dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 12 z 134
Pokaż wyniki od 221 do 240 z 2665
  1. #221
    Lider FORUM (min. 2800)
    YreQ

    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    3.911
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    207

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sasha
    Ja na waszym miejscy bym tak zrobił.
    Nie jesteś na naszym miejscu i nigdy tego nie zrozumiesz.
    To jest tak, jakbys widział jak umiera na raka ktoś w telewizji. Inaczej to wygląda, gdy zachoruje najbliższa ci osoba...

  2. #222
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.208

    Domyślnie

    Trochę to jak walka z przeznaczeniem!

    Jak jest wojna, to giną ludzie i majątki.
    I to jest niesprawiedliwe, nawet jak słuszne.

    No to przyjmij do wiadomości, że to wojna ekonomiczna a Ty jesteś jej ofiarą!
    Usiłujesz powstrzymać wszystkie światowe potęgi kształtujące obieg kapitału i cen energii. Powinieneś się ugiąć, aby zwyciężyć!
    Jeżeli wroga nie da się pokonać, należy się do niego przyłączyć.
    Przyklej uśmiech, zaaplikuj entuzjazm i pomyśl jak wyjść na swoje, bo Cię inni ubiegną i do podziału niewiele zostanie!
    Adam M.

  3. #223
    Lider FORUM (min. 2800)
    YreQ

    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    3.911
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    207

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk
    Trochę to jak walka z przeznaczeniem!

    Jak jest wojna, to giną ludzie i majątki.
    I to jest niesprawiedliwe, nawet jak słuszne.

    No to przyjmij do wiadomości, że to wojna ekonomiczna a Ty jesteś jej ofiarą!
    Usiłujesz powstrzymać wszystkie światowe potęgi kształtujące obieg kapitału i cen energii. Powinieneś się ugiąć, aby zwyciężyć!
    Jeżeli wroga nie da się pokonać, należy się do niego przyłączyć.
    Przyklej uśmiech, zaaplikuj entuzjazm i pomyśl jak wyjść na swoje, bo Cię inni ubiegną i do podziału niewiele zostanie!
    Adam M.
    takie teoretyczne gadanie o niczym. zobaczymy jak to w praktyce wyjdzie.
    widzę że jesteś z tych skomlących i pełzających z białą flagą niż niesionych na tarczy?

  4. #224
    Lider FORUM (min. 2800)
    YreQ

    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    3.911
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    207

    Domyślnie

    W wracając do gazyfikacji węgla i twojego wsześniejszego postu na temat zapadających sie tu i ówdzie domach. Myślisz że KGHM pakowałoby kasiorę w projekt, w którym jakis tam laik od razu odkrywa skutki?
    Nawet sam profesorek Kasztelewicz był pod wrażeniem ale od razu podszedł do tego z dystansem tłumacząc niesprawdzenie nigdzie tej metody. Bo tak naprawde ta metoda daje szansę dla regionu, energetyki a odbiera chleb kopaczom.

  5. #225
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sasha
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    1.613
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    46

    Domyślnie

    Yreq - przecież tu nikt ci nie zazdrości sytuacji. To nie jest sytuacja komfortowa ale od ciebie będzie zależało jak się to skończy.

    Jeżeli się nie dogadasz... to pozostaje ci machanie szabelką. Proste. Wcześniej czy później ta kopalnia powstanie - jest tam za dużo tego węgla. Pomyśl racjonalnie. Chcesz tam mieszkać otoczony wyrobiskami?
    Pozdrawiam
    Nasz domek
    Postępy

    / MIESZKAMY /

  6. #226
    Lider FORUM (min. 2800)
    YreQ

    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    3.911
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    207

    Domyślnie

    Świeżutki artykulik ze strony Komitetu Sterującego. Czyli nie wszystko stracone...

    "KGHM chce legnicki węgiel przemienić w gaz

    Maciej Nowaczyk

    2008-01-28,


    Miedziowy kombinat chce eksploatować największe europejskie złoża węgla brunatnego, wykorzystując do tego tzw. biogazyfikację: bez budowania kopalni odkrywkowych, przesiedlania wsi i degradacji środowiska



    Wzrost cen energii i rosnące potrzeby energetyczne Polski spowodują, że sięgnięcie po legnickie złoża (35-40 mld ton, z czego 15 mld gotowych do eksploatacji) stanie się koniecznością. Rząd już się zastanawia, jak je wydobywać. Problem w tym, że złóż nigdy nie zabezpieczono. Na polach wydobywczych powstało kilkaset domów jednorodzinnych, których mieszkańców trzeba by przesiedlić. Część terenów objęto programem Natura 2000, a przez środek złóż ma przebiegać droga krajowa S3 Lubawka - Szczecin.

    Naukowcy z centrum badawczo-rozwojowego KGHM Polska Miedź twierdzą jednak, że wszystkie te przeszkody można pokonać. A ściślej mówiąc, nie trzeba ich będzie pokonywać. Receptą jest podziemna biogazyfikacja złóż węgla. Na czym polega ta nowatorska metoda, tłumaczy Henryk Karaś, prezes KGHM Cuprum i szef Europejskiej Platformy Technologicznej ds. Zasobów Surowcowych: - Pod ziemię, na tereny zalegania złóż, wpuszcza się określone i wyselekcjonowane szczepy bakteryjne, które mają taką właściwość, że węgiel brunatny przemienią w metan. Dopiero po tej przemianie będzie się go wydobywać na powierzchnię. Z jednej tony węgla można uzyskać w ten sposób ok. 20 m sześc. gazu.

    Metoda wykluczyłaby konieczność wydobywania odkrywkowego, a więc także rujnowania środowiska, przesiedlania mieszkańców oraz zmiany drogi S3.

    KGHM Cuprum w sprawie legnickich złóż zawiązał już międzynarodowe konsorcjum, w którego skład wchodzi 12 poważnych partnerów naukowych. Są to głównie uczelnie i instytuty badawcze z: Polski, USA, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Ukrainy i Czech.

    Jest wśród nich m.in. Archtech INC, który od lat bardzo ściśle współpracuje z armią amerykańską, ukraińską uczelnią techniczną z Donbasu czy z GEOS - niemieckim potentatem wydobywczym. Do konsorcjum przystąpiła też kopalnia BOT Bełchatów i Instytut Nafty i Gazu. Wspólnie dopracują metodę biogazyfikacji węgla. Zdaniem prezesa KGHM Cuprum pierwszy gaz z legnickich złóż będzie można wydobywać już za cztery lata.

    Pieniądze na działalność nowo powstałe konsorcjum chce pozyskać z Unii Europejskiej. - Do 26 lutego wyślemy wniosek o dofinansowanie projektu do Brukseli. Maksymalna kwota, jaką możemy pozyskać, to 15 mln euro - mówi Karaś.

    Oprócz biogazyfikacji pieniądze z Unii mają zostać wydane również na opracowanie sposobu wypełniania wyrobisk dwutlenkiem węgla i odpadami powydobywczymi KGHM.

    Eksperci, z którymi rozmawialiśmy, potwierdzają, że biogazyfikacja może być przyszłością przemysłu wydobywczego, ale na razie podchodzą do niej z dystansem. - To interesująca metoda, ale na razie bardzo czasochłonna. Niezbędne są lata do jej dopracowania. Do tej pory jeszcze nikt wcześniej nie wykorzystał jej w skali przemysłowej. Jeśli jednak naukowcom uda się przyśpieszyć procesy przemiany węgla w metan, będziemy świadkami przełomu - przyznaje Zbigniew Kasztelewicz z Katedry Górnictwa Odkrywkowego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie."

  7. #227
    Lider FORUM (min. 2800)
    YreQ

    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    3.911
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    207

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sasha
    Yreq - przecież tu nikt ci nie zazdrości sytuacji. To nie jest sytuacja komfortowa ale od ciebie będzie zależało jak się to skończy.

    Jeżeli się nie dogadasz... to pozostaje ci machanie szabelką. Proste. Wcześniej czy później ta kopalnia powstanie - jest tam za dużo tego węgla. Pomyśl racjonalnie. Chcesz tam mieszkać otoczony wyrobiskami?
    Wiesz, masz i rację, ale jak myslisz,czy kilka tysiecy ludzi tak bez słowa zgodzi się na kopalnię?
    Tak samo jak pewno może być to że powstanie, tak samo pewne są najbardziej spektakularne nastroje pokazywane w mediach, odwołania, procesy sądowe i ludzkie tragedie, które to z pewnościa nie pomogą w budowie.

    Poza tym każdy mieszkaniec nie będzie traktowany indywiduanie. Kilka tysięcy zostanie "załatwionych" wg schematu. A najszybciej ci co "sie dogadają" i dostaną to co im zaoferują.

  8. #228
    Lider FORUM (min. 2800)
    YreQ

    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    3.911
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    207

    Domyślnie

    Nawet jeśli silniejsi doprowadzą do budowy kopalni rujnującej tak naprawdę region, to mi i wielu innym ciężko byłoby żyć najbliższe kilkadziesiąt (może) lat ze świadomością, że nie probowaliśmy zrobić nic i jak szczury z tonącego okrętu uciekliśmy zostawiając na pastwę losu to co kochaliśmy przez całe życie za kilka zimnych srebrników...

  9. #229
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.208

    Domyślnie

    Jakby tak tym specjalnie wyselekcjonowanym bakteriom, co mają wrąbać te złoża i po obiadku piernąć sobie metanem, bo o to tu chodzi, wszczepiono mikroczipy pozwalające na ich pełną sterowalność - to metoda byłaby BOSKA!
    Ale się nie da!
    To ten sam powód, dla którego nie da sie opanować grypy!.
    Są za małe, żeby je należycie spałować! Raz zapuszczone pójdą jak lawina górska i wkrótce będziemy setki milionów dolarów czy euro płacili każdemu, kto zgodzi się odebrać choć trochę tego nadmiarowo wydobywającego się gazu!
    Można ruszyć katastrofę nie do opanowania!
    Dlatego siedzą i myślą zamiast JUŻ zgazowywać!
    Odkrywka jest zdecydowanie bezpieczniejsza!
    TAK JEST DZIŚ!

    Nie myśl, że brak mi wyobraźni czy uczuć!
    Ale...
    Zdroworozsądkowo: BYŁO!!! WIELE RAZY!!! BYŁY KRZYWDY, WRZASKI, ZYSKI, STRATY i zwykle WIELKI BIZNES!!

    W zestawieniu z tym, co się kluje, sorki, jesteś pyłkiem!
    Ta machina jest zbyt potężna!
    Przyłącz się do jej prowadzenia lub znikaj jak najdalej!
    Przykre... Wiem...
    Adam M.

  10. #230
    Lider FORUM (min. 2800)
    YreQ

    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    3.911
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    207

    Domyślnie

    Ok, na 4 stronach tego wątku ja i inni przeciwnicy klasycznej kopalni degradujacej region przedstawiliśmy swój stosunek do tej inwestycji.
    Kilku szanownych współrozmówców z mniej lub bardziej daleka też ujawniło swoje zdanie na temat kopalni i elektrowni które zobaczą w telewizji albo wikipedii.
    Proponuję zmienić wątek na bardziej merytoryczny związany z najnowszymi informacjami dotyczącymi problemu, jakie pojawiają się w mediach i internecie.

  11. #231

    Domyślnie

    Cytat Napisał YreQ
    Naukowcy z centrum badawczo-rozwojowego KGHM Polska Miedź...
    no cóż jeśli tym zajmują się naukowcy z kghm'u to hehehehe...

    Z jednej tony węgla można uzyskać w ten sposób ok. 20 m sześc. gazu.
    tez mi technologia... 20 metrów to co niektórzy spalają w jeden dzień w swoim domku... proponuję śledzić wątek "ile gazu poszło wam w tym sezonie"...

  12. #232

    Domyślnie

    Chyba od twoich pogladów i stylu wypowiedzi bardziej irytuje mnie ten twój seksistowski obrazek. Narusz moje poczucie dobrego smaku i jet chyba b. dobrym odzwierciedleniem twoich poglądów, kompleksów i stosunku do ludzi
    madga

  13. #233

    Domyślnie

    aby nie być gołosłownym...

    * węgiel brunatny - wartość opałowa: 9,2 MJ/kg tj. 9200 MJ/t

    * metan - wartość opałowa 35,8 MJ/m3 tj. 716 MJ/20m3

    oznacza to ni mnie ni więcej, że róznica jest prawie trzynastokrotna...

    w ten sposób byłoby zmarnowane 92% złoża...

    ...ech ci naukowcy... z kgmu...!

  14. #234
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sasha
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    1.613
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    46

    Domyślnie

    Cytat Napisał mjc2
    Chyba od twoich pogladów i stylu wypowiedzi bardziej irytuje mnie ten twój seksistowski obrazek. Narusz moje poczucie dobrego smaku i jet chyba b. dobrym odzwierciedleniem twoich poglądów, kompleksów i stosunku do ludzi
    a gdzie ten obrazek?
    Pozdrawiam
    Nasz domek
    Postępy

    / MIESZKAMY /

  15. #235

    Domyślnie

    Złoża napewno będą ruszone. I powinny być.

    Przyszłość energetyczna naszego kraju nie wygląda dobrze. I to chyba najlepszy moment aby coś się ruszyło.
    A nie chcę żeby Polska musiała płaszczyć się przed Rosją czy kimkolwiek innym.

    Z informacji wiadomo iż większość złóż jest na około 200metrach, co uniemożliwia odkrywkę. Trzeba poczekać kilka latek na dopracowanie technologii biogazyfikacji i ruszać z tematem

  16. #236

    Domyślnie

    Czytając dzisiaj ten wątek n/t planowanej budowy kopalni odkrywkowej z elektrownią pozostaje mi tylko współczuć mieszkającym tam ludziom.
    Mam rodzinę mieszkającą w Polkowicach którą czasem odwiedzam.
    Dla mnie powietrze jest tam fatalne. Degradacja środowiska jest tam duża - mówie to jako człowiek mieszkający z dala. Swego czasu jak służyłem w wojsku w SPR w Chorzowie dojeżdżając do jednostki koleją - to mając oczy zamknięte wiedziałem gdzie jestem: poznawałem po smrodzie, a to Zakłady Chemiczne "Hajduki" , a to huta "Batory" , a to inne badziewie.
    Dojeżdżając do Legnicy jak wieje wiatr od huty też można po smrodzie poznać gdzie się człek znajduje.
    Moim zdaniem ludzie tam mieszkający mają prawo żyć w znośnych warunkach ekologicznych i słusznie protestują. Bo jak powstanie kopalnia i elektrownia to nie wierzę że degradacja środowiska się nie zwiększy i to znacznie.
    W życiu najważniejszy jest ....święty spokój.
    I po co ja się wziąłem za budowę !!!

  17. #237
    Lider FORUM (min. 2800)
    YreQ

    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    3.911
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    207

    Domyślnie

    Tak jak wcześniej pisałem - tylko treści merytoryczne, zdanie kolegi z chojnowa i innych z daleka juz przeciwników kopalni nie interesi.

    Ale do rzeczy.

    Rozmawiałem dzisiaj z sołtysem Karczowisk.
    W przyszłym tygodniu w Karczowiskach w Chacie będzie spotkanie z samorządowcami, KGHM i AGH w związku z brakiem zgody regionu na kopalnię i elektrownię.

  18. #238

    Domyślnie

    Cytat Napisał YreQ
    Tak jak wcześniej pisałem - tylko treści merytoryczne, zdanie kolegi z chojnowa i innych z daleka juz przeciwników kopalni nie interesi.
    wydaje mi się, że właśnie moje posty jako jedne z nielicznych są merytoryczne... a że nie zgadzam się z ludźmi, którzy chcieliby w tym kraju skansenu, to no cóż... to ich problem... jeszcze nie ograniczono wolności słowa w polsce... ani na tym forum...

    proszę o sensowne wypowiedzi, czym ma być zastąpiona energia z elektrowni Bełchatów, Turów, Konin, Adamó, Pątnów skoro zasoby węgla brunatnego mają tam wystarxczyć na jakieś 20, góra 30 lat, a dają obecnie 26% zapotrzebowania na energie elektryczną..?

    tylko proszę nie pisać o naukowcach z kghm'u, co to coś wymyślą... poziom niekompetencji w tej firmie jest powszechnue znany... a to prezes skarbnik gminny z ruji, a to jakiś wodociągowiec...

  19. #239

    Domyślnie

    Cytat Napisał YreQ
    Tak jak wcześniej pisałem - tylko treści merytoryczne, zdanie kolegi z chojnowa i innych z daleka juz przeciwników kopalni nie interesi.
    To najlepszym miejscem na obgadanie tej sprawy będzie Koło Gospodyń Wiejskich w Golance Górnej.

  20. #240

    Domyślnie

    Cytat Napisał Haynauer
    proszę o sensowne wypowiedzi, czym ma być zastąpiona energia z elektrowni Bełchatów, Turów, Konin, Adamó, Pątnów skoro zasoby węgla brunatnego mają tam wystarxczyć na jakieś 20, góra 30 lat, a dają obecnie 26% zapotrzebowania na energie elektryczną..?
    Jądrówkami.

    Za ten węgiel pod legnicą weźmiemy się później...
    Pozdrawiam,
    Krzysztof Lis
    Nasz tani dom...

Strona 12 z 134

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony