dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1

    Domyślnie rozsączanie deszczówki z dachu - jakie macie rozwiązania ? szukam pomysłów

    żal marnować wodę z dachu...........
    no i tu powstaje kilka pomysłów a każdy z nich ma swoje za i przeciw:

    1. podziemny zbiornik na wodę podpięty do spustów z dachu - magazynuje wodę i przy dobrej pompie zanurzeniowej można coś już podlać (pytanie ile wody przeba aby podlać 1200 m2 (trawy i roślin)

    2. pomysł na studzienki przelewowo-rozsączające podpięte do każdego spustu https://www.google.com/imgres?imgurl...MygCegUIARCDAg - woda nie leci w grunt przy budynku tylko jej nadmiar wylwa sie na trawnik - pytanie czy to ma sens - bo jak pada to i tak wszystko jest mokre i czy przez kratki na poziomie gruntu będzie wylewać się woda.

    3. Rozsączanie wody z dachu - czy jest jakiś sposób na to aby to co spada z dachu podczas deszczu rozprowadzić dodatkowo po działce (mam glebę piaszczystą, mocno przepuszczalną). W ogóle czy woda którą np rozprowadzę rurami drenażowymi na głębokości 30 cm zasili mi glebę dla roślin i trawy czy teżprzy piaszczystej glebie pójdzie od razu w dół i koniec zabawy?

    dom mam letni , więc żadna instalacje eletroniczna (cuda techniki) na sterowanie wifi itp mnie nie urządza, przyjeżdzam na działkę na weekend lub jestem tam 2-3 tygodnie ciągiem
    ========================
    człowiek to brzmi dumnie, trzeba zasłużyc na bycie nim

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Podlewanie deszczówką to złoto dla naiwnych. Masz stosunkowo długie okresy deszczowe, gdy nie trzeba podlewać i jesteś w stanie zgromadzic co najmniej 100m3 wody. Tylko gdzie to zmieścić? A zbiornik będziesz miał jaki? Z 10m3? To potem raz podlejesz 1000m2 trawki i pusty. Może jeszcze z jeden cykl góra dwa uda się zrobić w ciągu roku. Niech nawet 5 - czyli 50m3 (superoptymistycznie licząc) wody wykorzystasz do podlewania. Za jakieś 200zł,jak z wodociągu. Kilkanaście lat będzie się zwracał nawet, jak pompa się w tym czasie nie zepsuje.
    Już lepiej te pieniądze wydaj na studnię jak masz wodę.

    Rozsącz. Jak - zależy od lokalnych warunków. Czytaj badania geotechniczne, pytaj sąsiadów i lokalnego koparkowego, czy wystarczy studnia.
    Tylko rozsączaj z dala od domu.

  3. #3

    Domyślnie

    dobra ,.. a więc
    ile wychodzi na jednokrotne podlewanie np 100m2 ?
    wode mam po 3,10 z m3
    zbiornik planowalem nie większy niż 2,5 m3 to i tak calość (z rurami złączkami i beczką za zbiornikiem jaki rozsączenie wgłąb przy nadmiarze wody ) wychodzi ok 3000 zł
    wiem że 2,5 m3 to malutko ale właśnie probuję zrozumieć potrzeby na 1200 m2

    z tym rozsączaniem z rynien - to właśnie napisałem czy taki system studzienek przelewow-rozsączających zda egzamin ?
    zabawa w tunele GRAFa to robota mocno odkrywkowa (chcialem tego uniknąć) i nawet nie wiem czy to zdałoby egzamin na podłożu piszczystym
    ========================
    człowiek to brzmi dumnie, trzeba zasłużyc na bycie nim

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał mihalski Zobacz post
    dobra ,.. a więc
    ile wychodzi na jednokrotne podlewanie np 100m2 ?
    Trawnik - w szczytowych upałach 2-3x w tygodniu po 10l/m2.


    Cytat Napisał mihalski Zobacz post
    zbiornik planowalem nie większy niż 2,5 m3 to i tak calość (z rurami złączkami i beczką za zbiornikiem jaki rozsączenie wgłąb przy nadmiarze wody ) wychodzi ok 3000 zł
    To mnie mniej kosztowały dwie studnie chłonne po dwa kręgi oddalone kilkanaście metrów od domu razem z osadnikami (bez dodatkowego rozsączania). Dają radę, bo wody gruntowe mam nisko. Studnie to po prostu betonowe kręgi bez dna,przykryte deklem. Do tego kominek, którym w razie W ma się wylać nadmiar (a nie przez czyszczaki czy rynny) - ale jeszcze nie widziałem, żeby zadziałał (wywaliło mi kilka razy przez czyszczaki, jak się liśćmi zapchały).
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 10-03-2020 o 11:35

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Trawnik - w szczytowych upałach 2-3x w tygodniu po 10l/m2.




    To mnie mniej kosztowały dwie studnie chłonne po dwa kręgi oddalone kilkanaście metrów od domu razem z osadnikami (bez dodatkowego rozsączania). Dają radę, bo wody gruntowe mam nisko. Studnie to po prostu betonowe kręgi bez dna,przykryte deklem. Do tego kominek, którym w razie W ma się wylać nadmiar (a nie przez czyszczaki czy rynny) - ale jeszcze nie widziałem, żeby zadziałał (wywaliło mi kilka razy przez czyszczaki, jak się liśćmi zapchały).
    widzisz ale ja bym chciał tą wodę rozsączyć w wierzchniej wartstwie a nie ładować głęboko do gleby i tu jest pies pogrzabany - jak bez zbiornika rozprowadzić tą wode na wiekszej powierzchni bezpośrednio z rynien
    ========================
    człowiek to brzmi dumnie, trzeba zasłużyc na bycie nim

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał mihalski Zobacz post
    widzisz ale ja bym chciał tą wodę rozsączyć w wierzchniej wartstwie a nie ładować głęboko do gleby i tu jest pies pogrzabany - jak bez zbiornika rozprowadzić tą wode na wiekszej powierzchni bezpośrednio z rynien
    Wierzchnia nasiąknie w czasie ulewy i więcej nie przyjmie.
    Studnia co nie wsiąknie od razu przetrzyma.
    Co nazywasz warstwą wierzchnią? To, co szpadlem jesteś w stanie uszkodzić? A głębiej to czemu ma to nawilżanie służyć? Chyba nie roślinom?

  7. #7

    Domyślnie

    nie wiem czy dobrze liczę ale :

    średnio roczny opad tam gdzie mam działke 600 mm / m2
    z całego roku to daje wiec 0.6 m3
    dach ma 180 m2 , czyli z całego dachu w roku zbiorę 0.6 x 180 = 108 m3
    jeżeli piszesz, że zużywa sie 10l /m2 jednorazowego podlewania (choć wydaje mi się to dużo) to :
    czyli na jednokrotne podlanie 1200 m2 potrzebuje 12000 l wody = 12 m3
    czyli gdybym miał 12m3 zbiornik to starczy mi na 9 podlewań w roku !

    moj koszt z wodociągu 12 x 3 zł - 36 zł na jedno podlewanie - jakies 8 podlewan / miesiac przez 3 miesiace letnie = 24*36 = 864 zł

    mylę się ? ... mam rację ??? coś ominąłem ?
    ========================
    człowiek to brzmi dumnie, trzeba zasłużyc na bycie nim

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał mihalski Zobacz post
    czyli gdybym miał 12m3 zbiornik to starczy mi na 9 podlewań w roku !
    No właśnie o to chodzi, że przeleje Ci się przez taki zbiornik, zanim będziesz potrzebował podlewania. Jak we wrześniu napelniłbys zbiornik, to do tej pory kilka musiałbyś rozsączyć a podlewać najwcześniej będziesz potrzebował w maju. jak 3 cykle w ciągu roku wyciągniesz to będzie sukces.

    Podlejesz raz - deszczówką a potem kilka razy wodociągami. Komplikujesz system.
    Deszczówkę wypadałoby przefiltrować, żeby nie zapychała linii kroplujących i spryskiwaczy - to koszt, ale też spadek ciśnienia i potrzeba mocnej pompy (której i tak system nawadniania wymaga)

    Zbiornik 12m3, pompa, reszta drobiazgów to ile? Z 6K zł? Niech zwykłe studnie chłonne będą połowę tańsze - zostaje kasa na 1000m3 wody. 10 lat po 100m3 rocznie. W tym czasie deszczówka też nie będzie za darmo - filtry, prąd, naprawy/wymiana pompy, jakaś chemia, żeby czasami wytłuc życie w zbiorniku.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 10-03-2020 o 13:32

  9. #9

    Domyślnie

    nawet nie myślałem o systemi podlewania, tylko ciągnięciu wody pompa ze zbiornika to przestawialnego zraszacza lub kilku zraszaczy - ciśnienie w sieci mam 3.5 Bar
    dlatego myślałem o tych studzienkach przelewowo rozsączających......ale nie wiem czy to zda egzamin?
    ========================
    człowiek to brzmi dumnie, trzeba zasłużyc na bycie nim

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    U mnie wg "tematu wątku" jest zbiornik podziemny ok 3,6 m3 ze 120 transporterów po wódce zabezpieczony od góry i z boku. Do niego rury twarde pcv Q160 i Q100 z rynien. Powierzchnia dachu 340m2. Woda jeszcze się nigdy nie przepełniła, zbiornik max był zapełniony w 2/3 pojemności.
    Okres funkcjonowania 9 lat, grunt glina ilasta i pylasta - (margiel) zbiornik zakopany na głębokości 3m (górna płaszczyzna 1m nad ziemią.) PWG poniżej 2,5m.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  11. #11

    Domyślnie

    ok ale to rozwiazanie zapewnia dystrybucje wody w dół a nie nawodni wierzchniej warstwy gleby na działce ....a mi chodzi aby wodą z dachu nawodnić trawę itd.....
    ========================
    człowiek to brzmi dumnie, trzeba zasłużyc na bycie nim

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał mihalski Zobacz post
    ok ale to rozwiazanie zapewnia dystrybucje wody w dół a nie nawodni wierzchniej warstwy gleby na działce ....a mi chodzi aby wodą z dachu nawodnić trawę itd.....
    Ok, to tylko zbiornik szczelny jednak tak jak wyżej kolega wspomniał zbiornik - zbiorniki musiały by być duże(lub kilkanaście sztuk), powierzchnia z której zbierana jest woda również duża, aby napełnić te zbiorniki. Ogólnie deszczówkę zbiera się na potrzeby szklarni, kwiatów doniczkowych , ogródka z warzywami.
    Może studnia głębinowa ? gdy terenu do podlewania jest dużo, szybciej się zwróci.
    W innym względzie zespół zbiorników i pompa, do tego filtry i inne elementy nie są opłacalne i lepiej zastosować wodę z wodociągów.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  13. #13

    Domyślnie

    ze studnią głębinową to słaba sprawa będzie , tereny suche , woda podobno jest na 40-70 m , spory koszt sie robi ... zostanę chyba przy wodociąfgu póki cena 3 zł/m3
    dzięki za porady
    ========================
    człowiek to brzmi dumnie, trzeba zasłużyc na bycie nim

  14. #14

    Domyślnie rozsączanie deszczówki - pomóżcie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Podlewanie deszczówką to złoto dla naiwnych. Masz stosunkowo długie okresy deszczowe, gdy nie trzeba podlewać i jesteś w stanie zgromadzic co najmniej 100m3 wody. Tylko gdzie to zmieścić? A zbiornik będziesz miał jaki? Z 10m3? To potem raz podlejesz 1000m2 trawki i pusty. Może jeszcze z jeden cykl góra dwa uda się zrobić w ciągu roku. Niech nawet 5 - czyli 50m3 (superoptymistycznie licząc) wody wykorzystasz do podlewania. Za jakieś 200zł,jak z wodociągu. Kilkanaście lat będzie się zwracał nawet, jak pompa się w tym czasie nie zepsuje.
    Już lepiej te pieniądze wydaj na studnię jak masz wodę.

    Rozsącz. Jak - zależy od lokalnych warunków. Czytaj badania geotechniczne, pytaj sąsiadów i lokalnego koparkowego, czy wystarczy studnia.
    Tylko rozsączaj z dala od domu.

    Już wiem, jakikolwiek zbiornik, z pompą, przelewem do rozsączenia etc to inwestycja ze stopą zwrotu na 40-50 lat (koszt 5-6 tys.) uzyskanie wody z mojego dachu w sezonie podlewania to 35 m3 = 105 zł za wode z wodociągu. Bez sensu ....
    Ale żal mi tych 35m3 wody którą wrzucę w glebę głęboko
    poradźcie jak najlepiej rozsączyć to w wierchniej warstwie gleby piaszczystej. Myślałem o skrzynkach rozsączających , jedna obsłuży ok 40m2 zlewni, mam 110 m2 , 4-5 spustów pojednej skrzynce do każdego spustu. Ale te skrzynki powinno się zakopać 40-50 cm zasypu gleby od góry skrzynki - to mi nic nie da, bo woda i tak pójdzię głęboko w glebę.....
    czy instnieje jakikolwiek sposób na nawodnienie wierzchniej warstwy gleby ale 4-5 mb od domu,
    A co z rurami drenarskimi 20 cm po powierzchnią - czy ta woda nawilży glebę pod trawę ?
    No nie mogę sobie darować tych 35m3 straty - jakieś pomysły
    ========================
    człowiek to brzmi dumnie, trzeba zasłużyc na bycie nim

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    suchy strumień wkomponowany w rabatę.

    Woda płynie w dół. Rura drenarska zakopana 20 cm pod ziemią jedyne co ci zrobi to wysuszy ziemię nad sobą, ale woda poleci ci na piaszczystej glebie w dół.
    A trawa korzysta głownie z wody na głębokości DO 20 cm.

    Tak kombinując trawnika nie podlejesz, za to rabaty z krzewami, które potrzebują solidnie ale rzadko podlania jak najbardziej.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 23-04-2020 o 22:08

  16. #16

    Domyślnie

    Elfir
    dziękuję , prosta rada a cieszy , muszę zatem wymyśleć gdzie zrobić rabaty no i niedaleko od domu, aby zachować minimalny spadek i te ok 20 cm wgłąb
    ========================
    człowiek to brzmi dumnie, trzeba zasłużyc na bycie nim

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    suchy strumień na piaszczystej działce nie musi być długi. Ja mam rozsączanie wody z dachu na ogród powierzchniowo i przy większości deszczy w Wielkopolsce starcza odległość 2 m od koryta (bo mam wyprowadzone od domu korytem i rozsączanie swobodne 3 m od domu). Przy wielkich ulewach oczywiście zalewa bardziej. Ale po godzinie śladu po wodzie nie ma.

    Woda na 70 m to chyba dotyczy studni wody pitnej.
    u mnie suche żwiropiaski, ale do podlewania woda jest na +/- 8 m
    Niemniej zrezygnowałam z trawnika (nie mam małych dzieci, mogłam sobie pozwolić), żeby nie generować zużycia wody.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 23-04-2020 o 23:35

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Tutaj zdjęcie korytka w trakcie tworzenia:

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Tutaj zdjęcie korytka w trakcie tworzenia:
    Dziękuję za zdjęcie ciekawe podejście muszę to przemyśleć i problem jest w tym że mam drewniany dom na fundamencie płytowym nie izolowanym, Musiałbym takich korytek i kostki kostki ułożyć z 5ciu rur spustowych. W sumie do ogarnięcia

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Możesz zrobić system japoński. Oni też mają drewniane domy. Bez rynien.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony