dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 7
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 138

Temat: Dom jamaju

  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar jamaju
    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Posty
    504
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    154

    Domyślnie Dom jamaju

    Pomysł budowy domu pojawił się dosyć niespodziewanie, prawie rok temu, podczas świąt Bożego Narodzenia...
    Rodzina z zadowoleniem przyjęła nasz pomysł i zaoferowała swoją pomoc. Długo rozważaliśmy wszystkie za i przeciw, i ostatecznie podjęliśmy jedyną słuszną decyzję
    Sporo czasu, bo aż 9 miesięcy, zajęło nam załatwianie formalności, trochę z własnej winy, trochę z winy "sił wyższych", dodatkowo nasz entuzjazm przyhamowała tegoroczna gorączka budowlana. Bez pośpiechu, i z coraz większą cierpliwością, załatwialiśmy kolejne "papierki".
    Kalendarium:
    9 marca 2007 - złożyliśmy wniosek o wydanie wypisu i wyrysu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
    3 kwietnia - staliśmy się właścicielami działki o pow. ponad 2 tys. m kw., podarowanej przez rodziców
    20 kwiecień - zleciliśmy sporządzenie mapek dla celów projektowych (przewidywany czas oczekiwania 2-4 tygodni)
    7 lipiec - w końcu doczekaliśmy się na mapki... zamiast 2 tygodni czekaliśmy ponad 2 miesiące!
    7 sierpień - zleciliśmy wykonanie projektu domu
    24 październik - złożenie wniosku o wydanie PNB
    6 grudzień - uzyskaliśmy PNB

    Nasz działka, położona w jednej z rybnickich dzielnic, ma powierzchnię ponad 2 tys. m kw., ale jest wąska - tylko 17m szerokości i ponad 120m długości. Prąd, woda i kanalizacja w granicy działki.




    Dom ma wyglądać mniej więcej tak:

    Elewacja wschodnia:


    Elewacja południowa:


    Elewacja zachodnia:


    Elewacja północna:


    Rzuty:

    Piwnica:


    Parter:


    Piętro:


    Jeśli ktoś ma ochotę skomentować lub coś podpowiedzieć, zapraszam tutaj

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar jamaju
    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Posty
    504
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    154

    Domyślnie

    Rok 2007 kończę dylematem... z czego budować?

    Miała być ściana 1W z Porothermu 44, ale pojawiły się pewne wątpliwości. Rozważam zatem opcję ściany 2W - Porotherm + styropian i tu kolejna wątpliwość pustak 25cm + 15cm styro czy pustak 30cm + 12cm styro?
    Kolejna decyzja to Porotherm Wienerberger'a czy Thermopor Leier'a?

    Zdecydowaliśmy również o paru zmianach w zagospodarowaniu piętra:
    - w pomieszczeniu 2.03 będzie pralnia z suszarnią
    - w pomieszczeniu 2.05 będzie gabinecik
    - pomiędzy pokojami 2.01 i 2.07 zrobimy garderobę
    Więcej zmian narazie nie przewidujemy.

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar jamaju
    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Posty
    504
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    154

    Domyślnie

    W mijającym tygodniu zapadło kilka decyzji:

    - wybraliśmy kierownika budowy
    - budujemy z Thermoporu 25 P+W - zakup planujemy w najbliższą sobotę
    - odkupujemy od znajomego około 1,5 tony stali zbrojeniowej w cenie 1600 zł za tonę

    Dotychczas ponieśliśmy jedynie koszty przygotowania dokumentacji w wysokości 4125 zł. Dojdzie do tego jeszcze wykonanie projektu przyłącza do sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej (794 zł) oraz opłata przyłączeniowa do ZE (1865 zł).
    Niestety potem zaczną się pojawiać znacznie większe kwoty...

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar jamaju
    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Posty
    504
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    154

    Domyślnie

    Dość niespodziewanie, 8 stycznia zamontowano mi na słupie elektrycznym docelową skrznkę pomiarową:



    Skrzynka narazie jest pusta i niepodłączona (instalatorzy wyprowadzili jednynie na słup 8m kabla, zostawili bezpiecznik i kluczyki), ale najpóźniej do 14 marca Vattenfall zobowiązał się wszystko podłączyć. Wcześniej jednak, ja muszę zorganizować jakąś RB-tkę i do 29 lutego poinformować ich, że z mojej strony wszystko jest gotowe do podłączenia...

    Korzystając z okazji i pięknej, prawie wiosennej pogody zrobiłem jeszcze parę fotek działki:




  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar jamaju
    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Posty
    504
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    154

    Domyślnie

    Mijający tydzień nie przyniósł takich postępów jak sobie założyłem.
    Mam potwierdzoną prawomocność PnB, jednak w decyzji znalazłem błąd (przekręcone nazwisko) i konieczne było złożenie wniosku o jej skorygowanie.

    Musiałem również złożyć wniosek o zezwolenie na wycięcie drzewa, a konkretnie brzozy... Liczyłem, że obejdzie się bez papierków, ale urzędnikom z obliczeń wyszło, że drzewo ma ponad pięć lat (obwód pnia 56cm), więc trzeba uzyskać zezwolenie.

    Chciałem zlecić wodociągom wykonanie projektu przyłącza do sieci wodociągowej i kanalizacji, jednak PWiK zażyczyło sobie mapkę do celów projektowych w wersji elektronicznej! Oczywiście nie dysponuję taką mapką… i nie mam ochoty wydawać kilkaset zł, aby ją uzyskać, trzeba, więc problem jakoś rozwiązać…

    Planowane zakupy bloczków i pustaków też nie doszły do skutku, jeszcze czekam na ciekawą ofertę z lokalnego składu .

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar jamaju
    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Posty
    504
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    154

    Domyślnie

    Cytat Napisał jamaju
    - budujemy z Thermoporu 25 P+W - zakup planujemy w najbliższą sobotę
    Decyzja jednak uległa zmianie... Będzie Thermopor 30 P+W + styropian 12cm. Na pustaki dostałem ofertę 5,31 zł brutto z transportem, HDS i przezimowaniem na składzie (pustaków oczywiście ). Jutro, mam nadzieję, transakcja zostanie zfinalizowana. Ofertę miał mi również przygotować inny skład (mieli w cenniku 5,22 zł + transport), ale okazało się, że nie mogą już liczyć w najbliższym czasie na dostawę pustaków z Leier'a, zaoferowali mi więc Porotherm Wienerberger's w cenie 6,99 zł + transport 2x200 zł
    Trzeba się śpieszyć z zakupami, bo obawiam się powtórki z ubiegłego roku.

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar jamaju
    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Posty
    504
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    154

    Domyślnie

    Pierwsze wielkie zakupy zrobione!
    Kupiłem bloczki fundamentowe, pustaki Thermopor 30 P+W na ściany zewnętrzne, 25 P+W na wewnętrzne i Porotherm 11,5 P+W na działowe. Kupiłem też cegłę pełną na komin i jakieś "przymurówki".
    Jeżeli nie popełniłem błędu w obliczeniach, to mam materiał na prawie wszystkie ściany, za wyjątkiem ścian działowych na poddaszu pomiędzy łazienką a pokojem oraz pomiędzy dwoma pokojami od strony zachodniej. Tam zamierzam użyć bloczków silikatowych, ewentualnie pustaków akustycznych "25" z Wienerbergera albo Leiera, ale nie wiem czy to dobre rozwiązanie... Jeżeli ktoś z czytających ma opinie na temat tych pustaków, to proszę się nimi podzielić.
    Na wczorajsze zakupy wydałem 26.541,00 zł.
    Tak więc łączna suma wydatków poniesionych do dnia dzisiejszego to: 33.066,00 zł

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar jamaju
    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Posty
    504
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    154

    Domyślnie

    Dwa tygodnie temu złożyłem do PWiK wniosek o zmianę warunków przyłączenia do kanalizacji. Dziś otrzymałem decyzję (pozytywną). Zmiana warunków dotyczy studzienki, do której będę podłączał kanalizację. Nowo wskazana oddalona jest o około 12m od planowanego domu, wskazana wcześniej około 30m... zawsze to mniejsze koszty

    Odebrałem również z UM decyzję zezwalającą na wycięcie drzewa. Za jego usunięcie naliczono mi opłatę w wysokości 4163,43 zł Na szczęscie nie muszę wnosić tej opłaty, ale w ramach rekompensaty jestem zobowiązany do zasadzenia na swojej działce innego drzewa Problem to żaden, a 4 tys. w kieszeni... Planuję zasadzić sobie dąb

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar jamaju
    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Posty
    504
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    154

    Domyślnie

    Rozpocząłem podchody do kredytu, pierwsza oferta - Nordea:
    - oprocentowanie: LIBOR 3M + 1,3% marży
    - prowizja 1,8%
    - opcjonalne ubezpieczenie nieruchomości: 0,075% rocznie (od wartości nieruchomości)
    - rozliczanie bez faktur.
    Marża może być zmniejszona o 0,2% jeżeli do kredytu wezmę pakiet: ubezpieczenie nieruchomości, karta kredytowa i rachunek bankowy...

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar jamaju
    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Posty
    504
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    154

    Domyślnie

    Nadal pracujemy nad kredytem... Zebraliśmy kolejne oferty banków - ING, Santander, Dombank, GE, Mllennium. Czas podjąć ostateczną decyzję. Narazie skłaniamy się ku Millennium:
    - marża 0,8-0,95% (zależy od wyceny nieruchomości)
    - prowizja 1%
    - ubezpieczenie na życie 40 zł miesięcznie
    - rozliczanie bez faktur

    W między czasie na działce pojawiła się rozdzielnia budowlana:


    Postęp także w kwestii wykonania projektu przyłacza do sieci wodociągowej i kanalizacji - zleciliśmy to wodzisławskim wodociągom - im wystarczyła jedna mapka do celów projektowych, odpadła więc konieczność wykonania nowych mapek.

    3 marca 2008
    - zgłośilismy w PINB zamiar rozpoczęcia robót
    - ZE zainstalował licznik = MAMY PRĄD

    Docelowa skrzynka pomiarowa:


  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar jamaju
    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Posty
    504
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    154

    Domyślnie

    08 marca 2008 - pierwsze prace przygotowawcze na działce - wycięliśmy brzozę.



    A tak wygląda działka z drugiej strony...




  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar jamaju
    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Posty
    504
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    154

    Domyślnie

    Niewiele się dzieje, zresztą pogoda nie zachęca do rozpoczynania prac, a przede wszystkim to czekamy na teścia, który kończy inna robotę.

    12 marca 2008 - złożyliśmy wniosek kredytowy w Millennium - obyło się bez komplikacji

    17 marca 2008 - wizyta rzeczoznawcy w związku z kredytem - zobaczył sobie działkę, wypytał o sposób ogrzewania domu, czy jest w pobliżu gaz, czy jest kanalizacja, jakie są odległości do najbliższych obiektów takich jak przystanek autobusowy, sklep, przychodnia, apteka oraz do centrum miasta. Wypożyczył sobie również projekt budowlany domu...

    Na 26 marca jesteśmy umówieni z geodetą na wytyczenie budynku - trzeba przygotować pale (12 sztuk) i deski (8 sztuk)...

    Koszty: 37.262,85 zł

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar jamaju
    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Posty
    504
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    154

    Domyślnie

    W planach na dziś było wytyczanie budynku - ale się nie odbyło... Z powodów rodzinnych i atmosferycznych geodetę przesunęliśmy na jutro.

    Posunęła się za to sprawa kredytu. Wczoraj dzwonił z banku doradca z informacją, że została wydana decyzja i mamy pojawić się w banku celem podpisania kosztorysu (?). Udaliśmy się więc dziś do banku. Okazało się, że decyzja jest, a jakoby jej nie było... a właściwie nie było podpisu na decyzji, a to dlatego, że warunkiem jej wydania było zaakceptowanie przez nas kosztorysu rzeczoznawcy. Nie było by w tym może nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że różnice pomiędzy naszym kosztorysem, który złożyliśmy w banku, a kosztorysem rzeczoznawcy są "kosmetyczne" i polegają na przesunięciu niewielkiej kwoty z jednej pozycji na inną, a kwota całkowita nie zmieniła się nawet o złotówkę... No cóż, mogę przynajmniej powiedzie, że mam kosztorys "przygotowany" przez rzeczoznawcę (swoją drogą niezła fucha...). Tak czy inaczej, najważniejsze, że decyzja jest pozytywna i cała procedura, po dwóch tygodniach od złożenia wniosku, ma się ku końcowi.
    Pozostaje jeszcze mieć nadzieję, że nie będzie rozczarowania, kiedy przygotowana zostanie umowa...
    Rzeczoznawca oszacował wartość nieruchomości na około 380 tys. zł.

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar jamaju
    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Posty
    504
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    154

    Domyślnie

    27 marca 2008
    Budynek został wytyczony, kosztowało nas to 200 zł + 50 zł za pale i deski.

    28 marca 2008
    Po 16 dniach od złożenia wniosku, podpisaliśmy umowę kredytową w Millennium. Nie spodziewałem się że stanie się to tak szybko. Teraz musimy jeszcze złożyć w Sądzie wniosek o wpis hipoteki i będzie można złożyć dyspozycję wypłaty pierwszej transzy.

    Rozważamy teraz opcję kupna na Allegro blaszanego garażu 2m x 3m. Początkowo koncepcja była zupełnie inna, bo chcieliśmy kupić garaż 3m x 5m "z odzysku". Doszliśmy jednak do wniosku, że po zakończeniu budowy będziemy mogli wykorzystać go na różnego rodzaju narzędzia ogrodnicze itp. Mniejszy garaż byłoby łatwiej gdzieś wkomponować na działce...

    37 542,85

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar jamaju
    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Posty
    504
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    154

    Domyślnie

    2 kwiecień 2008 - dyspozycja wypłaty I transzy kredytu złożona - planowana wypłata 11 kwietnia.

    7 kwietnia - kupiliśmy 1m3 desek na szalunek ław.

    8 kwietnia - zamowiliśmy strzemiona do zbrojenia ław, wieńcy i belek. Zamówiliśmy również schowek budowlany 2m x 3m - montaż w poniedziałek.

    Koparka zamówiona... jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to jutro rano zaczynamy!

    38 244,23

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar jamaju
    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Posty
    504
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    154

    Domyślnie

    10 kwiecień 2008 - ZACZĘŁO SIĘ!

    Kwadrans przed godz. 9.00 dojechała koparka, ale nie dojechał samochód, który miał wywozić ziemię. Aby nie marnować czasu, koparkowy zaczał ściągać humus, ziemię sypiąc w jedno miejsce. Wykop nie został jeszcze skończony, bo ekipa pracowała tylko do 15.00. Zaawansowanie prac można oszacować na 3/5 więc jutro pewnie ten etap zostanie ukończony. Wykop ma głębokość 2.10 m.






  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar jamaju
    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Posty
    504
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    154

    Domyślnie

    11 kwiecień 2008 - wykop został wykonany.

    W sumie zajęło to 10 godzin pracy koparki i samochodu. Przywieziono też stal (około 2,5 tony) oraz strzemiona.

    Zaczęliśmy robić szalunki.




  18. #18
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar jamaju
    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Posty
    504
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    154

    Domyślnie

    Korzystając z luźniejszego wieczoru, czas nadrobić zaległości dziennikowe...

    14 kwiecień 2008

    Na działce pojawił się garaż, a właściwie schowek budowlany 2m x 3m. Montaż trwał około 20 minut. Nareszcie nie trzeba będzie wozić ze sobą na budowę zabawek


    17 kwiecień 2008

    Czas na kompletowanie warsztatu... Pierwszy zakup to wiertarko - wkrętarka akumulatorowa.




    18 kwiecień 2008

    Ławy fundamentowe części podpiwniczonej zazbrojone!



    Kierownik budowy odebrał wykonaną robotę. Jutro zalewamy. Beton B-20 ma dojechać między 13.00 a 14.00.

    41 299,25

  19. #19
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar jamaju
    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Posty
    504
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    154

    Domyślnie

    19 kwiecień 2008

    O godzinie 13.40 na budowę dojechała pompa oraz betoniarka. O 13.50, po ustawieniu i rozłożeniu sprzętu, rozpoczęło się zalewanie.




    Z moich obliczeń wyszło, że potrzebne będzie 7 m3 betonu i tyle zamówiłem. Pod koniec zalewania ciśnienie wszystkim mocno podskoczyło, bo wiele wskazywało, że betonu zabraknie Początkowo wydawało się, że zabraknie około 1 m3, ale jednak, jakimś cudem, znalazło się jeszcze trochę betonu. Brakowało jeszcze około 200 litrów Uratowała nas resztka betonu, której pompa już nie była w stanie wypompować. Operator wylał beton na ziemię, a szwagier, z moim bratem, łopatami wrzucali go do ław. Starczyło na styk...

    Efekt końcowy:



    43 028,48

  20. #20
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar jamaju
    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Posty
    504
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    154

    Domyślnie

    21 kwiecień 2008

    Ławy zostały rozszalowane, zwały piasku w środku wyrównane (od razu wszystko optycznie się powiększyło). Górna powierzchnia ław została pokryta warstwą Izoplastu.


    23 kwiecień 2008

    Od samego rana zaczęły się przygotowania do stawiania ścian fundamentowych...
    Najpierw pojechaliśmy po cement - kupiliśmy pół tony, potem przywieźliśmy papę oraz taczkę. Prawie w tym samym czasie na budowę dojechały zamówione bloczki w ilości 9 palet. Miała być jeszcze paleta cegieł, ale zapomnieli załadować... W sumie nawet dobrze, bo cegła jeszcze nie jest potrzebna. Bloczki zostały rozładowane bezpośrednio do wykopu.



    Po rozładowaniu bloczków wybraliśmy się na kolejne zakupy. Kupiliśmy bednarkę do uziomu otokowego, plastikowe pojemniki na zaprawę, plastyfikator oraz główny punkt programu - rurę PE o średnicy 25mm do tymczasowego. „grzecznościowego” podłączenia wody od sąsiada

    Późnym popołudniem, no prawie wieczorem, stanął pierwszy róg.




    24 kwiecień 2008

    Dalszy ciąg murowania…
    Odbiór robót przez "inspektora"




    25 kwiecień 2008

    Zakończony pierwszy etap murowania ścian fundamentowych



    Zaczęliśmy przygotowywać szalunki ław na części nie podpiwniczonej:


Strona 1 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony