dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2057 z 2205
Pokaż wyniki od 41.121 do 41.140 z 44087
  1. #41121
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Po ostaniach wichurach u znajomego nie było prądu dwa tygodnie. Ciekawy jestem jak zachował by się dom z COP-1 i bez alternatywnego źródła ogrzewania(kominek itp) w takich warunkach zimą. Czy jeszcze szło by tam wysiedzieć czy już tylko na Eskimosa?
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  2. #41122

    Domyślnie

    Jeśli zbudowałeś DOBRZE, ogrzejesz dom biokominkiem albo świeczkami. Jeśli zbudowałeś DURSZLAK, nic nie pomoże - zmarzniesz.
    Budujesz? Pomyśl o ogrzewaniu, które będzie tanie i bezobsługowe i nie będzie zatruwać Ciebie i innych.
    Mamy XXI wiek - by ogrzać się, ogień palili ludzie pierwotni.

    3300 kWh - średnia roczna na CO, co daje 30 kWh/m2*rok.

    110 m2 + garaż 35 m2. Grzewcza płyta fundamentowa + kocioł elektryczny 6 kW. Izolacja: 30/30/51 cm. Rekuperator Brink Renovent + GWC glikolowe. Okna: 3 szyby + rolety zewn.

  3. #41123
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.391
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Czy jeszcze szło by tam wysiedzieć czy już tylko na Eskimosa?
    Jeżeli po dwóch tygodniach bez prądu w domu grzanym prądem jest ciepło, to znaczy, że zbędna jest instalacja grzewcza i jest to dom nadpasywny.

    Bo jak prąd jest, to masz dużo więcej zysków bytowych i byłoby za gorąco (to niewielka przesada twierdzić, że prawie cały prąd zużyty w domu jest zamieniany na ciepło).

    Ale i tak mieszkańcy bez prądu pewnie by się wyprowadzili, bo w takim zaduchu (bez działającej rekuperacji) to wysiedzieć dwa tygodnie w szczelnym domu się nie da. A jak jest wentylacja grawitacyjna, to będzie zimno.

    Czyli na takie okoliczności, to trzeba agregat.

  4. #41124

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Wilekiego wyboru nie ma, bierz G12w
    a jacys sprzedawcy jak niegdys duon nie wchodza w gre?

  5. #41125

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jeżeli po dwóch tygodniach bez prądu w domu grzanym prądem jest ciepło, to znaczy, że zbędna jest instalacja grzewcza i jest to dom nadpasywny.

    Bo jak prąd jest, to masz dużo więcej zysków bytowych i byłoby za gorąco (to niewielka przesada twierdzić, że prawie cały prąd zużyty w domu jest zamieniany na ciepło).

    Ale i tak mieszkańcy bez prądu pewnie by się wyprowadzili, bo w takim zaduchu (bez działającej rekuperacji) to wysiedzieć dwa tygodnie w szczelnym domu się nie da. A jak jest wentylacja grawitacyjna, to będzie zimno.

    Czyli na takie okoliczności, to trzeba agregat.
    Z tą wentylacją nie ma dramatu. Testowałem u siebie, co prawda na niewielkich oporach wymiennik "przelotowy", ale sama różnica ciśnień robi wentylację nawet jak wentylatory stoją.

    Co do agregatu w domu - nigdy nie zrozumiem czemu ludzie wydają setki tysięcy złotych na ściany, firanki i kwiatki do ogrodu i żałują tych 3000 zł dla zapewnienia komfortu w przypadku większej awarii zasilania, i to bez względu czym się grzeje i jaki dom.
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  6. #41126

    Domyślnie

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    Z tą wentylacją nie ma dramatu. Testowałem u siebie, co prawda na niewielkich oporach wymiennik "przelotowy", ale sama różnica ciśnień robi wentylację nawet jak wentylatory stoją.

    Co do agregatu w domu - nigdy nie zrozumiem czemu ludzie wydają setki tysięcy złotych na ściany, firanki i kwiatki do ogrodu i żałują tych 3000 zł dla zapewnienia komfortu w przypadku większej awarii zasilania, i to bez względu czym się grzeje i jaki dom.
    Ja też się nie raz zastanawiam... Ale można i mniejszy i tańszy agregat i na pewne rzeczy wystarczy.
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  7. #41127
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    co do agregatu to aby obsłużyć lodówkę i elektronikę to wystarczy chinka z avr czy trzeba już czegoś co daje wyższej jakości prąd. Przy ostatnim zaniku zasilania ponad 24h i braku słońca moje PV i 55Ah wystarczyły na zabezpieczenie centrali alarmowej, sporadycznie laptopa i lampkę na noc
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  8. #41128
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.391
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Pewnie mniejszy problem będzie wypożyczyć agregat, niż odpalić stojący X lat badziew. Po co kupować coś, co można wypożyczyć za ułamek kosztów zakupu (o ile w ogóle zajdzie potrzeba)?

  9. #41129
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Garażowiec

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Niebyt
    Kod pocztowy
    00-000
    Dzielnica
    taka sama
    Posty
    718

    Domyślnie

    Wypożyczenie agregatu kosztuje ok 200 pln doba , i przy większej awarii w regionie zapomnij o wypożyczeniu , a i głupio o 20-tej w piątek 24 grudnia, jechać po agregat Ja na czas budowy kupiłem agregat chinke za 800pln , do dzisiaj służy, od czasu do czasu , głównie jak przedłużacz , mam dużą działkę nie chce mi się 100 mb przedłużacza rozwijać .
    Ostatnio edytowane przez Garażowiec ; 02-09-2017 o 20:32

  10. #41130
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    kalizbi

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    gm.Strawczyn
    Kod pocztowy
    26-067
    Posty
    175
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał indiii Zobacz post
    a jacys sprzedawcy jak niegdys duon nie wchodza w gre?
    Najtaniej G12W znalazłem w PULSAR ENERGIA tania taryfa 0,159zł/kWh , droga 0,29zł/kWh plus VAT plus opłaty stałe plus dystrybucja, u mnie PGE
    łącznie tania wyjdzie chyba poniżej 0,3 zł/kWh
    Dom przy PRZYJEMNEJ 5 - budowa pod lasem http://forum.muratordom.pl/showthrea...dowa-pod-lasem

  11. #41131
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.391
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Garażowiec Zobacz post
    Wypożyczenie agregatu kosztuje ok 200 pln doba
    To chyba z 10kVA? Wiec porównujesz chyba drastycznie różne sprzęty?

    Jak awaria jest rozległa, to ma wysoki priorytet i jest szybko usuwana, więc agregat odwieziesz zanim przywieziesz.

    A krótkie przerwy to UPS i/lub przetwornica i akumulator.

  12. #41132

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To chyba z 10kVA? Wiec porównujesz chyba drastycznie różne sprzęty?

    Jak awaria jest rozległa, to ma wysoki priorytet i jest szybko usuwana, więc agregat odwieziesz zanim przywieziesz.

    A krótkie przerwy to UPS i/lub przetwornica i akumulator.
    Różnie bywa. W 2010 roku jak była u nas powódź to ludzie rzucili się na agregaty że nie można było dostać w okolicy o pożyczaniu nie wspominając.
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  13. #41133
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Garażowiec

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Niebyt
    Kod pocztowy
    00-000
    Dzielnica
    taka sama
    Posty
    718

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To chyba z 10kVA? Wiec porównujesz chyba drastycznie różne sprzęty?

    Jak awaria jest rozległa, to ma wysoki priorytet i jest szybko usuwana, więc agregat odwieziesz zanim przywieziesz.

    A krótkie przerwy to UPS i/lub przetwornica i akumulator.
    Trudno o mniejszy w wypożyczalniach .
    więc agregat odwieziesz zanim przywieziesz.
    Sam widzisz jaki bezsens z wypożyczaniem , ja tam wolę podejść do pom. gospodarczego i odpalić agregat . Jak awaria sieci wodociągowej , to wolę odpalić agregat i uruchomić hydrofor w swojej studni .
    Jak awaria jest rozległa, to ma wysoki priorytet i jest szybko usuwana, Tak szybko że w międzyczasie zdąży się wyrzucić zawartość lodówki i zamrażarki .
    Nie należy zapominać że awarie w zasilaniu to nie tylko w dni powszednie między 7-15 są .

  14. #41134

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak awaria jest rozległa, to ma wysoki priorytet i jest szybko usuwana, więc agregat odwieziesz zanim przywieziesz.
    Priorytet priorytetem, a tym roku po wichurach pod Grodziskiem ludzie nie mieli 4 czy 5 dni prąd, bo właściciele działek, przez które szły kable nie chcieli wpuścić energetyki. I co po priorytecie...?

  15. #41135
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Przez osiem lat mieszkania w nowym domu, agregat może ze dwa razy by mi się przydał. Nie widzę sensu trzymania ustrojstwa, które też nie wiadomo czy odpali jak akurat będzie potrzebne (benzyna powinna być świeża).

  16. #41136
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Przez osiem lat mieszkania w nowym domu, agregat może ze dwa razy by mi się przydał. Nie widzę sensu trzymania ustrojstwa, które też nie wiadomo czy odpali jak akurat będzie potrzebne (benzyna powinna być świeża).
    Agregat w razie W to diesel gdzieś w kanale pod podłogą aby mu zima nie była straszna...
    Oczywiście i tak trzeba okresowo sprawdzać czy serwisować...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  17. #41137
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Badyl18
    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Aleksandrów Łódzki
    Posty
    12

    Domyślnie

    Witajcie!
    Temat ogrzewania zbliża się nieuchronnie szybko i wciąż mój mętlik w głowie co do systemu jest ogromny.
    Założenia są takie że pomieszczenie gospodarcze jest dość małe dlatego bufora z grzałką nie wstawię - żona mnie z nim wyniesie twarda dziewczyna
    PC PW czy gruntowa - zbyt droga instalacja. Dlatego też rozważam kable - czytając wpisy z tego tematu kolegi Lobo widzę w tym więcej zalet niż wad. Tylko teraz kwestia izolacji budynku - póki co mam prawie SSO - czekam na pokrycie dachowe. Mogę wybrać jakość styropianu, grubość jest raczej ograniczona przez projektanta czyli : fundament 10cm, podłoga 20cm, sufit : - 30 cm (tutaj mogę coś dołożyć ale wolałbym nie, by mieć troszkę miejsca na "stryszku") i ściany 15cm. Jest to zgłoszenie na budowę dlatego mój kier.bud twierdzi byśmy trzymali się wymiarów -trochę za późno się zorientowałem .
    Jeśli chodzi o wentylację to będzie mechaniczna, będzie kominek bez PW, okna w murze.
    Do czego zmierzam - czy mając tego typu izolację waszym zdaniem warto iść w kable? Czy nie zrobię sobie krzywdy z tak skromną izolacją? Jeszcze nie robiłem OZC ale widzę że bez tego ani rusz.
    Pytanie do grzejących kablami - czy mając tak ocieplony dom, zainstalowalibyście kable?
    Z273a na górce

  18. #41138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Badyl18 Zobacz post
    Do czego zmierzam - czy mając tego typu izolację waszym zdaniem warto iść w kable?
    jeszcze zależy jaka powierzchnia domu. ja bym nie poszedł w kable z taką izolacją. ściany i dach kiepsko. to raczej izolacja idealna dla PC
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  19. #41139
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Badyl18
    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Aleksandrów Łódzki
    Posty
    12

    Domyślnie

    100m2 pow użytkowej - projekt Z273a. No właśnie trochę kiepsko z tą izolacją... eh. Do 3-go domu może się nauczę żeby takie rzeczy przewidywać. Jest jeszcze opcja gazu ale muszę mieć swoją butlę w ziemi bo w "ulicy" brak - ale to inny temat.
    Generalnie gdybym nawet dołożył bardzo niską "lambdę" to wciąż będzie mi brakowało to utrzymania rachunków na godziwym poziomie ? Oczywiście orientacyjnie.
    Z273a na górce

  20. #41140
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    abes99

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    SRC
    Kod pocztowy
    47-400
    Posty
    328

    Domyślnie

    A czemu nie możesz zmienić grubości ocieplenia ścian? To raczej nie podpada pod istotną zmianę względem dokumentacji, żebyś musiał robić projekt zamienny. Kubatury ani powierzchni użytkowej nie zmieniasz. Chyba, że masz budynek zlokalizowany na styk 4 (3) metry od granicy, to mógłby być problem...
    Remontuję (edit: już zamieszkuję...) dom z ok. 1973r. o pow. ok. 190m2, kubatura ok. 450m3. Posadzka na gruncie +18cm styropianu 032, ściany +18cm styropianu 032, dach płaski +30cm styropianu 032, okna trójszybowe. Ogrzewanie: kablami grzejnymi (Devi 18T ~18kW + 8cm B25), wentylacja mechaniczna z rekuperacją, PC do CWU, fotowoltaika 10kWp (Longi 11x320W + 18x360W, Fronius 8.2-3-M, azymut 27st.W, kąt 26st.). Praktycznie z domu zostały tylko ściany i stropy...

Strona 2057 z 2205

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony