dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 708 z 998
Pokaż wyniki od 14.141 do 14.160 z 19943
  1. #14141
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wushu77

    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Skąd
    Starogard Gdański
    Posty
    102

    Domyślnie

    Zastanawia mnie tylko fakt szczelności tej klapki, bo jak widać nie jest ona szczelna, tylko jest jakiś tam prześwit w koło. Czy to nie jest problem? Czy spaliny jakimś cudem w niektórych sytuacjach pogodowych nie wyjdą na kotłownie?
    U mnie często i gęsto wieje, co sprawia, że ciąg jest bardzo duży. Wczoraj w ogóle nie rozpalałem, bo chyba bym nie okiełznał kotła w tej wichurze. Myślałem o RCK ale podobnie jak Wam szkoda 200 zł. Już wcześniej w tym temacie pisali co niektórzy o możliwości zaadoptowania takiego zwykłego regulatora. Tak sobie myślę, czy może moją starą dmuchawę z taką klapką wstawiłbym w wyczystkę? (oczywiście nie podłączoną ) Pamiętam, że jak miałem dmuchawę i wiało to przy niepracującej dmuchawie klapka cały czas pracowała podczas wiania wiatru.

    Przyjrzałem się filmowi i widzę, że jest dorobiona taka jakby ramka uszczelniająca wokół klapki. Czy tak?
    Ostatnio edytowane przez wushu77 ; 06-12-2013 o 13:03

  2. #14142
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.059

    Domyślnie

    Cytat Napisał TedeuszB Zobacz post
    A nie pod dmuchawą jak jest tu wskazane?
    Przede wszystkim mylisz pojęcia. Owszem, oryginalnie ten konkretny element służy do przymykania (dodatkowego uszczelniania) powietrza pod dmuchawą (Regulator Ciągu Wentylatora -- RCW). Przez Toma został jednak zaadoptowany do pełnienia funkcji Regulatora Ciągu Komina (RCK). Pamietaj, że nie wolno stosować RCK posiadając wentylator w układzie.

    Cytat Napisał wushu77 Zobacz post
    Przyjrzałem się filmowi i widzę, że jest dorobiona taka jakby ramka uszczelniająca wokół klapki. Czy tak?
    Tak, ten element oryginalnie nie jest idealnie szczelny -- wystarcza żeby zamknąć dziurę wentylatora -- do RCK (czy tak jak ja, gdzie chciałem z tego mieć klapkę PW) trzeba dodatkowo uszczelnić -- co widać na filmie Toma.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  3. #14143
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Motce*

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Kod pocztowy
    32-410
    Posty
    52

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Nie, to drastyczna różnica. RCK zmniejsza nadmierny wyciąg z pieca (wywołany wiatrem) podając powietrze bezpośrednio do komina. Natomiast przykręcając rozetę na czopuchu blokujesz ujście gazom z pieca.
    Teraz już kapuję bo myślałem że się to w czopuch montuje

  4. #14144
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.059

    Domyślnie

    Cytat Napisał Motce* Zobacz post
    Teraz już kapuję bo myślałem że się to w czopuch montuje
    W (na, czy jakkolwiek to nazwać jeśli nie myśleć o montowaniu w środku) czopuch też można zamontować, bo czopuch to już część komina.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  5. #14145

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Przede wszystkim mylisz pojęcia. Owszem, oryginalnie ten konkretny element służy do przymykania (dodatkowego uszczelniania) powietrza pod dmuchawą (Regulator Ciągu Wentylatora -- RCW). Przez Toma został jednak zaadoptowany do pełnienia funkcji Regulatora Ciągu Komina (RCK). Pamietaj, że nie wolno stosować RCK posiadając wentylator w układzie..
    O tym, że nie można instalować RCK przy wentylatorze to wiem po lekturze z http://czysteogrzewanie.pl/, czyli jednym słowem nie mam potrzeby zakupu tego bajeru...A szkoda, bo by się coś do ograniczenia ciągu przydało...
    Ostatnio edytowane przez TedeuszB ; 06-12-2013 o 13:48
    Nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów, dopóki nie poznałem internetu...

  6. #14146
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Tom1000k
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Posty
    560

    Domyślnie

    Cytat Napisał wushu77 Zobacz post

    Przyjrzałem się filmowi i widzę, że jest dorobiona taka jakby ramka uszczelniająca wokół klapki. Czy tak?
    Otóż to. Dorobiłem ramkę z pasków blachy i przyłapałem na kleju termicznym. Dość trwałe i szybkie rozwiązanie. Klapka teraz przylega płasko do blachy i jest nie mniej szczelnie niż w oryginalnym RCK.

  7. #14147
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Motce*

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Kod pocztowy
    32-410
    Posty
    52

    Domyślnie

    Czyli RCK jak zamontujesz w drzwiczki do czyszczenia to regulujesz tak żeby klapka się uchylała przy nadmiernym ciągu i wpuszczała powietrze dołem do komina?

  8. #14148
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar grabpa58
    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Koło
    Kod pocztowy
    62-600
    Posty
    347

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tom1000k Zobacz post
    Otóż to. Dorobiłem ramkę z pasków blachy i przyłapałem na kleju termicznym. Dość trwałe i szybkie rozwiązanie. Klapka teraz przylega płasko do blachy i jest nie mniej szczelnie niż w oryginalnym RCK.

    Cześć Tom

    Chciałem dopytać czy ten zamiennik sprawdzi się w każdym przypadku?
    Bo jak wiadomo producenci kotłów określają do swoich wyrobów różne wartości ciągu kominowego np.15;20;25Pa
    Czy Twoim zdaniem to powinno zadziałać u każdego? Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez grabpa58 ; 08-12-2013 o 18:11

  9. #14149
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Tom1000k
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Posty
    560

    Domyślnie

    Cytat Napisał grabpa58 Zobacz post
    Cześć Tom

    Chciałem dopytać czy ten zamiennik sprawdzi się w każdym przypadku?
    Bo jak wiadomo producenci kotłów określają do swoich wyrobów różne wartości ciągu kominowego np.15;20;25HPa
    Czy Twoim zdaniem to powinno zadziałać u każdego? Pozdrawiam.
    Według mnie się sprawdzi. Nie mam podziałki w Pascalach, ale każdy z nas, który kręci i kombinuje przy piecu wie mniej więcej kiedy się dobrze pali, a kiedy podmuchy wiatru lub nadmierny ciąg robią przeciąg w kotle. Wystarczy ustawić przeciwwagę tak aby klapka się otwierała wtedy, kiedy naszym zdaniem jest za duży przeciąg w kotle. Każdy przypadek jest indywidualny ;]

  10. #14150
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Tom1000k
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Posty
    560

    Domyślnie

    Cytat Napisał Motce* Zobacz post
    Czyli RCK jak zamontujesz w drzwiczki do czyszczenia to regulujesz tak żeby klapka się uchylała przy nadmiernym ciągu i wpuszczała powietrze dołem do komina?
    Tak. Zwróćcie uwagę na położenie przeciwwagi u mnie. Oryginalna była za ciężka, poza tym w innym położeniu im większy był wiatr, tym większy ciężar miał do podniesienia. Wiem że tak powinno być, ale było niewspółmiernie za ciężko.U mnie jest tak, że ciężar jest dobrany do optymalnej u mnie siły ciągu, gdy lekko przeciąga klapka pracuje w małym zakresie, a gdy zaczyna mocniej dmuchać przeciwwaga ustawia się w pionie nie stawiając dodatkowego oporu, dalej wręcz ułatwia dalsze otwieranie się klapki. Ciężar jest tak dobrany, że nie przeważy na drugą stronę, a gdy ciąg lub powiew maleje, klapka zawsze się cofnie i zamknie.

  11. #14151

    Domyślnie

    Cytat Napisał grabpa58 Zobacz post
    Wejdz na stronę 385 tego wątku, tam kol. Artur11 opisał i przedstawił zdjęcia jak montuje deflektor z blachy w swoim kotle. Spala 1kg/h.
    Jeśli chodzi o stałopalność to Viadrusy nie pociągną całą dobę.
    Producent też mówi o 12h.
    Zasypywać mniej (10-12kg) i rozpalać 2x na dobę.
    Widziałem to wcześniej.
    Ale jakoś przestrzennie nie potrafiłem sobie tego wyobrazić.
    Nie wiem czy dobrze widzę, ale wygląda to na daszek od początku komory zasypowej po prawie sam tył.
    To którędy uciekają spaliny?
    Od tyłu? Nad daszkiem?
    Wolę dopytać.
    U mnie aktualnie część spalin przeciska się od tyłu górą, jednak większość ulatuje przodem.
    Właśnie dziś chciałem zrobić test i daszek przełożyć do przodu pod drzwiczki.
    Zastanawiałem się także nad jego obniżeniem.
    Niestety nie wiem jakii był dym, rozpalałem po 17 godzinie. Za ciemno by coś zobaczyć.
    Choć wczoraj bardzo powoli rozpędzałem kocioł ręcznie.
    Sterownik odpaliłem dopiero o 1 w nocy.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  12. #14152
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar grabpa58
    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Koło
    Kod pocztowy
    62-600
    Posty
    347

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Widziałem to wcześniej.
    Ale jakoś przestrzennie nie potrafiłem sobie tego wyobrazić.
    Nie wiem czy dobrze widzę, ale wygląda to na daszek od początku komory zasypowej po prawie sam tył.
    To którędy uciekają spaliny?
    Od tyłu? Nad daszkiem?
    Wolę dopytać.
    U mnie aktualnie część spalin przeciska się od tyłu górą, jednak większość ulatuje przodem.
    Właśnie dziś chciałem zrobić test i daszek przełożyć do przodu pod drzwiczki.
    Zastanawiałem się także nad jego obniżeniem.
    Niestety nie wiem jakii był dym, rozpalałem po 17 godzinie. Za ciemno by coś zobaczyć.
    Choć wczoraj bardzo powoli rozpędzałem kocioł ręcznie.
    Sterownik odpaliłem dopiero o 1 w nocy.

    Tak jest daszek od drzwiczek zasypowych do tyłu kotla.
    Z tyłu zostawia tylko 3cm prześwitu oraz 3 cm od góry daszka do wymiennika.
    Tłumaczy to tym,żeby gazy które się palą nie studziły się w pierwszej fazie o wymiennik z wodą,pózniej przechodzą na tył kotła i tą wąską szczeliną przedostają się na górę i omywają wymiennik oddając ciepło. Na razie nic nie obniżaj.
    Przy dopalaniu gazów lepiej się sprawdzi szamot niż blacha.
    Myślę,że warto jeszcze raz przeczytać dokładnie co napisał Artur.
    Ostatnio edytowane przez grabpa58 ; 06-12-2013 o 15:52

  13. #14153

    Domyślnie

    Miło mi powitać wszystkich zmagających się z problemem dobrego spalania węgla .

    Na wiosnę przeczytałem wszystkie wpisy w tym dziale , a teraz śledzę aktualne .
    Palę w kotle GS od góry , wykonanym przed laty przez znajomego kotlarza .
    Robiłem ( robię ) różne eksperymenty z szamotem i kierownicą PW i doszedłem do etapu myślę końcowego z poprawą spalania ( jeśli chodzi o palenisko ) .
    Komorę o wym 31x36 zmniejszyłem cegłami położonymi na wysokość tylko 12 cm ściętymi skośnie od góry . Na trzech stronach grubości 6 cm , a od strony rusztu pionowego 3 cm . Otrzymałem na dole powierzchnię ok 22x24 cm
    ale
    cegły te są oparte wyżej o ok 5 cm nad rusztem poziomym.
    Takie wyłożenie komory dało mi dobre natlenienie zasypu ( faza spalania koksu na żółto ) rozgrzania szamotu , ale co ważne , nie zasłoniłem nim zbytnio ścianek kotła.
    Po naładowaniu kotła na górze zasypu kładę na zaczepach pas blachy perforowanej , jako dopalacz ( szamot tłumił )
    Z kierownicą PW są na razie próby , teraz mogę ustawiać ją na różnej wysokości nad zasypem , ale to wszystko wymaga jeszcze dopracowania

    do kolegi ProMyst
    Jeśli te ścinki sosnowe są mokre to ich nie pal , bo popsujesz komin .

  14. #14154
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar grabpa58
    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Koło
    Kod pocztowy
    62-600
    Posty
    347

    Domyślnie

    - - ->Zygar

    Śmiało,wrzuć fotki.
    Zapowiada się ciekawie.
    Podziel się swoimi spostrzeżeniami,być może dasz nadzieję niektórym wątpiącym.
    Narysuj przekrój Swojego kociołka. Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez grabpa58 ; 06-12-2013 o 16:50

  15. #14155

    Domyślnie

    Cytat Napisał grabpa58 Zobacz post
    Tak jest daszek od drzwiczek zasypowych do tyłu kotla.
    Z tyłu zostawia tylko 3cm prześwitu oraz 3 cm od góry daszka do wymiennika.
    Tłumaczy to tym,żeby gazy które się palą nie studziły się w pierwszej fazie o wymiennik z wodą,pózniej przechodzą na tył kotła i tą wąską szczeliną przedostają się na górę i omywają wymiennik oddając ciepło. Na razie nic nie obniżaj.
    Przy dopalaniu gazów lepiej się sprawdzi szamot niż blacha.
    Myślę,że warto jeszcze raz przeczytać dokładnie co napisał Artur.
    U mnie było od 1,5 do max 2,5cm pomiędzy szamotem a wymiennikiem.
    Musiałbym dociąć dodatkowe płytki by daszek wyszedł do początku komory.
    Dzś wywaliłem 2 płytki i pojedynczy daszek przesunąłem do początku komory.
    Nie wiem czy przez ten zabieg, czy może przez niskie ciśnienie mam słaby ciąg. Ale temperaturę nabiera znacznie szybciej niż z opcją 25cm płytek pośrodku zasypu.
    Najwyżej jutro skoczę po dodatkowe płytki do składu i dorobię.
    Niestety wspomniany kołnierz na którym opieram daszek kończy się na około 10cm przed tyłem kotła,
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 06-12-2013 o 16:58
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  16. #14156

    Domyślnie

    nigdy wczesniej nie palilem w kotle, zawsze wyreczala mnie ciocia, rozpala tradycyjnie,,

    wczoraj palilem p[ierwszy raz, rowniez tradycyjnie, dolozylem do zaru,, pozniej poszperalem i zanazlem ten watek,, udalo mi sie za pierwszym razem,, kociol to roczny viadrus,, czas oplalania na prawie pelnym kotle (3cm ponizej gornych drzwiczek) to 21godzin,, na pierwszy raz, tem na piecu 60stopni..

    zaraz ide na nowo rozplalac, i dzisiaj ciotka prosila mnie zebym jej pokazal na czym to polega, postaram sie zrobic terz jakies foto porzy okazji i wrzuce na forum,, dzieki za opisanie tej metody,, zobaczyy jak wyjdzie zekonomia,,

    btw,, dzisiaj piewrszy raz w zimie w lazience nie dzownilem zebami

  17. #14157
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Tom1000k
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Posty
    560

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    (...)Nie wiem czy przez ten zabieg, czy może przez niskie ciśnienie mam słaby ciąg. (...)
    Dziwię się że ktoś przy tej pogodzie może mieć słaby ciąg? Przecież pizga tak, że węgiel wyciąga kominem

  18. #14158
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    zeluzg

    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Zielona Góra
    Posty
    70

    Domyślnie

    no właśnie. Tak dmucha, ze nadmuch nie potrzebuje zasilania elektrycznego.

    p14 na pewno palenie od góry jest in plus. Tylko trzeba zmienić nawyki.

  19. #14159

    Domyślnie

    Cytat Napisał zeluzg Zobacz post
    no właśnie. Tak dmucha, ze nadmuch nie potrzebuje zasilania elektrycznego.

    p14 na pewno palenie od góry jest in plus. Tylko trzeba zmienić nawyki.

    ja dzis palilem 3 raz w zyciu, drugi raz od gory i jak dla mnie jest na plus,, sam nawykow nie mam ale mam nadzieje ze ciotke da sie zmienic,, dzisiaj jej pokazalem co i jak i nalozylem do full kociol, zobaczymy jak to wyjdzie,,

    dzieki i pozdrawiam

  20. #14160
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    JedrzeJ1337

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    40-036
    Posty
    1

    Domyślnie

    Jestem po 1szym paleniu nową metoda. Jak na pierwszy raz było dobrze - jedynie problem z gazetą - bardzo tliła i nie chciała podpalić drewna - udało się dopiero za którymś razem. Spróbuję dzisiaj na rozpałce może pójdzie lepiej,

    Faktycznie pali się lepiej - nie trzeba latać do kotłowni. Jedynie nie trzymało mi ciepła 10-12 godzin a tylko 6. Być może mam coś źle poustawiane.
    Proszę o rady jak ustawić pompę i piec :

    Oto mój piec i moja pompa:


    Pompa ustawiona na poziom 3 - wtedy mam najcieplejsze kaloryfery. Łańcuszek ustawiony na 65. (60`C to jest max co umię na tym piecu uzyskać a kaloryferów się nie da dotknąć). I jak ustawić to koło na górnych drzwiach.

    Jakieś sugestie ?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zdjecie 2.jpg
Wyświetleń:	264
Rozmiar:	36,2 KB
ID:	228928   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zdjecie 1.jpg
Wyświetleń:	266
Rozmiar:	38,4 KB
ID:	228929   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zdjecie 2.jpg
Wyświetleń:	258
Rozmiar:	37,0 KB
ID:	228930   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zdjecie 1.jpg
Wyświetleń:	256
Rozmiar:	39,0 KB
ID:	228931  

Strona 708 z 998

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony