dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 31 z 31
  1. #21
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar wingerman
    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    W-wa / Piaseczno
    Posty
    734

    Domyślnie

    Smialo bierz te z Twojego linka.
    Szanuj je a beda Ci dluuugo sluzyly

  2. #22

    Domyślnie

    A to ciekawe , bo mnie na mechanice technicznej w szkole uczyli , ze wiertlo do metalu ostrzone jest pod innym katem niz do drewna itp. Nie mozna wiec zrobic wiertla uniwersalnego .
    W miekiej plytce , a wiec w ceramice , wywiercic mozna nawet wiertlem do metalu . Sprobujcie jednak uzyc takiego wiertla w gresach .

  3. #23
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Last Rico
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    2.036

    Domyślnie

    Cytat Napisał krisfour
    a więc ja jako amator (bo już się troche pogubiłem ) kupować te
    http://www.allegro.pl/item276465183_...l_drewno_.html
    czy lepiej abym dobre widiowe (czy jak to sie pisze) kupywać?
    Wiertła z Allegro które zamieściłeś, to są właśnie wiertła z końcówkami z węglików
    spiekanych ( potoczna nazwa - widia). W płytce wywiercisz praktycznie każdym wiertłem
    widiowym oprócz wierteł z rodziny SDS, gdyż te są inaczej formowane.
    Płytki mają twarde tylko szkliwo, potem to już bułka z masłem.
    beton wiąże ludzi...

  4. #24

    Domyślnie

    Podjechałem dzisiaj do OBI i mają jakieś wyprzedaże (kosze pełne wierteł, pewnie przed inwentaryzacją chcą zrobić porządki) i kupiłem tam wiertła Black@Decker Hi-Tech (jakaś linia Piranha). Były też zwykłe do cegły i dużo tańsze, ale gostek doradził mi że te Hi_tech-y sa dużo lepsze bo mogę nimi wiercić w cegle, betonie i kamieniu. No i są trwalsze. Na opakowaniu jest tez narysowane, że do płytek też. Skompletowałem zestaw 7 wierteł (3,4,6,7,8,9,10) za 22zł (nie wiem czy mi sie przydadzą grubości 3,7,9 ale one kosztowały tylko 8zł razem więc też wziąłem ).
    Dobre te wiertła bo zawsze mogę je zwrócić?

    Z tej seri też dostałem to specjalne wiertło do płytek 6mm za trochę ponad 3zł (i teraz bedę miał dylemat, którym wiercić).


    pozdr

  5. #25
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Last Rico
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    2.036

    Domyślnie

    No i dobrze zrobiłeś.
    Fi 3,7,9 też ci się przydadzą. Pamiętam że kiedy jeszcze nie miałem sprzętu SDS i wierciłem coś
    wiertłami z uchwytem cylindrycznym, to zdarzało się że otwór po wiertle fi 10 miał średnice 11 mm,
    słaba cegła, lekko niecentryczne wiertło i rozbiło 0,5 mm na stronę. Wtedy właśnie kupiłem fi 9
    żeby na pewno mieć otwór ściśle pasujący pod kołek fi 10 , a trójka świetnie się nada na pilota.
    beton wiąże ludzi...

  6. #26
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar wingerman
    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    W-wa / Piaseczno
    Posty
    734

    Domyślnie

    Jeju krisfour nie rozczulaj sie tak z tym wierceniem
    W plytce mozesz wiercic nawet tanim wiertlem zza wschodniej granicy.

    Ja osobiscie jak widze wiertla w cenie po kilka zł. to nawet do nich nie podchodze. Oczywiscie nie pije do Ciebie krisfour, tylko tak sobie glosno mysle.

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał wingerman
    Jeju krisfour nie rozczulaj sie tak z tym wierceniem
    W plytce mozesz wiercic nawet tanim wiertlem zza wschodniej granicy.

    Ja osobiscie jak widze wiertla w cenie po kilka zł. to nawet do nich nie podchodze. Oczywiscie nie pije do Ciebie krisfour, tylko tak sobie glosno mysle.
    Ja się nie rozczulam tylko chcę kupić wiertła, które troche mi posłużą. Teraz mam mały remont i trochę będę musiał poborować, ale nie da sie ukryć że póxniej będę ich używał tylko od czasu do czasu. Nie chcę kupić wierteł, które kosztują 5zł za 5 szt bo te to syf jakich mało i nigdy wtedy nie wiesz czy coś się skopało przez te kiepskie wiertła czy tak miało być i już.
    A te wiertła, które kupiłem to w normalnej cenie kosztowałby by ponad dwa razy wiecej niz dałem, więc dla amatora są chyba ok.

    Dzięki wszystkim za pomoc i tak przy okazji to jeszcze jedno pytanko - czym sie różnią wiertła SDS od zwyklasów?

    pozdr

  8. #28
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar wingerman
    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    W-wa / Piaseczno
    Posty
    734

    Domyślnie

    SDS to rodzaj mocowania wiertla w uchwycie wiertarki. SDS maja wzdluzne rowki. Wiertlo SDS po zamocowaniu wydaje sie byc jakby niedokrecone (ma pewin luz). Wiertla takie sluza do wiercenie w materialach typu beton, kamien, cegle itp. Wiertla te maja za zadanie poprzez udar miazdzc i wykruszac material.


    PS. Udanego wiercenia... i nie stresuj sie tym

  9. #29

    Domyślnie Wiertła do ceramiki

    Jako fachowiec zajmujący się doborem narzędzi i osprzętu chciałbym zająć głos w dyskusji:
    1. Wiertło HSS nie nadaje się do zastosowania w innych materiałach niż metale.
    2. Do ceramiki używa się wierteł o następującej konstrukcji:

    3. Ewentualnie można się pokusić o zastosowanie tego typu wierteł do sprzętu AKU:

    Choć wyglądem przypomina zwykłą "widię", ma zupełnie inaczej ukształtowaną głowicę (chodzi tu głównie o odpowiednie kąty natarcia), która również ma innny skład chemiczny i przechodzi różne niż "widia" procesy technologiczne.
    Te zdjęcia pochodzą ze strony niemieckiego producenta wierteł - firmy Heller.
    Inni liczący się producenci osprzętu także posiadają takie w swej ofercie.
    4. Mocowanie typu "sześciokąt" to nie jest SDS Plus. Wyróżnia się też SDS MAX, któy również nie ma kształtu sześciokąta - tak dla odmiany
    Wiertła typu SDS generalnie znajdują zastosowanie w wiertarkach z udarem pneumatycznym. CHodzi tu o właściwe przeniesienie udaru z napędu wiertarki, za pośerdnictwem wiertła na obrabianą powierzchnię. Dlatego potzreby jest luz i bezwzględnie należy pamiętać o tym, aby młotowiertarki z udarem elektropneumatycznym nie dociskać na siłę do ściany, bo się ją tylko dławi. Ona ma pracować tylko swoim ciężarem.
    pozdrawiam!
    pokar

  10. #30

    Domyślnie Re: Wiertła do ceramiki

    Cytat Napisał pokar
    Jako fachowiec zajmujący się doborem narzędzi i osprzętu chciałbym zająć głos w dyskusji:
    1. Wiertło HSS nie nadaje się do zastosowania w innych materiałach niż metale.
    2. Do ceramiki używa się wierteł o następującej konstrukcji:

    3. Ewentualnie można się pokusić o zastosowanie tego typu wierteł do sprzętu AKU:

    Choć wyglądem przypomina zwykłą "widię", ma zupełnie inaczej ukształtowaną głowicę (chodzi tu głównie o odpowiednie kąty natarcia), która również ma innny skład chemiczny i przechodzi różne niż "widia" procesy technologiczne.
    Te zdjęcia pochodzą ze strony niemieckiego producenta wierteł - firmy Heller.
    Inni liczący się producenci osprzętu także posiadają takie w swej ofercie.
    4. Mocowanie typu "sześciokąt" to nie jest SDS Plus. Wyróżnia się też SDS MAX, któy również nie ma kształtu sześciokąta - tak dla odmiany
    Wiertła typu SDS generalnie znajdują zastosowanie w wiertarkach z udarem pneumatycznym. CHodzi tu o właściwe przeniesienie udaru z napędu wiertarki, za pośerdnictwem wiertła na obrabianą powierzchnię. Dlatego potzreby jest luz i bezwzględnie należy pamiętać o tym, aby młotowiertarki z udarem elektropneumatycznym nie dociskać na siłę do ściany, bo się ją tylko dławi. Ona ma pracować tylko swoim ciężarem.
    Poniżej widać wiertło z mocowaniem typu SDS:
    pozdrawiam!
    pokar

  11. #31
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.214

    Domyślnie

    Sama prawda ładnie podana!
    Adam M.

    (dobrze mieć w walizce kilka różnych szóstek czy ósemek)

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony