dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 71 z 330
Pokaż wyniki od 1.401 do 1.420 z 6591
  1. #1401
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    T7

    Zarejestrowany
    May 2009
    Posty
    5

    Domyślnie

    Witam
    Przeczytałem cały ten wątek. I nadal mam wątpliwości. Rozpocząłem właśnie budowę i stoję przed koniecznością wybrania rozwiązania komina, co jak się okazuje jest równoważne z wyborem kotła - kondensacjny/z otwartą komorą spalania. W projekcie c.o., c.w.u. przewidziano kocioł jednofunkcyjny z otwartą komorą o mocy 12 kW z zasobnikiem o poj 200l. Ja skłaniam się bardziej w kierunku kondensacyjnego.
    Parametry budynku:
    Parterowy z poddaszem użytkowym
    Powierzchnia użytkowa 130 m2
    Powierzchnia netto 157 m2
    Kubadura 600 m3
    Obliczone zapotrzebowanie na ciepło c.o. 8,764 kW
    Dodatkowo przewidziany kominek z płaszczem wodnym
    Rodzina 4 osoby
    1) Jaki kocioł kondensacyjny byłby najlepszy - chodzi o zakres pracy itp. wśród jakich szukać ?
    2) Czy komin może być skonstruowany w ten sposób że w szachcie 14x14 cm zostanie umieszczona rura o średnicy 80 mm. Wysokość komina ok 8,7 m.?
    3) Czy w pomieszczeniu w którym znajduje się piec potrzebny będzie otwór napowietrzny?
    4) W całym domu zaprojektowano grzejniki. Wiadomo jeżeli kondensacyjny to trzeba przejść na niskotemperaturowe. O ile średnio zwiększa się powierzchnia grzejnika w takim przypadku. np płytowy wysokość 45/80
    5) Czy użycie kotła kondensacyjnego wymaga przeprojektowania całej instalacji c.o. i czy jest to bardzo skomplikowane. Można użyć do tego np. programu Audytor OZC o którym ktoś pisał wcześniej ? Czy może lepiej zwrócić się do fachowca, a wówczas jaki będzie to koszt?

  2. #1402

    Domyślnie

    Cytat Napisał T7
    Witam
    Przeczytałem cały ten wątek. I nadal mam wątpliwości. Rozpocząłem właśnie budowę i stoję przed koniecznością wybrania rozwiązania komina, co jak się okazuje jest równoważne z wyborem kotła - kondensacjny/z otwartą komorą spalania. W projekcie c.o., c.w.u. przewidziano kocioł jednofunkcyjny z otwartą komorą o mocy 12 kW z zasobnikiem o poj 200l. Ja skłaniam się bardziej w kierunku kondensacyjnego.
    Parametry budynku:
    Parterowy z poddaszem użytkowym
    Powierzchnia użytkowa 130 m2
    Powierzchnia netto 157 m2
    Kubadura 600 m3
    Obliczone zapotrzebowanie na ciepło c.o. 8,764 kW
    Dodatkowo przewidziany kominek z płaszczem wodnym
    Rodzina 4 osoby
    1) Jaki kocioł kondensacyjny byłby najlepszy - chodzi o zakres pracy itp. wśród jakich szukać ?
    2) Czy komin może być skonstruowany w ten sposób że w szachcie 14x14 cm zostanie umieszczona rura o średnicy 80 mm. Wysokość komina ok 8,7 m.?
    3) Czy w pomieszczeniu w którym znajduje się piec potrzebny będzie otwór napowietrzny?
    4) W całym domu zaprojektowano grzejniki. Wiadomo jeżeli kondensacyjny to trzeba przejść na niskotemperaturowe. O ile średnio zwiększa się powierzchnia grzejnika w takim przypadku. np płytowy wysokość 45/80
    5) Czy użycie kotła kondensacyjnego wymaga przeprojektowania całej instalacji c.o. i czy jest to bardzo skomplikowane. Można użyć do tego np. programu Audytor OZC o którym ktoś pisał wcześniej ? Czy może lepiej zwrócić się do fachowca, a wówczas jaki będzie to koszt?

    ad.1. najlepiej z dobrym (sprawnym) serwisem w twojej miejscowości, wystarczy kocioł z modulacją 3 do 14 kW
    ad.2 najtaniej komin przez scianę, wkład zakłada instalator kotła
    ad.3. wywietrznik powinien być, a co to " otwór napowietrzny"?
    ad.4. grzejniki najprosciej dobrać w hurtowni, oni przeliczą grzejniki wysokotemperaturowe na niskotemperaturowe na zamianę.
    ad.5. użycie kondensata nie wymaga przeprojektowania inst.co ( chyba że w projekcie była instalacja "otwarta"dla kotła na paliwa stałe:węgiel, groszek itp.)

  3. #1403

    Domyślnie

    Chyab ten wątek bedzie bardziej odpowiedni


    Prosze o radę jaki piec polecają Praktykujacy Znawcy na coś takiego:
    ok 140m2 uzytkowej - parter podłogówka na cłaości, poddasze klasyczne kaloryfery, dwie łazienki, ścina ytong 24+15cm styropian frez; poddasze 25cm rockwool 0.035,podłoga na gruncie 13cm styropianu, rodzina 2+2,
    Zużycie c.w.u. srednie statystyczne z tendencja do górnej granicy średniej (trzy kobiety i ja jeden) - , a ha odległosć najdalszej łazienki (wanny) od pieca ok 10m, ewentualne dogrzewanie w ekstremalne mrozy kominkiem. Kaloryfery klasyczne obliczone na pracę pod tem kondensatu

    Planuje kondensat plus 120 zasobnik - sterowanie nie wiem czy tylko pokó jczy do tego pogodówka. Nie chciał bym wtopić i kupić za "mocney" piec. Wiem że dolny parametr jest tym lepszy im niższy ale co z górą ?



    chiał bym zmieścić sie w max 6000 za piec i zbiornik -
    Nigdy nie jest tak źle żeby nie mogło być gorzej i tak dobrze by nie mogło być lepiej.

  4. #1404
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    T7

    Zarejestrowany
    May 2009
    Posty
    5

    Domyślnie

    ad.2 najtaniej komin przez scianę, wkład zakłada instalator kotła
    ad.3. wywietrznik powinien być, a co to " otwór napowietrzny"?
    ad.4. grzejniki najprosciej dobrać w hurtowni, oni przeliczą grzejniki wysokotemperaturowe na niskotemperaturowe na zamianę.
    2. Nie chcę dziury w ścianie. Będę miał komin więc chciałbym go użyć. Tak więc ponawiam pytanie: Czy komin może być skonstruowany w ten sposób że w szachcie 14x14 cm zostanie umieszczona rura o średnicy 80 mm. Wysokość komina ok 8,7 m.?
    3. Otwór nawiewny (było późno ) otwór w ścianie pomieszczenia gdzie miał być piec z otwartą komorą spalania. Skoro wybiorę kondensacyjny to czy będzie potrzebny, wymagany przepisami ?
    4 Jeżeli ktoś mógłby podać o ile średnio powinien być większy grzejnik w ogrzewaniu niskotemperaturowym ?

  5. #1405
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie Re: ISOTWIN CONDENS

    Cytat Napisał Tomek_1974
    No a ISOTWIN CONDENS do domu 180m2, ściana trójwarstwiowa (pustak, szczelina 5 cm, cegła) bez ocieplenia zewnętrznego, strop ocieplony wełną 20cm + wymienione okna, instalacja miedziana, kaloryfery aluminiowe...
    Na zwykłym piecu (Thematek C24) koszt ogrzewania oscylował w okolicy 4TPLN. Czy taki piec, o mocy 6,8-24 KW będzie ok?
    Myślę, że dom może mieć zapotrzebowanie na poziomie 17-19kW.

    Cytat Napisał am1972
    Konstrukcja zupełnie nowa. Gazobeton 24cm + styropian ok 15cm, stropy teriwa, dobre ocieplenie dachu. Jeśli chodzi o ilość osób to najprawdopodobniej 4 rodziny po 2-4 osoby czyli od 8 do 16 osób.
    Jakiej pojemności są zbiorniki warstwowe? jak szybko się nagrzewają?
    Raczej skłaniałbym się do kotła kondensacyjnego o mocy maksymalnej ~20-22kW oraz czy przy tylu osobach przypadkiem zainstalować kolektory słoneczne. Kotły kondensacyjne mają wyższą sprawność przy ładowaniu zbiornika warstwowego, woda jest szybciej dostępna.

    Cytat Napisał kemot_73
    ok 140m2 uzytkowej - parter podłogówka na cłaości, poddasze klasyczne kaloryfery, dwie łazienki, ścina ytong 24+15cm styropian frez; poddasze 25cm rockwool 0.035,podłoga na gruncie 13cm styropianu, rodzina 2+2,

    chiał bym zmieścić sie w max 6000 za piec i zbiornik
    Masz małe zapotrzebowanie na moc, rzędu 7-9kW więc moim daniem najlepszym wyborem będzie mały kocioł (maks 10-13kW) wraz ze zbiornikiem 150-160l. tyle, że ciężko się będzie zmieścić w 6kpln.

    Cytat Napisał raydenstream
    Witam

    Budynek 125 m2 uzytkowej
    konstrukcja porotherm wienerberger 44 P+w + docieplenie 8 cm styropian
    piwnica parter użytkowe poddasze
    ogrzewanie podlogowe kotyatrz lazienka kuchnia

    Szukam jakiegos nie najdrozszego pieca gazowego

    Co myslicie o takim piecu
    PIEC Viessmann VITOPEND 100 2-fun 24kw
    Chyba j.w.

  6. #1406
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał T7
    1) Jaki kocioł kondensacyjny byłby najlepszy - chodzi o zakres pracy itp. wśród jakich szukać ?
    2) Czy komin może być skonstruowany w ten sposób że w szachcie 14x14 cm zostanie umieszczona rura o średnicy 80 mm. Wysokość komina ok 8,7 m.?
    3) Czy w pomieszczeniu w którym znajduje się piec potrzebny będzie otwór napowietrzny?
    4) W całym domu zaprojektowano grzejniki. Wiadomo jeżeli kondensacyjny to trzeba przejść na niskotemperaturowe. O ile średnio zwiększa się powierzchnia grzejnika w takim przypadku. np płytowy wysokość 45/80
    5) Czy użycie kotła kondensacyjnego wymaga przeprojektowania całej instalacji c.o. i czy jest to bardzo skomplikowane. Można użyć do tego np. programu Audytor OZC o którym ktoś pisał wcześniej ? Czy może lepiej zwrócić się do fachowca, a wówczas jaki będzie to koszt?
    1. 2...10kW np. taki.
    2. Można tak zrobić, powietrze do spalania będzie pobierane z szachtu a spaliny uchodziły rurą w szachcie. Można też przez ścianę zew.
    3. Zetka? Nie jeśli system spalinowo powietrzny będzie niezależny od powietrza w pomieszczeniu.
    4. NIE TRZEBA DOBIERAĆ GRZEJNIKÓW NA NIŻSZE TEMPERATURY.
    5. Też nie trzeba.

  7. #1407
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    T7

    Zarejestrowany
    May 2009
    Posty
    5

    Domyślnie

    2. Można tak zrobić, powietrze do spalania będzie pobierane z szachtu a spaliny uchodziły rurą w szachcie. Można też przez ścianę zew.
    4. NIE TRZEBA DOBIERAĆ GRZEJNIKÓW NA NIŻSZE TEMPERATURY.
    RAPczyn,
    2 Nie chcę dodatkowej dziury w ścianie. Czy nie będzie problemu przy kominie o tej długości (8,7m być może trochę mniej jak zacznę komin wyżej)? , Czy możesz mi polecić jakiś system wkładów kominowych do realizowania tego zadania ?
    4. mariankossy napisał że w hurtownik przeliczą mi grzejniki na niskotemperaturowe.
    Po mojemu jak będzie niższa temperatura wody w instalacji to żeby ogrzać pomieszczenie będę potrzebował większego grzejnika.
    Czy na pewno grzejniki które miałem przy kotle z otwartą komorą będą wystarczające?

    Z góry dziękuję za odpowiedź i cierpliwość

  8. #1408
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał T7
    RAPczyn,
    2 Nie chcę dodatkowej dziury w ścianie. Czy nie będzie problemu przy kominie o tej długości (8,7m być może trochę mniej jak zacznę komin wyżej)? , Czy możesz mi polecić jakiś system wkładów kominowych do realizowania tego zadania ?
    4. mariankossy napisał że w hurtownik przeliczą mi grzejniki na niskotemperaturowe.
    Po mojemu jak będzie niższa temperatura wody w instalacji to żeby ogrzać pomieszczenie będę potrzebował większego grzejnika.
    Czy na pewno grzejniki które miałem przy kotle z otwartą komorą będą wystarczające?

    Z góry dziękuję za odpowiedź i cierpliwość
    Komin weź od producent kotła który zamontujesz.
    Pytanie jakimi temperaturami były zasilane grzejniki do tej pory?. Kocioł kondensacyjny może pracować również przy 90/80.
    Kocio z automatyką pogodową.

  9. #1409
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    T7

    Zarejestrowany
    May 2009
    Posty
    5

    Domyślnie

    Komin weź od producent kotła który zamontujesz.
    Pytanie jakimi temperaturami były zasilane grzejniki do tej pory?. Kocioł kondensacyjny może pracować również przy 90/80.
    Kocio z automatyką pogodową.
    Sytuacja jest taka, że ani komina, ani grzejników jeszcze nie ma fizycznie. Całą instalację mam w projekcie, gdzie jest kocioł z otwartą komorą spalania i reszta jak pisałem wyżej, a ja chciałbym kondensacyjny.
    Rozpoczynam właśnie budowę komina i chciałbym od razu zamontować wkład.
    Grzejników też nie ma dlatego, z tego co wyczytałem ekonomiczniej będzie przystosować je do kotła kondensacyjnego tak by pracował on w niższych temperaturach. Stąd moje pytanie ile średnio większy powinien być taki grzejnik?

  10. #1410

    Domyślnie

    Grzejniki przewymiarowane o około 30-45% np:
    grzejnik stalowy płytowy
    KERMI Therm X2 o wymiarach 600x1100 Zasilany od dołu

    Dane techniczne:
    Wysokość: 600mm,
    Długość: 1100mm,
    Głębokość: 100mm,

    Moc:
    przy temp 70/55 0C 1472 wat
    przy temp 55/45 0C 939 wat


    Przeliczasz swoje planowane zapotrzebowanie pomieszczeń na ciepło (moc grzejników)przy zasilaniu przy temp 55/45 C i po sprawie.

    Taki kocioł z zasobnikiem:
    http://www.junkers.com/pl/pl/ek/prod...e/cerapur.html
    lub

    http://www.junkers.com/pl/pl/ek/prod...art_daten.html

  11. #1411
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    T7

    Zarejestrowany
    May 2009
    Posty
    5

    Domyślnie

    Dzięki za informacje. Trochę mi się rozjaśniło.
    Proszę o jeszcze jedna radę. Instalować wkład do komina podczas jego budowy, czy przy zakładaniu pieca wpuszczać rurę w komin ?

  12. #1412

    Domyślnie

    Instalator przy montażu kotła montuje wkład .

  13. #1413
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar TS147
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    1.036
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    38

    Domyślnie

    Witam,

    Ja także mam prośbę o poradę. Dom ma około 250m2 powierzchni użytkowej (już z garażem), parterówka z użytkowym poddaszem, około 120m2 podłogówki, 18cm styro na elewacji, 25cm wełny pod dachem, 10cm styro w podłodze, rekuperator.

    I teraz waham się pomiędzy kotłem kondensacyjnym na gaz ziemny 7-21kW a 9-27kW (dokładnie Vaillant 196/2-C150 kontra Vaillant 246/2-c210). Cena praktycznie identyczna, a ten drugi ma dodatkowo zasobnik 150l zamiast 100l jak w pierwszym (oba warstwowe). W domu 4 osoby i 3 łazienki.

    Co radzicie? Większy czy mniejszy, bo wychodzi mi na styku zapotrzebowanie?

    Pzdr!

    p.s. Na stronie do której link podany jest wcześniej w wątku, są takie dane:


    VSC 196/2-C150 23,5 2,5 0,1063830
    VSC 246 24,5 2,6 0,1061224

  14. #1414

    Domyślnie

    jak za tą samą cene to większy

  15. #1415
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar TS147
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    1.036
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    38

    Domyślnie

    Cytat Napisał mariankossy
    jak za tą samą cene to większy
    No właśnie korci mnie ten większy i większy zasobnik w nim . Nie chciałbym jednak, aby był znacznie droższy w kosztach ogrzewania.

  16. #1416

    Domyślnie

    Cytat Napisał kemot_73
    Witam!
    Prosze o radę jaki piec polecają Praktykujacy Znawcy na coś takiego:
    ok 140m2 uzytkowej - parter podłogówka na cłaości, poddasze klasyczne kaloryfery, dwie łazienki, ścina ytong 24+15cm styropian frez; poddasze 25cm rockwool 0.035,podłoga na gruncie 13cm styropianu, rodzina 2+2,
    Zużycie c.w.u. srednie statystyczne z tendencja do górnej granicy średniej (trzy kobiety i ja jeden) - , a ha odległosć najdalszej łazienki (wanny) od pieca ok 10m, ewentualne dogrzewanie w ekstremalne mrozy kominkiem.
    plnuje kondensat plus 120 zasobnik - sterowanie nie wiem czy tylko pokó jczy do tego pogodówka.

    chiał bym zmieścić sie w max 6000 za piec i zbiornik
    Przy Junkersie w tej kwocie się zmieści.
    myślenie jest przyszłością

  17. #1417
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar TS147
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    1.036
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    38

    Domyślnie

    Ponieważ kupuję kocioł już jutro, wkleję swoje pytanie także tutaj:

    Mam prośbę o poradę. Dom ma około 250m2 powierzchni użytkowej (już z garażem), parterówka z użytkowym poddaszem, około 120m2 podłogówki, 18cm styro na elewacji, 25cm wełny pod dachem, 10cm styro w podłodze, rekuperator.

    I teraz waham się pomiędzy kotłem kondensacyjnym na gaz ziemny 7-21kW a 9-27kW (dokładnie Vaillant 196/2-C150 kontra Vaillant 246/2-c210). Cena praktycznie identyczna, a ten drugi ma dodatkowo zasobnik 150l zamiast 100l jak w pierwszym (oba warstwowe). W domu 4 osoby i 3 łazienki.

    Co radzicie? Większy czy mniejszy, bo wychodzi mi na styku zapotrzebowanie?

    W wiekszym korci mnie wiekszy zasobnik 150l, ale martwi mnie czy nie bedzie generowal duzo wyszych kosztow ogrzewania?

    Dzieki wielkie za rady.

    Pzdr!

  18. #1418

    Domyślnie

    Cytat Napisał sacha
    Cytat Napisał kemot_73
    Witam!
    Prosze o radę jaki piec polecają Praktykujacy Znawcy na coś takiego:
    ok 140m2 uzytkowej - parter podłogówka na cłaości, poddasze klasyczne kaloryfery, dwie łazienki, ścina ytong 24+15cm styropian frez; poddasze 25cm rockwool 0.035,podłoga na gruncie 13cm styropianu, rodzina 2+2,
    Zużycie c.w.u. srednie statystyczne z tendencja do górnej granicy średniej (trzy kobiety i ja jeden) - , a ha odległosć najdalszej łazienki (wanny) od pieca ok 10m, ewentualne dogrzewanie w ekstremalne mrozy kominkiem.
    plnuje kondensat plus 120 zasobnik - sterowanie nie wiem czy tylko pokó jczy do tego pogodówka.

    chiał bym zmieścić sie w max 6000 za piec i zbiornik
    Przy Junkersie w tej kwocie się zmieści.
    Co zatem sądzicie o takim Junkersie w moim przypadku
    http://www.allegro.pl/item635211778_...n_rzeszow.html
    Da radę ?? Może jakis nie/zadowolony użytkownik by sie wypowiedział

    Ewentualnie może ECOtec plus126 + ViH120l - tylko sie zastanawiam czy dolna deklarowana moc 5.9 to juznie za dużo. Może jednak nie ma co przepłacać i wejśc w tego junkersa + jakiś zasobnik (no właśnie jaki??)
    Nigdy nie jest tak źle żeby nie mogło być gorzej i tak dobrze by nie mogło być lepiej.

  19. #1419

    Domyślnie

    Na takim junkersie ogrzewałem ostatni sezon, na gotowo: kocioł + programator pogodowy FW 100 + wkład do komina + zasobnik 300l + kaloryfer kermi + cały montaż kotłowni zapłaciłem 10 600.
    Dom SOPRAN 4, 4 osoby , całość podłogówka, ogrzewany 1 sezon (na razie na propanie) i jestem zadowolony
    re : kemot_73
    rozważ montaż podłogówki po całości,
    bo wychodzi taniej bez mieszacza (2000 zl)na podłogówkę a wiem też że bez tego ogrzewanie "góry " na kaloryferach powoduje niedogrzanie i problemy z przepływami i sterowaniem( dodatkowa automatyka).
    Dodatkowo podłogówka ma większą bezwładność i inne ustawienia pracy kotła niż dla kaloryferów ( chodzi o krzywe grzewcze)

    Znam to z praktyki u znajomych (mieszkają w bliźniaku): jeden ma po całości "prostą" podłogówke i sobie chwali, drugi podłogówka parter, góra kaloryfery i "kręci nosem" że mogło byc lepiej ze sterowaniem( najczęściej góra nie dogrzana )

    Ogrzewanie robiła ta sama ekipa, ten sam piec tylko ten drugi miał wczesniej kupione kaloryfry i zdecydował się na ich montaz na górze.

  20. #1420

    Domyślnie

    Cytat Napisał mariankossy
    rozważ montaż podłogówki po całości,
    bo wychodzi taniej bez mieszacza (2000 zl)na podłogówkę a wiem też że bez tego ogrzewanie "góry " na kaloryferach powoduje niedogrzanie i problemy z przepływami i sterowaniem( dodatkowa automatyka).
    Dodatkowo podłogówka ma większą bezwładność i inne ustawienia pracy kotła niż dla kaloryferów ( chodzi o krzywe grzewcze)
    Rozwazam rozważam ale jakiegos"kopa" mi brakuje - mój projekt to Guliwer 2G (nieco zmodyfikowany) ale w przybliżeniu to coś podobnego do Twojego. - jak wygladała ta zima (kosztowo) w twoim przypadku rozumie ze nei marzłes i nie paliłes non stop w kominku ( bo takeigo rozwiąznia chce uniknąć - kominek bedzie grza tylk okiedy beda ekstremalne mrozy i mogło by nie dogrzać ewentualnie w ramach zachcianki romantycznej Żony. Chcę ogrzewanie oprzeć na c.o. niskotemeraturowym, wiem ze grzejniki na górze trzeba przewymiarować - obrawiam sie własnie poprawnego sterowania taką hybrydą.
    Nigdy nie jest tak źle żeby nie mogło być gorzej i tak dobrze by nie mogło być lepiej.

Strona 71 z 330

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony