dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 16 z 53
Pokaż wyniki od 301 do 320 z 1060
  1. #301

    Domyślnie

    Cytat Napisał mariooo Zobacz post
    W kolejnym domu z pewnością zarezerwuję sobie miejsce na saunę w dużej łazience.
    Heh, no tak, podobno dopiero trzeci wybudowany dom bliski jest ideału jaki byśmy chcieli
    Ja jestem też na etapie pierwszego (i tak już raczej pozostanie bo w totka nie gram ) więc też zastanawiałem się nad garażem.
    W moim jednak jest mało miejsca nawet na samochód a co dopiero jeszcze żebym tam saunę wpakował
    Przez chwilę miałem pomysł żeby ją umieścić nad garażem, na strychu ale wchodzenie tam za każdym razem po rozkładanych schodkach chyba odstręczyło by mnie skutecznie od jej używania
    Ostatecznie sauna (razem z jacuzzi) wyląduje najprawdopodobniej w ogrodzie zimowym który planuje wybudować na nieużywanym tarasie.
    Czekam obecnie na opinię fachowców od ogrodów zimowych bo nie jestem pewien czy moja fanaberia jest możliwa do realizacji.

    Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez Allfred ; 20-10-2015 o 11:25

  2. #302
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marcink1207

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-512
    Posty
    60

    Domyślnie

    Ogród zimowy- jak najbardziej. Nawet zacząłem projektowac coś takiego, ale na końcu zrobiłem w domu

    Zapach spalin? Jeśli nie rozgrzewasz samochodu w garażu zanim wsiądziesz? (znaczy tylko wsiadasz i wyjeżdzasz oraz wjeżdzasz i gasisz) to problem pomijalny. Zwłaszcza, że świeże spaliny wywietrzą się przy otwarciu bramy.

    Ale jak chcesz saunę zewnętrzna to polecam

  3. #303
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar forscher
    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Jaworzno
    Kod pocztowy
    43-600
    Posty
    631

    Domyślnie

    w planie mojego domku na przedłuzeniu garazu mam coś do powinno byc w przyszlosci kotłownią... A z racji ze nie zanosi sie na to bym dom miał ogrzewać węglem będzie sie tam tylko znajdował piec kondensacyjny VITODENS 242-F

    całe pomieszczenie ma całe 7 metrów kwadratowych, wymiar 2 x 3.5 ...

    czy w takim pomieszczeniu da sie ulokowac saunę?

  4. #304
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marcink1207

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-512
    Posty
    60

    Domyślnie

    To bardzo dobry pomysł. ja tak miałem. Miała być kotłownia, jest sauna. Skoro masz komin to polecam piec opalany drzewem (a właściwie brykietami drzewnymi) a nie elektryczny. Zupełnie inna magia. Na poprzednich stronach znajdziesz moją realizację.

    PS. 7 m kw. to nawet za dużo na saunę do domu - chyba że masz bardzo liczną rodzinę. Ja polecam raczej max. 3-4m^2 - i łatwiej piec do tego dobrać. Ponadto czas rozgrzewania i zużycie prądu też nie są bez znaczenia. Na poprzednich stronach dawałem przykładowe projekty - zobacz który Ci wejdzie i który będzie na potrzeby Twojej rodziny odpowiedni (pamiętaj aby nie przesadzać - jest do tego tendencja).

  5. #305
    Banned
    Misiek197

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    00-940
    Posty
    2

    Domyślnie

    spoko, ja i tak chce saune bedzie gdzie grzać poślady w zime

  6. #306
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar forscher
    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Jaworzno
    Kod pocztowy
    43-600
    Posty
    631

    Domyślnie

    hmm u mnie to pewnie będzie sauna... ale na podczerwień..

    ze wzgledów zdrowotnych.



    pam→etajcie o.... tarczycy

  7. #307
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mariooo

    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Skąd
    WLKP
    Posty
    262

    Talking

    No i pojawiły się ławki. Trochę gimnastyki było ale są

    A i oświetlenie się sprawdziło - przepaliła mi się żarówka w piekarniku więc miałem zapasową w saunie
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20151107_153500.jpg
Wyświetleń:	593
Rozmiar:	76,5 KB
ID:	336811   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20151107_153507.jpg
Wyświetleń:	549
Rozmiar:	45,9 KB
ID:	336812  
    Kup najdroższy dom, na jaki możesz sobie pozwolić, i najtańszy samochód, w jakim możesz się pokazać.

  8. #308
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.359

    Domyślnie

    Cytat Napisał mariooo Zobacz post
    No i pojawiły się ławki. Trochę gimnastyki było ale są

    A i oświetlenie się sprawdziło - przepaliła mi się żarówka w piekarniku więc miałem zapasową w saunie
    Fajnie Ale na podłogę na płytki to też jakieś drewno pewnie dasz?

  9. #309
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mariooo

    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Skąd
    WLKP
    Posty
    262

    Domyślnie

    Pomyślę jeszcze, ale raczej nie.
    Kup najdroższy dom, na jaki możesz sobie pozwolić, i najtańszy samochód, w jakim możesz się pokazać.

  10. #310
    grend
    Guest
    grend

    Domyślnie

    ...też właśnie jestem przed budową sauny - traktuje to jako zimowe zajecie kiedy nie można szpachlować malować itp. bo jeszcze cały dom jest "rozgrzebany". Ja mam już przygotowane pomieszczenie które jest otoczone z 4 stron scianami (otwór na drzwi jest ) i nie chce w związku z tym robić jakieś mocnej i solidnej konstrukcji tylko cienkie kantówki poprzymocowywać do ścian. Mam teraz pytanie w jaki sposób można to przymocować bo nie mam za bardzo pomysłu. Są jakies kołki którymi można to zrobić - coś inaczej bez kątownika ?
    Można zrobić drugi poziom ławek bezpośrednio nad pierwszym - czy to jednak jest za duże ryzyko - jak to wygląda w użytkowaniu ?
    Co jest lepsze na ściany- świerk czy modrzew
    Ostatnio edytowane przez grend ; 19-11-2015 o 20:12

  11. #311
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marcink1207

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-512
    Posty
    60

    Domyślnie

    Cytat Napisał grend Zobacz post
    ...też właśnie jestem przed budową sauny - traktuje to jako zimowe zajecie kiedy nie można szpachlować malować itp. bo jeszcze cały dom jest "rozgrzebany". Ja mam już przygotowane pomieszczenie które jest otoczone z 4 stron scianami (otwór na drzwi jest ) i nie chce w związku z tym robić jakieś mocnej i solidnej konstrukcji tylko cienkie kantówki poprzymocowywać do ścian. Mam teraz pytanie w jaki sposób można to przymocować bo nie mam za bardzo pomysłu. Są jakies kołki którymi można to zrobić - coś inaczej bez kątownika ?
    Bierzesz odpady z kantówki 10x5 i ucinasz 10-15 cm kawałki. następnie robisz 2 otwory i za pomocą śrub z kołkami (może być szbyki montaż) dł. 18 cm (tylko nie kupuj w markecie budowlanym po 7 zł a w sklepie metalowym po 1,2 za sztukę) mocujesz do ściany w takiej orientacji jak mają być deski wierzchnie. Do tego przykręcasz kontrłatę (z 4-5 na 2-3) na to mocujesz wierzchnią boazerię za pomocą klamr montażowych. Takie drewniane kawałki łat powodują że łatwo jest zamocować wełnę mineralną (przy kantówce 10x5 zalecana wełna 10 cm - wówczas grubość kontrłaty jest dylatacją).

    Można oczwiście też kątownikiem. Tylko z racji że go nie widać to nie musi być piękny. Więc kup płaskownik, potnij flexem, porób po 4 dziurki, wygnij i po problemie.

    Cytat Napisał grend Zobacz post
    Można zrobić drugi poziom ławek bezpośrednio nad pierwszym - czy to jednak jest za duże ryzyko - jak to wygląda w użytkowaniu ?
    Niezbyt wygodne. Chyba że górna ławka będzie składana i wtedy albo na górnej albo na dolnej.


    Cytat Napisał grend Zobacz post
    Co jest lepsze na ściany- świerk czy modrzew
    Świerk. Modrzew jest świetny na dwór a nie do sauny. Pamiętaj zaimpregować deski olejem parafinowym (kupuj w sklepie chemicznym 5 l oleju parafinowego (40 zł za 5 l) a nie olej do saun znanego producenta pieców (80 zł za 1l) bo to jest to samo).

    Planujesz piec elektryczny czy na drzewo?

    PS. widzę że moje zdjecia zniknęły. Postaram się udostępnić ponownie. - ZROBIONE - zapraszam na stronę 14
    Ostatnio edytowane przez marcink1207 ; 29-11-2015 o 17:20

  12. #312
    grend
    Guest
    grend

    Domyślnie

    będzie piec elektryczny. W domu będę miał wszystko na prąd ogrzewanie na prad ,gaz na prad, wode na prąd więc sauna tez musi być na prąd tym bardziej ze będę miał taryfe nocną. Możesz wrzucić zdjęcie tych klamr ? Jak szukam w google to tych klamr jest pełno i jakos nie mogę dopasować

    Jak trzeba w ten sposób kombinować z mocowaniem to spróbuje to robić na sruby wkręcane w beton takie jak stosuje się do montażu drzwi

  13. #313
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mariooo

    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Skąd
    WLKP
    Posty
    262

    Domyślnie

    Piec przyszedł ponad tydzień temu, ale dopiero przed wczoraj go zainstalowałem. Dziś był pierwszy seans rewelacja. Przy wypalaniu miałem 95 stopni w saunie na czujniku drewnianym i 100 na piecowym moc jest. Sauna do 80 stopni nagrzewa się ok 45 min.

    Otworem na dole (tym pod ławką) pięknie wylatuje powietrze letnie podczas saunowania. Góra oczyszczam saune po seansie.
    Pozostało mi jeszcze zrobienie zabezpieczenia pieca - myślałem że nie będzie konieczne, ale jednak lepiej żeby było.

    Całość zamknęła się w ok 5.000 zł. Piec ze sterowaniem zewnętrznym, abachi na ławki i świerk klasa A na ściany.

    Niestety lekko ciepłe są kable podczas pracy pieca. Producent zalecał 5x1,5mm2 ale gdyby było 5x2,5mm2 byłoby lepiej.
    Kup najdroższy dom, na jaki możesz sobie pozwolić, i najtańszy samochód, w jakim możesz się pokazać.

  14. #314
    grend
    Guest
    grend

    Domyślnie

    Cytat Napisał mariooo Zobacz post
    Kilka zdjęć prac wykonanych do tej pory
    ... grubość listwy na foli ma służyć jako przestrzeń wentylacyjna miedzy sauną a ociepleniem ? W tym przypadku nie powinno być odwrotnie ? Bo tą pustą przestrzeń masz dookoła sauny ? 5000 pln ? - a ja chcę wydac 2000pln

  15. #315
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mariooo

    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Skąd
    WLKP
    Posty
    262

    Domyślnie

    Tak to dylatacja.

    Koszty:

    Konstrukcja ok 150
    Klej do płytek + fuga ok 70
    Izolacja+folia+taśma ok 200
    Kable + oświetlenie + bezpiecznik ok 180
    Boazeria na Ściany ok 800 + 100 transport
    Olej 140
    Uchwyty/wkręty ok 100
    Drzwi 600 (w promocji - cena regularna 899)
    Drewno na ławki ok 700 (deski w promocji)
    Konstrukcja na ławki (drewno heblowane suszone) 200
    Akcesoria (ceber, klepsydra, higrometr) 260
    Piec+sterownik 1950
    Listwy wykończeniowa, osłona wentylacji dolnej ok 250
    Pokrycie dachu sauny 50 (panele z końcówek serii)

    Zagłówek, osłony lamp, zasuwy wentylacji, płytki na podłogę, uchwyty mocujące konstrukcję zrobione z resztek lub pozostałości po budowie domu
    Ostatnio edytowane przez mariooo ; 21-11-2015 o 20:09 Powód: dopisanie zdania
    Kup najdroższy dom, na jaki możesz sobie pozwolić, i najtańszy samochód, w jakim możesz się pokazać.

  16. #316
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marcink1207

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-512
    Posty
    60

    Domyślnie

    Cytat Napisał grend Zobacz post
    ... grubość listwy na foli ma służyć jako przestrzeń wentylacyjna miedzy sauną a ociepleniem ? W tym przypadku nie powinno być odwrotnie ? Bo tą pustą przestrzeń masz dookoła sauny ? 5000 pln ? - a ja chcę wydac 2000pln
    Kolega po pierwsze kupił piec (ster. zew). Po drugie stosował abhai. Po trzecie szklane drzwi (w stosunku do drewna 5 razy droższe). Oleju nie wiem na co tyle zuzył (koszt 5 litrów to 40 zł). Kupił akcesoria w cenach regularnych (nic nie kombinował). Zrobił mocno na wypasie (choć zamawiając pewnie zapłaciłby 6 razy tyle. Jak chcesz saune za 2000 będziesz miał wersje budżetową (która też kosztowałaby 6 razy tyle przy zamawianiu).

    Klamry do boazerii (w castoramie woreczek 100 szt ok. 6 zł)


    NA STRONIE 14 ponownie dodałem zdjęcia.
    Ostatnio edytowane przez marcink1207 ; 29-11-2015 o 17:19

  17. #317
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mariooo

    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Skąd
    WLKP
    Posty
    262

    Domyślnie

    Nie przesadzajmy z cenami, Za drzwi ościeżnicą zapłaciłem 600 zł, za drewniane z ościeżnica min 300 trzeba by było zapłacić. Drewno na ławki nawet przy suszonym i heblowanym drewnie świerkowym, kosztowałyby z 450-500 zł.Robiłem wycenę w kilku miejscach i z transportem najkorzystniej wypadała osika (nawet nie termo) ale różnica między abahi a osiką była niewielka. Oczywiście można zamontować 3 deski z suszonej tarcicy i też na nich usiądziemy - u mnie na całość poszły 24 deski o długości 190 cm - łącznie z oparciami.

    Cenę i tak maksymalnie zbiłem - nie kupując zagłówka (ok 150zł), lamp i ich osłon (ok 150 zł/szt), oczywiście pomógł "patent" Marcina - czyli oprawka + żarówka do piekarnika (w międzyczasie przepaliła się w piekarniku i w saunie mam już tylko jedną lampkę Cenę robi piec ze sterownikiem. Co do oleju to kupiłem bezpośrednio u producenta - 140 zł/5l z transportem. Poszło może 0,7l. Nie znalazłem oleju za 40 zł Reszta zostanie na olejowanie mebli ogrodowych

    Z klamrami miałem jazdę - do mojego profilu boazerii pasowała klamra 4mm, ale tylko w jednej castoramie (a mam 4 w okolicy) mieli ten rozmiar klamerek. W moim przypadku zużyłem ok 600 szt.

    Tak jak piszesz, pewnie gdybym zlecił budowę zapłaciłbym 12-15.000
    Ostatnio edytowane przez mariooo ; 30-11-2015 o 13:13 Powód: dopisanie zdania
    Kup najdroższy dom, na jaki możesz sobie pozwolić, i najtańszy samochód, w jakim możesz się pokazać.

  18. #318
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marcink1207

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-512
    Posty
    60

    Domyślnie

    Cytat Napisał mariooo Zobacz post
    Nie przesadzajmy z cenami, Za drzwi ościeżnicą zapłaciłem 600 zł, za drewniane z ościeżnica min 300 trzeba by było zapłacić. Drewno na ławki nawet przy suszonym i heblowanym drewnie świerkowym, kosztowałyby z 450-500 zł.Robiłem wycenę w kilku miejscach i z transportem najkorzystniej wypadała osika (nawet nie termo) ale różnica między abahi a osiką była niewielka. Oczywiście można zamontować 3 deski z suszonej tarcicy i też na nich usiądziemy - u mnie na całość poszły 24 deski o długości 190 cm - łącznie z oparciami.
    Ja trafiłem na promocję drewna na ławki w casto - potrzebne mi było 10 desek na ławki, 5 na ławkę górną, i 8 na oparcia. Płaciłem chyba 4 zł za sztukę świerku. Ale mam troche inną konstrukcję ławek (czyli takie nakładki). Można się przyjrzeć. Co do drzwi ja za drewniane (na allegro - dowóz pod castoramę był gratis) zapłaciłem 250 zł.

    Więc moim zdaniem u Ciebie cenę nabił piec (nie tylko sam koszt pieca ze sterownikiem, ale też potrzebowałeś dużo kabli, których nie ma przy piecu na drewno) oraz wybrane drewno (bardzo dobra jakosć). Ale efekt Twojej sauny naprawdę bardzo dobry.

    Ile m2 wyszło Ci boazerii? Dawałeś tylko wewnątrz czy na zewnątrz też (dla niewtajemniczonych na zewnątrz można wykończyć czymś innym - ale moim zdanem to nie taki piękny efekt wizualny).

    Ponadto chyba masz znacznie większą saunę niż ja - może stąd ta cena? Ile masz m2?

    Cytat Napisał mariooo Zobacz post
    Cenę i tak maksymalnie zbiłem - nie kupując zagłówka (ok 150zł), lamp i ich osłon (ok 150 zł/szt), oczywiście pomógł "patent" Marcina - czyli oprawka + żarówka do piekarnika (w międzyczasie przepaliła się w piekarniku i w saunie mam już tylko jedną lampkę Cenę robi piec ze sterownikiem. Co do oleju to kupiłem bezpośrednio u producenta - 140 zł/5l z transportem. Poszło może 0,7l. Nie znalazłem oleju za 40 zł Reszta zostanie na olejowanie mebli ogrodowych
    Co do oleju parafinowego to sklepy chemiczne mają w takich cenach. Na allegro znalazłem za 60 zł.
    Cytat Napisał mariooo Zobacz post
    Z klamrami miałem jazdę - do mojego profilu boazerii pasowała klamra 4mm, ale tylko w jednej castoramie (a mam 4 w okolicy) mieli ten rozmiar klamerek. W moim przypadku zużyłem ok 600 szt.
    Tak jak piszesz, pewnie gdybym zlecił budowę zapłaciłbym 12-15.000
    Oj zapłaciłbyś więcej. Ja robiłem wycenę... najtańszą wersję (sama sosna bez osiki czy abhai) cena była 12000. Jak wspomniałem przy wycenie o abhai to cena podskoczyła do 30000.
    Ostatnio edytowane przez marcink1207 ; 30-11-2015 o 14:25

  19. #319
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mariooo

    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Skąd
    WLKP
    Posty
    262

    Domyślnie

    Boazerii wyszło ok 27m2 - musiałem kupić jednak 32m2 ze względu na pełne metry w opakowaniach. Obite dwie ściany zewnętrzne i oczywiście środek.
    Wymiary sauny netto (wewnątrz) to ok 190 x 145. jeden bok miał dać możliwość swobodnego położenia się.
    Ostatnio edytowane przez mariooo ; 01-12-2015 o 08:10 Powód: dopisanie zdania
    Kup najdroższy dom, na jaki możesz sobie pozwolić, i najtańszy samochód, w jakim możesz się pokazać.

  20. #320
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    toomi1-83

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Studziany Las
    Kod pocztowy
    16-506
    Posty
    4

    Domyślnie

    Witam wszystkich!!
    po zapoznaniu się z całym tematem postanowiłem zadać następujące pytanie mianowicie mam projekt domku wolno stojącego o wymiarach 3,20x5,00 który zamierzam przeznaczyć na saunę projekt poniżej proszę o sugestie:
    1) budowa samej konstrukcji (mam przeznaczony bal o gr. 7cm) czy to wystarczy?
    2) wielkość pomieszczeń jak to sensownie podzielić? (z sauny będzie korzystało zazwyczaj ok. 8 osób)?
    3) izolacja cieplna czy oprócz ściany konstrukcyjnej należało by jeszcze ocieplać (jeżeli tak to czy z zewnątrz czy z środka)?
    4) sercem sauny będzie piec własnej konstrukcji na drewno jak najlepiej zabezpieczyć (odizolować) piec od drewna (wstępny pomysł jest taki żeby wybudować w miejscy usytuowania pieca ściankę z cegieł)?
    proszę o pomoc

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Bez tytułu.jpg
Wyświetleń:	239
Rozmiar:	61,0 KB
ID:	340828

Strona 16 z 53

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony