dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    piernikowa

    Zarejestrowany
    May 2007
    Posty
    4

    Domyślnie drewniany blat - czym zaimpregnować?

    Skusiłam się na drewniany stół i ławę do kącika jadalnego. Robił miejscowy stolarz, którego w ostatniej chwili zatrzymałam przed zalakierowaniem. Teraz wszystko jest świeże i jasne, a chciałabym aby ciemniało i starzało się "naturalnie".
    Czy lepiej pomalowac czymś blat? Czym?
    Jesli olejem to jakim (będzie czasem miało kontakt z żywnością :-) więc raczej nic chemiczego)?
    Czy ktoś mi poradzi?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... ŻĄDŁO FORUM Avatar JoShi
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    9.894
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    184

    Domyślnie

    Może pokost lniany na ciepło?
    Na świecie nie ma innych zjawisk, poza zjawiskami fizycznymi...
    Dziennik na forum :: Dziennik ze zdjęciami :: blog

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    piernikowa

    Zarejestrowany
    May 2007
    Posty
    4

    Domyślnie

    Pokostem to mam malowane ściany na zewnątrz (dom drewniany) do stołu też tego użyć tego lepkiego paskudztwa? Pokost nie pachnie przyjemnie
    A olej jadalny się nada? Ma to sens?

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... ŻĄDŁO FORUM Avatar JoShi
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    9.894
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    184

    Domyślnie

    Cytat Napisał piernikowa
    Pokostem to mam malowane ściany na zewnątrz (dom drewniany) do stołu też tego użyć tego lepkiego paskudztwa? Pokost nie pachnie przyjemnie
    A olej jadalny się nada? Ma to sens?
    Ale masz na myśli pokost lniany czy jakiś inny? Mam w domu wiele rzeczy zaimpregnowanych pokostem lnianym. Od drewnianych półek po drewniane terraria dla zwierząt. Nic mi nie śmierdzi. Pokostem nasącza się drewno na ciepło. Zostawia do wyschnięcia. Potem można przeszlifować jak się włókienka popodnoszą. Ale jak chcesz olejem jadalnym (nie bardzo wiem w czym miałby być lepszy od zagęszczonego oleju lnianego) to zrób, tylko jaki ma sens twoje pytanie "Czym?"?
    Na świecie nie ma innych zjawisk, poza zjawiskami fizycznymi...
    Dziennik na forum :: Dziennik ze zdjęciami :: blog

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.268
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    olej lniany rafinowany - trochę pachnie. i zupełnie bezwonny olej parafinowy.

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Kane66

    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Posty
    351
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    37

    Domyślnie

    polecam olej lniany, daje naprawde ładne powierzchnie.jak wyschnie - nic sie nie lepi. schnie długo ! do uzycia pol na pol z terpentyną. Wymagane uzycie paru warstw, nakladanie drugiej dopiero po paru dniach w zaleznosci od rodzaju drewna i stopnia przeszlifowania. Schnac moze nawet i miesiąc.
    BEZ REKLAM SWOICH USŁUG!

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) DOBRY DUSZEK FORUM...ŻÓŁTA KARTKA!!!!KOMTUR MAZURSKI - napisał "Wrócę"...FORUMOWY MISTRZ PIÓRANAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWA DOBRA DUSZA I POMOCNA DŁOŃUŚMIECH FORUMFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar tomek1950
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    14.233
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    247

    Domyślnie

    Potwierdzam to co napisał Kane66. Olej lniany. Nasączać trzeba wielokrotnie, a po nałożeniu warstwy, to co nie wsiąknie wytrzeć czystą szmatką.

  8. #8
    ANSEXXX
    Guest
    ANSEXXX

    Domyślnie olej

    xxx

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... ŻĄDŁO FORUM Avatar JoShi
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    9.894
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    184

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kane66
    polecam olej lniany, daje naprawde ładne powierzchnie.jak wyschnie - nic sie nie lepi. schnie długo ! do uzycia pol na pol z terpentyną.
    Po zmieszaniu z terpentyną dostaniesz właśnie pokost lniany hi hi hi.
    Na świecie nie ma innych zjawisk, poza zjawiskami fizycznymi...
    Dziennik na forum :: Dziennik ze zdjęciami :: blog

  10. #10
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Kane66

    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Posty
    351
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    37

    Domyślnie

    "hi hi hi" - mimo widziec usmiech.

    zapytaj chemika lub sprawdz sklad u producenta pokostu lnianego. Pokosty lniane ktore mozna kupic w sklepach prawie zawsze maja dodatki sykatyw. Bledne wiec to zalozenie ze terpentyna i olej lniany to pokost lniany. Pokost schnie znacznie szybciej - z wszelkimi tego wadami i zaletami. W sieci znajdziesz receptury na tworzenie pokostu lnianego.
    BEZ REKLAM SWOICH USŁUG!

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... ŻĄDŁO FORUM Avatar JoShi
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    9.894
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    184

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kane66
    "hi hi hi" - mimo widziec usmiech.

    zapytaj chemika lub sprawdz sklad u producenta pokostu lnianego. Pokosty lniane ktore mozna kupic w sklepach prawie zawsze maja dodatki sykatyw. Bledne wiec to zalozenie ze terpentyna i olej lniany to pokost lniany. Pokost schnie znacznie szybciej - z wszelkimi tego wadami i zaletami. W sieci znajdziesz receptury na tworzenie pokostu lnianego.
    No Ale to są niewielkie dodatki przyśpieszające schnięcie. To jedyna różnica.
    Na świecie nie ma innych zjawisk, poza zjawiskami fizycznymi...
    Dziennik na forum :: Dziennik ze zdjęciami :: blog

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) DOBRY DUSZEK FORUM...ŻÓŁTA KARTKA!!!!KOMTUR MAZURSKI - napisał "Wrócę"...FORUMOWY MISTRZ PIÓRANAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWA DOBRA DUSZA I POMOCNA DŁOŃUŚMIECH FORUMFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar tomek1950
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    14.233
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    247

    Domyślnie

    Pokost lniany to nie jest olej lniany z terpentyną. Pokost lniany otrzymuje się z oleju lnianego przez jego częściowe utlenienie. Olej lniany jest podgrzewany i napowietrzany. Do impregnacji blatu lepszy jest, moim zdaniem. olej ponieważ dłużej wysycha i głębiej wsiąknie w drewno. Utleni się samoistnie w temperaturze pokojowej pod wpływem tlenu z powietrza. Dodatek terpentyny zmniejsza lepkość i pozwala na szybsze wsiąkanie oleju w drewno.
    Kilka lat temu pracowicie zaimpregnowałem olejem lnianym deskę do sera. Smarowałem ją wiele razy. Teraz bez widocznych śladów może być umyta w zmywarce.
    Chemik amator

  13. #13
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Kane66

    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Posty
    351
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    37

    Domyślnie

    JoShi to niewielka ale znaczaca roznica - w kwesti uzycia "bardzo znaczaca". Reszta jest w poscie tomka1950. Potwierdzam fakt znakomitej efektywnosci wielokrotnego impregnowania olejem lnianym z terpentyną lub samym olejem lnianym. Polecam wszystkim.
    BEZ REKLAM SWOICH USŁUG!

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... ŻĄDŁO FORUM Avatar JoShi
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    9.894
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    184

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kane66
    JoShi to niewielka ale znaczaca roznica - w kwesti uzycia "bardzo znaczaca". Reszta jest w poscie tomka1950. Potwierdzam fakt znakomitej efektywnosci wielokrotnego impregnowania olejem lnianym z terpentyną lub samym olejem lnianym. Polecam wszystkim.
    No to musze wypróbować. Do tej pory do drewnianych terrariów tropikalnych wystarczało mi impregnowanie gorącym pokostem lnianym.
    Na świecie nie ma innych zjawisk, poza zjawiskami fizycznymi...
    Dziennik na forum :: Dziennik ze zdjęciami :: blog

  15. #15
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    piernikowa

    Zarejestrowany
    May 2007
    Posty
    4

    Domyślnie

    Pięknie Wam dziękuję za porady! Będzie olejowanie
    pozdrawiam serdecznie

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony