dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 36 z 45
Pokaż wyniki od 701 do 720 z 891
  1. #701
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.109
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    @Kaizen, nadal polecasz?
    Wygląda tragicznie, ale może w relacji do ceny (skądś się musi brać) nie jest tak źle?
    AFAIK ciągle konkurencja na wymienniku polimerowym jest ze 2x droższa - a też nie pozbawiona wad.
    Wszystkie wady Izzi są albo poprawione w 302, albo da się je ogarnąć we własnym zakresie - więc odpowiedź jest ciągle ta sama
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7998791

  2. #702

    Domyślnie

    Hej, mam zapytanie. Czy wymiennik entapliczny należy co kilka lat wymieniać? Znalazłem takie info w jednym z artykułów https://rekuperatory-ask.pl/wybor-re...zwrocic-uwage/
    Ogrzewane 150m2. Bk 24cm; 15cm Styro 0,31; Dach 30cm wełny 0,36 (stryszek 15cm); podłoga 15cm styro 0,42; fundamentn 10cm (5styroduru+5styropianu); okna 2 szybowe; OP 100% (2 drabinki w łaz, 2 grzejniki w garażu, 2 w pom. gosp.); PC Apic 8kw gruntowa, DZ 4x150 2xspiralny/2xliniowy + dobieg 60mb; PV 9.92kwp na gruncie. http://cieplowlasciwie.pl/wynik/31hi

  3. #703
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.109
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał sruba014 Zobacz post
    Hej, mam zapytanie. Czy wymiennik entapliczny należy co kilka lat wymieniać? Znalazłem takie info w jednym z artykułów https://rekuperatory-ask.pl/wybor-re...zwrocic-uwage/
    To pisał ktoś, kto nie ma pojęcia o rekuperacji. Wymiękłem na tym:
    "Powiada się, że „każdy kij ma dwa końce”. Nie inaczej jest w przypadku rekuperatorów – im wyższa sprawność odzysku ciepła, tym bardziej urządzenie będzie osuszać powietrze w okresie zimowym.

    Dzieje się tak za sprawą dużej różnicy temperatur na wymienniku ciepła – jeżeli zostaje przekroczony tzw. punkt rosy, niemal cała wilgoć z powietrza zewnętrznego wykrapla się i trafia do kanalizacji. Jak rozwiązać ten problem?"


    Powietrze z czerpni jest ogrzewane, a nie schładzane. Więc nie ma mowy o skraplaniu. Skrapla się para wodna ze strumienia wywiewanego, który jest schładzany - a to nie ma żadnego wpływu na wilgotność w domu.
    Wymiennik nie odzyskujący wilgoci nie zmienia wilgotności bezwzględnej powietrza nawiewanego. Przez ogrzanie zmienia się wilgotność względna - ale nie ma żadnej różnicy, czy otworzysz bypass (albo masz WG) i w 100% ogrzejesz powietrze grzejnikiem/podłogą, czy ciepłem odzyskiwanym w wymienniku. Więc twierdzenie, że to wymiennik osusza jest przekłamaniem.

    Co do żywotności;
    Celulozowe:
    The cellulose membrane will last an adequate amount of time unless it is intentionally damaged, placed in water or in direct sunlight (ultra-violet rays)

    Polimerowe są jeszcze trwalsze.

  4. #704

    Witam,
    Od kilku miesięcy jestem użytkownikiem iZZi 302. Nie ukrywam, że wpis kolegi Kaizena troszkę mnie zaniepokoił dlatego postanowiłem otworzyć swój egzemplarz i sprawdzić czy historia się nie powtórzy...
    Otworzyłem centralę, zdemontowałem bypass i... miłe zaskoczenie Siłownik klapy bypassu przeniesiony do całkiem szczelnej wnęki na plecach centrali. Nic tutaj nie powinno się wydarzyć. Sama klapa też solidnie doszczelniona i zaizolowana.
    Wygląda na to, że producent poszedł po rozum do głowy i w tym modelu znacznie poprawił to rozwiązanie.

    Liczę na to że popracuje parę ładnych lat bo póki co spisuje się całkiem nieźle. Szczególnie przy pracy w automacie (czujnik CO2/higro na pokładzie) niespecjalnie wymaga uwagi użytkownika a efekty działania czuć.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	uA6c3pt.jpg
Wyświetleń:	206
Rozmiar:	60,9 KB
ID:	457419   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	QtAuZS0.jpg
Wyświetleń:	190
Rozmiar:	51,1 KB
ID:	457420  
    Ostatnio edytowane przez Farenc ; 07-07-2021 o 13:48 Powód: tekst został ucięty

  5. #705
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.568
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Widzę, że marketing działa
    I chyba jako jedyny przykłada się do prawidłowego napisania nazwy
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  6. #706
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    eMdzeJ

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Podwarszawie / okolice Nadarzyna
    Posty
    331

    Domyślnie

    mój 13 letni rekuperator zaczyna powoli niedomagać. Błędy siłownika od bypssu, niedawno wymieniałem łożyska ale nie pozbyłem się bicia. Koszt zakupu siłownika, jednego wentylatora to się już zaczyna robić lekko nieopłacalne. Do tego ma filtry g3 wiec w zasadzie jakby ich nie było. Plus taki, że w okolicy nie mam zadymiarzy wiec na razie daje rade.

    Działać reku działa ale ile podziała to diabli wiedzą.

    Robię rozeznanie rynku i w sumie jak się chce odzysk wilgoci to ten jest najtańsza opcją. Natomiast wybitnie mi nie pasuje ustawienie króćców przyłączeniowych. Obecny reku jest bardziej w kształcie kwadratu i ma wyprowadzenia do góry i tak też mam zrobione wejście na poddasze. Da się to zamontować ale będą piękne zawijasy z rur. Chętnie bym podłączył coś co jest z wyprowadzeniami do góry.

    Pisałem do producenta czy przewidują taki model ale mnie olali - nie wróży to dobrze. Bo potencjalnemu klientowi wypada chociaż odpisać coś w stylu "na razie nie mamy ale dziękujemy za sugestie" albo coś w tym stylu.

    Pewnie poczekam dopóki nie padnie i wtedy coś zdecyduje.

    Natomiast powiedzcie mi jak to wygląda z odzyskiem wilgoci w lato takie tak teraz. Czyli mega wilgotno na zewnątrz i mniej wilgotno w środku. Będzie to powstrzymywało trochę od nawiewania tej wilgoci z zewnątrz czy nie?

  7. #707

    Domyślnie

    Cytat Napisał eMdzeJ Zobacz post
    Pisałem do producenta czy przewidują taki model ale mnie olali - nie wróży to dobrze. Bo potencjalnemu klientowi wypada chociaż odpisać coś w stylu "na razie nie mamy ale dziękujemy za sugestie" albo coś w tym stylu.
    Ja rowniez jestem zainteresowany reku z gornymi kroccami.
    Pisalem do nich w maju i dostalem odpowiedz, ze planuja izzi400 z gornymi kroccami. Prawdopodobnie na koniec roku.

  8. #708
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.109
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał eMdzeJ Zobacz post
    Natomiast powiedzcie mi jak to wygląda z odzyskiem wilgoci w lato takie tak teraz. Czyli mega wilgotno na zewnątrz i mniej wilgotno w środku. Będzie to powstrzymywało trochę od nawiewania tej wilgoci z zewnątrz czy nie?
    https://forum.muratordom.pl/showthre...r-rekuperatora

  9. #709
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.109
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To pogratulować. U mnie @60% w sypialni z dwoma osobami stabilizuje się tuż powyżej 800ppm przy zamkniętych drzwiach i śpiących osobach (już samo obudzenie powoduje wzrost stężenia).
    Na YT pojawił się filmik Izzi zachwalający "inteligentne" sterowanie.



    Jeszcze są dwa moje wpisy w komentarzach - ale kolejne znikają. To może najpierw te dwa, które (jeszcze) są:

    Rozumiem, że czujnik CO2 jest w rekuperatorze? To nie ma najmniejszego sensu. Jeżeli spośród 4 domowników każdy jest w innym pomieszczeniu - poziom CO2 jest w każdym pomieszczeniu 600ppm i tyle samo na wywiewie. Również 600ppm będzie na wywiewie, gdy wszyscy czworo są w salonie. Tyle, że gdy są w salonie to w salonie jest 1500ppm - ale po uśrednieniu z innymi pomieszczeniami w których jest 400 ppm wychodzi 600ppm na wywiewie w rekuperatora (liczby przykładowe). Jak centrala na króćcu dostanie 1000ppm to w pomieszczeniu o największym stężeniu jest totalna tragedia albo mamy niezwykłą sytuację, gdy w każdym pomieszczeniu mamy duże obciążenie.
    Żeby to miało sens to sterowanie musi być na podstawie mobilnego czujnika który umieścimy w pomieszczeniu, gdzie mamy największe stężenie CO2. Najlepiej bezprzewodowo. Jak mamy domówkę umieszczamy czujnik w salonie. A w normalnej eksploatacji najwyższe stężenie CO2 będzie w nocy w zamkniętej sypialni państwa domu. I tam zazwyczaj należy go zaparkować na co dzień.

    Podobnie będzie z wilgotnością.
    @iZZi instalacje Moje pomiary wskazują, że salon nie jest miejscem o dużym stężeniu CO2 (poza przyjmowaniem tam większej liczby gości). Dzieje się tak z kilku powodów:
    1. Jest to duża kubatura i ma sporą bezwładność.
    2. Nie często przebywają tam wszyscy domownicy jednocześnie a tam jest przewidziana 1/3 albo i więcej strumienia nawiewnego.
    3. Nawet, jak przebywają wszyscy - to stosunkowo krótko – może ze dwie godziny wspólnego oglądania filmu. To niewiele, jak porównamy z 8 godzinami snu. Potem się domownicy rozchodzą i salon ma czas się „przewietrzyć” nawet bez zmiany obrotów wentylatorów.
    4. Dzieje się to w dzień, gdy zazwyczaj drzwi do innych pomieszczeń są otwarte i dyfuzja czyni swoją powinność.

    Generalnie jak wszyscy domownicy są dłużej w domu i nie zmienia się poziom ich aktywności – to poziom CO2 na króćcu rekuperatora jest stały przy stałych obrotach wentylatora. Za to w poszczególnych pomieszczeniach może różnić się drastycznie zależnie od tego, gdzie akurat domownicy są. Dla rekuperatora – nie ma zmiany. Dla komfortu domowników ważne, jakie jest stężenie tam, gdzie przebywają.

    W praktyce problem zaczyna się, jak domownicy rozchodzą się do swoich sypialni i zamykają drzwi. Prawdziwym wyzwaniem jest sypialnia z dwoma osobami i zamkniętymi drzwiami. Przy czteroosobowej rodzinie robi się tu co najmniej połowa produkcji CO2 (dzieci raczej wyprodukują mniej CO2 nawet, jak rodzice grzecznie śpią). Przez podcięcie w drzwiach dyfuzja nie działa.
    Jak wszyscy zasypiają, to sumaryczna ilość produkowanego CO2 spada w porównaniu z czasem aktywności domowników i co robi automatyka? Zmniejsza obroty wentylatorów. I za zamkniętymi drzwiami sypialni rodziców stężenie CO2 rośnie. Ale że strefa dzienna jest pusta, sypialnie dzieci przewentylowane – to powietrze trafiające do rekuperatora zawiera mało CO2.
    Po pomiarach CO2 znacznie zmniejszyłem przepływy w sypialniach dzieci i w salonie. W ciągu dnia rekuperator Izzifast 300 chodzi na ok. 42%, w nocy 62% a jak nikogo nie ma w domu na 28%. To pozwala bardzo sporadycznie, nieznacznie i na krótko gdziekolwiek przekroczyć 1000ppm – w sypialni w nocy nie często przekracza 800ppm (przy ustawieniu jak w dzień co noc znacząco przekraczało 1000ppm – ale przecież sumarycznie CO2 było mniej, niż jak wszyscy domownicy byli aktywni). W rekuperatorze nie mam czujnika – ale jestem pewien, że 1000ppm nigdy tam nie było a 600 ppm bywało sporadycznie. Jakby przekroczyło 1000ppm, jak na wykresie na filmie, to by znaczyło, że w sypialni można się udusić.

    Czujnik MH-Z19 + ESP8266 + obudowa i jakiś akumulatorek to pewnie w hurcie z 200zł. I tu dochodzi jeszcze jedna zaleta – taki czujnik można kalibrować. A każdy trzeba kalibrować. Jak jest na stałe zamontowany w rekuperatorze to może nigdy tam nie być tych umownych 400ppm (zwłaszcza, jak ktoś w domu trzyma jakiegoś zwierzaka czy ktoś nie wychodzi z domu wcale albo na chwilę). A jak jest czujnik bezprzewodowy to łatwo go wynieść na zewnątrz, żeby się skalibrował.

    A jak ktoś ma wątpliwości, czy drzwi mają być zamykane:
    https://www.youtube.com/watch?v=HiJEqjwpfiA
    https://www.youtube.com/watch?v=P9zyBoJfFlw
    Nie wiem, czy autorom przeszkadza polemika? Jak wrzucałem to co niżej (jak dotąd trzy razy) to po chwili znika.


    Przed siódmą następuje otwarcie drzwi do sypialni w której znajduje się czujnik. Nie zmieniają się obroty wentylatorów, nie są otwierane drzwi zewnętrzne ani okno. Taki drobiazg który na pewno nie spowoduje zmniejszenia CO2 na wywiewie – może to "wylanie" się CO2 spowoduje lekki wzrost na wywiewie a przecież można w tym momencie spokojnie obniżyć obroty, a nie podwyższać. Podwyższać trzeba było wcześniej - ale zamknięcie drzwi powodowało gromadzenie się CO2 w sypialni (dlatego tam stężenie rośnie) więc do reku docierało go mniej - i ta smart automatyka raczej by zmniejszyła obroty, zamiast je zwiększać. Więc sterowanie obrotami wentylatorów na podstawie wskazań na wywiewie szybciej zaszkodzi niż pomoże.

    Czy może nie chcą, żeby pytający o sposób na sterowanie czujnikiem zewnętrznym dowiedział się o pracy kolegi Hansons83?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	CO2Sypialnia.jpg
Wyświetleń:	1526
Rozmiar:	21,7 KB
ID:	457811  

  10. #710
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Też jestem zdania, że pomiar uśredniony gdy zamykamy drzwi do sypialni jest totalnie bez sensu.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  11. #711
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Puchaty86

    Zarejestrowany
    Sep 2021
    Skąd
    Morawica
    Kod pocztowy
    26-026
    Posty
    8

    Domyślnie

    Witam,
    czytałem o rekuperatorze Izzy i nawet by mi on odpowiadał gdyby nie wydajność.
    Czy dla domu o powierzchni 190 m2(z garażem) taki rekuperator ma w ogóle sens?
    Producent podaje, że ma on max wydajność 300 m³/h przy 150 Pa.

  12. #712

    Domyślnie

    300 m3/h to wg norm, wystarczająca ilość powietrza świeżego dla 10 osób.
    Planujesz większą rodzinę?

  13. #713
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Puchaty86

    Zarejestrowany
    Sep 2021
    Skąd
    Morawica
    Kod pocztowy
    26-026
    Posty
    8

    Domyślnie

    Może nie na 10 osób, ale czy podstawowym czynnikiem nie powinna być powierzchnia domu?
    Rozumiem, że te 300m3/h powinno wystarczyć dla 4-6 osób?

  14. #714
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    casual

    Zarejestrowany
    May 2017
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    275

    Domyślnie

    Weź tylko pod uwagę, że 300m3/h to wartość maksymalna, a optymalnie jest jeśli urządzenie nie pracuje 100% czasu na 100% mocy.

  15. #715
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Puchaty86

    Zarejestrowany
    Sep 2021
    Skąd
    Morawica
    Kod pocztowy
    26-026
    Posty
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał casual Zobacz post
    Weź tylko pod uwagę, że 300m3/h to wartość maksymalna, a optymalnie jest jeśli urządzenie nie pracuje 100% czasu na 100% mocy.
    Czy właściwie co? Rekuperator powinien być mocniejszy czy wręcz przeciwnie?

  16. #716
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.917

    Domyślnie

    Cytat Napisał Puchaty86 Zobacz post
    Czy właściwie co? Rekuperator powinien być mocniejszy czy wręcz przeciwnie?
    Moim zdaniem - reku powinien być takiej mocy, by zapewnić odpowiednią ilość powietrza dla domowników na pierwszym biegu a pozostałe włączać na czas wizyt gości, gotowania, czy kąpieli.

    Mój Izzi wentyluje 256 m3 bez zabudowy/mebli i jak jesteśmy w domu (podstawowy skład 3 osoby) jedzie głównie na pierwszym biegu (30%) jak nas nie ma (20%) .Pozostałe 70% i 100% są stosowane w sytuacjach wspomnianych wyżej.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  17. #717
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.109
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Puchaty86 Zobacz post
    czytałem o rekuperatorze Izzy i nawet by mi on odpowiadał gdyby nie wydajność.
    Czy dla domu o powierzchni 190 m2(z garażem) taki rekuperator ma w ogóle sens?
    Jak na noc odetniesz część dzienną przepustnicą - da radę.

    Problemem z bajarzami opowiadającymi ile to m3 trzeba na osobę jest taki, że nie wiedzą, jak działa wentylacja w domu (może mają jakąś wiedzę o biurowcach).
    Specyfiką domu jest to, że X domowników przemieszcza się między pomieszczeniami. Jak mamy 4 osoby, to trzeba wentylować salon, jakby były w nim 4 osoby i w tym samym czasie sypialnie, jakby w nich te osoby były. Dlatego ważniejsza jest liczba pomieszczeń i liczba osób niż m2.
    Jeżeli typowo mamy salon i sypialnie - potrzebujemy wentylację policzoną dla liczby osób x2. Ale jak dołożymy np. siłownię czy bawialnię z której mogą korzystać wszyscy mieszkańcy jednocześnie - x3.

  18. #718
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Puchaty86

    Zarejestrowany
    Sep 2021
    Skąd
    Morawica
    Kod pocztowy
    26-026
    Posty
    8

    Domyślnie

    Dobrze, to dla ilu osób jest odpowiedni rekuperator Izzi, bo nie znalazłem o tym informacji.

  19. #719
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.109
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Puchaty86 Zobacz post
    Dobrze, to dla ilu osób jest odpowiedni rekuperator Izzi, bo nie znalazłem o tym informacji.
    U mnie sprawdza się dla dwóch w sypialni z zamkniętymi drzwiami bez zamykania innych pomieszczeń przepustnicami. Chodząc na maksa pewnie trzy osoby w sypialni dałby radę. W innym domu będzie inaczej.

  20. #720
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Z jaką wydajnością puszczasz go nocą Kaizen? Ile mniej więcej powietrza idzie typowo do sypialni?
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

Strona 36 z 45

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony