dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 143 z 998
Pokaż wyniki od 2.841 do 2.860 z 19943
  1. #2841

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mały Mariusz Zobacz post
    Hej , Jarecki 79 fajnie że chcesz pomóc . Moja dmuchawka to EMWAR-NESS RV 18R .

    pozdr

    Jeszcze kilka słów o tym moim problemie z przysypiajacym kotłem .
    kiedy temperatura spada o np 10*C to jest to napewno oszczędość ,
    (paliłem cyklicznie 30kg węgla kamiennego na 24 godziny ) stałopalność super ale mniej więcej w polowie jak temperatura spadnie nie ma komfortu cieplnego w domu. Mój budynek narazie czeka na izolację (ściany) i spadek temperatury na kotle jest szybko odczuwalny. W domach ocieplonych pewnie domownicy nie zauważą że grzejniki grzeją mniejszą mocą ale u mnie tak.
    Masz dmuchawkę tzw "tanią" z kijowym silnikiem 100W, ten model dmuchawy jest równie lipny jak RV-14.
    Ten model dmuchawy będzie współpracował z Protonem PID, ale już nie z Płomykiem PID.
    Silnik dość wredny dla dobrego wysterowania.


    kol. hammer1, jak palisz mokrym miałem czy flotem, to nastawa 40st.c jest zbyt niska. Nie mniej jak 50st.C. Zainstaluj sobie mądrze ten zawór, zadaj 60st.C.

    Jak osoba paląca praktykuje urabianie błota przed każdym zasypem, czyli wanienka, do niej miał czy flot i zlanie woda a nastepnie zasyp do kotła, to efekty są właśnie takie jak opisujesz.

    Nie moczyć miału, ja polecam palenie groszkiem Gk.I i rezygnację z moczenia przed zasypem, to największy błąd.

    Jeżeli opał jest na dworzu pod dachem- wcale go nie moczyć, sam w sobie ma spokojnie 15-20%wilgotności w takich warunkach. Jak leży w suchej piwnicy, to góra raz na 2tygodnie wiadro wody na ten miał i nic więcej. Ja polecam ogólnie przejście na Gk.I i rezygnację ko0mpletną z moczenia opału.
    Ostatnio edytowane przez Jarecki79 ; 08-08-2010 o 20:17
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  2. #2842

    Domyślnie

    Czym się różni Płomyk PID od Płomyka? Jaką dmuchawke byś proponował i który sterownik?
    Dzięki i pozdr.

  3. #2843

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mały Mariusz Zobacz post
    Czym się różni Płomyk PID od Płomyka? Jaką dmuchawke byś proponował i który sterownik?
    Dzięki i pozdr.
    Płomyk PID nie ma trybu serwisowego dla silników danych producentów dmuchaw. Działa zatem bardzo dobrze na wybranych silnikach i typach dmuchaw, tj.:
    z Ewmar-Ness RV-05 (nie pamiętam symbolu silnika, ale wiem,że działa), RV-12ARd na silniku zachodnim Ziehl,
    z MplusM WPa 06 albo 120, cały czas mylę te symbole na silniku zachodnim EBM,
    z MetrixAB DM30 ST lub SkT silnik zachodni EMC
    z Konwektor model WBS6 aluminiowa do kotłów miałowych, silnik zachodni EMC

    Generalnie Płomyk PID a zwykły Płomyk to różnica algorytmu. Sama nazwa Płomyk to klasyczne sterowanie z przedmuchami, czyli z grubsza takie, jak masz w tej chwili na kotle. Płomyk PID to inny rodzaj sterowania dmuchawą, poprzez funkcje falownika obroty dmuchawy są zmieniane w zakresie 1-100%mocy.

    Proton PID ma natomiast tryb serwisowy dla danego typu silnika i można dla dmuchaw typu RV-14 czy RV-18 dobrac odpowiednią charakterystykę prądu dla biegu min i prawie max.

    Protona PID można zatem dostosować pod RV-18, co obniża koszt inwestycji.
    Z tego powodu polecam Protona PID
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  4. #2844

    Domyślnie

    czy w takim wypadku (dmuchawa) zostawić uchyloną klapke powietrza wtórnego co jest niebezpieczne czy raczej dorobić nadmuch z dmuchawy np, podpinając jakiś przewód.?

  5. #2845

    Domyślnie ...

    Cytat Napisał Mały Mariusz Zobacz post
    czy w takim wypadku (dmuchawa) zostawić uchyloną klapke powietrza wtórnego co jest niebezpieczne czy raczej dorobić nadmuch z dmuchawy np, podpinając jakiś przewód.?
    a możesz wkleić zdjęcie tej klapki....

    Czy jest ona w drzwiczkach zasypowych, czy ma regulację i czy w razie odbicia odchyli się, aby nie wyrządzić większych szkód? (np. wywalenie cegły z komina)

    Szczelinkę na ok.0,5-1cm można zostawić.
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  6. #2846

    Domyślnie

    Witam,
    fotka klapki jest w tym temacie muszą ją tylko poszukać.
    Klapka ma regulację , w razie wybuchu spokojnie się odchyli i jest w drzwiczkach zasypowych.
    szczelinkę ustawiam okolo 2,3mm na poczatku palenia większą i pózniej zmniejszam .
    zamontowałem w niej szkiełko spawalnicze tak że mam podglad co sie dzieje w kotle i mogę dokładniej ustawić ilość PW (powietrza wtórnego)
    pozdr.
    Tak myślę że podpięcie przewody i doprowadzenie powietrza z dmuchawy nie byloby kłopotliwe nawet zrobienie regulacji, wykorzystałbym może pneumatyke. Tylko czy jest sens ?
    W kotłowni od niedawna mam czujnik dwutlenku węgla w razie jakiejś awarii .
    Ostatnio edytowane przez Mały Mariusz ; 10-08-2010 o 12:00

  7. #2847

    Domyślnie

    Na początek radzę zmienić sam sterownik, na kombinacje z powietrzem jest zawsze czas później, jeżeli praca nie będzie zadowalająco dobra.

    Pneumatyki nie trzeba wykorzystywać....
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  8. #2848

    Domyślnie

    OK ,po zmianach opiszę wszystko w temacie jak oczywiście sezon się zacznie, oby jak najpóżniej , pozdr i dzięki Wielkie.
    Mariusz.

    z ta pneumatyka to juz zboczenie zawodowe

    Przed chwilą wyczyściłem komin , wiadro sadzy z komina i jeszcze pół z kotła , przy okazji mała dyskusja z sąsiadem . jegomość twierdzi że czyszczenie komina to zbytek łaski i niepotrzebna robota bo sadze się same wypalaja i nawet raz to sam ropą podpalił. Ludzie to mają w głowach poukładane , ciekawe co zrobi jak mu się w nocy zacznie komin czyścić i kafelki w kuchni poodpadaja .
    pozdr
    Ostatnio edytowane przez Mały Mariusz ; 12-08-2010 o 13:46

  9. #2849

    Domyślnie

    Witam wszystkich serdecznie,

    Widzę, że na forum wielu doświadczonych „palaczy”.
    Ja zupełny żółtodziób (no może niezupełny, jeden sezon palenia mam za sobą, w starym kotle śmiecichu)… - proszę o poradę w doborze odpowiedniego kotła…. (czy np. G211 będzie dobry?)

    Mam stary domek po babci – ok. 90m2 – zupełnie nieocieplany, zimą wieje ze starych okien i spod podłóg, ale ok. 4 lat będę musiał w nim pomieszkać. Instalacja CO starego typu, wielgachne kaloryfery, wielkie rury… instalacja oczywiście grawitacyjna / otwarta.

    Chciałbym piec, w którym będę mógł palić głównie drewnem – po lekturze tego wątku, zdecydowany jestem raczej na piec dolnego-spalania – mam możliwość kupienia w dobrej cenie pieca Buderus G211 – ale zupełnie nie wiem, czy on jest dolnego spalania czy górnego – i czy dobrze się w nim pali.

    Ewentualnie jaki piec byście mi doradzili ? Jaki producent ? Ile KW? Taki, aby się ładnie i wygodnie paliło, bez zbednego dymienia itd . Wiem, że przy drewnie czeka mnie ciągłe dokładanie… - na noc będzie się załączał stary piec gazowy… - a to drewno to tak w ciągu dnia / wieczorem.

    Pozdrawiam,
    Aleksander.

  10. #2850

    Domyślnie

    Na moje oko to takie camino z powiekszonymi drzwiczkami typowy zeliwny górniak.
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  11. #2851

    Domyślnie

    Cytat Napisał Puławiak Zobacz post
    Na moje oko to takie camino z powiekszonymi drzwiczkami typowy zeliwny górniak.
    OK - dzięki za info To raczej odpada.

    Co byś polecił do moich potrzeb ? Jak są potrzebne jakieś dodatkowe dane, chętnie podam... zima coraz bliżej, więc jestem w dość pilnej potrzebie .
    Ewentualnie będę palił w tym górniaku który mam obecnie... jakiś polski - na ok 17 letni... poziome kanały (5) - ciągle się brudzi - kanały prawie codziennie trzeba czyścić... tragedia - więc wolałbym coś, w czym palenie nie będzie udręką.

    Dzięki,
    Aleksander.

  12. #2852

    Domyślnie

    A jakie pieniądze chcesz przeznaczyć na kociołek ????
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  13. #2853

    Domyślnie

    Powiedzmy - do jakiś 3500 zł (stary dom, nie będę w nim długo się męczyć (mam nadzieję więc i dużych inwestycji chciałbym uniknąć - bo się po prostu nie zwrócą).
    Ale oczywiście, jak znajdzie się tańszy, który spełni swoją rolę, to jasne że wolę wydać np. 2000zł

  14. #2854

    Domyślnie

    to z takich przyzwoitych to sokół SDG, Kostrzewa Warmet, Protech STK a z dobrych ale drogich to Kalvis 5 lub kalvis 2
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  15. #2855

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź - te Kalvis'y faktycznie fajnie się prezentują.... ale jednak trochę za drogie (jak na przewidywany czas eksploatacji 4-5 lat) - ten Sokół SDG za to w cenie przystępnej - miałby szansę się zwrócić (tzn. w stosunku do palenia samym gazem...).

    Pytanie dodatkowe - widzę, ze nie masz w ofercie Buderusa, ale czy oni mają coś, co się nada do palenia drewnem i jest do tego kotłem dolnego-spalania ? Pytam, bo mam po prostu szanse zakupu Buderusa za przysłowiowe "pół-ceny".

  16. #2856

    Domyślnie

    Dolnego spalania to jest podobno cichewicz Ultima II ale jak on się w buderusie nazywa to nie mam zielonego pojęcia. Chociaż na żywo to raczej go nie widziałem więć nie mogę powiedzieć jak to się będzie sprawowało.
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  17. #2857

    Domyślnie

    Słyszeliśmy nawet spora grupa moich klientów ogrzewa zbożem w kotłach Granpal
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  18. #2858

    Domyślnie

    Witam
    Proszę dajcie jakieś sensowne ustawienia sterownika do mojego warmeta
    Próbowałem kilka razy i raz udało mi się uzyskać prawie zero dymu ale później powietrze nie chciało się przecisnąć przez opał
    dmuchawę zrobiłem max 15% temp pracy 75 stopni nie wiem co z przedmuchami
    Pozdrawiam

  19. #2859

    Domyślnie

    musisz sam do tego dojsc nie ma najlepszych ustawien kazdy opal jest inny kazdy komin ma inny ciag a od tego w zasadzie to zalezy.

  20. #2860
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar iurabos
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Kisielów k/Skoczowa
    Posty
    110

    Domyślnie

    Witam w nowym sezonie u mnie za oknem 8 stopni (okolice Cieszyna)

    zrobiłem nową klapę PW i kierownicę PW - klapa ma pow. ok. 0,0150m2, kierownica ok 0,0064cm2 (dwa ceowniki 4x8 zespawane ze sobą) i długość ok 26cm - mam VIADRUSA 43kW czy 45 nie pamiętam dokładnie (miarkownik) z paleniskiem o pow. 0,27m2, więc myślę, że wcale nie przesadziłem z rozmiarami... Nie zmieniałem klapy PG - zbyt skomplikowane to dla mnie na teraz. Wymienione sznury uszczelniające, kierownica osadzona na sznurze, nowa klapa PW też na sznurze, z rygielkiem dającym chyba 100% zamknięcia.

    Kłopot jednak w tym, że nie widzę żadnej zmiany! (Hmm, może jednak powinienem zajrzeć do komina). Mam tu głównie na myśli dojście pieca do właściwej temperatury - ustabilizowała się dopiero po 4 godzinach! Węgiel 26Mj, piec, czopuch i rura wylotowa wyczyszczone. W poprzednim sezonie, jak przyszły konkretne mrozy wycofałem się z tego pomysłu (palenia od góry), bo zanim wróciła normalna temperatura mijały nawet 3 godziny..

    Kierownica PW sięga niewiele za krawędź (powinienem napisać pod krawędź) kanałów wylotowych, ale podaje powietrze w centrum paleniska, hmm, pi razy oko. Po 2 godzinach wyraźny osad smolistej sadzy.
    Zdjęcia dorzucę następnym razem.

    Zasadnicze pytanie brzmi: czy klapa PW może być cały czas otwarta? Mam na myśli jej naturalne uchylenie - jest odchylona na może centymetr. Zamknąłem ją teraz, bo boję się że piec się rozchuśta i będę miał awarię.
    Ostatnio edytowane przez iurabos ; 04-09-2010 o 23:58
    Viadrus U26 Hercules II 43,5kW, pompa danfoss 90W 3-bieg na pierwszym biegu (45W), miarkownik, dom częściowo ocieplony, cegła 40-45cm, 370m2 powierzchni, kocioł z KPW (fi8cm, chyba nikt nie ma takiej wielkiej), grzejniki panelowe, zawory termostatyczne, częściowo z głowicami. Instalacja miedziana, komin ok 8m, 14*28cm

Strona 143 z 998

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony