dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 26
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar figer
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Okolice Wołomina
    Posty
    61

    Domyślnie Czy można podłączyć do instalacji wentylacyjnej gazowy piec nadmuchowy?

    Witam,
    Jakoś mi się wydawało, że jak dociągną mi gaz, to sobie kupie piec kondensacyjny typu Carrier i podłącze do instalacji mechanicznej wentylacji za rekuperatorem.
    Dzisiaj był pan w sprawie podłączenia gazu więc usiadłem i wysłałem 2 zapytania o cene pieca i na razie dostałem jedną odpowiedź od Pana z firmy Karbon - cytuję:
    "Teoretycznie taka możliwość jest, ale praktycznie nie bardzo
    Piec ten musi przerzucić co najmniej 1400 m3/h, a typowa instalacja wentylacyjna jest dobierana na 3-4x mniejsze ilości powietrza.
    Po prostu kanały mają za małe średnice."

    No i się załamałem

    Doradźcie proszę - co robić? Bo grzeję kominkiem, a jak jest ekstremalnie zimno (poniżej -15) to uruchamiam ogrzewanie elektryczne i tak sobie kombinowałem, że gazem będzie wygodniej i taniej.
    Dom mam w konstrukcji drewnianej szkieletowej i nie będę montował rur i kaloryferów na wodę, ani pruł podłóg pod wodną instalację.

    Jeszcze mogę zrezygnować z tego gazu, bo dopiero będą projektowali przyłącza, a do niczego innego ten gaz mi nie jest potrzebny.

    Bardzo prosze o porady!

  2. #2
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Nie łączy się wentylacji z ogrzewaniem i chłodzeniem.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar figer
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Okolice Wołomina
    Posty
    61

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Nie łączy się wentylacji z ogrzewaniem i chłodzeniem.
    To Pan mi doradzi Panie Tomaszu, bo w sumie to Pana firma robiła mi rekupreacje - co robić?

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Piotr Kniaziuk
    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Zgorzelec
    Kod pocztowy
    59-900
    Posty
    160

    Domyślnie

    Jakimś wyjściem z sytuacji jest zamontowanie nagrzewnicy wentylacyjnej wodnej.

    Nagrzewnica wodna może wykorzystywać ciepło albo z kominka albo z pieca gazowego.

    Nie mówię, że jest to najlepsze rozwiązanie ale zdecydowanie mało inwazyjne.

    Poczytać:
    http://www.termex.krakow.pl/produkty...glych-wno.html
    Piotr Kniaziuk
    Specjalista ds. Badań i Analiz w Laboratorium Budowlanym

  5. #5

    Domyślnie

    moze bedziesz miec mozliwosc aby wyprowadzic rure dwukanalowa na zewnatrz budynku. Mowie dwukanalowa do k.kondensacyjnego. W koncu ten musi brac tez sobie to powietrze
    pozdrawiam

    Andrzej

    Zapraszam na moja budowe na http://z500.pl/plac-budowy/Z216/355/...ony-garaz.html

  6. #6

    Domyślnie

    a i od wentylacji to wara trzymaj sie z daleka raczej
    pozdrawiam

    Andrzej

    Zapraszam na moja budowe na http://z500.pl/plac-budowy/Z216/355/...ony-garaz.html

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał figer Zobacz post
    To Pan mi doradzi Panie Tomaszu, bo w sumie to Pana firma robiła mi rekupreacje - co robić?
    TB ma różne zboczenia, ale nie sądzę żeby ci robił WM pod kocioł kondensacyjny

    Ty po prostu nie rozróżniasz instalacji

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar figer
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Okolice Wołomina
    Posty
    61

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piotr Kniaziuk Zobacz post
    Jakimś wyjściem z sytuacji jest zamontowanie nagrzewnicy wentylacyjnej wodnej.

    Nagrzewnica wodna może wykorzystywać ciepło albo z kominka albo z pieca gazowego.

    Nie mówię, że jest to najlepsze rozwiązanie ale zdecydowanie mało inwazyjne.

    Poczytać:
    http://www.termex.krakow.pl/produkty...glych-wno.html
    No tak - ale musialbym montowac piec, ktoryby grzal wode, ktoraby szla do nagrzewnicy...

    Ktos ma jeszcze jakies pomysly?

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar figer
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Okolice Wołomina
    Posty
    61

    Domyślnie

    Cytat Napisał gentoonx Zobacz post
    TB ma różne zboczenia, ale nie sądzę żeby ci robił WM pod kocioł kondensacyjny

    Ty po prostu nie rozróżniasz instalacji
    A Ty po prostu nie umiesz czytać - czy ja gdzies napisalem, ze instalacja byla robiona pod kociol?
    Pan Tomasz jako ze jest fanem nieCO doradzil mi ogrzewanie elektryczne i reku. Mialo byc tanio.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał figer Zobacz post
    A Ty po prostu nie umiesz czytać - czy ja gdzies napisalem, ze instalacja byla robiona pod kociol?
    Pan Tomasz jako ze jest fanem nieCO doradzil mi ogrzewanie elektryczne i reku. Mialo byc tanio.
    dobra nie czepiam się

    po prostu przeczytałem co wyraźnie napisałeś:
    Cytat Napisał figer Zobacz post
    Witam,
    Jakoś mi się wydawało, że jak dociągną mi gaz, to sobie kupie piec kondensacyjny typu Carrier i podłącze do instalacji mechanicznej wentylacji za rekuperatorem.
    ...
    i co odpowiedziano na twoje pytanie
    Cytat Napisał figer Zobacz post
    ...dostałem jedną odpowiedź od Pana z firmy Karbon - cytuję:
    "Teoretycznie taka możliwość jest, ale praktycznie nie bardzo
    Piec ten musi przerzucić co najmniej 1400 m3/h, a typowa instalacja wentylacyjna jest dobierana na 3-4x mniejsze ilości powietrza.
    Po prostu kanały mają za małe średnice."
    ...!
    no chyba że nie wiedziałeś co piszesz
    Cytat Napisał figer Zobacz post
    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Nie łączy się wentylacji z ogrzewaniem i chłodzeniem.
    To Pan mi doradzi Panie Tomaszu, bo w sumie to Pana firma robiła mi rekupreacje - co robić?

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar figer
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Okolice Wołomina
    Posty
    61

    Domyślnie

    Wiedzialem,
    Zdecydowalem sie na taka technologie budowy domu a nie inna z jej wadami i zaletami.
    Kiedy bylem na etapie projektowania i budowy domu, nie bylo mowy o gazie i w swojej ignorancji wydawalo mi sie, ze ogrzewanie elektryczne wspomagane kominkiem bedzie tanie i wygodne.
    To co napisalem do Pana Brzeczkowskiego nie bylo forma wypominania albo pretensji, tylko grzecznym zapytaniem do fachowca, ktorego firma montowala mi rekuperacje, z ktorej jestem zadowolony, czy moge jakos ulatwic sobie zycie za pomoca gazu przy pomocy instalacji ktora obecnie posiadam, albo moze zna jakies inne rozwiazania ktore bylyby tansze niz prad + kominek - bez rozwalania polowy domu.
    Gdybym byl alfa i omega, to nie wchodzilbym na forum i nie pytal, bo bylbym najmadrzejszy, wiec moze zamiast czepiac sie podszedlbys do tematu jak Pan Kniaziuk lub yendrek3 i napisalbys cos co pomogloby mi podjac decyzje, czy wywalac 4 tys na podlaczenie gazu czy nie?
    Bo jezeli mam podlaczyc tylko po to, abym placil abonament i cieszyl sie, ze mam gaz w posesji - to ja dziekuje.

  12. #12

    Domyślnie

    Figer gazowka jest fajna jak juz ja masz ale fakt trzeba ja uzywac. Od nas Pgnig chcieli 70zl miesiecznego abonamentu za frajer czy uzywasz czy nie. Naszczescie wszedlem w momencie kiedy baba juz prawie zonie wcisnela ten abonament. tamta wyliczyla ze bedziemy brac powyzej 1000m3 na rok i taki jest za to abonament. Na szczescie przy opcji do 1000m3 na rok abonament jest 23zl/miesiac. To tez duzo jezeli gazu nie uzywasz.

    Jestem prawie przekonany ze mozesz przebic sie przez sciane i tam wyprowadzic spaliny od gazu. Wtedy dajesz maly piec kondensacyjny o malej mocy i cieszysz sie wygodnym grzaniem
    Ostatnio edytowane przez yendrek3 ; 09-02-2014 o 10:45
    pozdrawiam

    Andrzej

    Zapraszam na moja budowe na http://z500.pl/plac-budowy/Z216/355/...ony-garaz.html

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar figer
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Okolice Wołomina
    Posty
    61

    Domyślnie

    Cytat Napisał yendrek3 Zobacz post
    Jestem prawie przekonany ze mozesz przebic sie przez sciane i tam wyprowadzic spaliny od gazu. Wtedy dajesz maly piec kondensacyjny o malej mocy i cieszysz sie wygodnym grzaniem
    Mozesz napisac o jakie rozwiazanie Ci chodzi, bo nie rozumiem? Przez wszystkie sciany moge sie przebijac, bo to kartongips, albo MDF, ale co mi to da?
    Do czego ten piec kondensacyjny mam podlaczac? Co on bedzie grzal? Napisz prosze od poczatku do konca.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał figer Zobacz post
    Mozesz napisac o jakie rozwiazanie Ci chodzi, bo nie rozumiem? Przez wszystkie sciany moge sie przebijac, bo to kartongips, albo MDF, ale co mi to da?
    Do czego ten piec kondensacyjny mam podlaczac? Co on bedzie grzal? Napisz prosze od poczatku do konca.
    Skoro nie masz typowej instalacji CO
    poszukaj np czegoś takiego:
    EU 3M - 2,8 KW. GRZEJNIK GAZOWY OGRZEWACZ PIECYK TURBO
    jest to grzejnik gazowy z zamkniętą komorą spalania.
    Gala z Archetonu bez wykuszu i garażu (140 m^2 po podłodze z poddaszem użytkowym)+15m^2 piwniczki. Fundament lany w gruncie, ceramika, dach dwuspadowy kryty blachą. Ocieplenie 20+30+40. Ocieplenie fundamentu: opaska 0.5 m x 1m z proszku poliuretanowego. WM (podwójny wymiennik Siwickiego +dwa EBMy 175). Okna z szybami potrójnymi+5 "pasywnych" dachowych. CO+CWU+kuchenka: gaz (Immergas EOLO STAR 24KW+grzejniki 7kw)+koza ESPO II Flamingo.

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar figer
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Okolice Wołomina
    Posty
    61

    Domyślnie

    Już rozumiem.
    Jest to jakieś wyjście. Ale domek mam dość nowoczesny i drewniany, a tu takie coś. Chyba w akcie desperacji.
    Pomyślałem też o kominku gazowym.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał yendrek3 Zobacz post

    Jestem prawie przekonany ze mozesz przebic sie przez sciane i tam wyprowadzic spaliny od gazu. Wtedy dajesz maly piec kondensacyjny o malej mocy i cieszysz sie wygodnym grzaniem
    Ale czy problem figera polega na braku komina ?
    Nie - polega na braku podlogówki, co za tym idzie braku możliwości rozprowadzenia ciepła z kotła.

    @figer - czyżby nCO i rekuperacja w wykonaniu firmy TB nie dała spodziewanych, niskich rachunków ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar figer
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Okolice Wołomina
    Posty
    61

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    @figer - czyżby nCO i rekuperacja w wykonaniu firmy TB nie dała spodziewanych, niskich rachunków ?
    Sama rekuperacja dziala bardzo dobrze. Nic nie moge jej zarzucic. Jest nieslyszalna.
    Jednak mimo taryfy G12 prad jest najdrozszym medium i teraz kiedy byly te polarne mrozy z silnym wiatrem - musialem grzac pradem prawie caly czas, bo nie zostawiamy kominka bez nadzoru (a rano trzeba wyjsc do pracy), wiec ciekawi mnie jaki dostane rachunek za prad (troche sie boje).

    Znalazlem takie wyliczenie:
    Energia elektryczna według taryfy G-12 z wszystkimi kosztami przesyłu:
    dzienna: 1 kWh- 0,74 zł,
    nocna: 1 kWh - 0,33

    Energia z gazu ziemnego wysokometanowego:
    1 m3 gazu daje 8,61 kWh
    Koszt 1 kWh w gazie ziemnym: 2,45zł/1 m3: 8,61 = 0,28 zł/kWh

    Gdzie przy gazie nie mam ograniczenia 22-06 rano i 13-15.

    Ale z drugiej strony w obecnej sytuacji:
    Koszt wykonania przylacza do posesji jaki wyliczyla mi gazownia - 2200 pln
    Projekt przylacza na terenie mojej dzialki - cena promo 900 pln
    Skrzynka gazowa - 350 pln
    Polaczenie skrzynki gazowej pod ziemia z domem - 10m x 100 pln = 1000 pln
    Instalacja w domu - powiedzmy ze 500 pln
    TOTAL - 4950 pln

    Kominek gazowy - wyczytalem tu na forum, ze razem z wkladem do komina z kwasowki - lekko liczac 15 tys pln.

    Co daje mi laczny koszt inwestyczji - circa 20 tys pln - a przeciez za gaz tez bede musial placic jak bede go zuzywal.

    Wiec chyba dam sobie spokoj z tym gazem. Zreszta siec bedzie obok. Jak bede bardzo chcial - to pewnie mnie podlacza.
    Ostatnio edytowane przez figer ; 09-02-2014 o 20:51

  18. #18
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    A może Pan napisać - jakie ma rachunki, jaki dom i co za ogrzewanie? - Bo ja na 100% nie doradzę nikomu niecentralnego ogrzewania w domu nieizolowanym. Jak Pan ze mną rozmawiał, to zapewne zauważył, że 90% to rozmowa o izolowaniu.
    Co do gazu... kWh na kotle to nie to samo co kWh w pokoju.
    Pan napisze, co jest i jak - może coś w izolacji jest nie tak, lub ogrzewanie źle zrobione?

  19. #19
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał gentoonx Zobacz post
    TB ma różne zboczenia, ale nie sądzę żeby ci robił WM pod kocioł kondensacyjny

    Ty po prostu nie rozróżniasz instalacji
    Niektórzy to właśnie nazywają zboczeniem - na 100% nie proponowałbym kotła a łączenia ogrzewania z wentylacją - również ( nawet pod wpływem) bym nie zaproponował.
    Z tym, że u Szanownego figera jest trochę niejasności.
    Bo grzeję kominkiem, a jak jest ekstremalnie zimno (poniżej -15) to uruchamiam ogrzewanie elektryczne i tak sobie kombinowałem, że gazem będzie wygodniej i taniej.
    Wszystkie moje grzejniki maja cholernie precyzyjną automatykę (ASIC) to po co uruchamiać ogrzewanie elektryczne? Temperatura spada poniżej ustawionej - grzejniki zaczynają brać prąd!
    - Tej zimy jeszcze nie było tu - 15 st. C ( -14 najniższa chwilowa temperatura w Wołominie ) czyli kominek bez DGP wystarczył - to skąd obawy o rachunki?
    Jednak mimo taryfy G12 prad jest najdrozszym medium
    moje ogrzewania nie pracują na drugą taryfę - nie mam ogrzewania akumulacyjnego.
    W innym wątku czytamy:
    Witam,
    Mam Onyx Dream od 1,5 roku i mialem juz 1 awarie zakonczona wymiana plytki sterujacej w reku.
    U mnie we wsi lubia wylaczyc prad i po takim wylaczeniu zdaza sie, ze sterownik rekuperatora wariuje.
    - mogło to się zdarzyć przy budowlanej instalacji i częstych zmianach napięć - ale producent poprawił elektronikę. tylko co innego jest dziwne - 19-06-2013 19:54 czytamy na FM
    Na szczęście właśnie oddałem dom do użytkowania, więc postaram się podzielić wiedzą, czy coś stanieje jak zrobię sobie G12

  20. #20
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar figer
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Okolice Wołomina
    Posty
    61

    Domyślnie

    Witam,
    Nie wiem po co zmienia Pan temat? Pytanie brzmi: Czy można podłączyć do instalacji wentylacyjnej gazowy piec nadmuchowy?
    Nie bede z Panem polemizowal, poniewaz czytalem wystarczajaco duzo Pana postow i nie mam ochoty na awanture.
    Panu wystarcza kąpiel w 20 litrach wody, a mnie nie wystarcza.
    Kiedy rozmawialem z Panem na temat metody ogrzewania domu - na tamten czas ogrzewanie kominkiem i pradem, to byla najlepsza metoda, ale nie lubie sie ograniczac.
    W tej chwili mam jako opcje gaz i pytam - czy moge go jakos wykozystac? I tylko takie jest pytanie.
    Nie bede sie rozwodzil w tym watku na temat rekuperatora - o tym moge pogadac w watku dotyczacym central.
    Co do podlaczenia pradu i jakosci instalacji - zapraszam Pana lub Pana Swiderka - mozecie Panowie ocenac i prosze daty oddania do uzytkowania nie mieszac z data montazu centrali rekuperacyjnej albo data budowy sieci.

    Jezeli ktos ma jakis pomysl w temacie gazu - to prosze o zabranie glosu.
    Dziekuje.
    Ostatnio edytowane przez figer ; 10-02-2014 o 20:29
    Drewniany szkieletor. 32 cm izolacji w ścianach i 40 cm strop.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony