autor tematu został zbanowany, bo w drugim poście zareklamował markę węglową "Sz." Zdaje się, że także firmę od fotowoltaiki "S." obsługuje ta sama "agencja". Cóż.. to już kolejne nicki zbanowane za spam na rzecz tych firm.
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony