dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie Ile izolacji dla rekuperatora na poddaszu?

    Witam
    Planuję umieścić rekuperator na nieużytkowym, nieocieplonym i nieogrzewanym poddaszu. Ile w takim wypadku dać wełny na ocieplenie rekuperatora? 15-20 cm będzie ok?
    Druga sprawa - do czerpni i wyrzutni mam rury elastyczne, izolowane wełną 2.5 cm. Wystarczy tyle czy obłożyć je dodatkowo wełną? Rura do czerpni ma 4m, do wyrzutni ok 8.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.927

    Domyślnie

    Zalecenia dotyczące umiejscowienia rekuperatora i izolacji.
    Pomieszczenia od +20 do + 15stC - przewody wywiewne i nawiewne 20mm, czerpni 50mm , wyrzutni 20-30mm
    Pomieszczenia od +14 do 1stC - odpowiednio : 50mm , 50mm, 20mm
    Pomieszczenia od 0 do - 20stC - odpowiednio : 20+200mm* , 20mm , 20+200mm*
    * - minimum 200mm wełny mineralnej, jako obłożenie lub obudowanie przewodów układanych na poddaszu nieizolowanym termicznie.
    Żródło : SPW - W/I.2011
    Plus to - zaleca się lokalizację central w pomieszczeniu ogrzewanym lub dobrze zaizolowanym, w którym jest dodatnia temp. w ciągu całego roku. Ma to ZNACZĄCY wpływ na efektywność oraz uniknięcie nadmiernego wychłodzenia zimą jak i przegrzania latem.

    http://www.wentylacja.org.pl/upload/...cja_do_kor.pdf
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 03-11-2019 o 09:28

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar link2jack
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    WZY / ES
    Kod pocztowy
    96-330
    Posty
    1.360

    Domyślnie

    Nie posiadam żadnej izolacji. Reku stoi na nieizolowany strychu. Zużycie przez 12mc to mniej więcej 150zl. Bym mógł zaizolować ten strych należy przeznaczyć zapewne minimum 1500zl...

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał link2jack Zobacz post
    Nie posiadam żadnej izolacji. Reku stoi na nieizolowany strychu. Zużycie przez 12mc to mniej więcej 150zl.
    Nawet nie wiesz, ile tracisz przez wychładzanie powietrza przepływającego przez rekuperator (czyli na ogrzewanie strychu). A rolka wełny, żeby go przykryć to ze 20 zł. Jak jeszcze rury trzeba przykryć - kolejna rolka czy dwie.

  5. #5

    Domyślnie

    a podpowiedzcie mam podobną sytuację reku na poddaszu nieużytkowym. dać 20cm wełny bezpośrednio na ściany reku czy najpierw OSB i później wełna? jak ocieplić przód obudowy gdy jest otwierany?

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.927

    Domyślnie

    Cytat Napisał paweł 40 Zobacz post
    a podpowiedzcie mam podobną sytuację reku na poddaszu nieużytkowym. dać 20cm wełny bezpośrednio na ściany reku czy najpierw OSB i później wełna? jak ocieplić przód obudowy gdy jest otwierany?
    Może lepiej "skrzynkę" ze styropianu niż z wełny?

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał paweł 40 Zobacz post
    a podpowiedzcie mam podobną sytuację reku na poddaszu nieużytkowym. dać 20cm wełny bezpośrednio na ściany reku czy najpierw OSB i później wełna? jak ocieplić przód obudowy gdy jest otwierany?
    Ja bym dał folię (żeby nie sypało się ewentualnie na reku z wełny) i przykrył wełną w wersji budżetowej - może mało eleganckie, ale tanio.
    W wersji wygodniejszej skleiłbym obudowę z EPS.

  8. #8

    Domyślnie

    myślę o płycie ze skalnej wełny, czym ją przykleić do reku? pytanie jeszcze o odprowadzenie skroplin, czy odprowadzać? musiałbym się przewiercić przez strop do garażu

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony