dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 23 z 27
Pokaż wyniki od 441 do 460 z 537
  1. #441

    Domyślnie

    Mam do obsadzenia prosty fragment wzdłuż siatki (jak co druga osoba tutaj) i po półrocznych wykopaliskach w internecie
    wymyśliłam, że posadzę trzmielinę emerald'n gold szczepioną na pniu, między nią trzmielinę oskrzydloną, a jako najniższe piętro borówkę brusznicę.
    Na zdjęciach wszystko wygląda dobrze i do siebie pasuje. Czy jednak jakaś życzliwa duża znająca się w temacie, podpowie - czy to dobre połączenie i czy będzie pasowało?
    Teren słoneczny, od strony wschodniej, pół metra nawiezionej czarnej, żyznej ziemi, pod nią złocisty piasek..

  2. #442
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Gosiek33
    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Posty
    16.690
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    326

    Domyślnie

    Trzmielina choć jest pięknym i zimozielonym krzewem, niestety lubi wymarzać niewiele pocieszający wydaje się fakt, że potem odbija... ale to już krzewinka a nie zasłona

  3. #443
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    tsunami - trzmielina oskrzydlona - widziałaś ją na żywo czy tylko na zdjęciach z allegro?
    Poza tym to duży krzew i zasłoni ci trzmieliny na pniu.

    Borówka jest kwaśnolubna, jak wszystkie wrzosowate. Trzmieliny nie. Masz konflikt glebowy.

  4. #444

    Domyślnie

    Elfir - no właśnie tę trzmielinę oskrzydloną widziałam tylko na zdjęciach. Co prawda nie allegro ale wiem, że internet upiększa
    Nie polecasz? Zakochałam się w tej jesiennej czerwieni, ale nie jest to miłość ślepa.

    Trzmielinę szczepioną widuję w ogródkach więc wiem jak wygląda. Będzie 7 szt - muszę coś pasującego do niej dobrać.
    Borówkę wykreślam. Jak znajdę drugi krzew to będę dumać, co pasuje na najniższe piętro.

  5. #445
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Efekt czerwonych liści jest dośc krótki, a tak poza tym to zwykły krzaczor, bez jakiś specjalnych walorów ozdobnych. IMHO byłby dobry ale na dużej działce, do naturalistycznych zestawień.
    Na forum ogrodniczym są ludzie, którzy dali zdjęcia swoich trzmielin - liście opadają natychmiast po przymrozkach, więc niektórzy efekt mieli tylko przez tydzień.
    Chyba równie czerwone liście jesienią będziesz miała u czerwonych pęcherznic i berberysów a efekt dłuższy, bo cały rok.
    Ciekawym krzewem może być irga błyszcząca ale cięta. Przebarwia się jesienią na pomarańczowo-czerwono

    Trzmielinę na pniu posadź na pierwszym planie, a nie między wyższymi krzewami. A pod nią coś niskiego, np. tawułę japońską.

    Chociaż dla mnie trzmielina na pniu dobrze wygląda w nasadzeniach formalnych, z ciemnozielonym tłem z tyłu (np. z cisa)
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 02-07-2012 o 13:59

  6. #446

    Domyślnie

    Elfir - bardzo dziękuję za ostrzeżenie
    Irga jest super pomysłem, ale ją chyba trzeba będzie ciąć i formować?
    Ten żywopłot ma płynnie przejść w rabatę więc formowanie odpada.

    Berberys za to brzmi rewelacyjnie. Z tego co kojarzę ma jadalne owoce?
    Pęcherznica na zdjęciach wygląda cudnie, ale mam jedną wątpliwość - czy czerwone liście faktycznie będą się dobrze komponować z żółto zielonymi trzmielinami. Czy może jednak tłem powinna być mocna zieleń? Jak myślisz?
    Dumałam jeszcze nad ostrokrzewem...

    Nie mniej jednak pęcherznicę czerwoną zapisuję w kajeciku - może wsadzę ją na rabatę zamiast perisa japońskiego...

    Z innych pomysłów, którymi mogę się podzielić - od strony sąsiada zrobiłam mniej typowy żywopłot - krzaki jagody amerykańskiej i na dole poziomki i truskawki całoroczne.
    O ile truskawki wyglądają jakby myślały o przenosinach do "niebieskiego ogrodu" to poziomki, to istna rewelacja. Piękna zieleń, ślicznie uformowane krzaczki - może nie jest to pomysł na rabatę frontową, ale - szczerze - w dużej ilości potrafią być bardzo dekoracyjne. jestem zaskoczona. Mają jedną wadę - nie zakryją całej powierzchni. Więc jeśli ktoś mi podpowie, co mogę jeszcze tam posadzić (nie musi być jadalne) aby nie zagłuszyło poziomek i nie konkurowało z jagodami (część krzewów kupiłam przez internet i niestety są bardzo marne ) a zarosło całą resztę kory - będę wdzięczna. Bo w innym wypadku będę musiała polubić plewienie

    Co do samych jagód, to jestem bardzo ciekawa jaki wyjdzie z nich żywopłot. Do tej pory widywałam stare krzewy, które miały dużo prześwitów i zdecydowanie nie były tak imponujące, jak na zdjęciach z internetu. Jednak były to krzaki zaniedbane lub rosnące na uboczu, w bardzo zacienionych miejscach. U mnie mają super słoneczne stanowisko, w miarę możliwości dobrą glebę, są podsypane torfem i będą nawożone. Liczę, ze się odwdzięczą
    A jak nie - będę negocjować z sąsiadem puszczenie pnączy na ogrodzenie.

  7. #447
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Zielony berberys Thunberga przebarwia się na czerwono jesienią.

    Pęcherznica i pieris - ty to masz zamienniki! Przecież mają skrajnie różne wymagania glebowe i typ wzrostu.

    Jagoda amerykańska - chodzi o aronię czy borówkę?

  8. #448

    Domyślnie

    Oglądałam sobie dziś berberys w sklepie i jeszcze raz dziękuję za radę.
    Zdecydowanie jest to strzał w dziesiątkę. Już zapomniałam jaki on śliczny
    Teraz tylko muszę się zastanowić czy brać go ze szkółki leśnej za grosze, ale z gruntu i zaakceptować, że część roślin może paść, czy drożej ze sklepu, ale w doniczce?

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Pęcherznica i pieris - ty to masz zamienniki! Przecież mają skrajnie różne wymagania glebowe i typ wzrostu.
    Ale za to mam fantazję
    To pomysły na rabatę, która nie jest jeszcze niczym obsadzona - mocno ewoluuje



    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Jagoda amerykańska - chodzi o aronię czy borówkę?
    WIdać, że laik zabrał się do pisania
    Borówkę amerykańską.
    Słabość tego żywopłotu, to różne gatunki. Na ponad 20 szt mam chyba 9 gatunków.
    I przyznaję, że różnią się liśćmi. Tego nie uwzględniłam.
    Nie twierdzę, że to pomysł godny Nobla, ale nie każda strona działki jest eksponowana,
    i może wtedy warto pomyśleć nieszablonowo

    Na najmniej reprezentacyjnym kawałku ogrodzenia planuje zrobić żywopłot z malin. Niestety prawdopodobnie dopiero za rok, bo teraz nigdzie ich już dostać nie mogę.
    Jestem ciekawa, czy te chaszcze da się trochę ucywilizować, czy za 3 lata wykopię wszystko i wyrzucę w diabły.
    Za rok zrobię też rekultywację terenu gminnego za ogrodzeniem. Za malinami z pewnością pojawią się jarzębiny - cudowne drzewa, traktowane w naszych ogrodach po macoszemu. Nie wiem jeszcze co między nimi. Może ktoś ma jakiś pomysł. Musi być tanie, mieć małe wymagania glebowe i chętnie rodzić jakieś owoce jadalne dla ptaków.

    Uporządkowanie terenu gminnego czeka też fragment przylegający do przyszłych nasadzeń berberysu i trzmieliny na pniu.
    Tylko, że tutaj jest sam piach. Trawa nawet nie rośnie, tylko nieliczne chwasty.
    Czy jest jakakolwiek roślina która w takich warunkach (słońce, piach i sucho) stworzy żywopłot? I w dodatku nie będzie głupio wyglądać ze sterczącą nad nią trzmieliną?
    Czy nie zawracać sobie głowy, wybrukować całość i potraktować to jako dodatkowe miejsca parkingowe?

  9. #449
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Pod jarzębiną tarnina - to tanie i dla ptaków. Albo berberys, ale nasz rodzimy.
    Trzmielina Fortune'a nie lubi gleb suchych i piaszczystych, wręcz przeciwnie - próchniczne i odpowiednio wilgotne.

    Nie bardzo rozumiem to sterczenie trzmieliny? Trzmielina szczepiona jest zwykle na max 80 cm - czyli stosunkowo nisko.

  10. #450

    Domyślnie

    Na terenie działki ziemię mam wymienioną i nawadnianie kropelkowe (chodzi co noc).
    Pod żyzną, czarną ziemią jest piach - co sprawia, że woda szybko wsiąka, ale myślę, że poza wybitnie wrażliwymi na słońce gatunkami, reszta przeciętnie wymagających roślin powinna dać sobie radę.
    Natomiast za ogrodzeniem jest już nieurodzajny piasek - w sensie dosłownym.

    Sterczenie trzmieliny - miałam na myśli pierwsze kilka lat, do momentu kiedy rośliny nie osiągną jakiś konkretnych rozmiarów.
    Na słabej glebie wzrost będzie jednak wolniejszy niż "standardowo".

    80 cm? Wydawało mi się, że są wyżej szczepione - może to kwestia doniczki
    Jutro sobie zmierzę.

    edit: Dziękuję za pomysł na tarninę!

  11. #451
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    W kwestii żywopłotów i ich stosowania.

    Żywopłoty spełniają oczywiście rolę osłaniającą wnętrze ogrodu. To czy będzie to żywoplot formowany czy nie powinno zależeć od wybranego stylu ogrodu.

    Aby nie było niedomówień - stosuję w projektach szpalery żywotników. Dlaczego więc utarło się, że zdaniem Elfir żywotniki są złe?! Bo nigdy nie stosuję ich dookoła działki, jako muru (za wyjątkiem, kiedy klient sobie tego życzy i już). A takie nasadzenie w formie muru jest najczęsciej stosowane przez osoby, które chcą mieć szybko ogród z głowy.
    I to samo będzie dotyczyło żywopłotu nieformowanego. Nie róbcie wąskiego pasa zieleni wzdłuż ogrodzenia a w środku ogrodu pustka dopiero do wypełnienia. W kwestii estetyki to niczym nie różni się od żywotników.
    Żywopłot powinno stosować się w określonych sytuacjach jedynie - kiedy chce się wydzielić obszar nie porośnięty innymi krzewami (sad, warzywnik), kiedy miejsca do zagospodarowania jest mało. Żywopłotem można też otoczyć lasek lub zagajnik.
    Tam, gdzie jest miejsce na zorganizowanie rabat, niech nasadzenia pod płotem będą częscią większej kompozycji. Niech stopniowo - od ogrodzenia, ku trawnikowi nasadzenia się zniżają - od drzew, poprzez wysokie krzewy, niższe krzewy po byliny i trawy ozdobne. Niech rabata będzie szeroką, falistą, naturalną linią roślinności. A roślinnośc będzie sadzona w grupach (im roślina mniejsza tym więksża grupę powinna tworzyć) przetykanych pojedynczym, wyrazistymi egzemplarzami a nie w rzędach. Nasadzenia, które nie odzwierciedlają kształtu działki, tylko fałszują jej zarys tworząc zakątki, zakamarki, przejścia - powiększają optycznie ogród.
    Ogrody formalne i geometryczne rządzą się nieco innymi regułami, ale rzadko kto takie robi samodzielnie.
    Dobrze nasłoneczniona rabata może mieć i 4-5 m szerokości.

    Tutaj przykład:
    kolor ciemnozielony to miejsce, gdzie zastosowanie żywopłotu jest uzasadnione
    Kolor jasnozielony to miejsce, gdzie można komponować rabaty




    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 06-07-2012 o 12:20

  12. #452

    Domyślnie

    Witam
    Elfir mam prośbę w tym projekcie jak po niżej tam gdzie zaznaczyłem na czerwono mają być trawy palczatka i Sorghastrum nutans. Mogłabyś mi powiedzieć ile tych traw musiałoby tam być posadzone i w jakiej odległości. Czy te trawy się jakoś krzewią ?
    Z góry dziękuję za pomoc.

    http://img215.imageshack.us/img215/7...a7f3dfc464.jpg
    Ostatnio edytowane przez adam998 ; 06-07-2012 o 15:59

  13. #453
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Obie trawy sa kępowe, z tym, że palczatka ma miękki pokrój a sorghastrum sztywny. Ja bym posadziła tylko jeden gatunek. Wysokie Sorghastrum chyba będzie lepsze, bo obok jest bardzo wysoki iglak i trzeba rośliny do zrównoważenia tej wysokości. Zaleznie od wielkości sadzonki sadź od 3 do 5 szt/m2

  14. #454

    Domyślnie

    Elfir, mam pytanie - posadzoną mam tawułę van houtte'a - rozstaw co 1 m. Tak mam w projekcie, ale przeczytałam cały wątek i znalazłam Twoją wypowiedź na temat tego krzaczora, że sugerujesz co 0,5 m - 0,8 m. Sadzone były wiosną tego roku i teraz zastanawiam się czy nie dosadzić w przyszłym roku drugiej tury, a tak aby ostatecznie rozstaw był co 0,5m? Od razu mówię, że nie mogę przed tym rzędem posadzić drugiego rzędu na mijankę. Jak myślisz czy tak mogę zrobić czy już za późno. Roślin przez cięcie powinny się wyrównać? Będę wdzięczna za pomoc. Dziękuję.

  15. #455
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    evaz

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Posty
    4

    Domyślnie

    Witam i proszę o pomoc.
    Chciałabym wzdłuż granicy działki posadzić rośliny iglaste. Jest to wąski podjazd do domu o szer. 4m i długości ok. 10 m. Za ogrodzeniem z siatki jest zabudowana i niczym nie osłonięta działka sąsiada. W tym celu zakupiłam następujące rośliny: sosna czarna "Molette"- 2 szt., świerk kłujący "Iseli Fastigate"- 4 szt., żywotnik "Smaragd"- 4 szt., cis pośredni "Hicksii- 3 szt. Nie chcę jednolitej zwartej ściany roślin, nie chcę również formowanego żywopłotu. Mam następujące pytenia
    -czy da się sensownie zestawić te rośliny?
    - jeżeli tak, to czy sadzić je naprzemiennie, czy grupami?
    - Jak gęsto je sadzić.
    - może dołączyć jeszcze inne rośliny?

  16. #456

    Domyślnie

    Cytat Napisał evaz Zobacz post
    -czy da się sensownie zestawić te rośliny?
    Nie. To wszystko są formy stożkowe lub kolumnowe, zestawiać można różne formy, a podobne co najwyżej posadzić w szpalerze.

    Cytat Napisał evaz Zobacz post
    - jeżeli tak, to czy sadzić je naprzemiennie, czy grupami?
    Tylko nie naprzemiennie.

    Cytat Napisał evaz Zobacz post
    - może dołączyć jeszcze inne rośliny?
    Koniecznie!

  17. #457
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    evaz

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Posty
    4

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź, ale jakie rośliny trzeba dodać? Tam jest bardzo wąsko, między ogrodzeniem a domem jest tylko 4 m i trzeba jeszcze zostawić miejsce żeby można było przejechać samochodem.

  18. #458

    Domyślnie

    Z początkowego opisu można było wywnioskować, że na rośliny jest miejsce o rozmiarach 4x10m.
    Skoro jeszcze ma się tam zmieścić samochód to pozostaje tylko szpaler wzdłuż granicy.
    Wg mnie masz trochę dziwny zestaw roslin, ale co kto lubi. Ja bym zdecydowała się albo na jednorodny szpaler, albo na 2 gatunki iglaste + krzewy liściaste.
    Poza tym dobrze jest dobrać rośliny do siedliska (gleby nasłonecznienia).

  19. #459
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    evaz

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Posty
    4

    Domyślnie

    Podoba mi się pomysł z dodaniem roślin liściastych. Bardzo proszę o podpowiedź jakie gatunki iglaste wybrać z tych zakupionych i jakie liściaste dokupić. Chciałabym bardzo, aby to ładnie wyglądało. Gleba piaszczysta, miejsce słoneczne.

  20. #460

    Domyślnie

    Na gleby piaszczyste sosnę i świerk.
    Trudno będzie je dobrze zakomponować - można spróbować w dwóch grupach - dwie sosny i trzy świerki (lepiej nie w równych odstępach i nie w równym rządku) podsadzone niezbyt wysokimi roślinami (drzewka pewnie nie są bardzo duże i nie będą też bardzo szybko rosły) tj: niskie berberysy i pięciorniki, dziurawiec 'Hidcote', lilak 'Palibin', wrzosy, hyzop, perowskia, niskie tawuły (oczywiście nie wszystkie naraz i zwracając uwagę na pH!). Te dwie grupy ewentualnie rozdzielić wyższymi krzewami np: pęcherznica, berberysy, tamaryszek, trzmielina oskrzydlona 'Compactus'.
    Ostatnio edytowane przez dorota.k ; 08-11-2012 o 22:58

Strona 23 z 27

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony