dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1919 z 2205
Pokaż wyniki od 38.361 do 38.380 z 44087
  1. #38361

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Czy dla gosci tez taki pilot jest przewidziany?
    Dla gości w razie czego mam programator czasowy Być może zostawię go na stałe ale dopiero jak sezon grzewczy będzie w pełni bo obecnie temperatura płyty jest za niska a instalacje mam wniej i podczas prób strasznie szybko wychładza mi wodę. Dałem ciała i za słabo izolowałem pexa.
    Ostatnio edytowane przez kwasniak ; 04-11-2016 o 22:53

  2. #38362

    Domyślnie

    Cytat Napisał kwasniak Zobacz post
    Pompa Wilo NoVa wpięta w takie gniazdko kupione w
    https://www.leroymerlin.pl/elektrycznosc/akcesoria-elektryczne/timery/zestaw-gniazd-bezprzewodowych-z-pilotem-or-gb-412-orno,p347270,l1071.html

    Pilot obsługuje do pięciu gniazdek.

    U mnie wystarczy włączyć pompę dwie minuty przed kąpielą żeby była gorąca woda pod prysznicem.
    A u mnie wystarczy odkręcić kran i za 5 sekund płynie ciepła woda. Bez cyrkulacji.

  3. #38363

    Domyślnie

    Cytat Napisał wg39070 Zobacz post
    A u mnie wystarczy odkręcić kran i za 5 sekund płynie ciepła woda. Bez cyrkulacji.


    Myjesz się w kotłowni ?


    Też myślałem nad ogrzewaczem przeplywowym. Tylko gdzie bym go schował pod prysznicem.
    Ostatnio edytowane przez kwasniak ; 04-11-2016 o 22:47
    Dziennik+komentarze http://forum.muratordom.pl/showthrea...12#post6488212
    Parterówka 120m2+24m2, 33m3 betonu jako bufor ogrzewany piecem Elterm Generał 9kW,
    zasobnik Galmet 300L, okna średnia 0,84, ściany grafit 20cm 031, strop 35 cm granulatu styropianu + 25 wełny
    Rekuperator Kinetic B Vent Axia
    OZC 34,7kWh/(m2·rok)

  4. #38364

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Przy zuzyciu bytowym moze i by sie opłacało ale po co kombinowac jak mozna miec G12w
    Jednak to przeanalizuję dogłębniej i przedstawię wnioski. w G13 też mamy weekendy oraz dni wolne od pracy.
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  5. #38365

    Domyślnie

    Zbliża się koniec umowy. Jakie otrzymaliście propozycje???

    U mnie w pomorskim chyba znowu Duon....?????????????
    G12W
    dzienna: 0,4064 brutto
    nocna: 0,1918

    należy dodać oczywiście dystrybucję:
    dzienna: 0,3237
    nocna: 0,0729

    + stawka przejściowa 0,01587
    Zużycie CO 2013-2014 3875kWh
    z cyrkulacją CWU 4400kWh.
    Parterówka 110m2 + garaż w bryle
    ściana 24+25 styro grafit, okna 3-szyby, podłoga 22styro,
    strop 50 granulat wełny, reku Janek 350 + GGWC by Piczman...
    grzałeczki na prąd nocny 12kW w buforku 750l tymi ręcami + podłogówka wszędzie... CWU oczywiście przepływowo
    woj. pomorskie

  6. #38366
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.266

    Domyślnie

    W jakiego masz obecnie dostawcę i OSD?

    tutaj możesz porównać http://ure.gov.pl/ftp/ure-kalkulator...lator_html.php

  7. #38367
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar chemical
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Brzeźnica k. Dębicy
    Kod pocztowy
    39-207
    Posty
    399

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konrad Podgórski Zobacz post
    @Jasiek71

    Jestem na bieżąco w temacie absurdu Ep dla czystego prądu. Dom o przegrodach nf40 dla scian i okien, nf15 dla podlogi i stropu, WM z GWC a i tak musiałbym dać 8kWp na dach by zmieścić się w normie.

    Dom na CO ~4000 kWh rocznie, niestety dochodzi ~3600kWh dla CWU przy grzaniu bojlerem i ciepło na wentylacje (tutaj różne wersje od 1000 do 5000 kWh)

    Te dane są z moich wstepnych obliczen oraz tego co dostalem w projektowanej charakterystyce energetycznej. Możliwe że jutro będę miał OZC od @asolt to będzie większy konkret

    Niestety musiałem zastąpić kable grzewcze w płycie rurkami tak by w charakterystyce mogła znależć się pompa ciepła COP=1

    6kWp na dachu i tak chciałem dać ale jest różnica CHCIEĆ a MUSIEĆ bo inaczej nie będzie odbioru budynku. Tak to sobie spokojnie poczekam do przyszłego roku i może uda się załapać na rundę dofinansowania zamiast na gwałt szukać komponentów PV by zrobić odbiór budynku
    Ale macie problemy Tysiące domów w Polsce stoi w ogóle bez PnB !
    Czy projekt już poszedł do starostwa ? Jak nie to daj w projekcie : 30cm najlepszego styro w podłodze, 60cm izolacji na stropie - nikt tego nie sprawdza ! nawet nie będzie możliwości.
    CWU - obliczeniowo daj tylko 1 max 2 osoby - po cholere 3600kWh ? jako ogrzewanie dodaj biokominek i pompę ciepła powietrzną, nawet jakbyś miał kontrolę to kupujesz przez internety i montujesz prowizorycznie a potem oddajesz do 14 dni bez podania przyczyny. Kontrole są tylko w szczególnych przypadkach, jak coś nie gra, albo ktoś z sąsiadów ma jakieś ale, jak w papierach się wszystko zgadza to ich na budowie nie zobaczysz. Czasem jeżdzą ale na etapie budowy, sprawdzają tablice, zabezpieczenia.

    Nie rób domu dla przepisów - zrób dla siebie ! Jak będziesz miał możliwość zakupu paneli PV z dobrą dotacją to jak najbardziej - ale porównaj z ceną rynkową, bo spotkałem się, że dają starszy mniej efektywny sprzęt.
    Adoptowana parterówka z241, EAh=15kWh/(m2rok), Pu=97m2.
    Dziennik/nocnik:http://forum.muratordom.pl/showthrea...84#post7346184
    Komentarze: http://forum.muratordom.pl/showthrea...80#post7346180

  8. #38368
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Konrad Podgórski

    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    powiat Legionowski
    Posty
    351

    Domyślnie

    Cytat Napisał chemical Zobacz post
    Ale macie problemy Tysiące domów w Polsce stoi w ogóle bez PnB !
    Czy projekt już poszedł do starostwa ? Jak nie to daj w projekcie : 30cm najlepszego styro w podłodze, 60cm izolacji na stropie - nikt tego nie sprawdza ! nawet nie będzie możliwości.
    CWU - obliczeniowo daj tylko 1 max 2 osoby - po cholere 3600kWh ? jako ogrzewanie dodaj biokominek i pompę ciepła powietrzną, nawet jakbyś miał kontrolę to kupujesz przez internety i montujesz prowizorycznie a potem oddajesz do 14 dni bez podania przyczyny. Kontrole są tylko w szczególnych przypadkach, jak coś nie gra, albo ktoś z sąsiadów ma jakieś ale, jak w papierach się wszystko zgadza to ich na budowie nie zobaczysz. Czasem jeżdzą ale na etapie budowy, sprawdzają tablice, zabezpieczenia.

    Nie rób domu dla przepisów - zrób dla siebie ! Jak będziesz miał możliwość zakupu paneli PV z dobrą dotacją to jak najbardziej - ale porównaj z ceną rynkową, bo spotkałem się, że dają starszy mniej efektywny sprzęt.
    Sęk w tym że ja już mam 30cm styro w podłodze i 40cm celulozy na stropie a nadal się nie mieści w normie

    CWU liczy się od powierzchni użytkowej. Chyba kiedyś było dla ilości osób. Mam mniej więcej Eu CWU 2000kWh ale sprawność słaba bojlera i wychodzi Ek CWU 3600kWh dla całego domu.
    Odbiór domu bądź co bądź jest potrzebny chociażby dla kredytu
    Dziennik Budowy z komentarzami

    Dom parterowy, powierzchnia użytkowa 90.5m2
    Płyta fundamentowa 20cm + 20cm XPS. Ściany PRAEFA 15cm + 20cm styro grafitowego. Strop monolityczny 18cm + 40cm celulozy. Okna z ciepłym montażem MOWO.
    Ogrzewanie wodne bezpośrednio w płycie. CO + CWU ładowane w II taryfie.
    EAH 40kWh/m2rok (podobno)

  9. #38369

    Domyślnie

    Kondrad, tak, jest potrzebny, ale to formalność i da się to bez problemu obejść tak jak napisane wyżej (to w razie gdyby ktoś to sprawdzał, bo 95% przypadków to kontroli nie ma)
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  10. #38370

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    Kondrad, tak, jest potrzebny, ale to formalność i da się to bez problemu obejść tak jak napisane wyżej (to w razie gdyby ktoś to sprawdzał, bo 95% przypadków to kontroli nie ma)
    To polski paradoks. U nas na swojej działce o wszystko musisz się pytać. Za niedługo będą regulować nie wiadomo co jeszcze i w jaki sposób.

  11. #38371
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar chemical
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Brzeźnica k. Dębicy
    Kod pocztowy
    39-207
    Posty
    399

    Domyślnie

    Sprawdziłem, masz rację z CWU PKP, ciepłą wodę zużywają metry kwadratowe genialne przepisy UE, czyli jak ktoś ma ochotę zbudować dom 300m2 i mieszkać we dwójkę to ma nie lada problem ;]
    Niestety przepisy te nie są tworzone dla nas konsumentów tylko dla producentów (a w większej mierze tych zachodnich, którzy inwestują w nowe technologie i to oni lobbowli za takimi rozwiązaniami)
    IMHO, zamiast nakazywać powinni edukować i bardziej promować energooszczędne rozwiązania, zamiast walczyć z dyskusyjnym/wątpliwym globalnym ociepleniem powinni walczyć z realnym globalnym znieczyszczeniem.

    Naprawdę ? w którym banku taki wymóg ? raczej oni spradzają tylko jak wykorzystałeś transze i czy zrobiłeś zgodnie z kosztorysem lub alternatywnie z nim.
    Nimi najmniej bym się przejmował.

    Dawaj śmiało do projektu pompę ciepła do cwu zamiast bojlera i/lub powietrzną do grzania

    Mała dygresja, z jakiego drewna będziesz robił te wstawki na elewacji ? mam podobny dom i też jest to w planie na przyszły rok? daj znać w swoim dziennku jak coś aby tu nie mieszać...
    Adoptowana parterówka z241, EAh=15kWh/(m2rok), Pu=97m2.
    Dziennik/nocnik:http://forum.muratordom.pl/showthrea...84#post7346184
    Komentarze: http://forum.muratordom.pl/showthrea...80#post7346180

  12. #38372
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał chemical Zobacz post
    Ale macie problemy Tysiące domów w Polsce stoi w ogóle bez PnB !
    Czy projekt już poszedł do starostwa ? Jak nie to daj w projekcie : 30cm najlepszego styro w podłodze, 60cm izolacji na stropie - nikt tego nie sprawdza ! nawet nie będzie możliwości.
    CWU - obliczeniowo daj tylko 1 max 2 osoby - po cholere 3600kWh ? jako ogrzewanie dodaj biokominek i pompę ciepła powietrzną, nawet jakbyś miał kontrolę to kupujesz przez internety i montujesz prowizorycznie a potem oddajesz do 14 dni bez podania przyczyny. Kontrole są tylko w szczególnych przypadkach, jak coś nie gra, albo ktoś z sąsiadów ma jakieś ale, jak w papierach się wszystko zgadza to ich na budowie nie zobaczysz. Czasem jeżdzą ale na etapie budowy, sprawdzają tablice, zabezpieczenia.

    Nie rób domu dla przepisów - zrób dla siebie ! Jak będziesz miał możliwość zakupu paneli PV z dobrą dotacją to jak najbardziej - ale porównaj z ceną rynkową, bo spotkałem się, że dają starszy mniej efektywny sprzęt.
    I to ma być dom "dla siebie..." ?
    Myślę że raczej "dla wroga..."

    Skoro przepisy umożliwiają ogrzewanie prądem w sposób legalny to po co te kombinacje...?
    Robię sobie w miarę sensownie ocieplony i wykonany budynek z WM, zakładam ogrzewanie kablami, CWU mam z bojlera ...
    Na dachu montuję odpowiedniej mocy fotowoltaikę, tym sposobem mam bardzo komfortowy dom ze dosłownie śladowymi rachunkami...
    Ale przecież takie rozwiązanie nie jest " po polsku "...
    Trzeba narzeźbić w tej chałupie czego się da ..., zrobić burdel w papierach i dopiero w tedy jest ok ...?
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  13. #38373
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    Możesz też obniżyć koszty poprzez wykorzystanie paneli jako docelowego krycia dachu, zamiast dachówki
    To nie takie proste ...
    Ale zawsze można dać pod panele jakieś tanie pokrycie bo i tak będzie zasłonięte, wymiary płaszczyzny dachu można dopasować tak aby fotowoltaika dokładnie wypełniała całą powierzchnię...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  14. #38374
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar chemical
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Brzeźnica k. Dębicy
    Kod pocztowy
    39-207
    Posty
    399

    Domyślnie

    Nie o to chodzi ! nie każdego stać w danym momencie albo nie każdy ma ochotę robić coś co się mu z góry narzuca
    Konrad chce iść w PV ale później, a teraz stoi przed problemem jak załatwić formalności, więc podpowiadam co można "doraźnie" zrobić.

    Jak będzie miał kasę i ochotę później to jak najbardziej może sobie kupić PV, pompę powietrzną ;] cokolwiek zeche i co mu się będzie opłacać, ale niech to zrobi z własnej woli i w swoim interesie !

    Poza tym na dzień dzisiejszy fotowoltaika bez dotacji jest słabo opłacalna, lepiej poczekać parę lat, cały czas technologia idzie do przodu.
    Można też zaryzykować zakup bezpośrednio z Azji
    Adoptowana parterówka z241, EAh=15kWh/(m2rok), Pu=97m2.
    Dziennik/nocnik:http://forum.muratordom.pl/showthrea...84#post7346184
    Komentarze: http://forum.muratordom.pl/showthrea...80#post7346180

  15. #38375
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał chemical Zobacz post
    Nie o to chodzi ! nie każdego stać w danym momencie albo nie każdy ma ochotę robić coś co się mu z góry narzuca
    Konrad chce iść w PV ale później, a teraz stoi przed problemem jak załatwić formalności, więc podpowiadam co można "doraźnie" zrobić.

    Jak będzie miał kasę i ochotę później to jak najbardziej może sobie kupić PV, pompę powietrzną ;] cokolwiek zeche i co mu się będzie opłacać, ale niech to zrobi z własnej woli i w swoim interesie !

    Poza tym na dzień dzisiejszy fotowoltaika bez dotacji jest słabo opłacalna, lepiej poczekać parę lat, cały czas technologia idzie do przodu.
    Można też zaryzykować zakup bezpośrednio z Azji
    Sam widzisz...
    Na starcie zaczynasz od rzeźbienia ...
    10 kWp fotowoltaiki można mieć za 45 k bez kiwnięcia palcem , część tej kasy na starcie zaoszczędzisz na znacznie prostszych instalacjach w domu ...
    Wypasione ogrodzenie, kostka, czy wymiana samochodu może poczekać ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  16. #38376

    Domyślnie

    W 2017 IKEA ma wprowadzić do oferty tanie panele fotowoltaiczne. Ciekawe co z tego wyjdzie, chętnie bym sobie podpiął grzałkę z paneli bezpośrednio do zbiornika

  17. #38377
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał baltazar Zobacz post
    W 2017 IKEA ma wprowadzić do oferty tanie panele fotowoltaiczne. Ciekawe co z tego wyjdzie, chętnie bym sobie podpiął grzałkę z paneli bezpośrednio do zbiornika
    Znacznie taniej inwestycyjnie jest grzać wodę kolektorami cieczowymi ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  18. #38378

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    10 kWp fotowoltaiki można mieć za 45 k bez kiwnięcia palcem ,
    czyli czar taniej instalacji w domu ogrzewanym prądem prysł.. a było tak pięknie.
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  19. #38379

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Znacznie taniej inwestycyjnie jest grzać wodę kolektorami cieczowymi ...
    Właśnie tańsza fotowoltaika może to zmienić. I jeszcze druga sprawa, sezony bez słońca.

  20. #38380
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Konrad Podgórski

    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    powiat Legionowski
    Posty
    351

    Domyślnie

    10 kWp za 45k

    a te potrzebne 10000 kWh przy odpowiedniej akumulacji i buforze można mieć za 2800zł w nocnej taryfie.

    Czyli biorąc kredyt na 20 lat większy o dodatkowe 45k płacimy ~65k więcej. Aby wyjść na zero potrzeba 30 lat, liczmy że ceny pójdą w górę to 20 lat.

    Problem w tym że buduję dom na max 5 lat bo później będzie za mały więc nigdy oszczędności nie zobaczę.

    Trochę fotowoltaiki i tak będę chciał ale na bieżące zużycie bytowe a nie od razu 10 kWp
    Dziennik Budowy z komentarzami

    Dom parterowy, powierzchnia użytkowa 90.5m2
    Płyta fundamentowa 20cm + 20cm XPS. Ściany PRAEFA 15cm + 20cm styro grafitowego. Strop monolityczny 18cm + 40cm celulozy. Okna z ciepłym montażem MOWO.
    Ogrzewanie wodne bezpośrednio w płycie. CO + CWU ładowane w II taryfie.
    EAH 40kWh/m2rok (podobno)

Strona 1919 z 2205

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony