dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 6
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 107
  1. #61
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał budowlany_laik Zobacz post
    Absolutnie się nie czepiam, tylko wytłumacz:

    CO 2010 kWh
    bytowe w mieszkaniu miałeś 3500 kWh
    na CWU ile?
    reszta - co tu się zawiera?
    --------------
    razem ok. 10 MWh
    Bytowe mi wzrosło - pewnie ponad 4MWh + zastąpienie gazu z 0,8-1 MWh. Reszta to pewnie w jakiś 40-45%CWU i 55-60 CO.

  2. #62
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał J&D Zobacz post
    A jak byś tak uzupełnił to proste i darmowe narzędzie o brakujące współczynniki. Przysłużył byś się społeczeństwu a i zapisane by ci to było.
    Juzef coś kiedyś zrobił, bo zależy mu na świeżym powietrzu a przy okazji nikogo nie krytykuje ani nie przymusza do swojej mądrości.
    Znaczy popierasz radę:

    Cytat Napisał Karasso Zobacz post
    niech autor odpali sobie cieplowlasciwie.pl pozna mniej więcej zapotrzebowanie na energie cieplną swojego domu
    ?

    Co powiesz autorowi wątku, jak wróci za kilka lat z pretensjami, że wydał niepotrzebnie grube tysiące ufając tak licznie polecanemu kalkulatorkowi?

  3. #63

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Bytowe mi wzrosło - pewnie ponad 4MWh + zastąpienie gazu z 0,8-1 MWh. Reszta to pewnie w jakiś 40-45%CWU i 55-60 CO.
    To może spróbuj choć CWU opomiarować chińskim miernikiem wtykanym w gniazdo. Ja CO mam opomiarowane, na CWU też wiem ile idzie - reszta to bytowy.

  4. #64
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał budowlany_laik Zobacz post
    To może spróbuj choć CWU opomiarować chińskim miernikiem wtykanym w gniazdo. Ja CO mam opomiarowane, na CWU też wiem ile idzie - reszta to bytowy.
    Mam dwie grzałki po 3kW. Nie przewidziałem tego i mam podciągnięty tylko jeden dedykowany obwód 2,5mm2 - i ten mam na złączkach. Drugą grzałkę mam wpiętą do gniazdka, ale to tylko część.
    Kable i bojler mam na trzech różnicówkach - więc miałbym przy liczniku trzyfazowym razem CO i CWU - ale na innym obwodzie jest jeszcze klima. Więc potrzebowałbym pięciu mierników (plus jeden do gniazdka), a w rozdzielnicy nie mam miejsca.
    Ale jak wystrugam sterowanie w Domoticzu, to będę miał w logach czas pracy co przy kablach łatwo przeliczyć na kWh. Zostanie opomiarować dwie grzałki i klimę.

  5. #65

    Domyślnie

    Cytat Napisał budowlany_laik Zobacz post
    To może spróbuj choć CWU opomiarować chińskim miernikiem wtykanym w gniazdo. Ja CO mam opomiarowane, na CWU też wiem ile idzie - reszta to bytowy.
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Mam dwie grzałki po 3kW.
    Że tak zapytam.
    Po co Ci 6kW grzałek do CWU?
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  6. #66
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Że tak zapytam.
    Po co Ci 6kW grzałek do CWU?
    TTTM. W ogóle jest bryndza, jak szukasz bojlera bez wężownicy i podłączeniem cyrkulacji. Jak do tego chciałem nierdzewny, to znalazłem tylko jeden model.
    Ale sam pomysł nie jest głupi. Jedna grzałka jest w połowie wysokości, druga na dole. Mogę ustawić grzanie na maksa tą na dole w całej taniej strefie, a tak do 45* górną non stop, gdyby mi wzrosło zapotrzebowanie na CWU i sama tania strefa okazała się za mało (a to możliwe, bo na starość rodzice pewnie do mnie się wprowadzą).

  7. #67

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Lepiej czegoś nie liczyć, niż pokazywać bzdury.
    Lepiej policzyć z grubsza niż wcale.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Są darmowe programy, co liczą realnie. Oczywiście, że dokładne obliczenia wymagają dokładnych danych
    Normalny człowiek nie jest w stanie przegryźć się przez te inżynierskie kobyły. Więc dla niego tak jakby one nie istniały. Ma wybór: albo buli fachmanowi, albo dobiera na pałę. Przy takiej alternatywie zgrubne wyliczenie jest atrakcyjne.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    pomijanie zysków pokrywających w energooszczędnym domu 3/4 kWh to jest powód do krytyki.
    Pożyjemy, zobaczymy, co da się zrobić.

  8. #68
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Juzef Zobacz post
    Lepiej policzyć z grubsza niż wcale.
    Gdyby to było "z grubsza" - to OK. Ale 2 vs 8MWh to nie jest "z grubsza".


    Cytat Napisał Juzef Zobacz post
    Normalny człowiek nie jest w stanie przegryźć się przez te inżynierskie kobyły.
    Naprawdę Heat Master jest taki trudny?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_20200204-122504.jpg
Wyświetleń:	57
Rozmiar:	20,6 KB
ID:	440388

    Niestety. Wprawdzie uwzględnia zyski - ale za to bzdurnie liczy straty do gruntu (większe, niż do powietrza przez taką powierzchnię ściany czy dachu). Ale przynajmniej widać, co "umyka" CW.


    Cytat Napisał Juzef Zobacz post
    Ma wybór: albo buli fachmanowi, albo dobiera na pałę. Przy takiej alternatywie zgrubne wyliczenie jest atrakcyjne.
    Obowiązkowe jest PCHE a teraz chyba nawet świadectwo energetyczne. I to jest dużo bliższe prawdy (choć też często nie dość dokładne dla podejmowania decyzji o wydaniu dziesiątków tysięcy złotych już i setek w cyklu życia domu) niż CW.

    Jedyne, co średnio logicznie myślącego inwestora jest w stanie przekonać do zaoszczędzenia kilku stówek na OZC jest wiara, że za darmo sobie zrobi obliczenia obarczone nie 5-10% błędu, a może 20%. Gdy zda sobie sprawę, że skala to setki procent to nie będzie używał takich narzędzi przy podejmowaniu decyzji o ogromnych konsekwencjach finansowych.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 04-02-2020 o 11:38

  9. #69
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.862

    Domyślnie

    Cytat Napisał Juzef Zobacz post
    Normalny człowiek nie jest w stanie przegryźć się przez te inżynierskie kobyły. Więc dla niego tak jakby one nie istniały. Ma wybór: albo buli fachmanowi, albo dobiera na pałę. Przy takiej alternatywie zgrubne wyliczenie jest atrakcyjne.
    "Kody inżynierskie" istnieją niezależnie od tego co napisałeś.
    Może nie "buli" tylko płaci za wiedzę i za otrzymany efekt -> projekt.
    Czasami niektórym wydaje się, że oszczędzą na projekcie i się cieszą. Nie pomyślą o tym ile stracili i będą co roku tracić na skutek błędnego "projektu" który sami opracowali.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  10. #70

    Domyślnie

    Ja głównie myślę tutaj o obliczeniu z grubsza mocy urządzenia grzewczego. Podobnie i ludzie używający tego narzędzia.
    Natomiast tutaj czytam dziwny dla mnie akcent na ilość zużywanej energii. Pod jakim kątem ma to znaczenie? Jeżeli wyjdzie 2MWh zamiast 8MWh – co to zmienia? Ma kogoś przekonać do pompy ciepła czy jeszcze do czegoś innego?

  11. #71
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Juzef Zobacz post
    Ja głównie myślę tutaj o obliczeniu z grubsza mocy urządzenia grzewczego. Podobnie i ludzie używający tego narzędzia.
    Natomiast tutaj czytam dziwny dla mnie akcent na ilość zużywanej energii.
    No właśnie chodzi o to, że ludzie używający radzą w tym wątku:
    Cytat Napisał Karasso Zobacz post
    niech autor odpali sobie cieplowlasciwie.pl pozna mniej więcej zapotrzebowanie na energie cieplną swojego domu
    Jeżeli uważasz, że CW nie nadaje się do tego, to najlepiej ukryj kWh a przynajmniej ostrzeż, że rozbieżności mogą być w setkach procent.

    A to, czy najbardziej ekonomicznie wyjdzie grzanie gazem, PC czy prądem z COP=1 zależy nie tyle od mocy PC a od ilości zużywanych kWh. I czy 2MWh czy 8MWh robi tu istotną różnicę, bo oszczędności na prądzie przy 2MWh może wystarczą na przegląd PC. Na amortyzację i ewentualne naprawy zabraknie. Przy 8MWh/r dołożenie ponad 20k zł na PC zaczyna nabierać sensu.

  12. #72
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Karasso

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-416
    Posty
    282

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    No właśnie chodzi o to, że ludzie używający radzą w tym wątku:

    .
    napisz mi gdzie widzisz problem? Według Ciebie program zle liczy czy coś innego? A że wyliczone przez program kWh dostarczysz prądem, ciepłem swojego ciała, czy promieniowaniem słonecznym to już inna kwestia. W przypadku grzania prądem z dobrym sterownikiem temperatury piec mający 10KW czy 15 kW pobierze tyle samo kWh z sieci do ogrzania tego samego pomieszczenia . Po prostu sterownik temperatury szybciej wyłączy piec mocniejszy bo szybciej to pomieszczenie nagrzeje. Zapotrzebowanie pomieszczenia na ciepło jest takie samo nie ważne czy będziesz je ogrzewał piecem 10kW czy 100kW , czy w środku będzie 50 osób i żar tropików na dworze. Po to instalujesz sterownik temperatury w pomieszczeniu żeby sterował poborem energii twojego źródła ciepła. Jeżeli te 50 osób + zar tropików utrzyma temp zadaną na sterowniku to piec się w ogolę nie włączy. Natomiast absolutną głupotą jest zainstalowanie pieca który ma za małą moc bo nie będzie w stanie dogrzać pomieszczenia tzn. sterownik go nie wyłączy i będzie pobierał prąd z sieci przez 48h.

    Zresztą nie wiem jak odbierać wpisy użytkownika który używa 6kW grzałek do CWU w 115 metrowym domku. Dla mnie to jakaś abstrakcja i zapala u mnie czerwoną lampkę jeżeli chodzi o jakiekolwiek porady. Chyba że masz w domu basen to zwracam honor
    Ostatnio edytowane przez Karasso ; 04-02-2020 o 16:44

  13. #73
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Swoją drogą 2MWh do 8MWh to olbrzymia róźnica. Mnie też przeszacował zapotrzebowanie, ale nie aż o tyle..
    U mnie to było jakieśw 20%

  14. #74

    Domyślnie

    @Kaizen – rad bym link do tego przeszacowanego wyniku otrzymać, wtedy mógłbym popatrzeć, w czym rzecz.

  15. #75

    Domyślnie

    U mnie przeszacowało x2.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 06-02-2020 o 06:24
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  16. #76
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Ciepłowłaściwie wydaje się że że wmiarę poprawnie dobrał obciążenie cieplnę . A spanie zawyżył o ok 15-20% . Tylko chyba nie uwzględnia on CWU w spalaniu i przyjmuje lepszy węgiel 26MJ. Więc faktycznie (kWh/rok) mogą być przeszacowane o ok 50%. I kij wie jaką mam sprawność więc rozrzut może być....
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  17. #77
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Juzef Zobacz post
    @Kaizen – rad bym link do tego przeszacowanego wyniku otrzymać, wtedy mógłbym popatrzeć, w czym rzecz.
    Link masz w poście, który sam cytowałeś tutaj.
    Sam stwierdziłeś w tamtym wątku, że nie uwzględniasz zysków - co by się zgadzało.

    Edyta.
    Czy te wyniki "żyją"? Jestem (prawie) pewien, że wcześniej w tym linku miałem wynik leciutko ponad 8MWh/r. Teraz kliknąłem i jest "9 086kWh = 33GJ całkowite roczne zużycie energii na ogrzewanie"
    BTW. Czemu najpierw program pyta o "Powierzchnia zabudowy (obrys piętra)" a w wynikach tę powierzchnię podaje jako "Powierzchnia ogrzewana"?
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 05-02-2020 o 19:33

  18. #78
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Tomasz Mi

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Kaszuby
    Posty
    182

    Domyślnie

    Pierwszy raz z kalkulatora ciepło właściwe skorzystałem chyba 2 lata temu i na podstawie przedstawionych wyników podjąłem właściwe decyzje.
    Miałem kocioł 22 kW, wg kalkulatora wystarczyłoby 12, (wiedziałem że mam przewymiarowany ale nie sądziłem że aż tak bardzo) więc w pierwszym kroku szamotem wyłożyłem połowę kotła i to była dobra decyzja, bo zauważalnie zmniejszyłem ilość spalanego opału a komfort obsługi kotła znacząco się poprawił.
    W drugim kroku zamontowałem bufor i to była jeszcze lepsza decyzja. Poza tym mogłem zweryfikować wynik podany na stronie.
    Wg kalkulatora średnie zapotrzebowanie na moc to 3,2 KW przy temp. 2,7 zew. i 21 wew. Przy takich warunkach zużywam ok 70KWh energii na dobę, czyli wychodzi 2,9. Oczywiście kalkulator podaje wyniki przybliżone i ja podaje zużycie przybliżone, ale zbieżność tych wyników jest wystarczająca, aby podjąć właściwe dla siebie decyzje.
    Natomiast co do rocznego zużycia energii, to tych zmiennych jest tak dużo, że nawet profesjonalny audyt tylko przy określonych założeniach będzie dawał miarodajny wynik.
    Wg.kalkulatora powinienem spalić ok 3t węgla rocznie. Kiedyś bywały zimy że przewymiarowanym kotłem spalałem 4, natomiast w tym roku myślę że jest szansa na 2 tony. W ubiegłym roku spaliłem niespełna 3 tony. Jestem ciekaw jaki wnyki uzyskałbym, gdym zlecił audyt profesjonalnej firmie?
    Stronę ciepło właściwe polecam wszystkim, którzy nie mają profesjonalnego audytu to jest lepsze niż porównywanie się do sąsiada albo kogoś w internecie.

  19. #79
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Czy te wyniki "żyją"? Jestem (prawie) pewien, że wcześniej w tym linku miałem wynik leciutko ponad 8MWh/r. Teraz kliknąłem i jest "9 086kWh = 33GJ całkowite roczne zużycie energii na ogrzewanie"
    Żyją.

    2019-02-11 7 134kWh = 26GJ całkowite roczne zużycie energii na ogrzewanie

    Tutaj można sprawdzić ile maszyna losująca wylosuje po kliknięciu


    Edyta 2020-02-11 22:18. Za każdym razem sprawdzałem, czy parametry domu się nie zmieniły. I były te same. Teraz ktoś się pobawił. Okazuje się, że każdy może edytować dane budynku i zapisać - i to pół biedy. Gorzej, że taki zmodyfikowany dom nadpisuje stary i jest pod starym linkiem. Bez sensu. Jak chcecie podyskutować o wynikach, to wrzucajcie zrzut, a nie link. Bo pod tym samym linkiem za chwilę mogą być inne parametry domu i inne wyniki i nie wiadomo, jaki wynik jest komentowany.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 11-02-2020 o 21:24

  20. #80

    Domyślnie

    jprd
    sam do siebie pisze

Strona 4 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony