dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 847 z 998
Pokaż wyniki od 16.921 do 16.940 z 19943
  1. #16921
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar grabpa58
    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Koło
    Kod pocztowy
    62-600
    Posty
    347

    Domyślnie

    Cytat Napisał P_R_O_B_O_S_H_C_Z Zobacz post
    Załącznik 294359 tak wygląda przekrój. Nie mam pojęcia jakiej mocy piec bo jest to samoróbka po poprzednich włascicielach. Powierzchnia rusztu 35x28cm, od rusztu do I wymiennika ok 49,5 cm. Ogrzewam jakies 76m2. Jest to parter domu wielorodzinnego. Ocieplony...tak sobie. Wszędzie wieje.
    Po pow. rusztu można zakładać moc ok.12- 15kW,a więc na Twój metraż za duży ale wyniki uzyskujesz dobre,więc trudno powiedzieć czy coś zmieniać,jeśli palisz czysto to nie.

    Napisz jeszcze czy przez drzwiczki zasypowe dajesz pow. nad zasyp i jakim węglem palisz,na miarkowniku czy stałym,sprawdzonym dopływem powietrza na dole?

  2. #16922
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.059

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomasz121 Zobacz post
    Płomień zgasł po 16 god teraz tem 48st i widać płomien lekko niebieskawy podczas odgazowania ciemny dymek
    Czy od rozpalenia, do czasu gdy temperatura zaczęła spadać klapka PG zamknęła się zupełnie czy też była cały czas uchylona? -- próbuję zdiagnozować problem. Nie odpisałeś poprzednio, stąd pytam ponownie -- czy podajesz PW? Z pomocą KPW czy bez?

    Cytat Napisał QIM Zobacz post
    Przepływ wytworzony przez pompę jest wielokrotnie większy, niż grawitacyjny.
    Ależ ja się zgadzam.

    Cytat Napisał QIM Zobacz post
    Jeżeli jest większa temp zasilania grzejnika to przy takim samym przepływie moc oddawana będzie większa, zdławiłeś przepływ na grzejnikach bardziej niż był na grawitacji
    Ależ oczywiście, że zdławiłem bardziej. Na grawitacji nie dało się dławić wcale bo grzejniki, nawet lekko przykręcone przestawały grzać. Z pompką było lepiej na kalafiorach, ale za to grzało wolniej na górze i na piecu działy się sceny dantejskie.

    Cytat Napisał QIM Zobacz post
    Na kotle masz mniejszą różnicę temperatur (deltaT) ale moc produkujesz tę samą.
    Ależ ja się zgadzam, przy czym dopiero PO zagrzaniu CAŁEJ wody w instalacji CO.

    Cytat Napisał QIM Zobacz post
    Więc przepływ (Q) przez kocioł musi być większy - fizyka... Zatem bojler albo jakiś grzejnik niezdławiony.
    Jest CWU 120L ale to zawsze było grzane pierwsze, nawet na grawitacji.

    Cytat Napisał QIM Zobacz post
    Wiecej mieszasz w kotle wody, to miarkownik łatwiej wychwytuje zmianę temperatury.
    Ale to się nie składa z tym co widzę -- a widzę, że temperatura jest stabilniejsza i miarkownik działa w zasadzie tylko na początku i na końcu, bo w trakcie i tak śrubą blokuję szparę 2-3mm (czego nie mogłem zrobić kiedyś, bo mi temperatura wychodziła ponad akceptowalny stan komfortu w domu).

    Cytat Napisał QIM Zobacz post
    Druga sprawa: czy potrzebny jest Ci większy otwór PG, niż te 1,5cm?
    Nie -- i podejrzewam, że cyfrowy miarkownik by ten problem załatwił?

    Cytat Napisał grabpa58 Zobacz post
    Jeżeli jest tak dobrze ,jak opisujesz to ja niczego bym nie zmieniał bo 24-30h palenia po przeróbkach nie uzyskasz.
    Sam czas to jeszcze nic, pytanie podstawowe czy pali się czysto.
    Ostatnio edytowane przez Myjk ; 16-12-2014 o 17:47
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  3. #16923
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar P_R_O_B_O_S_H_C_Z
    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Bolesławice
    Kod pocztowy
    59-700
    Posty
    77

    Domyślnie

    Węgiel to 31. Drzwiczki zasypowe uchylone (chcę zmienic na klapkę PW + KPW)Klapka zrobiona ale nie wspawana w drzwiczki. Miarkownik się kupuje i własnie zastanawiam się jaki. Czy zwykły mi wystarczy czy kupić elektroniczny jakiś. Chciałbym podkreślić ze te 21 godzin palenia to niedawno przy + 7 na zewnątrz wiec przy mrozach będzie krócej. W ostatnia zimę wynik miałem różny. Podobny wsad ale od 14-20 godzin palenia. Czasami w piecu ciemno a temperaturę trzyma.
    Piec chcę uszczelnić choć pomysłu brak jak (drzwiczki ściśle przylegają do ramy). Nie ma rowka na sznur ani nic. Musiałbym wspawać wewnątrz. A propos... czy mogę tylko przyłapać w kilku miejscach ramkę wewnątrz a sznur i tak uszczelni? Czy musiałbym po całej długości spawać?

  4. #16924
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    tomasz121

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    62-020
    Posty
    30

    Domyślnie

    Klapka pg cały czas otwarta miarkownik jej nie zamknął ,zrobiłem klapkę i kierownicę pw i nią podaje pw..Teraz temperatura wzrasta jest 52 st

  5. #16925
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar P_R_O_B_O_S_H_C_Z
    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Bolesławice
    Kod pocztowy
    59-700
    Posty
    77

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post


    Sam czas to jeszcze nic, pytanie podstawowe czy pali się czysto.
    Jeszcze nigdy nie było czyściej. Jeszcze rok temu musiałem 4-5 razy w roku czyścić komin bo był w opłakanym stanie. O piecu nie wspomnę(teraz bielutko, czasami pyłek na ściankach, taki do zdmuchnięcia)
    Z komina leci tylko wtedy kiedy rozpalam. Po dłuzszym czasie nic lub ledwo zauważalny dymek (sporadycznie).

  6. #16926
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar grabpa58
    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Koło
    Kod pocztowy
    62-600
    Posty
    347

    Domyślnie

    PROBOSHCZ

    Wystarczy punktowo,sznur szklany na silikon,jak zamontujesz klapkę w górnych drzwiczkach,spróbuj bez kierownicy,nie zawsze się sprawdza,zależy od konstrukcji kotła.(zdecydujesz po kilku przepaleniach)

  7. #16927
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar P_R_O_B_O_S_H_C_Z
    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Bolesławice
    Kod pocztowy
    59-700
    Posty
    77

    Domyślnie

    Mam jeszcze pytanie. Na czopuchu mam tą wajchę do przymykania. Swojego czasu miałem ja tak zarośniętą sadzą, że nie szło rozpalić w piecu (stare czasy - stary system palenia). Czy moge sie jej całkowicie pozbyć?

  8. #16928
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar grabpa58
    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Koło
    Kod pocztowy
    62-600
    Posty
    347

    Domyślnie

    Cytat Napisał P_R_O_B_O_S_H_C_Z Zobacz post
    Mam jeszcze pytanie. Na czopuchu mam tą wajchę do przymykania. Swojego czasu miałem ja tak zarośniętą sadzą, że nie szło rozpalić w piecu (stare czasy - stary system palenia). Czy moge sie jej całkowicie pozbyć?

    Wywal ją w cholerę
    Tylko pozaklejaj otwory na czopuchu,żeby nie wydostawały się spaliny.

  9. #16929
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    tomasz121

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    62-020
    Posty
    30

    Domyślnie

    Temperatura wzrosła do55s ,klapka pg cały czas otwarta

  10. #16930

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Nie -- i podejrzewam, że cyfrowy miarkownik by ten problem załatwił?
    E tam miarkownik. Zrób sobie przesłonę z otworem o powierzchni maksymalnej potrzebnej szczeliny klapki PG. Zamontuj na wlocie powietrza i - tyle Miarkownik może wtedy unosić klapę i do poziomu, dalej będzie ten sam przekrój wlotu.
    Co do stałej szczeliny na PG... Zablokuj obieg bojlera i wtedy zobaczysz, gdzie ta energia się gromadzi

  11. #16931
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.059

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomasz121 Zobacz post
    Klapka pg cały czas otwarta miarkownik jej nie zamknął ,zrobiłem klapkę i kierownicę pw i nią podaje pw..Teraz temperatura wzrasta jest 52 st
    W takim razie spróbuj następnym razem na początku (rozpalać) bez miarkownika, ale z połową szpary jaką daje miarkownik ustawiony na 60sC -- bo wygląda na to, że miarkownik zbyt wcześnie zbyt mocno przymknął klapę PG i piec znowu prawie się zatrzymał.

    Cytat Napisał QIM Zobacz post
    E tam miarkownik. Zrób sobie przesłonę z otworem o powierzchni maksymalnej potrzebnej szczeliny klapki PG. Zamontuj na wlocie powietrza i - tyle
    Hm!

    Cytat Napisał QIM Zobacz post
    Miarkownik może wtedy unosić klapę i do poziomu, dalej będzie ten sam przekrój wlotu.
    Co do stałej szczeliny na PG... Zablokuj obieg bojlera i wtedy zobaczysz, gdzie ta energia się gromadzi
    Z tego bojlera korzysta tylko jedna osoba, i to od święta. Także tam "strat" jest stosunkowo niedużo.
    Ostatnio edytowane przez Myjk ; 16-12-2014 o 18:42
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  12. #16932

    Domyślnie

    Myjk
    Zatem zamknij

  13. #16933

    Domyślnie

    Mam pytanie odnośnie pompy obiegowej do CO. Jakie są optymalne ustawienia aby ona się załączała.Szukałam w wyszukiwarce i nie mogłam znaleźć odpowiedzi na to pytanie.Piec bez sterownika, bez miarkownika, podgrzewa również wodę użytkową jeśli ma to co znaczenie.Z góry dziękuję.

  14. #16934

    Domyślnie

    Delta T powinna wynosić około 10oC więc jeśli cwu ma 35 stopni ustawiasz włączenie pompy na 45 stopni, jeśli nie znasz temperatur w układzie włączasz jak kocioł jest ciepły ale nie gorący. A najlepiej kupić włącznik termostatyczny 50oC za kilka PLN i podłączyć pod kabel pompy

  15. #16935

    Domyślnie

    Podobno poniżej około 30 kilku stopni grzejniki praktycznie nie grzeją. Uznaj to za temperaturę wyłączenia pompy. Temperatura włączenia powinna być o kilka stopni wyższa, aby przy rozgrzewaniu instalacji zbyt często cyklicznie się nie włączała.

  16. #16936

    Domyślnie

    Cytat Napisał dzejdzejek Zobacz post
    Polecam Polski wynalazek (piece wery)
    Dla pana trójkącik przy poście. Innym też zalecam klikać.

  17. #16937

    Domyślnie

    Cytat Napisał dzejdzejek Zobacz post
    Polecam Polski wynalazek (piece wery)
    Super dzięki bez tego posta kupił bym Zębca a uratowałeś mnie przed złym zakupem, mam wybrać dowolny kocioł Wery? ( nazwy własne piszę się z wielkiej litery ale widać płacą analfabetom za kryptoreklamę pewnie poniżej 5 gr. bo konkurencja płaci 30-50 gr od posta )

  18. #16938

    Domyślnie

    marcinbbb ,QIM , do pompki mam jedynie hm sterownik(?) z pokrętełkiem temp w zakresie do 90C,oraz dioda włącz/wyłacz. Ustawiając temp np 35C to przy takiej pompka się włączy jak i wyłączy, co do CO to w porządku jednak te np 35C ochładza mi CWU i po kilku godzinach od wygaśniecia pieca nie ma mowy o prysznicu. Hydraulik mówi mi,że mogę ustawić sobie na 50C,czy to prawda?Czy to nie jest też tak,że dużo opału "pójdzie w komin"przy rozpalaniu do 50C jak i wygaszaniu pieca gdy pompka wyłączy się zaraz po osiągnięciu ok 48C. Zastanawiam się czy w ogóle mam to wszystko dobrze zrobione hm.Nie znam się na tym kompletnie jednak na moje oko to mało ekonomiczne to grzanie CWU.

  19. #16939
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Mario1969/1

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wałbrzych
    Kod pocztowy
    58-300
    Posty
    250

    Domyślnie

    Cytat Napisał P_R_O_B_O_S_H_C_Z Zobacz post
    Załącznik 294359 tak wygląda przekrój. Nie mam pojęcia jakiej mocy piec bo jest to samoróbka po poprzednich włascicielach. Powierzchnia rusztu 35x28cm, od rusztu do I wymiennika ok 49,5 cm. Ogrzewam jakies 76m2. Jest to parter domu wielorodzinnego. Ocieplony...tak sobie. Wszędzie wieje.
    Też mam parter domu wielorodzinnego nieocieplonego z przed roku 1900. Dziś na dobowe ogrzanie 75m2 (15m pralnia 23stC + 60m mieszkania średnia teraz 24 bo okna rozszczelnione podłogówka na ok 1/3 tych 60m nabita do 30 stC ) zużyłem 10 kg węgla (wsad palił ponad 11 godzin) o wart ok 260 MJ co dało 72kWh energii / 24 = 3 kWh/na godzinę.
    Zakładając, że mam sprawność kociołka rzędu 55-65% da mi to w tych temperaturach 4-8stC ok 2kWh na godzinę zapotrzebowania do uzyskania temperatur 23-25stC. Sprawdzone 3 farelkami 750W.
    Ty spaliłeś 17kg węgla płomiennego czyli więcej niż 370 MJ (17kg x 22.000kJ/kg) co daje od 100kWh w górę / 24 = od 4kWh na 1 godzinę. Wydaje mi się, że warto walczyć o te 15-20% mniejsze zużycie. Wg mnie przy mieszkaniu 76m prawie 1kg na godzinę w takich temperaturach to dużo. Jak będzie -5 to pewnie zużyjesz 2 razy tyle.
    Mieszkanie nieociepl. 90m w tym 30m pralnia i piwnica z temp 18-22 stC rurki bez izolacji. Budynek 2/2..Podłogówka 23m trzyma ciepło od 8-24 godz.rozgrzew.max temp. z kotła 47stC (4D). Zębiec Wenus 10KW.Od 15.03 średnia 8stC zasyp 1x dziennie do 3 kg stało-palność do 4-5h .

  20. #16940
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    andrzej9923

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bialystok
    Posty
    191

    Domyślnie

    Myjk ,sorry ale chyba kombinujesz jak kon pod gore.
    Piszesz ,ze miales gorace grzejniki na gorze a zimne na dole.To wg mnie [jezeli nie sa zapowietrzone] wina szybkosci przeplywu wody.Poprostu woda wolno plynie,wplywa do grzejnika i zanim wroci do kotla to sie sporo wychladza,
    Przykrecanie grzejnikow na pewno nie jest ekonomiczne,to niemal to samo jakbys mial na kotle 60 st a grzejniki mialbys pozaslaniane szmatami.Wtedy jest gorszy odbior ciepla z grzejnikow ,niewychlodzona odpowiednio woda wraca do kotla i kociol zamiast pracowac normalnie czesciej jest w uspieniu.Przy przewymiarowanym kotle to nie jest dobre.
    Dla mnie optymalna sytuacja to taka np.
    na kotle 70st,na grzejniku 67st[strata transportowa wody],na kotle przy powrocie 50 st..
    Wg Ciebie optymalna to taka np.
    na kotle 70st,na grzejniku 50 st[bo przykrecony jest],na kotle przy powrocie 65st.Gdzie tu logika i ekonomia no ale stalopalnosc masz na pewno "dobra"
    Dom z cegly z lat 60-tych,pow mieszkalna ok.180 mkw. nie ocieplony,dwie kondygnacje mieszkalne,piwnica i poddasze[poddasze nieogrzewane]
    Kociol - Slawex Plomyk GS 13kw,miarkownik mech.,grawitacja,grzejniki zeliwne.

Strona 847 z 998

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony