dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 158 z 998
Pokaż wyniki od 3.141 do 3.160 z 19943
  1. #3141

    Domyślnie

    Kordian
    Na zdjęciu (ze strony tezam) Twój kociol jest z miarkownikiem mechanicznym - czyli mufę ma (na górze kotła).

    Możesz rozpalać łagodniej zmniejszając dopływ powietrza pod ruszt.
    Nie kombinuj z blachami - nie opłaca się. Są łatwiejsze sposoby - to tylko kwestia wprawy.
    Masz klapkę na dolnych drzwiczkach? Jeśli tak to spróbuj rozpalić na mniejszym jej otwarciu - szczelina powiedzmy 1 cm. Obserwuj co jakiś czas temperaturę. Dobrze jest uchwycić przy jakiej szczelinie kocioł będzie trzymał stabilnie np. 60 stopni. Jeśli to bedzie np. 3 mm (ja tak mam) to rozpalaj na 6 mm i stopniowo zmniejszaj (wraz ze wzrostem temperatury - tak właśnie zrobiłby miarkownik mechaniczny).

  2. #3142
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kordian.

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Słupsk
    Kod pocztowy
    76-200
    Posty
    14

    Domyślnie

    Tak mam na górze kotla taki otworek. Wydaje się,że coś się tam wkręca, lub jakoś montuje. Powiem tacie żeby zainwestował w miarkownik.
    Pozdrawiam

  3. #3143

    Domyślnie Temperatura w kominie.

    Witam wszystkich uczestników.
    Mam pytanie czy ktoś z was mierzył temperaturę spalin na wejściu do komina i przy ujściu do atmosfery?

  4. #3144

    Domyślnie ...

    Cytat Napisał hamlet Zobacz post
    Oczywiście że możesz
    Proponuję elektroniczny ale parę groszy kosztuje http://www.ventor.pl/index.php?produ...uct&prod_id=94
    Są też termiczne za grosze ale ale moim zdaniem słabo sie spisują bo działają ze sporym opóźnieniem i musisz mieć w kotle mufę do wkręcenia go http://www.domer.pl/miarkownik-ciagu...regulus-1.html
    Acha i koniecznie szczelne dolne drzwiczki
    To co podajesz w liku to stary model Unistera produkowany przed 2007r.
    Od 2007 wygląda on tak:
    http://piece.bazarek.pl/opis/135217/...dycyjnego.html

    Cena det. się jednak zgadza.
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  5. #3145
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Kanarek66
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    kanarki-radom.pl
    Posty
    32

    Domyślnie

    Przyznaję że nie zauważyłem niedopałka a dmuchawa zrobiła swoje.Ostatecznie kotłownia to nie apteka.Po miesiącach prób konkluzja jest nastepująca,szczelny kocioł ,jakikolwiek miarkownik i musi się udać.Nalezy ukłonić się nisko założycielowi tego wątku bo opisał to bardzo dawno i dokładnie.Pozdrawiam.
    PS.należy uważać przy wżucaniu niedopałków.

  6. #3146
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kordian.

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Słupsk
    Kod pocztowy
    76-200
    Posty
    14

    Domyślnie

    Dzisiaj znowu palę od góry, i wszystkie rady jakie daliscie co do utrzymywania temperatury się sprawdziły! Wielki pokłon dla Was.
    Moglibyście mi polecić jakiś elektroniczny miarkownik gdzies tak 150-250 zł. Jeżeli nie ma nic sensownego w tym przedziale cenowym, zainwestuję w ten, który mi poleciliście parę postów wyżej.
    Pozdrawiam.

  7. #3147

    Domyślnie

    Cytat Napisał jcgaski Zobacz post
    A czy macie doswiadczenia w paleniu sprasowana sloma? Wiem, ze jest to tansze niz wegiel, ale czy wydajne? Ktos mi powiedzial, ze wegiel moze byc zbyt suchy aby dobrze sie spalal. Czy trzeba go czasami troche skropic. Pan, ktory dostarczyl nasz stwierdzil iz mamy szczescie bo weszlo mu na samochod tylko 2300 zamiast 2500kg, bo "wegiel jest suchy".
    Brykiet ze słomy wyniesie was 2x drożej niż węgiel chyba że macie własną produkcję
    Co do węgla to rzeczywiście macie szczęście
    Nie wiem co za "mundry" wymyślił że mokry węgiel może być lepszy
    Z resztą węgiel kamienny nie chłonie wody więc kropienie go kropidłem nic nie da
    W gadkę że na 2,5t może być 200kg wody w życiu nie uwierzę
    chyba że w tym węglu było połowę miału
    Ostatnio edytowane przez hamlet ; 06-11-2010 o 17:35

  8. #3148

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarecki79 Zobacz post
    Przerobiłeś kocioł dokładnie na taki, jaki chcieliśmy opatentowac w 95roku razem z tym systemem palenia - SEKOM.
    Powietrze pierwotne dmuchawą pod ruszt a wtórne poprzez regulowaną do ciągu komina rozetę nad paliwo.
    Zgłoszenie patentowe zostało wówczas wysłane.

    Z ciekawości zapytam jaki masz sterownik?
    Witam,
    ta przeróbka z powietrzem wtórnym skutek Twoich rad, sam tego nie wymyśliłem. Sterownik kocioł miał ten oryginalny krzaczka ale go sprzedałem bo chciałem palić naturalnie klapki, miarkownik itp. tylko niestety nie wymyśliłem jak ten miarkownik zamontować, nie ma miejsca trzeba by wspawać mufkę jakąś w płaszcz :/
    Zakupiłem więc polecany Proton PID i go testuje teraz. Oczywiście mam problemy z ustawieniami bo mi przeciąga 10-15 stopni temperaturę ale może dojdę i do tego.

    Jeśli można liczyć na pomoc to może ktoś wie na który bieg ustawić dmuchawę mam WPA 03 z klapką to to ustrojstwo ma je 3.

  9. #3149

    Domyślnie

    Cytat Napisał hamlet Zobacz post
    Nie wiem co za "mundry" wymyślił że mokry węgiel może być lepszy
    Z resztą węgiel kamienny nie chłonie wody więc kropienie go kropidłem nic nie da
    W gadkę że na 2,5t może być 200kg wody w życiu nie uwierzę
    chyba że w tym węglu było połowę miału
    A nasze babki i dziadki też pewno były "mundry" bo kropili węgiel przed podaniem do pieca, a że węgiel nie chłonie wody to też nowe odkrycie, bo nawet styropian wodę chłonie - i zaraz te "mundre" pewno mnie zadziobią.
    myślenie jest przyszłością

  10. #3150

    Domyślnie

    Cytat Napisał sacha Zobacz post
    A nasze babki i dziadki też pewno były "mundry" bo kropili węgiel przed podaniem do pieca, a że węgiel nie chłonie wody to też nowe odkrycie, bo nawet styropian wodę chłonie - i zaraz te "mundre" pewno mnie zadziobią.
    Pisząc nie chłonie wody miałem na myśli jakieś namacalne a nie śladowe ilości
    Herezje o przodkach zachowaj dla siebie bo nawet ciężko to komentować
    Jak jeszcze nie masz wykwitów na kominie z powodu mokrego opalu
    to z pewnością będziesz je miał prędzej czy później
    Para z tego mokrego węgla musi gdzieś odparować
    Jak myślisz -którędy
    Przez komin
    Czy może wg ciebie ta woda się spali
    Ciepła para po zetknięciu z zimnym kominem np na nieogrzewanym poddaszu albo strychu
    skrapla się i osiada na cegle
    Potem robią się piękne wykwity i po kilkunastu latach komin szlag trafia
    Nie każdy ma ceramikę lub wkłady w kominie
    Pomyśl o tym zanim coś komuś doradzisz
    Ostatnio edytowane przez hamlet ; 06-11-2010 o 20:05

  11. #3151

    Domyślnie

    Węgiel chłonie wodę i zawiera jej od 2do 15 % czyli na 2t spokojnie mogło 200 kg wody być

  12. #3152

    Domyślnie

    Hm
    Przestudiowałem encyklopedię i faktycznie tak może być
    Na tonie 150kg?
    No to teraz po wyngiel jadę tylko w lecie po kilkunastodniowych upałach
    Jednak wody nie zamierzam do niego dolewać

  13. #3153

    Domyślnie

    Cytat Napisał hamlet Zobacz post
    Pisząc nie chłonie wody miałem na myśli jakieś namacalne a nie śladowe ilości
    Herezje o przodkach zachowaj dla siebie bo nawet ciężko to komentować
    Jak jeszcze nie masz wykwitów na kominie z powodu mokrego opalu
    to z pewnością będziesz je miał prędzej czy później
    Para z tego mokrego węgla musi gdzieś odparować
    Jak myślisz -którędy
    Przez komin
    Czy może wg ciebie ta woda się spali
    Ciepła para po zetknięciu z zimnym kominem np na nieogrzewanym poddaszu albo strychu
    skrapla się i osiada na cegle
    Potem robią się piękne wykwity i po kilkunastu latach komin szlag trafia
    Nie każdy ma ceramikę lub wkłady w kominie
    Pomyśl o tym zanim coś komuś doradzisz
    A co - nie mówiłem że zadziobią! Czytać ze zrozumieniem a nie wciskać że coś radzę. Co to jest namacalne a co śladowe? Herezje o przodkach to znaczy co? Nie kropili węgla? Komu zalecam lać wodę?
    A mój komin stoi 40 lat na zwykłych cegłach i proszę się o niego nie martwić. To jest forum "Wymiany doświadczeń" a nie ekspertów i do takich też się nie zaliczam.
    myślenie jest przyszłością

  14. #3154

    Domyślnie

    Cytat Napisał hamlet Zobacz post
    Hm
    Przestudiowałem encyklopedię i faktycznie tak może być
    Na tonie 150kg?
    No to teraz po wyngiel jadę tylko w lecie po kilkunastodniowych upałach
    Jednak wody nie zamierzam do niego dolewać
    I nic to nie pomoże że pojedziesz w największy upał, bo przywiozą nie suchy, a żeby nie wysechł to nakryją folią aby nie odparował - z takimi doświadczeniami się spotykam - wymiana doświadczeń.
    myślenie jest przyszłością

  15. #3155
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    jcgaski

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Koszalin
    Kod pocztowy
    76-034
    Posty
    8

    Domyślnie

    Ten suchy wegiel przyszedl z "rozpalka". Wyciagnelam 14 plastikowych butelek. Na szczescie byly puste i lezaly na wierzchu. Mam wklad ceramiczny, czy cos takiego, jak Schiedler(podobno), ocieplony. To co z ta woda? Polewac? Czy nie polewac?
    Ostatnio edytowane przez jcgaski ; 06-11-2010 o 21:11

  16. #3156

    Domyślnie

    Nie jak chcesz zmniejszyć spalanie, po co najpierw tracić energię na odparowanie wilgoci
    Co prawda miały moczą ale to tylko chyba żeby się nie pyliły, ja spalałem suchy ale zaznaczam max 1/3 zasypu na samej górze i bez nadmuchu wtedy.
    Ostatnio edytowane przez yareka ; 07-11-2010 o 01:42

  17. #3157

    Domyślnie

    O wilgoci w węglu: przeczytajcie post nr 688 i dalsze.

  18. #3158

    Domyślnie

    No to wszystko jasne
    Robiłem kiedyś podobne doświadczenie jak LastRico ale nie miałem tyle rozumu co on
    nie susząc węgla przed sprawdzeniem ile wchłonie wilgoci
    Niby węgiel leżał miesiąc w kotłowni i był kupiony niby suchy
    ale musiał być guzik suchy bo mi wchłonął wtedy mało wody
    Z drugiej strony myślę że już na etapie zakupu musi on mieć te 5-10% przy optymistycznym założeniu
    bo pewnie niejednokrotnie jest więcej
    Tak jak wcześniej napisałem teraz będę zaopatrywał się tylko w lecie po długotrwałych upałach
    Kupuję zawsze osobiście ze sprawdzonego składu i nie sądzę aby tam praktykowali moczenie
    Co innego deszcz
    10% drogą nie chodzi
    Te 3-4% zostawiam bo pewnie do zera nigdy nie wyschnie

  19. #3159

    Domyślnie

    yareka nie znam dmuchawy WPa 03, nie wiedziałem,że ma 3biegi. Generalnie mocą silnika z założenia ma sterować Proton a nie przełącznik biegów przy dmuchawie.
    To proton ma zmieniać prędkości obrotowe wirnika dmuchawy.

    Wiem,że z modelem WPa 120 pracuje idealnie.

    Co do węgla, każdy jeden ma zawartość wilgoci w sobie.
    Jeżeli chodzi o miał, to nie moczyć go wcale, spokojnie ma między 10-20%wilgotności.
    10% wilgoci w miale to na oko praktycznie suchy opał.
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  20. #3160

    Domyślnie

    Witam.
    Mam problem z piecem Sas nwt 29kw.
    Obecnie ogrzewam 200m2. z planowanych 300m2.
    Piec więc na obecną chwile jest sporo przewymiarowany,poci sie a w komorze spalania osadz sie smoła(nie pomaga nawet sadpal),
    W jaki sposób zmniejszyc komore spalania jednocześnie podnosząc sprawnośc kotła.
    Obecnie 30 kg węgla wystarcza na 6 godz palenia przy tęperaturze 55-60 st

Strona 158 z 998

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony