dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1646 z 2205
Pokaż wyniki od 32.901 do 32.920 z 44087
  1. #32901
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał pyton79 Zobacz post
    Po pierwsze kocioł na 33 st

    Po jednym dniu meldowac co sie dxieje......
    a dlaczego nie więcej...? ( po co blokada...?)

    z góry wiadomo co się będzie działo...
    po kilku takich cyklach zacznie omijać niektóre okienka ładowania bo spadki temp. będą zbyt małe aby przekroczyć histerezę , raz się załapie a raz nie i będą nadmierne huśtawki temperatury co jak wiadomo skończy się odczuciem ciepło- chłodno...
    takie ustawienia będą dobrze działały ale w bardzo ograniczonym zakresie temp. zewnętrznej, np. jak wycelujesz dla 0* to przy spadku temp. zewnętrznej zacznie ci spadać wewnętrzna bo blokada na 33* kotła uniemożliwi podawania większej ilości energii w tym samym przedziale czasu...

  2. #32902
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    piekar_

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    NSZ
    Posty
    214

    Domyślnie

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    Od 2-3 do 10 kWh, zalezy czy wstajemy o 7 rano czy o 9 i czy idziemy spac o 22:30 czy o 2 w nocy i czy nie wyjechalismy na caly dzien

    Zabawne, ze klima zawsze leci na min. obrotach wentyla i przez pierwsze godzine czy dwie nie osiaga zadanej temperatury co w niczym generalnie nie przeszkadza, bo ze wzgledu na cieply podmuch jest wiecej niz komfortowo. Jak wyjdzie slonce to wczesniej i na dluzej klima zasypia, ale na ostatnie 2 tygodnie 2 razy slonce wyszlo na dluzej niz godzine.
    Ja to mam krotka pamiec ale wydaje mi sie ze klima pobiera wiecej pradu nie tyle przez predkosc wenta co przez temp. Zadana i tak jak rozmawialismy to przy ustawieniu 19* (dmucha 21*) pobiera ok 0.26kwha na maxa czyli zadana 30* 1.2kwh przynajmniej u mnie jakos tak bylo LG P12RL. Tez nie wiem kiedy robi sie defrost.. Teraz jak snieg juz lezy to czasem zanim sie bujnie to robi pffff i przechodzi w stan oczekiwania ale slychac ze pracuje caly czas..

  3. #32903
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Przy grzaniu akumulacyjnym tylko w II taryfie wystepuje identyczna sytuacja jak w wodnej podłogówce czyli brak komfortu cieplnego przy odpowiedniej temperaturze w środku.
    jest pewna różnica pomiędzy kablami a rurkami ...
    ja mogę sobie dobrać niezależne czasy grzania w każdym pomieszczeniu z osobna, jeżeli jakieś pomieszczenie wymaga dłuższego czasu ładowania to nic nie stoi na przeszkodzie aby je tak ustawić aby zawsze następowało pełne ładowanie...

  4. #32904
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    Tak, kable to najspanialszy sposob grzania na Swiecie. Prawie mnie przekonales.

    Na rurki tez mozna zalozyc silowniki, tylko zastanow sie, dlaczego malo kto to robi.
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

  5. #32905
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    Od 2-3 do 10 kWh, zalezy czy wstajemy o 7 rano czy o 9 i czy idziemy spac o 22:30 czy o 2 w nocy i czy nie wyjechalismy na caly dzien

    Zabawne, ze klima zawsze leci na min. obrotach wentyla i przez pierwsze godzine czy dwie nie osiaga zadanej temperatury co w niczym generalnie nie przeszkadza, bo ze wzgledu na cieply podmuch jest wiecej niz komfortowo. Jak wyjdzie slonce to wczesniej i na dluzej klima zasypia, ale na ostatnie 2 tygodnie 2 razy slonce wyszlo na dluzej niz godzine.
    tak się zastanawiam..
    co ty robiłeś z tą swoją chałupą wcześniej że teraz tak zachwycasz się komfortem ciepłego podmuchu z jednego punktu domu i to w dodatku w określonych godzinach...

  6. #32906
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar R&K
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    5.062
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    bo to kolejny koszt i tak drogiej juz instalacji ? i powodowalby problemy przy pracy kociolka lub PC? bo jaki jest sens odpalac pompe co chwile bo silownik raz otwieralby jedna petle pozniej druga i tak co chwile inaczej ... ?? jesli jest inaczej napisz swoja wersje

  7. #32907
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pyxis Zobacz post
    Tak, kable to najspanialszy sposob grzania na Swiecie. Prawie mnie przekonales.

    Na rurki tez mozna zalozyc silowniki, tylko zastanow sie, dlaczego malo kto to robi.
    może dla tego że wyłączony kocioł / pompa ciepła nie nagrzeje pomieszczenia z otwartą przez siłownik pętlą ogrzewania ...
    takie "cuda" to przy ekogroszku działają a nie przy "kotłowni" która ma grzać tylko w tanich okienkach ...

    nikt nie twierdzi że kable to najlepszy sposób ale ma też i zalety ...

  8. #32908
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    Cytat Napisał R&K Zobacz post
    bo to kolejny koszt i tak drogiej juz instalacji ? i powodowalby problemy przy pracy kociolka lub PC? bo jaki jest sens odpalac pompe co chwile bo silownik raz otwieralby jedna petle pozniej druga i tak co chwile inaczej ... ?? jesli jest inaczej napisz swoja wersje
    Bo malo kto widzi sens ciaglego roznicowania temperatur w domu (poza lazienkami). Ustawia sie to raz na rotametrach (np chlodniej w sypialniach).
    Dom to nie hotel, ze co chwile mieszka kto inny z innymi preferencjami co do temperatury.
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

  9. #32909
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    nikt nie twierdzi że kable to najlepszy sposób ale ma też i zalety ...
    W liczbie mnogiej?
    Jedyna zaleta tego systemu jest skrajna prostota, na co przeklada sie niska cena instalacji.
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

  10. #32910
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pyxis Zobacz post
    Bo malo kto widzi sens ciaglego roznicowania temperatur w domu (poza lazienkami). Ustawia sie to raz na rotametrach (np chlodniej w sypialniach).
    wszystko fajnie jeżeli masz kondensata gazowego czy ekogrocha które sobie działają cały czas...
    co z tego że w łazience ustawisz sobie przepływy skoro w drogim okienku nic ich nie napędza ...

  11. #32911

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pyxis Zobacz post
    W liczbie mnogiej?
    Jedyna zaleta tego systemu jest skrajna prostota, na co przeklada sie niska cena instalacji.
    Z| tą cena to nie przesadzaj dobry sterownik to ponad 3 stówy policz sobie z 10 szt, dobre kable też do tanich nie należą. Rurkę do podłogówki też możesz kupić i za 3 zł i za 1,5.
    Czy wszyscy budujący dom wybierają najtaniej.
    pow użytkowa - 145,8m2, podłoga 15 cm,ściana 20 cm , poddasze 30cm, PC 9kW, DZ 6 x 100 PE 32

  12. #32912
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał mar1173 Zobacz post
    Z| tą cena to nie przesadzaj dobry sterownik to ponad 3 stówy policz sobie z 10 szt, dobre kable też do tanich nie należą. Rurkę do podłogówki też możesz kupić i za 3 zł i za 1,5.
    Czy wszyscy budujący dom wybierają najtaniej.
    rozumiem że jak robimy kosztorys porównawczy to w przypadku "kabli" bierzemy wszystko z górnej półki i kilkukrotnie przewymiarowany a w przypadku systemu "wodnego" z najniższej ...

  13. #32913

    Domyślnie

    Cześć
    Tak miło się zrobiło, więc powiedzcie proszę z doświadczenia, jak laikowi , jak to jest :
    są kable/rurki w akumulacyjnej podłodze i jest wentylacja mechaniczna z reku/bez reku i teraz tak
    - podłogę ładujecie w tanich okienkach, zwykle nad ranem, 2h w środku dnia, i po 22-giej (zależnie od potrzeb) starając się utrzymywać równomierną komfortową dla was temperaturę, tak?
    - a jak z tą wentylacją w takim układzie? mamy już ulubione 21/22/23 stopnie, ale włącza się wentylacja i wdmuchuje nam chłodniejsze powietrze, żeby znów dobić do komfortowej temperatury, podłoga oddaje zakumulowane ciepło, tak? Z jaką częstotliwością włącza się u was wentylacja, czy to chodzi całą dobę w każdej minucie na niskim biegu, czy raz na gdzinę, 2-3 razy dziennie, raz dziennie, ale huragan na najwyższym biegu, w jaki sposób to działa, żeby mieć świeże powietrze, a nie "przewentylować" chałupy i żeby tej akumulacji starczyło? Jak to w rzeczywistości wygląda?
    Pytam, bo nie wiem, bo nie mam, bo nie było okazji zobaczyć i się przekonać
    Ostatnio edytowane przez ojojoj ; 26-11-2014 o 19:59 Powód: literówka

  14. #32914
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar _artur_
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Bolmin
    Kod pocztowy
    26-060
    Posty
    2.906

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    czyli całe to ustrojstwo jest tylko takim rozbudowanym bajerem bo działa dokładnie tak samo jak sterowanie pokojowe...
    sterujesz temp. podłóg ale tylko w godzinach taniego prądu wiec jest tak jak u całej reszty...
    no nie do końca bo to steruje wszystkimi obwodami grzewczymi - jak będzie potrzeba to dołożę np. 20 obwodów i każdy kosztował mnie będzie grosze w porównaniu do 20 sterowników pokojowych..
    a masz pomysł jak można "to" rozbudować ? i przede wszystkim po co? co kożna usprawnić w takim sterowaniu? jak pisałem - myślę o sterowaniu połączonym z prognozą pogody (nie pogodówką i krzywą grzewczą tylko taką z imgw czy yahoo) ..
    kolega pytał o regulowaną histerezę i temperatury to pokazałem że da się to zrobić..

    poza tym to nie do końca jest tylko "rozbudowanym bajerem" bo pokaż mi sterownik pokojowy który dodatkowo steruje rekuperatorem/WM, oświetleniem, grzaniem CWU, gniazdami elektrycznymi, zamyka zawór wody, gada z alarmem a będzie jeszcze podlewać i pewnie coś jeszcze wymyślę..

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    to zużycie energii niewiele mówi bo nie wiemy "co"grzejesz ...
    u mnie ostatnie kilka dni po ok. 50-52kwh , w chałupie 22-23*...
    myslę ze ze zdjęcia już coś widać - a w skrócie - kable i około 120m2 powierzchni, temperatura powietrza około 21.5*, po szczegóły zapraszam do DB..
    " Tak się domów nie buduje !!" czyli parterówka w podkieleckiej wiosce..
    jestem nienormalny bo grzeję czystym prądem (kable Elektra, grzane ~120m2, 4 osoby)
    od sezonu 2014/15 -zużycie na CO ostatnio poniżej 8000kWh

  15. #32915
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar _artur_
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Bolmin
    Kod pocztowy
    26-060
    Posty
    2.906

    Domyślnie

    Cytat Napisał ojojoj Zobacz post
    Cześć
    Tak miło się zrobiło, więc powiedzcie proszę z doświadczenia, jak laikowi , jak to jest :
    są kable/rurki w akumulacyjnej podłodze i jest wentylacja mechaniczna z reku/bez reku i teraz tak
    - podłogę ładujecie w tanich okienkach, zwykle nad ranem, 2h w środku dnia, i po 22-giej (zależnie od potrzeb) starając się utrzymywać równomierną komfortową dla was temperaturę, tak?
    - a jak z tą wentylacją w takim układzie? mamy już ulobione 21/22/23 stopnie, ale włącza się wentylacja i wdmuchuje nam chłodniejsze powietrze, żeby znów dobić do komfortowej temperatury, podłoga oddaje zakumulowane ciepło, tak? Z jaką częstotliwością włącza się u was wentylacja, czy to chodzi całą dobę w każdej minucie na niskim biegu, czy raz na gdzinę, 2-3 razy dziennie, raz dziennie, ale huragan na najwyższym biegu, w jaki sposób to działa, żeby mieć świeże powietrze, a nie "przewentylować" chałupy i żeby tej akumulacji starczyło? Jak to w rzeczywistości wygląda?
    Pytam, bo nie wiem, bo nie mam, bo niebyło okazji zobaczyć i się przekonać
    u mnie chodzi całą dobę, okresowo zwiększam/zmniejszam obroty.. a na wdmuchiwanie powietrza zimnego prostym rozwiązaniem jest GWC.. na teraz na zewnątrz mam 3*, na rekuperator "wchodzi" mi po GWC 11.5*C
    Ostatnio edytowane przez _artur_ ; 26-11-2014 o 08:57
    " Tak się domów nie buduje !!" czyli parterówka w podkieleckiej wiosce..
    jestem nienormalny bo grzeję czystym prądem (kable Elektra, grzane ~120m2, 4 osoby)
    od sezonu 2014/15 -zużycie na CO ostatnio poniżej 8000kWh

  16. #32916

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    wszystko fajnie jeżeli masz kondensata gazowego czy ekogrocha które sobie działają cały czas...
    co z tego że w łazience ustawisz sobie przepływy skoro w drogim okienku nic ich nie napędza ...
    Nie napędza jak nie ma potrzeby. Godzina grzania np w godz 18-19 może nie podnosi temperatury ale znacznie podwyższa komfort zwłaszcza w łazienkach.
    Dzisiaj jednak zrobił bym w domu 2 strefy parter i piętro oraz łazienki. 3 rozdzielacze- 2 z zaworem i siłownikiem sterowane osobnym sterownikiem. Łazienki grzane indywidualnie i razem z resztą domu .Jednak teraz to nie ma sensu bo musiałbym jeden rozdzielacz wymienić na 2 mniejsze i dodatkowo zakupić 2 zawory z siłownikami i jeden sterownik a to jest koszt przewyższający mój roczny koszt na CO. Oszczędności z tego żadne więc nie ma sensu. Jak się puści grzanie wieczorem na całość to odczucie komfortu też jest inne. A tak pewnie bym grzał same łazienki.
    pow użytkowa - 145,8m2, podłoga 15 cm,ściana 20 cm , poddasze 30cm, PC 9kW, DZ 6 x 100 PE 32

  17. #32917

    Domyślnie

    Cytat Napisał pyton79 Zobacz post
    Masz sterownik pokojowy?
    Mozesz ustawić godziny załaczanis i wyłączania kotła?
    Po pierwsze kocioł na 33 st
    Po drugie ustaw grzanie w godz 3-6 13-15 22-23 temperatura nocna czyli ta w ktorej kocioł pracuje na 22 st....
    Po jednym dniu meldowac co sie dxieje......
    patrz odpowiedź JASIEK

    jak chcesz ominąć temp zasilania vs zmieniająca się temp na zewnątrz?modulacja ....

    codziennie mierzę czasy pracy , średnią poboru kwh . spisuje to .
    starałem sie zwiększać temperature zasilania żeby kociol nie taktował, wydłużać czas pracy .....
    i olalem to. teraz jest na 45 C

    ale nie o to chodzi . chodzi o lukę w systemie. ustawiasz temp na sztywno , to nie jest idealne.
    STEROWNIK.
    Źródło problemu.

    Chyba sprawa nie jest prosta ,bo ? ramy czasowe
    może nie warto sie kopać z problemem , tylko pokochać ..........

    lub ....14 dni do splita

  18. #32918
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał _artur_ Zobacz post
    no nie do końca bo to steruje wszystkimi obwodami grzewczymi - jak będzie potrzeba to dołożę np. 20 obwodów i każdy kosztował mnie będzie grosze w porównaniu do 20 sterowników pokojowych..
    a masz pomysł jak można "to" rozbudować ? i przede wszystkim po co? co kożna usprawnić w takim sterowaniu? jak pisałem - myślę o sterowaniu połączonym z prognozą pogody (nie pogodówką i krzywą grzewczą tylko taką z imgw czy yahoo) ..
    kolega pytał o regulowaną histerezę i temperatury to pokazałem że da się to zrobić..

    poza tym to nie do końca jest tylko "rozbudowanym bajerem" bo pokaż mi sterownik pokojowy który dodatkowo steruje rekuperatorem/WM, oświetleniem, grzaniem CWU, gniazdami elektrycznymi, zamyka zawór wody, gada z alarmem a będzie jeszcze podlewać i pewnie coś jeszcze wymyślę..


    Ok. ...
    twoje jest najtwojsze ...

  19. #32919

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    rozumiem że jak robimy kosztorys porównawczy to w przypadku "kabli" bierzemy wszystko z górnej półki i kilkukrotnie przewymiarowany a w przypadku systemu "wodnego" z najniższej ...
    Nigdy nie wybieram najtańszych rzeczy zwłaszcza że ich wymiana tok jak w przypadku czy rurek czy kabli jest raczej nie możliwa. Tutaj chodziło mi że jak kol. mieczysław zakupił dobre kable i sterowniki to podniósł się raban że to tylko jego zachcianki i że można było taniej. Czy kable czy wodna podłogówkę możemy zrobić za zupełnie różne kwoty. Jednak mieczysław chciał być pewny że jego wybór był słuszny i wybrał te droższe. Nawet jak się coś z nimi ewentualnie stanie nie będzie miał do siebie pretensji bo wybrał wg niego najlepsze.
    Ten sterownik nie jest z górnej półki jest po prostu dobry a dobry sterownik do podłogówki powinien mieć przynajmniej 3 różne nastawy temperatur, min 6 różnych przedziałów czasowych, histerezę regulowaną od 0,1 st i czujnik podłogowy. Tylko tyle lub aż tyle.
    pow użytkowa - 145,8m2, podłoga 15 cm,ściana 20 cm , poddasze 30cm, PC 9kW, DZ 6 x 100 PE 32

  20. #32920

    Domyślnie

    Cytat Napisał _artur_ Zobacz post
    jak pisałem - myślę o sterowaniu połączonym z prognozą pogody (nie pogodówką i krzywą grzewczą tylko taką z imgw czy yahoo) ..
    kolega pytał o regulowaną histerezę i temperatury to pokazałem że da się to zrobić..
    Sterowanie z 1 miesca, sterowanie z prognozą pogody ...Portier is dead. SZACUN

    A jak myślisz , szło by sie skomunikować z kotłem coby modulowal temperaturą ?Ma to sens ?
    I czy w granicach oplacalności byłoby stworzenie "czegoś" coby powodowało wyłaczenie pracy kotła około godz 6 po osiągnięciu temp?

Strona 1646 z 2205

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony