dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 735 z 998
Pokaż wyniki od 14.681 do 14.700 z 19943
  1. #14681

    Domyślnie

    Ile dni w sezonie, w ciągu kilku lat, można nie mieć prądu? Jak ktoś nie ma obiegu grawitacyjnego to bez zasilania pompki z miarkownikiem mechanicznym też nie pogrzeje. Nie to jest problemem dla przeciętnego użytkownika. Skoro miarkownik i sterownik elektroniczny jest precyzyjniejszy, bardziej bezobsługowy, ekonomiczniejszy to dlaczego upierać się że mechaniczny jest zawsze lepszy w naszych kotłach? Jest gorszy! Jedyny plus to jego niższa cena. Precyzja, żywotność, zmiana temperatury na noc, długość palenia bez obsługi, koniec palenia-wszystko gorzej niż w elektronicznym. Jeśli kogoś stać na wydatek to z pewnością będzie palił ekonomiczniej i łatwiej.

  2. #14682

    Domyślnie

    jacet100
    Bądźmy w takim razie konsekwentni. Niech to będzie miarkownik elektroniczny- nie będę się upierał.
    Ale mam nadzieję, że wasze sterowniki nie kontrolują ...dmuchaw. Bo nie można się w jednym zdaniu powoływać na stosowanie elektroniki przez LastRico i jednocześnie zapominać, że KATEGORYCZNIE potępia stosowanie dmuchawy w kotle.
    Dmuchawy, która ewidentnie powoduje straty.
    Ostatnio edytowane przez jacbelfer ; 28-12-2013 o 18:35
    Palę dołem -DS w kotle o następującym przekroju ZOBACZ.
    Domek: Stary, ceglany. Mury 50 cm nieocieplone. Dach nieocieplony. Powierzchnia ok. 170 m2. Woj. pomorskie.
    Zobacz ile powinieneś spalać- KALKULATOR

  3. #14683
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Gnam

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Kock
    Kod pocztowy
    21-150
    Posty
    5

    Domyślnie

    Witam,
    Mam pytanie odnośnie kotła z poniższego linku. Chodzi mi jaki to jest typ kotła górny czy dolny? Jeśli pośredni to jak w nim ładnie palić.
    Mój kocioł to wersja że tak nazwę oszczędnościowa kosztował połowę tego co inne podobne kotły. w drzwiczkach nie posiadam żadnych klapek czy wiatraczków. jedyne dojście powietrza to kanał nawiewu. Nawiew jest tak skonstruowany że wieje poprzez trzy dysze nad rusztem natomiast pod nim jest główny wylot jednak nie wieje on bezpośrednio w popiół tylko strumień powietrza jest kierowany ku górze dzięki profilowanej prowadnicy.

    http://www.marpol.biz.pl/kotly.html

    Za wszystkie opinie z góry dziękuję.

  4. #14684

    Domyślnie

    --> jackbelfer
    No cóż... konsekwentny jestem. Bo nigdzie nie piszę o dmuchawach jedynie o sterownikach.
    Na marginesie: spróbujcie napalić w miałowcu paliwem dedykowanym bez dmuchawy (od góry czy od dołu)...
    Dmuchawy też są dla ludzi. Warunek jest jeden. Trzeba wiedzieć co się robi. Po to ten wątek powstał.
    --> AVE5074
    Ja nie o grzaniu. Ja o sterowaniu...
    Trzymasz na kotle więcej niż 60stopni...
    A kiedy wyłączy się ta pompa, którą ręcznie włączyłeś? Rozumiem, że goni 24/24 przez 150dni sezonu grzewczego. Rozumiem, że dzięki temu CWU zawsze ciepłą masz. Ok. przebiłeś prostotą. W takim razie po co ten różnicowy sterownik? Komfort już masz, tak twierdzisz.
    Jeśli ten sterownik, który masz Ci nie odpowiada, to po co go kupiłeś? Rozumiem frustrację z niewłaściwie ulokowanych pieniędzy, ale musisz wziąć pod uwagę, że inni mają różne potrzeby od Twoich i pewnie inaczej chcieliby je zaspokoić. Patrz post jacet100.

  5. #14685

    Domyślnie

    Witam wszystkich. Zarejestrowałem się dzisiaj, po trzech tygodniach od kiedy zapaliłem w moim kotle od góry.
    Moje wielkie podziękowania dla założyciela wątku Last Rico.
    Dzięki wskazówkom, a właściwie instrukcjom tu zawartym nauczyłem się palić w moim, jak mi się wydawało,
    całkiem przyzwoitym kotle.
    Posiadam kocioł SAS teraz NWT z tych pierwszych; nr103, 1997r.
    Paliłem "normalnie".Regulacja kotła to miarkownik Honeywell. Pompa obiegowa-termostat z kapilarą załączający
    ok.30C. Alarm przy przekroczeniu temp. wody ustawiony na ok. 70C. Jest to drugi termostat, załączający
    sygnał z zabawki syna -syrena strażacka- na baterie.
    Zmiany, które wykonałem to: zablokowanie kanału pomiędzy pierwszym a drugim wymiennikiem,
    wykonanie kierownicy PW i zablokowanie powietrza między popielnikiem a pionowym rusztem.
    Próby robiłem też z dolnym spalaniem: zrobiłem palnik ceramiczny wg. wskazówek następnej wielkiej
    osoby heso. Piękne palenie, ale jest na razie za ciepło i nie mogę utrzymać stałopalności,
    jak przy górnym spalaniu. W/g mnie musi cały czas się palić, no i problem ze smoleniem komory
    załadunkowej. Więc jak na razie górne spalanie górą.

  6. #14686

    Domyślnie

    Widzę że wywołałem dyskusję na temat wyższości miarkownika mechanicznego a elektronicznego.
    Rozpalalem w Camino od góry ale bez miarkownika się nie da zapanować nad spalaniem, musiał bym cały czas sterować powietrzem dolnym. Ciąg w kominie mam bardzo dobry,wysokość to 7metro. Mój kocioł ma 17KW, dom piętrowy 150m powierzchni ocieplony 12cm styropianu, nie ocieplone sufity. Przed ociepleniem piec nie dawał rady teraz po poprzedniej zimie okazało się że jest za duży. Rozpalajac od góry udało mi się uzyskać czas palenia 17godzin. Zasyp to 3wiadra około 8litrów węgiel orzech.

  7. #14687

    Domyślnie

    Dobry mechaniczny jest tańszy od MCI o 40-80 zł i tyle a i trzeba go mieć gdzie wkręcić No chyba że nie masz sterownika wtedy trzeba doinwestować w sterownik do MCI.

  8. #14688

    Domyślnie

    Jako sterownik do MCI wystarczy termostat. W wersji luks - ze ściemniaczem do żarówek

  9. #14689

    Domyślnie

    Cytat Napisał bajcik Zobacz post

    Oto propozycje przeróbek:


    1. dodatkowa półka z cegieł szamotowych - dopalanie gazów i dłuższa droga spalin
    2. cegła szamotowa zasłaniająca ruszt pionowy - PG tylko spod rusztu
    3. ruchoma klapa nakierowująca PW bliżej żaru
    4. zawirowacze w kanałach wymiennika
    5. kocioł ma ruszt wodny. Coz tym fantem zrobić?

    Zanim się wzmę za robotę chciałbym zapytać czy warto.

    Gdybym miał sporo czasu to może bym się pokusił o kolejną, bardziej zaawansowaną przeróbkę:
    6. "rekuperacja" ciepła rury dymowej i drzwiczek. Powietrze wchodziłoby wpier do zewnętrzengo płaszcza rury dymowej/czopucha, potem łącznikiem do zewnętrznych (dodatkowych) drzwiczek kotła i tam już rozgrzane wpadałoby przez otwory do kotła. Dodatkowa zaleta: palenie latem dla CWU mniej nagrzewa pomieszczenie. Ubocznym skutkiem byłby miażdżący efekt estetyczny: kocioł o wyglądzie lodówki


    Też mam taki kocioł.
    1. Myślałem o tym ale jak taką półkę zamocować? Masz pomysł? Zamiast półki mam "sufit" z cegieł.
    2. Cegła kłopotliwa. Zrezygnowałem. Bardziej myślałem o jej właściwościach cieplnych. Do uszczelnienia by nie wlatywało powietrze cegła niezbyt się nadaje.
    3. Klapka też mechanicznie kłopotliwa. Zysk niewielki, gdy poziom paliwa niski to już koks mamy a do niego PW właściwie nie potrzeba.
    4. Zawirowywacze miałem ale wymiennik jest na tyle wydajny że u mnie bez nich i tak mam niską temperaturę spalin. Zrezygnowałem. U Ciebie skoro masz bufor i palisz na wysokich temperaturach mogą być opłacalne. Do testów zamontuj termometr w czopuchu.
    5. Na ruszt wodny możesz położyć dodatkowy żeliwny.
    Kocioł-lodówka to ciekawy pomysł, czekam na zdjęcia i wnioski czy warto Ja mam za mało miejsca w kotłowni na taki eksperyment.
    Pozdr.

  10. #14690

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gnam Zobacz post
    Witam,
    Mam pytanie odnośnie kotła z poniższego linku. Chodzi mi jaki to jest typ kotła górny czy dolny? Jeśli pośredni to jak w nim ładnie palić.
    Mój kocioł to wersja że tak nazwę oszczędnościowa kosztował połowę tego co inne podobne kotły. w drzwiczkach nie posiadam żadnych klapek czy wiatraczków. jedyne dojście powietrza to kanał nawiewu. Nawiew jest tak skonstruowany że wieje poprzez trzy dysze nad rusztem natomiast pod nim jest główny wylot jednak nie wieje on bezpośrednio w popiół tylko strumień powietrza jest kierowany ku górze dzięki profilowanej prowadnicy.

    http://www.marpol.biz.pl/kotly.html

    Za wszystkie opinie z góry dziękuję.
    Kocioł śmieciowy ani górny ani dolny. Ja bym zaślepił szczelnie ten kanał za wiszącym wymiennikiem tak jak zaznaczyłem na pomarańczowo(na próbę może być nawet wełną) i rozpalał od góry. Resztę sobie TU doczytaj
    Jeśli nie palisz miałem to wywaliłbym dmuchawę, dorobił klapkę powietrza głównego(gdzieś widziałem że ktoś mocował nawet z boku kotła) w popielniku. W górnych drzwiczkach zamontowałbym KPW i tyle. A i według mnie powietrze główne podaje się pod ruszt także jeśli będziesz palił z dmuchawą te otwory nad rusztem zaślep... pamiętaj powietrze główne z popielnika pod ruszt
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	x_przekroj_pieca_co.jpg
Wyświetleń:	157
Rozmiar:	44,5 KB
ID:	232198  

  11. #14691
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Gnam

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Kock
    Kod pocztowy
    21-150
    Posty
    5

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź.
    Na próbę rozpaliłem (drewnem) od góry. W początkowej fazie gdy opał był wyżej niż ten trójkątny wymiennik spaliny uciekały górą. Dmuchawa chodziła już na niskich obrotach (jakieś 25% ) płomienie po uchyleniu drzwi załadowczych na ok 5mm były żółto pomarańczowe wysokości ok 20cm. Gdy się na dobre rozpaliło zmniejszyły się o ok połowę. Natomiast gdy poziom opału obniżył się poniżej tego trójkątnego wymiennika gazy zaczęły przemieszczać się między nim a drugim płaszczem. Co najciekawsze w komorze spalania praktycznie nie było dymu, króciec wylotowy spalin był znacząco cieplejszy niż jak paliłem ostatnim razem. Temperatura o większej amplitudzie zmian ale możliwa do ustalenia na każdym poziomie (wcześniej problem był z uzyskaniem większej niż 50-55stC).
    Patrząc na propozycję Kolegi wymyśliłem coś innego... mianowicie wstawienie blachy tak by opierała się o niewidoczną płaszczyznę trójkątnego wymiennika a od dołu o miejsce styku ruszt o drugi wymiennik. Inne rozwiązanie to cienkie cegły szamotowe stawione jak ta blacha. a od góry to moim zdaniem może być pustka. Czy dobrze kombinuję?

    Co do klapek do powietrza... jest problem bo to nowy piec (gwarancja) zapytam czy by mi wymienili i producenta drzwi na takie jak są widoczne na stronie firmowej.

  12. #14692
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar ordy
    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Rzeszów okolice
    Posty
    154

    Domyślnie

    W związku z dodatnimi temperaturami na zewnątrz (ostatnio w dzień było ok.10 stopni) mimo małego przekroju paleniska 21cmx28cm mam problemy z czystym spalaniem. Dla mniejszego zasypu (4kg węgla) wysokość warstwy to ok 8 cm, węgiel zbyt intensywnie gazuje.
    Domyślam się że jest to pewnie wina za niskiej warstwy i komory szamotowej (płytki z boku i z tyłu kotła). Przy zasypach 8 kg warstwa ma 16 cm i gazownie jest już spokojniejsze (mowa o węglu typ 33 Marcel).

    Wczoraj rozpaliłem tradycyjnie od dołu, ale tylko samym drewnem (buk 1 sezon suszony), małe szczapy, takie raczej na rozpałkę). Zauważyłem że przy dodawaniu powietrza wtórnego przez KPW temperatura spalin jest wyższa, spalanie czystsze, gazy z drewna ładnie się dopalają, pali się płomieniem żółtym z niebieskim. Przy zamknięciu PW temp spalin spada, drewno zaczyna dymić i powstaje sadza.
    Do zagrzania bojlera cwu 150l i "puszczenia" na grzejniki wody (temp 60) na godzinkę do podniesienia temperatury o 2 stopnie w pomieszczeniach wystarcza kilkanaście kawałków buku. Zgadzam się z tym co mówił Hes, że nie ma sensu przy obecnych temp na zewnątrz palić 24h/ dobę.
    Nasuwa się wniosek, że powietrze PW (a raczej długa kierownica KPW) pomaga w czystym spalaniu nawet od dołu, a zwiększając uchylenie klapki PW temperatura spalin wzrasta, żar się "roznieca" efekt podobny jak dmuchanie z boku w ognisko.
    Ostatnio edytowane przez ordy ; 29-12-2013 o 10:05

  13. #14693
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    JanuszC

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    109
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacbelfer Zobacz post
    QIM
    Przeczytaj dokładnie swojego posta. Na mechanicznym o 16 kończyło się palić, na elektronice schodzisz aby napalić o 16. Nie trzeba komputera aby to obliczyć. Palce wystarczą
    Czepiasz się szczegółów wypaczając sens. Poprawiłem post choć nie napisałem że schodzę palić. Nie palić tylko zaglądać a dodatkowo nie schodzę tylko po pracy wjeżdżam do garażu i zaglądam do kotłowni.

  14. #14694
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    AVE5074

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Zamość
    Kod pocztowy
    22-400
    Posty
    150

    Domyślnie

    Cytat Napisał QIM Zobacz post
    --> jackbelfer
    No cóż... konsekwentny jestem. Bo nigdzie nie piszę o dmuchawach jedynie o sterownikach.
    Na marginesie: spróbujcie napalić w miałowcu paliwem dedykowanym bez dmuchawy (od góry czy od dołu)...
    Dmuchawy też są dla ludzi. Warunek jest jeden. Trzeba wiedzieć co się robi. Po to ten wątek powstał.
    --> AVE5074
    Ja nie o grzaniu. Ja o sterowaniu...
    Trzymasz na kotle więcej niż 60stopni...
    A kiedy wyłączy się ta pompa, którą ręcznie włączyłeś? Rozumiem, że goni 24/24 przez 150dni sezonu grzewczego. Rozumiem, że dzięki temu CWU zawsze ciepłą masz. Ok. przebiłeś prostotą. W takim razie po co ten różnicowy sterownik? Komfort już masz, tak twierdzisz.
    Jeśli ten sterownik, który masz Ci nie odpowiada, to po co go kupiłeś? Rozumiem frustrację z niewłaściwie ulokowanych pieniędzy, ale musisz wziąć pod uwagę, że inni mają różne potrzeby od Twoich i pewnie inaczej chcieliby je zaspokoić. Patrz post jacet100.
    A nie doczytałeś.. sprostuję- sterownik różnicowy służyłby do sterowania pompą ładującą CWU- grzejącą bojler, a tak reszta to takie moje dywagacje... nic nie pisałem że jestem wrogiem elektroniki po prostu próbuję udowodnić że można się obejść bez części wynalazków "wpychanych" nam usilnie przez sprzedawców ale jak wiadomo to nie u każdego może się sprawdzić- po prostu trzeba mieć dystans do reklam zawartych w tych kolorowych prospektach...
    - tak u większości pompa CO pracuje 24h na okrągło a jakbym zapomniał (choć nie wiem po co ją wyłączać) to z 2h by goniła zimną wodę po instalacji

  15. #14695

    Domyślnie

    --> Ordy
    Cieszy mnie ta obserwacja bo
    Cytat Napisał QIM Zobacz post
    Moim (i pewnie nie tylko) zdaniem jest pewna minimalna szybkość spalania węgla i innych paliw stałych. Bardziej się spowolnić procesu nie da, bo: destylacja (piroliza) opału. (...) Dość filozofii.
    Teraz rada: palić przepałami. Liczyć się z huśtawką temperatury w domu. Finito.

  16. #14696

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gnam Zobacz post
    (...)
    Co do klapek do powietrza... jest problem bo to nowy piec (gwarancja) zapytam czy by mi wymienili i producenta drzwi na takie jak są widoczne na stronie firmowej.
    Ja na stronie firmowej nie widzę drzwiczek do popielnika z klapką Drzwiczki od popielnika to te pierwsze od dołu(zielone na zdjęciach) tam gdzie się zbiera popiół
    Tych drugich czarnych z rozetą nie zamawiaj bo nie opanujesz kotła jeśli to załóż te z rozetką tam gdzie wsypujesz węgiel i będziesz miał powietrze wtórne
    A i sprawdź szczelność drzwiczek od popielnika i tych pierwszych czarnych do czyszczenia kotła, wyglądają na zdjęciach jak by nie miały uszczelnienia

  17. #14697

    Domyślnie

    --> AVE5074
    Widzisz... Doczytałem, że skupiałeś się bardziej na finansowych aspektach posiadania (lub nie) sterownika do pomp. Czy do czegoś jeszcze nie wiem.
    Wiesz, jestem szczęśliwym posiadaczem sterownika różnicowego do CWU. Bardzo sobie chwalę ten zakup. Dokonałem go zanim nabyłem urządzenia sterujące klapą PG.

  18. #14698

    Domyślnie

    Dla przypomnienia - propozycja przeróbek do Ogniwo S6WC


    Cytat Napisał jacet100 Zobacz post
    Też mam taki kocioł.
    1. Myślałem o tym ale jak taką półkę zamocować? Masz pomysł? Zamiast półki mam "sufit" z cegieł.
    konstukcja podtrzymująca z drutów. Jak/gdzie zawieszona, i czy nie rozmięknie od temperatury to bym musiał spróbować.

    2. Cegła kłopotliwa. Zrezygnowałem. Bardziej myślałem o jej właściwościach cieplnych. Do uszczelnienia by nie wlatywało powietrze cegła niezbyt się nadaje.
    Już ktoś tu radził załatwić sprawę blachą.

    3. Klapka też mechanicznie kłopotliwa. Zysk niewielki, gdy poziom paliwa niski to już koks mamy a do niego PW właściwie nie potrzeba.
    Najbardziej kłopotliwe wydaje mi się uszczelnie boczne - żeby mało powietrza tam się przeciskało, a jednocześnie nie klinowało się. Konstrukcja stosunkowo prosta i nieinwazyjna.

    Co do zysku - mam wrażenie że część PW przelatuje nad ogniem prosto we wymiennik. Może po zrobieniu półki "1" ta klapka by była zbyteczna, skoro gorące spaliny i tak by koło rozetki zawracały?

    Na marginesie, na razie palę po pół zbiornika bo bufor nie do końca ocieplony

    4. Zawirowywacze miałem ale wymiennik jest na tyle wydajny że u mnie bez nich i tak mam niską temperaturę spalin. Zrezygnowałem. U Ciebie skoro masz bufor i palisz na wysokich temperaturach mogą być opłacalne. Do testów zamontuj termometr w czopuchu.
    OK

    5. Na ruszt wodny możesz położyć dodatkowy żeliwny.
    OK

  19. #14699

    Domyślnie

    --> hes
    dziękuję za zaproszenie.
    Ostatnio edytowane przez QIM ; 03-01-2014 o 12:27

  20. #14700
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar pawel_i
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Tomaszów Mazowiecki
    Posty
    215

    Domyślnie

    Panowie mam problem po dwóch latach plenia dołem i kilku różnych palnikach, przesiadłem się na palenie górą.
    Ale jeden problem zasadza się ostatni przelot kotła.
    Po tygodniu zarasta sadzą tak że nie ma przelotu w ogóle.
    Ostatnio edytowane przez pawel_i ; 29-12-2013 o 20:34
    DS - Defro Optima Plus 20kW plus 3x750L bufor - obecnie DS
    PG pod ruszt, PW w drzwiach załadunkowych, palnik z szamotu, rura Wezyra.
    Podtrzymanie zasilania Tatarek + 100Ah

Strona 735 z 998

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony