dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
RYBNIK !!!! chyba też tu budujecie
  1. alhana FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    alhana Zarejestrowany: 27.08.2012 Posty: 127
    tez PC rozważaliśmy, jednak miłość do żywego ognia i niezależność (w granicach rozsądku) przeważyła. Gazu nie lubię chociaż gdybym nie musiała ciągnąć kolejnego przyłącza o dł 80-100m na własny koszt to może byłby gaz. Będzie ekogroszek lub miał. Oraz rozprowadzenie ciepła z kominka. Rekuperator z dołożoną klimatyzacją.
  2. MAR70 SYMPATYK FORUM (min. 10)
    MAR70 Zarejestrowany: 13.02.2013 Posty: 42
    Jak my rozpoczynaliśmy budowę to jakiś "mądry fachowiec" doradził,że u nas nie da się zrobić PC,bo dzałka za mała i na tym się skończyło.Więcej się nie interesowaliśmy i to był nasz błąd.Ogrzewamy groszkiem,wkurzam się ja-mąż,który ten węgiel dorzuca,czyści piec itp,ale wkurza się też żona,która myje okno,podłogę,drzwi w kotłowni.Wszędzie czarno,masakra!No,ale to też nasz pierwszy dom dopiero,więc zawsze jest szansa sobie poprawić
  3. adiqq Guest
    adiqq Zarejestrowany: 01.01.1970 Posty:
    moim zdaniem najważniejsze, to nie zamykać sobie drogi do PC w przyszłości - czyli najlepiej ogrzewanie podłogowe po całości lub ewentualnie ścienne tam gdzie najczęściej nie chcemy podłogówki (znajoma tak ma) Każdy grzejnik, to niestety problem, bo PC najlepiej pracuje ze źródłami niskotemperaturowymi.
    Jak ten warunek jest spełniony, to w przyszłości zawsze można wpiąć bez problemu w instalację PC

    Mar70 - też miałem rozmowę z fachowcem od PC - lokalny z Rybnika, litościwie przemilczę co to za firma - nie chciał przesłać oferty na maila, on musiał porozmawiać. I nie wiem po co jechałem,bo rozmowa była w stylu, ile pan zamierza przeznaczyć na budowę - i od razu stwierdził że braknie mi na PC - to się nazywa fachowiec
    jeszcze osobiście rozmawiałem z gościem od Nibe, cenowo nie wychodziło nawet najgorzej, tyle że polityka firma była taka, że nie robią już DZ poziomych...odpadli w przedbiegach, czas pokazał (a w zasadzie moje DZ poziome) że słusznie
  4. rewo66 ELITA FORUM (min. 1000)
    rewo66 Zarejestrowany: 19.11.2010 Posty: 2124
    O ciekawa dyskusja się zawiazała. Witam
    Pompy ciepła mimo iż coraz bardziej popularniejsze to jednak nadal śpiewka przyszłości. Sęk w tym iż dużo osób nawet nie wie co to jest.

    U mnie ostatnio miałem trochę zabawne zdarzenie - okniarze montowali parapety w domu. Przy parapetach wiadomo musieli obskoczyc wszystkie pomieszczenia. W trakcie montażu zauważyłem że jakoś tak się rozglądają i szukają czegoś, w końcu jeden nie wytrzymał i pyta się Panie a gdzie piec czym Pan grzeje że jest tak ciepło. Gazem? ale nigdzie nie widzimy rur od gazu. Trochę dla żartu powiedziałem im że my piec mamy na zewnatrz domu Popatrzyli na mnie jak na dziwaka no to im pokazałem jednostkę zewnętrzną PC. No i eureka stwierdzili że klimą grzeję A jednostkę wewnętrzną wzieli za zbiornik wody użytkowej w bajeranckiej obudowie. Cóż nie chciało mi się robic wykładu na temat działania PC bo zalezało mi by skończyli robote. Myslę że w drodze powrotnej w aucie gadali jakie to musi byc pradożerne żeby dom klimą ogrzewać

    Pointa: Myslę że podejmując decyzję o budowie domu mozna nie znac się na szczegółach technicznych itp. ale należy czytać i liczyc i jeszcze raz czytać i liczyc juz na etapie zanim budowę się rozpocznie. Ja na to poświeciłem prawie rok czasu i uważam że to nie był czas stracony i nie chodzi tu o kwęstię źródła grzania ale jeszcze o wiele wiele innych ważnych rzeczy.
    Pozdrawiam wiosennie.
  5. Daga&Adam OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Daga&Adam Zarejestrowany: 22.05.2007 Posty: 5831
    Cytat Napisał rewo66
    O ciekawa dyskusja się zawiazała. Witam
    Pompy ciepła mimo iż coraz bardziej popularniejsze to jednak nadal śpiewka przyszłości. Sęk w tym iż dużo osób nawet nie wie co to jest.
    Ale wie coraz wiecej i tendencja moim zdaniem bedzie mocno rosnaca! Te trzy osoby ktore przekonalem musialem do siebie zaprosic przy -20stC na zewnatrz zeby nacielnie przekonaly sie ze w domu jest cieplo Ludzie najczesciej pytaja "czy taka pompa wystarczy do zagrzania calego domu?" zapominajac, ze dom potrzebuje 6-12kW mocy, a sa instalacje z PC ktore daja po kilkaset kW mocy Teraz do tych trzech osob przyjdzie kolejnych dziewiec i tez zdecyduja sie pewnie na PC... I tak to bedzie sie krecic Taka jest tendencja na zachodzie i u nas powoli tez!
  6. Godfather7 SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Godfather7 Zarejestrowany: 19.01.2013 Posty: 51
    Witam,
    tak się wczytywałem w tą dyskusję o PC i znów rozjechały się moje założenia. Startuję w lipcu z budową domu Aleksandra z Horyzontu (http://www.horyzont.com/projekt-domu...lustro/407#top) i właśnie rozważam sposób ogrzewania. Na chwilę obecną nie mam dostępu do gazu - w planach za 3 lata. Więc planowałem na razie piec na groszek a gdy będzie gaz dołożę kocił gazowy i będę miał 2 niezależne źródła. Nie myślałem o PC bo jednak wcześniejsze opinie, że drogo, że koszty utrzymania i konserwacji, serwisu itp wskazywały że to nie opłacalne, że najprostsze rozwiązania (węgiel czy gaz) są najmniej zawodne i najtańsze.
    Jak widzę jednak jestem w temacie jeszcze totalnie zielony...
    Czy możecie podać jak właśnie wyglądają te tematy kosztów bieżącego utrzymania, serwisowania i wszelkich zabiegów przy PC? Rozumiem, że koszt samej instalacji PC to już temat indywidualny dla każdego projektu i zależny od oferty ale takie koszty można chyba jakoś określić?
  7. Arturo72 Guest
    Arturo72 Zarejestrowany: 01.01.1970 Posty:
    Cytat Napisał bdan
    Może jeszcz Arturo rozpisze całkowity koszy PC - to bedzie komplet aktywnej "pompencji"
    Mój koszt pompy nie będzie adekwatny z dwóch powodów,po pierwsze raczej nie standartowy dom po drugie...
    Aczkolwiek koszt pompy powietrznej dla zwykłego domu ok.150m2 i dla zwykłego inwestora zawierałby się w przedziale 22-30tys.zł zależnie od marży sprzedawcy

    Z drugiej strony oprócz pompy ciepła i gazu ziemnego jako bezobsługowe źródło ciepła istnieje także prąd ,fakt,rachunki wyższe o ok.3 razy niż przy pompie ciepła i ok.0,3 raza wyższe niż przy gazie ziemnym ale za to koszt instalacji prądu to ok.4tys.zł a nie 30 czy 50tys.zł jak przy pompie
    Wszystko zależy od domu.
  8. rutino78 ELITA FORUM (min. 1000)
    rutino78 Zarejestrowany: 17.04.2010 Posty: 1013
    Godfather, piękny dom!
    Tanio nie wygląda.. Miejmy nadzieję że nie zaoszczędzicie na detalach, elewacjach bo prezentuje się świetnie.
    Ja tam nie widzę miejsca na węgiel, gdzie warunkiem koniecznym jest albo osobne wyjście albo przez garaż przynajmniej.
    Poza tym węgiel musiałbyś trzymać w garażu, nie wiem czy to dobre rozwiązanie, choć wiele ludzi tak robi.
    Myślę że punktem wyjścia nad wyborem sposobu powinno być obliczenie zapotrzebowania ciepła (OZC).
  9. adiqq Guest
    adiqq Zarejestrowany: 01.01.1970 Posty:
    Godfather7 - projekt bardzo ładny, ale ma jedna zasadniczą wadę(albo zaletę - zależy jak patrzeć) - nie ma w nim kotłowni, ani miejsca na nią!!!
    pieca na ekogroszek tam nie zmiescisz, chyba że dasz go do garażu
    to nie tylko kwestia miejsca na węgiel, ale tez na piec - i zachowanie wymaganym przepisami odległości....
    koszt instalacji - najpierw obliczenia - jak będziesz mieć projektowe obciążenie cieplne(najprościej OZC zrobić), to potem można kombinować nad doborem urządzenia o odpowiedniej mocy.
    Jeśli chodzi o bieżące koszty przy PC - to w przypadku gruntowych ich nie ma, w przypadku powietrznych - w umowach często mają roczny przegląd serwisowy (oczywiście przy gruntówkach taki zapis też może się pojawić)
    koszty eksploatacyjne to też zależy jako kto dom wybuduje. Ja na pewno zmieszczę się 3 rok z rzędu za CO+CWU poniżej 2000zł/rok
  10. minertu OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    minertu Zarejestrowany: 01.06.2009 Posty: 5942
    adiqq a jaką powierzchnię ogrzewasz i jaka utrzymujesz temp wewnętrzną?
    Pytam z czystej ciekawości.
  11. Arturo72 Guest
    Arturo72 Zarejestrowany: 01.01.1970 Posty:
    Cytat Napisał Godfather7
    Czy możecie podać jak właśnie wyglądają te tematy kosztów bieżącego utrzymania, serwisowania i wszelkich zabiegów przy PC? Rozumiem, że koszt samej instalacji PC to już temat indywidualny dla każdego projektu i zależny od oferty ale takie koszty można chyba jakoś określić?
    U mnie koszt eksploatacyjny to na dzisiaj zuzycie ok.2-2,2kWh na godzinę,ile godzin będzie pompa pracowała to zależy od zapotrzebowania domu na ciepło,czyli strat ciepła domu jakie pompa musi uzupełnić,w moim przypadku przy temperaturze w domu 21st.C pompa pracuje 5-8h na dobę żeby utrzymać taką temperaturę,cwu narazie nie grzeję,nowy dom jeszcze nie wygrzany do końca i płyta także chyba nie naładowana na full no i jeszcze spore prześwity.
    Koszt serwisu to przez 5 lat gwarancji przegląd serwisowy raz do roku w kwocie 300zł.
    Koszty zakupu pomp masz wyżej ale trzeba brać to od-do zależnie od wartości portfela i marży sprzedawcy.
  12. adiqq Guest
    adiqq Zarejestrowany: 01.01.1970 Posty:
    Cytat Napisał minertu
    adiqq a jaką powierzchnię ogrzewasz i jaka utrzymujesz temp wewnętrzną?
    Pytam z czystej ciekawości.
    parter+poddasze 150m2 podłogówki(użytkowej minimalnie mniej -->22,5-23C), piwnica(też podłogówka) 75m2(17C) - na tym rozdzielaczu są też 2 grzejniki garażowe, ale nie licze tego do bilansu
    z tego około 1200-1300 CO, reszta to CWU za cały rok(4-5 osób, ponadprzeciętne zużycie CWU)
  13. Gingeros DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gingeros Zarejestrowany: 10.05.2011 Posty: 751
    To może odnośnie ogrzewania
    110m2 wszystko w podłodze + 2 grzejniki drabinkowe w łazienkach 2300l ( 85% butli ) zatankowane w kwietniu 2012r stan na 25.03 tego roku 51% butli czyli spaliliśmy 34% gazu tzn 6000pln tankowanie czyli spaliliśmy 920L gazu
    ogrzewanie :
    Gaz 920l x 2,60pln = 2400pln
    drewno kominkowe ( jak nam się chciało palić ) 2,5m3 x 190pln = 475pln
    Łącznie ogrzewanie + ciepła woda 2.875pln - w dalszym ciągu lecimy bez reku ale ciągle o nim myślimy

    Ale korzystając z okazji

    Wszystkim Wam niezależnie od tego gdzie jesteście i niezależnie od tego co robicie Zdrowych wesołych Świąt Wielkiej Nocy
    Ciepła i zrozumienia w domu i wody w śmigusa
    Bogatego zajączka i wiele radości
  14. rutino78 ELITA FORUM (min. 1000)
    rutino78 Zarejestrowany: 17.04.2010 Posty: 1013
    wzajemnie wesołych świąt.
    Gingeros, wspaniały ten kominek macie!
  15. Godfather7 SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Godfather7 Zarejestrowany: 19.01.2013 Posty: 51
    Cytat Napisał adiqq
    Godfather7 - projekt bardzo ładny, ale ma jedna zasadniczą wadę(albo zaletę - zależy jak patrzeć) - nie ma w nim kotłowni, ani miejsca na nią!!!
    pieca na ekogroszek tam nie zmiescisz, chyba że dasz go do garażu
    to nie tylko kwestia miejsca na węgiel, ale tez na piec - i zachowanie wymaganym przepisami odległości....
    koszt instalacji - najpierw obliczenia - jak będziesz mieć projektowe obciążenie cieplne(najprościej OZC zrobić), to potem można kombinować nad doborem urządzenia o odpowiedniej mocy.
    Jeśli chodzi o bieżące koszty przy PC - to w przypadku gruntowych ich nie ma, w przypadku powietrznych - w umowach często mają roczny przegląd serwisowy (oczywiście przy gruntówkach taki zapis też może się pojawić)
    koszty eksploatacyjne to też zależy jako kto dom wybuduje. Ja na pewno zmieszczę się 3 rok z rzędu za CO+CWU poniżej 2000zł/rok
    Hej, dzięki, nam tez się podoba dlatego się w niego pakujemy
    Z piecem wygląda tak – niezależnie od tego czy będzie czy nie ale mam w planie poszerzenie garażu i wydłużenie go z tyłu co wygeneruje dodatkowe pomieszczenie, stamtąd pociągnąć komin i całkowicie przenieść kotłownię w to miejsce.
    Sam garaż jest za wąski nawet tylko dla dwóch samochodów, a jak jeszcze dostawić rowery, kosiarkę itp to już się nie da przejść. To dodatkowe pomieszczenie nawet jakbym zrezygnował z pieca na groszek i poszedł w PC to i tak zagospodaruję, nie mówiąc już o tym jak sprawnie sobie z tym moja żona poradzi …
    Natomiast jak już wcześniej pisałem po lekturze waszych wpisów muszę mocniej przeanalizować tą PC bo temat był dla mnie obcy i nie brałem tego pod uwagę.
    Gdybyś mi jeszcze ktoś w jakiś przystępny sposób nakreślił jak można to OZC zrobić to było by fajnie
    Tymczasem życzę Wesołych Świąt i przyjścia już tej ciepłej wiosny – to szczególnie tym, którzy zaczynają albo jeszcze budują!
  16. adiqq Guest
    adiqq Zarejestrowany: 01.01.1970 Posty:
    Cytat Napisał Godfather7
    Gdybyś mi jeszcze ktoś w jakiś przystępny sposób nakreślił jak można to OZC zrobić to było by fajnie
    Tymczasem życzę Wesołych Świąt i przyjścia już tej ciepłej wiosny – to szczególnie tym, którzy zaczynają albo jeszcze budują!
    ściąsz program np. Purmo OZC i wklepujesz dane - nie jest to takie proste...sam nie ustrzegłem się błędów...najważniejsze z tego to projektowe obciążenie cieplne - na tej podstawie dobierasz moc urządzenia do CO
    jak nie masz zaufania do swoich wyliczeń, to poszukaj na forum użytkownika "asolt" - on się tym zajmuje - i liczy dobrze. Kiedyś kosztowało to 300zł - ale chyba nic sie nie zmieniło. Jak nie chcesz/nie umiesz sam policzyć, to niech to zrobi ktoś, kto się na tym faktycznie zna - widziałem już takie kwiatki w wyliczeniach architektów czy ludzi od ŚE, że szkoda gadać(no i oni nie liczą najważniejszego, czyli projektowego obciążenia cieplnego!)...Pisałem to już kiedyś, ale powtórzę - wydatek na OZC, to najlepiej wydane pieniądze podczas budowy...

    no i wesołych świąt
  17. Arturo72 Guest
    Arturo72 Zarejestrowany: 01.01.1970 Posty:
    Pytanie o Adama,czy pisząc o pianomacie szarym pod panele miałeś na myśli poniższy ? :
    http://allegro.pl/pianomat-3mm-podkl...124503411.html
    Rozumiem,że sprawdza się przy podłogówce.

    Zastanawiam się także nad:
    http://allegro.pl/podklad-izo-floor-...078714033.html
    i
    http://allegro.pl/podklad-przy-ogrze...134864908.html

    Ale wybiorę jednak pianomat
  18. Daga&Adam OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Daga&Adam Zarejestrowany: 22.05.2007 Posty: 5831
    Cytat Napisał Arturo72
    Pytanie o Adama,czy pisząc o pianomacie szarym pod panele miałeś na myśli poniższy ? :
    http://allegro.pl/pianomat-3mm-podkl...124503411.html
    Rozumiem,że sprawdza się przy podłogówce.

    Zastanawiam się także nad:
    http://allegro.pl/podklad-izo-floor-...078714033.html
    i
    http://allegro.pl/podklad-przy-ogrze...134864908.html

    Ale wybiorę jednak pianomat
    Dokladnie ten. Nic innego nie kupuj - szczegolnie tego badziewia kartonowego! Scisnij karton albo tego XPSa - nie wroci do swojego polozenia, nie jest elastyczny. Po czasie sie "zbija" i panele zaczynaja skrzypiec na laczeniach, "chodzic" i ogolnie sa duzo glosniejsze.

    Pianomat ostatni raz kladlem 2 dni temu na poddaszu W dywycie jest po 7,5 jakby ktos na miejscu szukal (ale dywyta chyba tylko wodzislaw / zory / raciborz). Swoja droga kupilem panele eggera z linii modern kingsize, sa PRZEZAJEBISTE ze tak powiem. Struktura gleboki mat (jedyny prawdziwy mat jaki znalazlem), nie widac na nich "flekow" no i wygladaja tak ze UH 42,5 / m2 w Pszczynie, w marketach 55-65 pln ! Polecam

    To takie:



    To wersja jasna, bede je kupowal do salonu (wyrzucajac te badziewie zniszczone przez sidoluxa!). Na gorze mam wersje ciemniejsza.
  19. Gingeros DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gingeros Zarejestrowany: 10.05.2011 Posty: 751
    Tu to zawsze coś śmiesznego można znaleźć
    Chyba że to taki żarcik Adama
    bo jeśli cytuję :
    "Mata PIANOMAT posiada bardzo dobre właściwości izolacji cieplnej. Stosowanie maty pod podłogi twarde i wykładziny dywanowe dodatkowo dociepla podłogę.
    Współczynnik przewodzenia ciepła 0.041 W/m*K"
    to nie może jednocześnie izolować a zarazem nie izolować aby ciepło z posadzki mogło się uwalniać w myśl zasady Jarka czyli "I nikt mi nie powie że czarne jest czarne a białe jest białe " ale jak to mawiają nie moje małpy nie mój cyrk

    Pamiętajmy czytajmy instrukcje z ZROZUMIENIEM nie dokładajmy sobie swoich własnych teorii a na pewno będziemy zadowoleni z zakupów
  20. Daga&Adam OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Daga&Adam Zarejestrowany: 22.05.2007 Posty: 5831
    Cytat Napisał Gingeros
    Tu to zawsze coś śmiesznego można znaleźć
    Szczegolnie jak sie jest technicznie na bakier nie ?

    Cytat Napisał Gingeros
    "Mata PIANOMAT posiada bardzo dobre właściwości izolacji cieplnej. Stosowanie maty pod podłogi twarde i wykładziny dywanowe dodatkowo dociepla podłogę.
    Współczynnik przewodzenia ciepła 0.041 W/m*K"
    to nie może jednocześnie izolować a zarazem nie izolować aby ciepło z posadzki mogło się uwalniać w myśl zasady Jarka czyli "I nikt mi nie powie że czarne jest czarne a białe jest białe " ale jak to mawiają nie moje małpy nie mój cyrk

    Pamiętajmy czytajmy instrukcje z ZROZUMIENIEM nie dokładajmy sobie swoich własnych teorii a na pewno będziemy zadowoleni z zakupów
    Widzisz - nie doczytales ze pianomat wystepuje w wielu grubosciach - a ten najcienszy 3mm szary jest dedykowany pod ogrzewanie podlogowe, a jakbys jeszcze sobie policzyl wspolczynniki przenikania ciepla, podlozyl to w Audytorze CO pod projekt ogrzewania podlogowego i zobaczyl jakie z tego tytulu sa "straty" to bys sie tak glupio nie oddzywal Ale jak sie nie umie to lepiej sie posmiac nie? Pf!
Pokaż wyniki od 31601 do 31620 z 34093