dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    boorys

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Kety
    Kod pocztowy
    32-650
    Posty
    346

    Domyślnie PC PW czy kable???

    Witam!
    Oto projekt:
    https://www.archeton.pl/projekt-domu...451_opisogolny
    A to lista zmian jakie wprowadziłem:
    *rezygnacja z okien połaciowych,
    *poddasze ~40cm wełny 0,032,
    *elewacja 22 (25?) cm grafitu 0,031,
    *posadzka 15 lub 20 cm(jak puści) thermano 0,021,
    *wylewka anhydrytowa 9cm dół, 6 góra,
    *brak kominka,
    *reku+klima.
    To z tych najbardziej istotnych.
    Okna na profilu 7-mio komorowym, dwukomorowe szklenie z ciepłą ramką. Ciepły montaż. Vetrex lub Oknoplast. Rolety zewnętrzne.
    Zakładałem, że będzie pompa ciepła i wodna podłogówka na całości. Ale mam jeszcze czas i wciąż myślę. A konkretnie myślę nad tym, czy nie iść w kable grzejne. Bezobsługowy komfort kusi.
    Co myślą panowie od CO?

  2. #2

    Domyślnie

    Temat wałkowany wielokrotnie , wystarczy poszukać ...

    Ale w dużym skrócie . Kable COP=1 , pompa średnio COP=3.

    Czyli pompą przy zachowaniu takich samych warunków (jednakowa temepratura , grzanie nonstop i itd) masz rachunki średnio 3x niższe niż przy grzaniu czystym prądem.

    Czyli wyższe koszty inwestycyjne na początku a później niższe koszty ogrzewania i ciepłej wody.
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hipodrom

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Inwestycja w kable nieporównywalnie prostsza i tańsza. Nie masz żadnego CO, pomp, mieszaczy itd. Może warto zamienić anhydryt w normalną wylewkę i grzać tylko w drugiej taryfie? Przy tanim prądzie pompa ciepła zwraca się już długo.

    Poczytaj sobie cały wątek Kaizena
    https://forum.muratordom.pl/showthre...e-kablami-2017

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    boorys

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Kety
    Kod pocztowy
    32-650
    Posty
    346

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Czyli pompą przy zachowaniu takich samych warunków (jednakowa temepratura , grzanie nonstop i itd) masz rachunki średnio 3x niższe niż przy grzaniu czystym prądem.

    Czyli wyższe koszty inwestycyjne na początku a później niższe koszty ogrzewania i ciepłej wody.
    Ale, zamiast pakować pieniążki w pompę, można zainwestować w fotowoltaikę. Czy aby wtedy nie zmienia się sytuacja?

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Pamiętaj o najważniejszym, że jak pójdziesz w kable to już na nie jesteś skazany na zawsze. Montując natomiast wodną podłogówkę możesz sobie grzać grzałkami, pompą ciepła czy nawet kopciuchem.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał boorys Zobacz post
    Ale, zamiast pakować pieniążki w pompę, można zainwestować w fotowoltaikę. Czy aby wtedy nie zmienia się sytuacja?
    Wszystko zależy jakie zadanie mają mieć te panele.
    Jak mają pokryć całkowite zużycie prądu na ogrzewanie i ciepłą wodę to musisz kupić 3x większej mocy niż w przypadku gdybyś to chciał samo uzyskać przy pompie ciepła. Dodatkowo należy pamietać że Energetyka "zabiera" 20-30% uzyskanej energii dla siebie. Powyżej 10KW to 30% , ponizej 10KW to 20% , więc też o tyle większej mocy panele trzeba kupić ...
    A panele za darmo nie są i zajmują też sporo miejsca na dachu i raczej najpiękniej to nie wygląda
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  7. #7

  8. #8
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    boorys

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Kety
    Kod pocztowy
    32-650
    Posty
    346

    Domyślnie

    Nie chodzi o pokrycie kosztów ogrzewania, tylko rachunków całościowo. Jakie to ma znaczenie czy zapłacę mniej za co czy prąd sam w sobie?

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał boorys Zobacz post
    Nie chodzi o pokrycie kosztów ogrzewania, tylko rachunków całościowo. Jakie to ma znaczenie czy zapłacę mniej za co czy prąd sam w sobie?
    To sobie już sam musisz policzyć , czy taniej wyjdzie ci np. pompa ciepła 5KW i podłogówka i panele 2-3KW , czy taniej wyjdą ci kable grzejne + panele 6-9KW ..
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  10. #10
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    boorys

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Kety
    Kod pocztowy
    32-650
    Posty
    346

    Domyślnie

    @Kaizen
    Faktycznie zmieściłeś się w 10k? Całość robił elektryk, czy miałeś w tym swój udział?

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał boorys Zobacz post
    Faktycznie zmieściłeś się w 10k? Całość robił elektryk, czy miałeś w tym swój udział?
    5900 kosztowały mnie kable z montażem.
    Zaszalałem z bojlerem - kupiłem nierdzewkę Joule z pompą cyrkulacji, naczyniem przeponowym i innymi akcesoriami do montażu kosztował mnie 3900 zł z montażem. Skusiło mnie to, że dają 12 lat gwarancji - więc spodziewam się, że mnie ten bojler przeżyje. Spokojnie można połowę zaoszczędzić - ale wtedy trzeba się spodziewać, że za kilkanaście lat trzeba będzie wymienić a w międzyczasie bawić się elektrodami.

    Czyli z dużych wydatków wyszło mi 9800 zł brutto - i przy tym sam palcem nie kiwnąłem.

    Sterowanie robię sam i ciągle mam prowizoryczne - z timera przekaźnikami SSR po 12,50. Docelowo ma sterować Domoticz i Arduino - koszt to w zasadzie czujniki w posadzce po 4 zł szt, te przekaźniki i Arduino.
    Do pełnych kosztów trzeba jeszcze doliczyć dodatkowe koszty punktów elektrycznych i trochę złączek WAGO.

    Domoticz na RPi tak czy inaczej mam - więc to jest bezkosztowe.

    Przyjmując, że potrzebuję wejść/wyjść koszt sterowania to 11x12,50 za przekaźniki (można kupić dużo tańsze tradycyjne) + 11 x 4zł czujniki w posadzce + arduino mega 25zł. Razem 206,5zł i sporo własnej pracy.

    Alternatywnie - tanie sterowniki ze sterowaniem przez net 11x115zł = 1265zł i całość wtedy wychodzi 11065zł z Joule przy własnoręcznej instalacji sterowników co jest banalnie proste. Więc oszczędzając na bojlerze można się zmieścić w 10K.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 13-10-2019 o 11:12

  12. #12
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    boorys

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Kety
    Kod pocztowy
    32-650
    Posty
    346

    Domyślnie

    Ale ogólnie fajnie to wygląda jak się włoży troszkę swojego czasu.

  13. #13
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    boorys

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Kety
    Kod pocztowy
    32-650
    Posty
    346

    Domyślnie

    Właśnie wszystko przeważyłem. Nie jest tak dobrze jak myślałem. Mam 24 max 25 cm miejsca. Pytanie czy dać ~15-16 cm izolacji i 8-9 posadzki cementowej, czy 18 pir-a i 6 anhydrytu. Jak rozumiem pod kable lepszy beton. Tylko trochę mnie martwi grubość izolacji. Nie byłoby problemu, gdyby się nie okazało, że wykonawca zapomniał dac5 cm xps-a pod chudziaka. Widocznie nie każdy patrzy w projekt
    Ostatnio edytowane przez boorys ; 13-10-2019 o 16:00

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar m@rio
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Dzielnica
    Dom w kaliach 2
    Posty
    523
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Witam
    Szybkie pytanie w temacie wątku.
    Mam OZC - zapotrzebowanie na ciepło 8729kWh/rok.
    246m2 podłogi ogrzewanej (602m3 kubatura).

    Sytuacja jest taka, są wylewki i w nich zatopione rurki pex do podłogówki wodnej. Plan był gazem.
    Myślę czy nie dołożyć kabli dodatkowo. Plan jest na fotowoltaikę. Z tym, że wylewki już zrobione i nie ma miejsca więc musiałbym naciąć rowki i w kleju obsadzić.
    Czy ma to sens?
    Pomijając fotowoltaikę. Przy takim OZC ile mniej więcej wyjdzie grzanie kablami a ile pompą ciepła?
    Ile kable około będą kosztować a ile pompa na takie zapotrzebowanie? Robotę sobie sam ogarnę.
    dziennik Dom w Kaliach 2
    komentarze do dziennika Dom w Kaliach 2
    Kubatura rzeczywista 838m3/ogrzewana 602m3| powierzchnia ze strychem 376m2/bez 288m2, powierzchnia grzana 246m2| zapotrzebowanie na ciepło wg OZC 8700 kWh/rok 35,5 kWh/(m2·rok) będzie ca7000 kWh/rok 28,45 kWh/(m2·rok) Proj. obciążenie cieplne 6662W | w planie kocioł kondensacyjny VICTRIX X 12 2I ze sterownikiem CAR v2 z czujką pogodową oraz wymiennikiem 150l QUATTRO Biawar lub PC PW | rekuperacja z odzyskiem| kominek|

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony