dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 24
  1. #1

    Domyślnie Temperatury przy ogrzewaniu podłogowym

    Witam

    Mam ogrzewanie podłogowe wodne na całym parterze ok. 80 m2.
    Na zasilaniu woda ma temp. 22-24 C, Temperatura podłogi w tym wypadku parkietu warstwowego ok. 20 C (leżacy termometr skalą do dołu). Temperatura w pomieszczeniu 18,25 C. Grzany tylko dół podłogówką.
    Jak wygląda rozkład temperatury u was.
    Jaką maksymalną temperaturę wody mogę puścić na podłogówkę pod parkiet.

    pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Projektowo zakłąd sie maksymalną temp zasilania podłogówki 45stC.
    Ja przy mozajce jesionowej nie mam żadnych problemów przy tych 40 stC.
    Pytanie co na ten temat pisze producent parkietu, jeśli był to parkiet dopuszczony na podłogówkę, to nie powinno być żadnego problemu.


    Pozdrwaim
    Doświadczenie, to coś, co zdobywasz tuż po chwili w której go potrzebowałeś.
    Zobacz: www.borelioza.org Strona Stowarzyszenia - Borelioza

  3. #3
    M@riusz_Radom
    Guest
    M@riusz_Radom

    Domyślnie

    Nie wiem jak Ty, ale ja przy 40oC puszczonych na podłogówkę miałem wrażenie, że podłoga mnie "parzy" w stopy Obecnie na zasilaniu mam 30oC i jako taki komfort cieplny dla stóp.

    To wszystko przy założeniu, że podłogówka ma mi dać komfort "ciepłej podłogi" i nie jest głównym nośnikiem do ogrzewania domu. Większość pomieszczeń ogrzewana standardowo grzejnikami.

  4. #4

    Domyślnie

    Temperatury o jakich napisałem są w zaleceniach projektowych, dają temp powierzchni podłogi max 28 stC i 35 w strefach brzegowych, ale tylko pod warunkiem, zę rozstaw rur jest zaprojektowany z uwzględnieniem materiału wykończeniowego podłogi i zapotrzebowania pomieszczenia na ciepło.
    Kiedy instalator "zawsze daje co 15 cm i zawsze jest dobrze" to niestety sa takie jazdy.
    Ja odczuwam że podłoga jest ciepła tylko w łązienkach i w strefach przybrzeznych. (sama podłogówka w domu, bez grzejników)
    Pomijajac to, to masz rację, że trzeba tak dobrać temp zasilania, aby nie było gorąco w stopy. W zasadzie wogóle nie powieno sie odczuwać podwyższonej temperatury na podłodze ogrzewanej jesłi wszytko jest dobrze policzone.

    Laparia napisał(a), że ma niska temperaturę w pomieszczeniach więc ewidentnie powinno sie jeszcze z zasilaniem podjechac w górę, bez ryzyka poparzenia stóp.
    Doświadczenie, to coś, co zdobywasz tuż po chwili w której go potrzebowałeś.
    Zobacz: www.borelioza.org Strona Stowarzyszenia - Borelioza

  5. #5
    M@riusz_Radom
    Guest
    M@riusz_Radom

    Domyślnie

    Ok, dzięki za garść nowych dla mnie informacji.

  6. #6

    Domyślnie

    U mnie w tej chwili, przy zasilaniu woda o temp. 28-30C i podlodze z parkietu debowego (litego, 15 cm) mam w domu temperature 23C. Jest idealnie. W nozki fajnie cieplo. Przy takiej temp w pomieszczeniach, gdzie mam grers, czuc ceiplo w stopy.

    Nie wyobrazam sobie przebywania w pomieszczeniach, gdzie jest 19C. Brrrrrrrrrrrrr

    pozdro,
    mp
    REKLAMA JEST PŁATNA

  7. #7
    M@riusz_Radom
    Guest
    M@riusz_Radom

    Domyślnie

    Tylko jak to ogrzewanie podłogowe odbije się na naszym zdrowiu - tego na dobrą sprawę nie wie nikt.

  8. #8

    Domyślnie

    Nikt tez nie wie, jak na naszym zdrowiu odbija sie ogrzewanie kaloryferami, kominkiem, nadmuchem cieplego powietrza...

    Ktos to badal???
    REKLAMA JEST PŁATNA

  9. #9
    M@riusz_Radom
    Guest
    M@riusz_Radom

    Domyślnie

    A na to pytanie nie odpowiem. Po prostu podzieliłem się swoimi wątpliwościami dotyczącymi chodzenia po nagrzanej posadzce ;

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał M@riusz_Radom
    A na to pytanie nie odpowiem. Po prostu podzieliłem się swoimi wątpliwościami dotyczącymi chodzenia po nagrzanej posadzce ;
    Slonce od lat grzalo piaski pustyni, plaze, skaly, kamienie i inne rodzaje gruntow. I nasz gatunek przetrwal - wiec IMHO podlogowka jest najbardziej zblizona do naturalnego, ogrzewaniem (do tego grzeje przede wszystkim przez promieniowanie - rowniez jak slonce To wysokotemperaturowe kalafiory sa nienaturalne!
    pozdr.

  11. #11
    M@riusz_Radom
    Guest
    M@riusz_Radom

    Domyślnie

    Co racja to racja. Dobrze tylko, że nie naparzamy się już maczugami po głowach ... Przynajmniej nie tak często

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.542

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daga&Adam
    Cytat Napisał M@riusz_Radom
    A na to pytanie nie odpowiem. Po prostu podzieliłem się swoimi wątpliwościami dotyczącymi chodzenia po nagrzanej posadzce ;
    Slonce od lat grzalo piaski pustyni, plaze, skaly, kamienie i inne rodzaje gruntow. I nasz gatunek przetrwal - wiec IMHO podlogowka jest najbardziej zblizona do naturalnego, ogrzewaniem (do tego grzeje przede wszystkim przez promieniowanie - rowniez jak slonce To wysokotemperaturowe kalafiory sa nienaturalne!
    pozdr.

    Dziwne, ja jak wychodzę z domu to czuję, że ciepło dociera do mnie z góry (bez wnikania, które jest lepsze).

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daga&Adam
    To wysokotemperaturowe kalafiory sa nienaturalne!
    pozdr.
    Kiedyś ludzie ogrzewali się ogniskami, potem kominkami otwartymi i piecami - te to są dopiero wysokotemperaturowe.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał zbigmor
    Dziwne, ja jak wychodzę z domu to czuję, że ciepło dociera do mnie z góry (bez wnikania, które jest lepsze).
    Moze jakbys sciagnal buty w lato np. na plazy to bys poczul to cieplo takze z dolu
    pozdr.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Trociu
    Cytat Napisał Daga&Adam
    To wysokotemperaturowe kalafiory sa nienaturalne!
    pozdr.
    Kiedyś ludzie ogrzewali się ogniskami, potem kominkami otwartymi i piecami - te to są dopiero wysokotemperaturowe.
    A teraz ogrzewaja sie podlogowkami i srednia dlugosc zycia rosnie - ha
    pozdr.

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.542

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daga&Adam
    Cytat Napisał zbigmor
    Dziwne, ja jak wychodzę z domu to czuję, że ciepło dociera do mnie z góry (bez wnikania, które jest lepsze).
    Moze jakbys sciagnal buty w lato np. na plazy to bys poczul to cieplo takze z dolu
    pozdr.

    Domek na plaży - tylko pomarzyć
    Niestety nawet w takim domku więcej ciepła idzie z góry niż z dołu.
    A bez domku to na plaży nie chcę mieszkać.

  17. #17

    Domyślnie

    zbyt wysoka temperatura w nogi to kłopoty z krążeniem - podłoga powinna byc ledwo ciepła.
    bez wnikania w szczegóły - tak wyczytałem, w kilku miejscach

    pozdr - 220m podłogówki

  18. #18

    Domyślnie

    Powtórzę jeszcze raz, bo powtarzanie to matka wiedzy podobno

    Podłogówkę trzba zaprojektować do każdego pomieszczenia indywidualanie - chodzi o rozstaw rur. Robi sie to w oparciu o zapotrzebowanie pomieszczenia na ciepło, materiał wykończeniowy podłogi i zakładaną maksymalną temperature zasilania pętli. Są do tego wytyczne, prosta jak drut metodologia. Wtedy temperatura powierzchni podłogi będzie na poziomie całkowicie bezpiecznym dla organizmu ludzkiego.
    Niestety najcześciej spotykam sie z podejściem do podłogówki: co ile mam dać rurę aby było dobrze? I na to pytanie nie da sie odpowiedzieć zdalnie i dla pewnosć 80% inwestorów i instalatorów daje jak najgęściej.
    Taka metoda sprawdzała sie - to znaczy nie szkodziła - przy grzejnikach - ot krócej popracował grzejnik,a lbo było za gorąco to sie okno otworzyło i dobra jest.
    Przy podłogówce to ma znaczenie kluczowe.
    Ja pokusiłem sie o zaprojektowanie swojej podłogówki zgodnie z wytycznymi projektowymi - arkusz w excelu, linijka i ołowek na rzutach kontygnacji i zrobione. (Polecam opracowania firmy KISAN - bardzo jasno przedstawione zagadnienie). Zostało to wykonane precyzyjnie i sie sprawdza.
    Skutek jest taki, że przy braku grzejników podłogę mam ledow ciepłą, a i to nie cały czas w ciagu doby, z wyjatkiem łazienek i wiatrołapu, gdzie tak miało być, w domu temperatura od 19 do 21 (łazienka w porze kompania dziecka 24) Kazde pomieszcenie sterowane indywidualnie przez termostat pokojowy sterujący zaworem termoelektrycznym danej pętli na rodzielaczu i kotłem oczywiście, który sie załacza wtedy, kiedy jest zapotrzebowanie na ciepło (tłokowiec na groszek).
    Między bajki można też włożyć opowieści o tym, że sie nie da sterowac podłogówką - da sie, bezwałdnosć jest oczywiście wieksza znacząco od grzejników, ale rekcję pomieszczenia liczę w dziesiatkach minut, nie w godzinach.

    O pomstę do nieba wołają rozwiazania oparte na półsrodkach stosowane powszechnie przez instalatorów - RTL na duże powierzchnie, jakeiś poworty z grzejników. Podłogówka musi mieć oddzielnie podawany czynnik grzewczy, czyli musi być mieszacz/zawór czterodrogowy, oddzielne rozdzielacze. A najlepiej moim zdaniem nie mieszać pojęciowo dwóch systemów walutowych jak mawia klasyk i nie dawać grzejników tam gdzie jest podłogówka. (wyjątek to łazienki, gdzie dobrze jest dać drabinkę, ale to też wynika z obliczeń projektowych, lazienki są po prostu często małe, mała jest dostępna powierzchnia podłogi i dlatego trzeba dać doatkowe źródło ciepła).

    Apeluję: róbcie podłogówki z głową!!!

    Pozdrawiam
    Doświadczenie, to coś, co zdobywasz tuż po chwili w której go potrzebowałeś.
    Zobacz: www.borelioza.org Strona Stowarzyszenia - Borelioza

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Vafel
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    1.923
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    100

    Domyślnie

    Cytat Napisał Talbot
    Powtórzę jeszcze raz, bo powtarzanie to matka wiedzy podobno

    Podłogówkę trzba zaprojektować do każdego pomieszczenia indywidualanie - chodzi o rozstaw rur. Robi sie to w oparciu o zapotrzebowanie pomieszczenia na ciepło, materiał wykończeniowy podłogi i zakładaną maksymalną temperature zasilania pętli. Są do tego wytyczne, prosta jak drut metodologia. Wtedy temperatura powierzchni podłogi będzie na poziomie całkowicie bezpiecznym dla organizmu ludzkiego.
    Niestety najcześciej spotykam sie z podejściem do podłogówki: co ile mam dać rurę aby było dobrze? I na to pytanie nie da sie odpowiedzieć zdalnie i dla pewnosć 80% inwestorów i instalatorów daje jak najgęściej.
    Taka metoda sprawdzała sie - to znaczy nie szkodziła - przy grzejnikach - ot krócej popracował grzejnik,a lbo było za gorąco to sie okno otworzyło i dobra jest.
    Przy podłogówce to ma znaczenie kluczowe. [ciach]
    Niestety, ale nie do końca mogę się zgodzić. O ile jest problem, gdy rurki od podłogówki są zbyt rzadko rozmieszczone (niewiele się z tym da zrobić), o tyle gdy są zbyt gęsto, to nie ma problemu, żeby regulować temperaturę podłogówki temperaturą wody, która przez nią przepływa.

    Przykład:

    dla danego pomieszczenia wyliczyłeś idealny rozkład rurek, np. co 20 cm dla temperatury zasilania 40 stopni Celsjusza. Jeżeli rurki zrobisz co 15 cm, to przy temperaturze zasilania 40 stopni oczywiście podłoga będzie zbyt ciepła, ale wystarczy zmniejszyć temperaturę zasilania i już będzie OK...

    Więc w czym według Ciebie jest problem z tym przewymiarowaniem podłogówki?

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar niezły
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    2.092
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Wracając do tematu bo jest to bardzo ważne w przypadku ogrzewania podłogowego i drewna na nim otóż maksymalna temperatura podłogi w takim przypadku to 26 sc C
    hydraulik do usług http://forum.muratordom.pl/hydraulik...t7285-1740.htm


    Zależy mi na opinij jaką inni mają o mnie

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony