dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 53 z 2205
Pokaż wyniki od 1.041 do 1.060 z 44087
  1. #1041

    Domyślnie

    Witam,
    proszę o padanie szacunkowego rocznego kosztu ogrzewania waszego domku.

  2. #1042
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał araks
    Witam,
    proszę o padanie szacunkowego rocznego kosztu ogrzewania waszego domku.
    Nie mam osobnego licznika do ogrzewania, ale za 2007 rok całkowite zuzycie pradu wyszło 4 160 zł (ogrzewanie, cuw, i normalne zuzycie) domek kanadyjczyk 130 m2. Zuzycie bez ogrzewania w miesiącachletnich to ok 190 zł wiec 190x12=2280. Na samo ogrzewanie wyszłoby 1880. Uczciwie mówie ze troche w weekendy i dni wolne grzeje w kominku wiec doliczyc trzeba 500 zł za drewno = razem 2380.

  3. #1043

    Domyślnie

    dzięki za informacje.

    Mam jeszcze jedno pytanie. Jeden ze sprzedawców powiedział mi, że ogrzewanie prądem powoduje, że wytwarza się ogromne pole elektromagnetyczne, zwłaszcza jeśli stosujemy płytę grzewczą podłogową. Czy to prawda?

  4. #1044
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    Cytat Napisał araks
    dzięki za informacje.

    Mam jeszcze jedno pytanie. Jeden ze sprzedawców powiedział mi, że ogrzewanie prądem powoduje, że wytwarza się ogromne pole elektromagnetyczne, zwłaszcza jeśli stosujemy płytę grzewczą podłogową. Czy to prawda?
    Tak i włosy cały czas dęba stoją .
    A tak poważnie to chyba jeszcze nie udowodniono żeby to szkodziło, nie wiadomo czy ma to jakiś wplyw.
    A elektryki juz mamy tyle w domach że ogrzewanie dodatkowo pewnie dużo nie zmieni.

    pzdr
    5 sezonów grzewczych za mną, wybudowałem dom pasywny a nawet 0,3 litrowy wg często stosowanej nadinterpretacji:
    http://forum.muratordom.pl/moj-dom-p...je,t171818.htm

    "...bo wszystko co ekonomicznie zasadne już dawno zostało wcielone w życie, dla współczesnych marketingowców pozostały tylko mało ekonomiczne wynalazki które potrzebują żeby się sprzedać sztucznie wytworzonej ideologii ekologicznej"

    (c) mpoplaw

  5. #1045
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał araks
    dzięki za informacje.

    Mam jeszcze jedno pytanie. Jeden ze sprzedawców powiedział mi, że ogrzewanie prądem powoduje, że wytwarza się ogromne pole elektromagnetyczne, zwłaszcza jeśli stosujemy płytę grzewczą podłogową. Czy to prawda?
    Owszem jest costakiego, ale musisz poczytac nastronach producentów i forach tego typu, nie mam ich pod rekaniestety. Generalnie ogromne pole sie nie wytwarza, podwyższone wytwarza sie w układach zasilanych jednostronnie, natomiast w zasilanych dwustronnie pole jest zblizone do tzw "tła naturalnego" pola magnetycznego, czyli takiego jakie nas otacza bez wzgledu czy grzejemy podłogówką czy nie.
    Jest jeszcze jedna uwaga podlogówki lepiej nie stosowac w sypialniach bo znajdujesz sie blisko podlogi przez pare godzin dziennie i ewentualne pole moglo bybyc wtedy rzeczywiscieszkodliwe.

  6. #1046
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel
    ...i ewentualne pole moglo bybyc wtedy rzeczywiscieszkodliwe.
    skąd masz te dane (?) bo przed rokiem jeszcze nikt nie udowodnil szkodliwości.

    pzdr
    5 sezonów grzewczych za mną, wybudowałem dom pasywny a nawet 0,3 litrowy wg często stosowanej nadinterpretacji:
    http://forum.muratordom.pl/moj-dom-p...je,t171818.htm

    "...bo wszystko co ekonomicznie zasadne już dawno zostało wcielone w życie, dla współczesnych marketingowców pozostały tylko mało ekonomiczne wynalazki które potrzebują żeby się sprzedać sztucznie wytworzonej ideologii ekologicznej"

    (c) mpoplaw

  7. #1047
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał j-j
    Cytat Napisał gawel
    ...i ewentualne pole moglo bybyc wtedy rzeczywiscieszkodliwe.
    skąd masz te dane (?) bo przed rokiem jeszcze nikt nie udowodnil szkodliwości.

    pzdr
    Postaram sie znaleźć to wkleję

  8. #1048
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel
    . Generalnie ogromne pole sie nie wytwarza, podwyższone wytwarza sie w układach zasilanych jednostronnie, natomiast w zasilanych dwustronnie pole jest zblizone do tzw "tła naturalnego" pola magnetycznego, czyli takiego jakie nas otacza bez wzgledu czy grzejemy podłogówką czy nie.
    Jest jeszcze jedna uwaga podlogówki lepiej nie stosowac w sypialniach bo znajdujesz sie blisko podlogi przez pare godzin dziennie i ewentualne pole moglo bybyc wtedy rzeczywiscieszkodliwe.
    Odwrotnie! W kablach zasilanych jednostronnie (czyli dwa przwody grzejne idą razem) pole się wzajemnie znosi. Kable zasilane dwustronnie są problemem. Rozmawiałem kiedyś z gosciem z Devi i powidział że w zasadzie pole odziałaywuje co najwyżej 20 cm ponad podłogę jednak on nie zaleca takiego ogrzewania do pokojów sypialnych i do dziecięcych (dzieciaki zwykle bawią sie na podłodze).

    Nie wiem na ile te dane są prawdziwe.
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  9. #1049
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał coulignon
    Cytat Napisał gawel
    . Generalnie ogromne pole sie nie wytwarza, podwyższone wytwarza sie w układach zasilanych jednostronnie, natomiast w zasilanych dwustronnie pole jest zblizone do tzw "tła naturalnego" pola magnetycznego, czyli takiego jakie nas otacza bez wzgledu czy grzejemy podłogówką czy nie.
    Jest jeszcze jedna uwaga podlogówki lepiej nie stosowac w sypialniach bo znajdujesz sie blisko podlogi przez pare godzin dziennie i ewentualne pole moglo bybyc wtedy rzeczywiscieszkodliwe.
    Odwrotnie! W kablach zasilanych jednostronnie (czyli dwa przwody grzejne idą razem) pole się wzajemnie znosi. Kable zasilane dwustronnie są problemem. Rozmawiałem kiedyś z gosciem z Devi i powidział że w zasadzie pole odziałaywuje co najwyżej 20 cm ponad podłogę jednak on nie zaleca takiego ogrzewania do pokojów sypialnych i do dziecięcych (dzieciaki zwykle bawią sie na podłodze).

    Nie wiem na ile te dane są prawdziwe.
    Chyba masz rację o to mi chodzilo . Dzieki

  10. #1050
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar irysy
    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Nekla
    Posty
    459
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    41

    Domyślnie

    Mam zamiar rozłożyć w łazience matę grzejną, która nie będzie jednak ogrzewaniem zasadniczym. Zastanawiam się nad doborem mocy tzn. czy kupić matę o mocy 100W/m2 czy też 160W/m2.
    Zastanawiam się tez jaki sterownik zastosować. Zależy mi tylko żeby miał program tygodniowy i żeby jego "bebechy" mieściły się do standardowej puszki fi60 gdyż miejsce na sterownik zostało wykonane na etapie wykonywania instalacji elektrycznej...
    Ola i Sławek
    Dziennik budowy

  11. #1051
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał irysy
    Mam zamiar rozłożyć w łazience matę grzejną, która nie będzie jednak ogrzewaniem zasadniczym. Zastanawiam się nad doborem mocy tzn. czy kupić matę o mocy 100W/m2 czy też 160W/m2.
    Zastanawiam się tez jaki sterownik zastosować. Zależy mi tylko żeby miał program tygodniowy i żeby jego "bebechy" mieściły się do standardowej puszki fi60 gdyż miejsce na sterownik zostało wykonane na etapie wykonywania instalacji elektrycznej...
    Zdecydowanie 160W/m2. . Mam i polecam zestawik elektry tani (w zakupie i eksploatacji) i nezawodny od 5 lat

  12. #1052
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar irysy
    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Nekla
    Posty
    459
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    41

    Domyślnie

    I jeszcze dwa pytania. Jak długo nagrzewa się podłoga przy mocy 160W/m2 oraz czy taką matę można rozłożyć pod płytkami znajdującymi się bezpośrednio pod prysznicem (kabina bez brodzika) ?
    Ola i Sławek
    Dziennik budowy

  13. #1053
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał irysy
    I jeszcze dwa pytania. Jak długo nagrzewa się podłoga przy mocy 160W/m2 oraz czy taką matę można rozłożyć pod płytkami znajdującymi się bezpośrednio pod prysznicem (kabina bez brodzika) ?
    Podłoga nagrzewa sie bardzo szybko, generalnie ma ona jakąś tam bezładność i jezeli podloga nie grzala przez tydzien i ma temperature 15 st to do 30 tak sie szybko nie nagrzeje. Mata znajduje sie w warstwie kleju pomiedzy wylewką a kafelkami i nie widze problemu aby była pod prysznicem, Ja tego nie zrobiłem i żałuję. . Jedyne ograniczenie to ewentualne wkręty w podłogę jeżeli ze planujesz to juz podlogówke sobie tam daruj bo jak znam zycie to i tak sie trafi w przewód i tak

  14. #1054
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    bluestom

    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Posty
    5

    Domyślnie

    Mam zamiar rozłożyć w łazience matę grzejną, która nie będzie jednak ogrzewaniem zasadniczym. Zastanawiam się nad doborem mocy tzn. czy kupić matę o mocy 100W/m2 czy też 160W/m2.
    Do lazienek generalnie stosuje sie maty o mocy 150-160W/m2.
    Przynajmniej z kilku powodow, m.in. charakter uzywania pomieszczenia - przy matach o mocy np.150W/m2 czas osiagniecia zadanej temperatury jest krotszy niz przy macie 100W/m2, a koszt zuzycia energii elektrycznej jest dla obu taki sam.
    Druga sprawa przy ogrzewaniu pomieszczenia mozemy na dostepnej wolnej powierzchni zainstalowac wieksza moc, co niewatpliwie poprawi komfort cieplny pomieszczenia, no chyba ze mata ma sluzyc tylko jako ogrzewanie w celu osiagniecia efektu cieplej posadzki. Jednak koszt zakupu 100 czy 150 nie jest az tak duzy, wiec zdecydowanie 150-160W/m2.


    czy taką matę można rozłożyć pod płytkami znajdującymi się bezpośrednio pod prysznicem (kabina bez brodzika) ?
    Nie nalezy ukladac maty pod prysznicem... jednakze uczucie ciepla jest bardzo przyjemne ...

    Pozdrawiam
    Tomasz

  15. #1055
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Nikt do tego wątku dawno się nie wpisał, a tu od nowego roku mamy nowe przepisy, zgodnie z którymi nie tak łatwo będzie ogrzewać dom elektrycznie.

    Zgodnie z nowymi "Warunkami technicznymi ..." budynek nie może zużywać więcej niż wyliczona graniczna wielkość energii pierwotnej. Tę energię pierwotną wylicza się wg metodologii określonej w rozporządzeniu ministra infrastruktury.

    Policzyłem jak to by wyglądało dla mojego domu.
    W tej chwili użytkuję i ogrzewam tylko parter domu (14m długość, 9,7m szerokość, 3,0m wysokość). Zgodnie z rozporządzeniem dla tego domu powierzchnia przegród zewnętrznych A=413,8m2, zaś ogrzewana kubatura Ve=407,4m3. Powierzchnia użytkowa Af=108m2.
    Dla takich danych wartość energii pierwotnej do ogrzewania wentylacji i przygotowania ciepłej wody nie powinna przekroczyć 157,2 kWh/m2 rocznie.
    Czyli dla mojej powierzchni użytkowej nie mogę zużyć energii peirwotnej więcej niż 16.977,6kWh rocznie.
    Dla ogrzewania elektrycznego srawność ogrzewania wyjdzie bardzo duża, dla uproszczenia przyjmijmy ją za równą 100%. Jednak, aby nasz dom nie przekroczył wyliczonej ilość energii pierwotnej, może energii końcowej zużyć trzykrotnie mniej, w moim przypadku poniżej 5659,2kWh.
    Oznacza to, że na każdy m2 powierzchni użytkowej mogę zużyć 52,4kWh energii elektrycznej rocznie.

    W praktyce oznacza to, że aby ogrzewać dom elektrycznie musi być on co najmniej 5-cio litrowy.
    Z jednej strony to dobrze. Dla takiego domu jak mój przy spełnieniu warunków technicznych i przy korzystaniu z ogrzewania tylko z II taryfy rocznie za ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody nie zapłaciłbym więcej niż 1471 zł . Trzeba tylko wybudować dom 5 litrowy .

    Nowe przepisy praktycznie eliminują "kotłownie w salonie", czyli wszelkiego rodzaju kominku, mające ogrzewać cały dom. Kominek nie może być podstawowym systemem grzewczym. Dotychczas można było ten problem odejść wpisując do projektu jako podstawowe ogrzewanie elektryczne. Teraz będzie to możliwe tylko gdy dom nie przekroczy "wyśrubowanego" dla ogrzewania elektrycznego współczynnika EP. Tylko, że w domu, który tego współczynnika nie przekracza ... nie warto instalować kominka z płaszczem wodnym czy DGP.

    Czy można wybudować dom, który ma gorsze parametry EP nie rezygnując z ogrzewania elektrycznego ? Można - wystarczy zainstalować zamiast grzejników elektrycznych pompę ciepła. Może to być uzasadnione ekonomicznie - można tańszym kosztem wybudować dom o EP np. 120kWh/m2 rocznie, różnicę przeznaczając na pompę ciepła i płacić niższe rachunki niż przy ogrzewaniu elektrycznym.

  16. #1056

    Domyślnie

    Cytat Napisał HenoK
    Nikt do tego wątku dawno się nie wpisał...
    Spoko - teraz się zacznie...
    http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomos....html?skad=rss

  17. #1057

    Domyślnie

    Witam

    A co sie stanie jesli ktoś przekroczy ?? Bo nie bardzo rozumiem jak mozliwe jest sprawdzenie zużycia energii na ogrzewanie domu ?? Czy chodzi o całkowite zużycie energii czy tylko energii do ogrzania domu ?? Jeśli ktoś zadeklaruje że bedzie ogrzewał dom prądem to co ? Będzie miał oddzielny zaplombowany licznik ? Bo chyba nikt mi nie zabroni mieć 10 komputerów i 10 telewizorów w domu włączonych non stop ....bo tak lubię . A przecież taki "zestaw" zeżre wiecej prądu niż kocioł elektryczny ?I co wtedy ? Czy będą to kolejne knoty urzędasów czy cos innego ?

    pozdrawiam

  18. #1058
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Darek Rz
    Witam

    A co sie stanie jesli ktoś przekroczy ?? Bo nie bardzo rozumiem jak mozliwe jest sprawdzenie zużycia energii na ogrzewanie domu ?? Czy chodzi o całkowite zużycie energii czy tylko energii do ogrzania domu ?? Jeśli ktoś zadeklaruje że bedzie ogrzewał dom prądem to co ? Będzie miał oddzielny zaplombowany licznik ? Bo chyba nikt mi nie zabroni mieć 10 komputerów i 10 telewizorów w domu włączonych non stop ....bo tak lubię . A przecież taki "zestaw" zeżre wiecej prądu niż kocioł elektryczny ?I co wtedy ? Czy będą to kolejne knoty urzędasów czy cos innego ?

    pozdrawiam
    Tu nie chodzi o przekroczenie zużycia, no chyba, że w którym momencie zaczną obowiązywać limity .
    Chodzi o przekroczenie wskaźnika EP na świadectwie energetycznym. W poprawnie zaprojektowanym i wykonanym domu wartość EP nie powinna przekraczać wartości EP wyliczonej zgodnie z warunkami technicznymi z 2008 r. (WT200. Przekroczenie tego wskaźnika jednoznacznie wskazuje, że dom jest wykonany niezgodnie z projektem lub projekt nie spełnia "warunków technicznych ...".

    Ten problem dotknie inwestorów, którzy dopiero rozpoczynają budowę (wniosek o pozwolenie na budowę złożyli po 1 stycznia 2009 r.). Pozostałych obwiązują poprzednie przepisy.
    Swoją drogą, czy rozporządzenia MI z dnia 17 grudnia 2008 r. zostały już opublikowane w Dzienniku ustaw ?

  19. #1059
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    Cytat Napisał HenoK
    Może to być uzasadnione ekonomicznie - można tańszym kosztem wybudować dom o EP np. 120kWh/m2 rocznie, różnicę przeznaczając na pompę ciepła i płacić niższe rachunki niż przy ogrzewaniu elektrycznym.
    Można???
    Policz dla np. domu 110 m2:
    +10 000 zł za wentylację mechaniczną
    + 3 000 zł za styro za ściany
    + 2 000 za styro w podłogę
    + 2 000 z wełnę w dachu
    + 3 000 za ogrzewanie elektryczne
    razem:
    ok. 20 000 zł dodatkowo bo schodzimy z 5- litrowego do normowego.

    Jeśli dla domu normowego ok. 110 m2 o zapotrzebowaniu na ciepło w okolicach 7-9 kW kupisz PC wraz instalacją i wszystkim za ok. 20 000 zł to się zgodzę.
    Ale jak ja zaczynałem budować i pytałem o ceny to 4 firmy przysyłały wyceny od 30 000 do 60 000 zł (normowo miałem strat ok 6 kW).
    Więc nawet dla normowego inwestycyjnie bedziemy do tyłu przy PC.
    Ale na pewno należy to przeliczyć indywidualnie.

    Fakt jest niezaprzeczalny- budujmy tylko normowo.

    pzdr
    5 sezonów grzewczych za mną, wybudowałem dom pasywny a nawet 0,3 litrowy wg często stosowanej nadinterpretacji:
    http://forum.muratordom.pl/moj-dom-p...je,t171818.htm

    "...bo wszystko co ekonomicznie zasadne już dawno zostało wcielone w życie, dla współczesnych marketingowców pozostały tylko mało ekonomiczne wynalazki które potrzebują żeby się sprzedać sztucznie wytworzonej ideologii ekologicznej"

    (c) mpoplaw

  20. #1060
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar frykow
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Posty
    1.692
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    131

    Domyślnie

    Cytat Napisał HenoK
    Swoją drogą, czy rozporządzenia MI z dnia 17 grudnia 2008 r. zostały już opublikowane w Dzienniku ustaw ?
    Nie.

Strona 53 z 2205

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony