dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 78 z 126
Pokaż wyniki od 1.541 do 1.560 z 2506
  1. #1541
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rwojtek

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-509
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Możesz mieć, zajrzyj do instrukcji sterownika w linku na stronie producenta PC.
    Można też wykorzystać dodatkowo np. RTW101 tak jak zrobił to kolega mar1173.

  2. #1542

    Domyślnie

    Cytat Napisał sędłaki Zobacz post
    Jescze pytanie czy dobrze zrozumiałem: Ecopower ma stale włączoną pompę obiegową CO ? Czy ta pompka wyłaczana jest tylko przy uzyskaniu temp na reg wewnętrznym?
    Sterownik przy moim ecopowerze (Frisko RX910-SB21) ma możliwość pracy w trybie pogodowym (pomka c.o. non-stop) lub z czujnikiem wewnętrznym (pokojowym), gdzie pompka pracuje do momentu osiągnięcia zadanej wartości temp. wewn. Chyba, że wcześniej zadziała ograniczenie temp. czynnika od krzywej grzewczej, lub od TmaxCO. Wtedy zatrzyma pracę przed nagrzaniem pomieszczenia.

  3. #1543
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    sędłaki

    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Lubelskie
    Posty
    101

    Domyślnie

    Czy dobrze zrozumialem instrukcję do Frisko RX910: jesli mam reg. pogodowy + reg pokojowy ( twew np 22C) to krzywa grzewcza jest przesunieta tak by uzyskać nastawiona Twew a po osiagnieciu Twew pompa CO zostaje wyłączona? Czy krzywa mam sam zmienić tzn zamiast np nr 2 (dla 20C) wybrać nr 4? Czy sterownik sam podnosi krzywa grzewcza?

  4. #1544

    Domyślnie

    Krzywa grzewcza to krzywa opisująca temperaturę czynnika grzewczego w funcji temperatury zewnętrznej. Kropka. Nie mieszaj z temperaturą wewn. Wszelkie nachylenia, przesunięcia dot. krzywej grzewczej operują na temp.: zewn. i zas. c.o. Jak dobierzesz prawidłowo (najczęściej eksperymentalnie) krzywą grzewczą, to nie mając czujnika temp. wewn. możesz utrzymać stałą temp. wewnątrz poprzez regulację temp. czynnika grzewczego (wody w instalacji c.o.). Ma to sens przy kotłach z płynną modulacją mocy, albo przy PCi z inwerterem. Przy PCi "zwykłej" (zał/wył) regulacja krzywą ogranicza się praktycznie do wyłączenia sprężarki w momencie przekroczenia temp. czynnika pow. temp. wynikającej z krzywej (czyli punktu na ch-ce f(Tzewn).
    Regulacja pokojowa to drugi system sterowania i podobnie jak w przypadku krzywej i pompy ciepła działa zał./wył.
    Jest jeszcze parametr TcoMax, który powoduje wyłączenie sprężarki, gdy temp. czynnika przekroczy jego wartość.

    I teraz wszystkie te trzy parametry działają jak ogranicznik - którykolwiek zostanie przekroczony przez temp. czynnika grzewczego w efekcie spowoduje wyłączenie pracy PCi.

    Nie za bardzo zagmatwałem?

    Dopiszę jeszcze na pytanie, bo bo było nie całkiem na temat.

    Krzywe grzewcze są dobrane do temp. wewn. 20C. I faktycznie zmiana nastawy temp. wewn. powoduje przesunięcie krzywej, ale działa to inaczej niż przeskakiwanie na następną krzywą.
    Ostatnio edytowane przez niedowiarek ; 04-12-2013 o 22:00

  5. #1545

    Domyślnie

    dobrze opisałeś, ale nie odpowiedziałeś

    Czy krzywa mam sam zmienić tzn zamiast np nr 2 (dla 20C) wybrać nr 4?
    to czy musisz zmienić krzywą zależy tylko od temp w domu a nie od sposobu sterowania wewn/zewn

    Czy sterownik sam podnosi krzywa grzewcza?
    nie
    ...

  6. #1546

    Domyślnie

    Już trochę dopisałem . Tak się zagalopowałem, że zapomniałem o treści pytania. Szukałem na dysku wykresu z zasadą przesuwania krzywej, ale gdzieś wsiąkło. Sterownik przesuwa krzywą w dół/górę przy zmianie wartości zadanej Twewn powyżej/poniżej 20C. U siebie ustawiłem krzywą bardzo wysoką, żeby nigdy nie wyłączyła pompy. Wskutek tego działa tylko regulacja pokojowa i ograniczenie TcoMax.

  7. #1547

    Domyślnie

    Chyba nie znajdę tego wykresu z przesuwaniem krzywych dla Frisko, ale co do zasady wyglądało to tak jak na tej stronie

  8. #1548

    Domyślnie

    Link do dokumentu z pokazaniem przesunięcia krzywej w sterowniku RX910-DUO http://www.frisko.com.pl/prod_img/ob...910-DUO_v3.pdf
    Dom z poddaszem użytkowym. Ściany Ytong 24cm + 15cm styro. Dach deskowany + 20/35cm (skos/strop) wełny. W podłodze 10cm styro parter i 5cm piętro. Okna U=0,9. 140m2 ogrzewanych podłóg, p.u. 205m2, garaż, strych, pom. gosp., garderoba nieogrzewane w bryle budynku. Podłogówka na całości. Pompa ciepła Ecopower C9 (8,8kW), odwierty 5x25m. Zbiornik CWU 300L. Reku Mitsubishi Lossnay LGH-35RX5.

  9. #1549
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    sędłaki

    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Lubelskie
    Posty
    101

    Domyślnie

    dzieki @dekar o ile dobrze przeczytałem ( zrozumiałem) to ten sterownik działa z podłączonym pokojowym + pogodowym , obsługa ogranicza sie do dobrania krzywej grzania i ustawienia temperatur PYTANIE: CZY WSPÓŁCZYNNIK KOREKCJI obliczamy smi i go wpisujemy czy oblicza sterownik w zaleznosci od nadanych temp Wew i krzywej grzania?
    Ostatnio edytowane przez sędłaki ; 08-12-2013 o 09:29

  10. #1550
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    archi23

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-208
    Posty
    31

    Domyślnie temperatur

    Czy jest możliwa różnica temperatury między piętrami aż 4 stopnie. Parter cały w płytkach pętle na ful. sterownik ustawiony na 23 i temperatura wew.23. Na górze mam panele pętle wszystkie na full a temp. 18. Góra docieplona na full . A zapomniałem wykres na 1. Chciałbym jakoś wyrównać te temperatury tylko nie wiem zbytnio jak. zwiększyć wykres, może poprzykrecać petle na dole. Macie pomysły ??.

  11. #1551

    Domyślnie

    Cytat Napisał archi23 Zobacz post
    Czy jest możliwa różnica temperatury między piętrami aż 4 stopnie. Parter cały w płytkach pętle na ful. sterownik ustawiony na 23 i temperatura wew.23. Na górze mam panele pętle wszystkie na full a temp. 18. Góra docieplona na full . A zapomniałem wykres na 1. Chciałbym jakoś wyrównać te temperatury tylko nie wiem zbytnio jak. zwiększyć wykres, może poprzykrecać petle na dole. Macie pomysły ??.
    jeżeli stan faktyczny jest taki jak piszesz to oznacza dużo większe straty na górze w stosunku do dołu (zakładamy na razie że tak nie jest) lub ograniczony przepływ podłogówki na górze - sprawdź czy na pewno pętle "chodzą", sprawdź czy nie są zapowietrzone...
    jak będziesz pewien, że zwszystko hydraulicznie jest ok to daj znać czy nadal jest na górze zimniej
    ...

  12. #1552
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    Cytat Napisał archi23 Zobacz post
    Czy jest możliwa różnica temperatury między piętrami aż 4 stopnie. Parter cały w płytkach pętle na ful. sterownik ustawiony na 23 i temperatura wew.23. Na górze mam panele pętle wszystkie na full a temp. 18. Góra docieplona na full . A zapomniałem wykres na 1. Chciałbym jakoś wyrównać te temperatury tylko nie wiem zbytnio jak. zwiększyć wykres, może poprzykrecać petle na dole. Macie pomysły ??.
    Czy chodzi Ci o okres z tymi wiatrami, czy ogolnie?
    Ja mialem ponad 2*C ronicy miedzy parterem a pieterkim jak byly te mocne wiatry. Wczoraj ucichlo a mialem (jak zawsze) ciut cieplej na gorce. Dzisiaj znowu wieje i na gorze jest troszke chodniej niz na parterze.
    Zachowanie temperatur jest zasze zwiazane z wiejacym wiaterkiem. Mam welne jako izolacje i nie ma sily - ona musi miec wentylace. Jak ruch powietrza jest ekstremalnie duzy, to wychladza poddasze.
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

  13. #1553
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar kkdarch
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Skąd
    Sangrodz
    Kod pocztowy
    97-225
    Posty
    450

    Domyślnie

    Cytat Napisał archi23 Zobacz post
    Czy jest możliwa różnica temperatury między piętrami aż 4 stopnie. Parter cały w płytkach pętle na ful. sterownik ustawiony na 23 i temperatura wew.23. Na górze mam panele pętle wszystkie na full a temp. 18. Góra docieplona na full . A zapomniałem wykres na 1. Chciałbym jakoś wyrównać te temperatury tylko nie wiem zbytnio jak. zwiększyć wykres, może poprzykrecać petle na dole. Macie pomysły ??.
    Zawsze pompka GZ ma lżej podać na parter niż na piętro więc większość idzie dołem .Przydław pętle na dole a poprawi się góra zakładając że nie masz dużych strat na poddaszu.Co to znaczy wykres na 1 ?Domyślam się że to krzywa grzewcza.Jakie to jest ocieplenie na "full"? jak będzie 10 cm miejsca to i na "full" się zmieści 10 cm no i faktycznie będzie na "full" jak piszesz.Zacznij podawać bardziej precyzyjne dane w cm bo "full" nie jest jednostką miary.
    Dom z poddaszem użytkowym Sindbad 2G 138m2 powierzchni użytkowej.Sama podłogówka 186m2+piwnica i garaż (nie ogrzewany). Sciany silka24cm+20cm styro(0,039).Poddasze 28cm welny(0,033).
    PC8kW tymi rencami DZ spiralne PE40 3x170m glina lekko wilgotna
    Recuperator tymi rencami + GWC rurowy
    Zużycie energii elektrycznej na CO i CWU Październik 2014 108kWh,Listopad 2014 375kWh,Grudzień 2014 637kWh,Styczeń 2015 677kWh,Luty 2015 640kWh,Marzec 2015 430kWh ,Kwiecień2015 210kWh

  14. #1554
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    GrzegorzS-ce

    Zarejestrowany
    May 2006
    Skąd
    Skierniewice
    Kod pocztowy
    96-100
    Posty
    21

    Domyślnie

    To i ja mogę potwierdzić że w czasie tego "huraganu" piętro było chłodniejsze o 3 stopnie a od niedzieli wróciło do nomy. Choć mam pełne piętro na ścianie 20cm grafitu i wełny 45cm w suficie. Więc mimo ocieplenia wiatr robi swoje.

  15. #1555
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    GrzegorzS-ce

    Zarejestrowany
    May 2006
    Skąd
    Skierniewice
    Kod pocztowy
    96-100
    Posty
    21

    Domyślnie

    Dziś wieczorem zauważyłem na sterowniku "zbCO" zasilanie obwodu CO przez grzałkę elektryczną wspomagania CO Dlaczego to się włączyło i czy Was też to się włącza ? Co tym steruje i ewentualnie jak to wyłączyć ?

  16. #1556
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar miejski
    Zarejestrowany
    Nov 2007
    Skąd
    Ostrowiec Św.
    Posty
    652
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    U mnie różnica między parterem a poddaszem jest zazwyczaj ok. 1,5 - 2*C. Dół cały w płytkach, góra z kolei cała w desce barlineckiej (poza łazienką). Wszystkie pętle (dół i góra) otwarte na full.
    Nasze życie dzienne skupia się raczej na parterze, a co za tym idzie mamy tam trochę dodatkowego ciepła bytowego (gotowanie, TV itp). Góra z kolei to (poza komputerem w jednym pokoju) głównie strefa sypialniana, więc poza CO nie ma jej co "grzać" dodatkowo.

    GrzegorzS--ce: pompa nie jest w stanie osiągnąć normalnie zadanej temperatury wewnętrznej i załącza grzałkę CO (o ile masz ją zainstalowaną). Wyłączyć się tego chyba nie da.
    Pozdrawiam
    miejski

    Praktyczny 1, 142m2 podłogówka + 2 drabinki w górnej łazience + 10 żeberek w garażu, izolacje - podłoga 10 cm styr. 0,039, ściana porotherm 25 + 15 cm styr. 0,039, poddasze 25-40 cm wełny 0,035, pow. okien 39m2 trzyszybowe + dachowe 2m2 dwuszybowe. Ogrzewanie PC 11kW (DZ poziome 4x150mb PE40), wentylacja grawitacyjna, w domu wszystko na prąd, od czasu do czasu kominek.
    miejskich Praktyczny 1 - dziennik
    miejskich Praktyczny 1 - komentarze

  17. #1557
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    archi23

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-208
    Posty
    31

    Domyślnie temperatury

    Dziękuje za odpowiedzi faktycznie temperatura spadła głównie w czasie tych wiatrów więc moze to być jeden z powodów. Dach docieplony jest wełną 25cm więc uważam że jest ok, ogólnie docieplnie jest zrobione prawidłowo. Spróbuje jak to jeden z kolegów pisał zdławić trochę dół. Jeśli chodzi o odpowietrzenie to już drugi sezon grzania (wczesniej nie miałem zrobionej góry) więc już się odpowietrzyło (wlałem trochę wody dodatkowo w ostatnim sezonie). Mam pytanie jeszcze o krzywą grzewczą (wykres) mam na 1 jeśli zwiększe na 2/3 teoretycznie spowoduje to wyższą temp w rurkach (chyba) i może poprawi komfort, ale to tylko moje takie dysputy.

  18. #1558
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar kkdarch
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Skąd
    Sangrodz
    Kod pocztowy
    97-225
    Posty
    450

    Domyślnie

    Cytat Napisał GrzegorzS-ce Zobacz post
    To i ja mogę potwierdzić że w czasie tego "huraganu" piętro było chłodniejsze o 3 stopnie a od niedzieli wróciło do nomy. Choć mam pełne piętro na ścianie 20cm grafitu i wełny 45cm w suficie. Więc mimo ocieplenia wiatr robi swoje.
    Ja też miałem chłodniej od strony zachodniej (od strony wiatru) i na poddaszu też się zrobiło z 1 *C zimniej i od niedzieli wróciło do normy.
    Nawet przez jedno gniazdko nieźle wiało do środka.
    Dom z poddaszem użytkowym Sindbad 2G 138m2 powierzchni użytkowej.Sama podłogówka 186m2+piwnica i garaż (nie ogrzewany). Sciany silka24cm+20cm styro(0,039).Poddasze 28cm welny(0,033).
    PC8kW tymi rencami DZ spiralne PE40 3x170m glina lekko wilgotna
    Recuperator tymi rencami + GWC rurowy
    Zużycie energii elektrycznej na CO i CWU Październik 2014 108kWh,Listopad 2014 375kWh,Grudzień 2014 637kWh,Styczeń 2015 677kWh,Luty 2015 640kWh,Marzec 2015 430kWh ,Kwiecień2015 210kWh

  19. #1559
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    archi23

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-208
    Posty
    31

    Domyślnie

    Cytat Napisał GrzegorzS-ce Zobacz post
    Dziś wieczorem zauważyłem na sterowniku "zbCO" zasilanie obwodu CO przez grzałkę elektryczną wspomagania CO Dlaczego to się włączyło i czy Was też to się włącza ? Co tym steruje i ewentualnie jak to wyłączyć ?
    Jak mi się to świeciło to miałem uszkodzony czujnik, chyba że masz dodatkową grzałkę która zakupiłeś i ona wspomaga pompe gdy ta nie wydala. Jeśli nie masz sprawdz czy pompa normalnie się uruchamia bez tego zbCo.

  20. #1560
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    Cytat Napisał archi23 Zobacz post
    Dziękuje za odpowiedzi faktycznie temperatura spadła głównie w czasie tych wiatrów
    Takie wiatry jak teraz to jest ekstremum i raczej nie sa przy kazdym jesiennym nizu. Te wahania temperatury u mnie na "gorce" to 1*C przy wietrze, ale tam jest najczesciej i tak cieplej niz na dole,wiec taki spadek co najwyzej zbije temperature do poziomu parteru. U Ciebie bedzie pewnie podobnie.
    Ja sie teraz skusilem na maly eksperyment zainspirowany sterowaniem jakie ma chyba kolega adiqq i zakrecialem dolny rozdzielacz pozwalajac pompie grzac przez 3h tylko gore. Chyba zle trafilem, bo wiatr wkrotce ucichl i na gorce mialem 24*C w niedziele. Wynik eksperymentu - w razie ekstremum pogodowgo typu Ksawery, mozna gorke spokojnie dodatkowo dogrzac. Po postach widze, ze to nie tylko moja przypadlosc, wiec wkoorwia to juz tez troszke mniej.
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

Strona 78 z 126

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony