dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 57
  1. #1

    Domyślnie Jaki piec jedno czy dwu funkcyjny

    Jaki jest lepszy piec jedno czy dwu funkcyjny do ogrzania domu jednorodzinnego domku o powierzchni ok. 130 m2

  2. #2

    Domyślnie

    Też się nad tym zastanawiałem i wybrałem jednofunkcyjny z zasobnikiem i pompą obiegową. Wkurza mnie czekanie na ciepłą wodę w piecach dwufun. Najpierw czekasz, potem leci za gorąca i zanim się ustabilizuje to parę ładnych litrów idzie do szamba.

  3. #3

    Domyślnie

    GRom,
    i dobrze zrobiłeś, też tak mam i uważam, że komfort korzystania z ciepłej wody jest duży. Są kotły dwufunkcyjne z małym zasobnikiem, do których można podłączyć cyrkulację, ale nie bardzo wierzę, żeby to do końca się sprawdziło.
    Pozdrowionka
    Metal

  4. #4

    Domyślnie

    A ja mam zamiar zakupić Niedźwiedzia firmy Saunier Duval. Jest to kocioł dwufunkcyjny z zasobnikiem 90l. Niewiele mniej niż zasobnik np 100l, a jak zabraknie wody w zasobniku przechodzi na grzanie i daje 14l/min. I jest to kompletna kotłownia z wymiennikiem żeliwnym, a nie jakimś tam stalowym. Ma wbudowane pompy i naczynie wzbiorcze. I do tego cena 5000 zł brutto za 26kW. Są równiez i 17kW ale dla ciebie to chyba za duża moc. 130m2 to nieduża powierzchnia.

  5. #5

    Domyślnie

    My w ubiegłym tygodniu zainstalowaliśmy 1-fukcyjny z zasobnikiem 120 l. Hydraulik robiący instalację strasznie marudził że lepszy byłby 2-funkcyjny, więc ja mu na to że mam inne zdanie, gdyż patrzę na to z punktu widzenia użytkownika, on zaś - z punktu widzenia instalatora. Facet jak załapał że wiem o co mu chodzi przestał marudzić. A o zaletach tego rozwiązania przekonaliśmy się już następnego dnia - przyjechał serwisant, uruchomił kocioł i pojechał, potem okazało się że w instalacji trzeba jeszcze coś poprawić, więc jak pan hydraulik zaczął poprawiać to najpierw zapowietzył instalację, potem próbując dalej naprawiać wysadzili razem z mim mężem bezpiecznik w kotle i w efekcie kocioł do następnego dnia znów mieliśmy unieruchomiony. Ale za to przynajmniej woda w zasobniku zdążyła się wcześniej nagrzać i mogliśmy się umyć . Co do wielkości zasobnika - na nasze potrzeby ( 4 osoby, brak kanalizacji ) 120 l okazało się jak najbardziej trafione.
    Pozd. B.

  6. #6

    Domyślnie

    Też zastanawiam się nad wyborem kociołka.
    Proponują mi Viotopend 100 WHE z zasobnikiem c.w.u. 120 l.
    Jednofunkcyjny oczywiście, wiszący.
    Udało mi się wytargować 25%

    Czy to dobry wybór?

    Franio

  7. #7
    Guest

    Domyślnie

    Ja postawie na dwu funkcyjny z zasobnikiem 120l. Z tego co wiem cała różnica miedzy kotłem dwufunkcyjnym za zasobnikiem a jednofununkcujnym z zasobnikiem to droga dopływu zimnej wody do zasobnika.
    W dwufunkcyjnym piecu zimna woda zanim wpłynie do zasobnika przepływa przez wymiennik ciepła, a wiec już na wejściu do zasobnika jej temperatura jest o kilka stopni wyższa, niż woda zimna dopływająca bezpośrednio do zasobnika - jak w przypadku pieca jedno-funkcyjnego z zasobnikiem.

    pozdrawiam MK

  8. #8

    Domyślnie

    Jako ze jestem zupelnym laikiem a stoje wlasnie przed wyborem pieca mam kilka pytan. Czym sie rozni piec jedno od dwufunkcyjnego ?
    Jak to jest z zasobnikiem jesli np w nocy czy w czasie gdy nie ma nas w domu woda wciaz musi byc podgrzewana zeby w kazdej chwili byla dostepna goraca ? Jak to wyglada jesli chodzi o koszty ?
    czy w cenie do 6000 dostane dobry piec do domku o powierzchni 160m ?
    z gory dzieki za pomoc.
    A.

  9. #9
    slawix
    Guest
    slawix

    Domyślnie

    Jako ze jestem zupelnym laikiem a stoje wlasnie przed wyborem pieca mam kilka pytan. Czym sie rozni piec jedno od dwufunkcyjnego ?
    Jak to jest z zasobnikiem jesli np w nocy czy w czasie gdy nie ma nas w domu woda wciaz musi byc podgrzewana zeby w kazdej chwili byla dostepna goraca ? Jak to wyglada jesli chodzi o koszty ?
    czy w cenie do 6000 dostane dobry piec do domku o powierzchni 160m ?
    Jeśli masz tego typu rozterki przeczytaj muratora 1/04 - tam jest wszystko dokładnie wyjaśnione i sam podejmiesz decyzję zależnie od kieszeni. Niestety za każdy kW płaci sie wiecej
    Pozdrawiam

  10. #10

    Domyślnie

    Z oszczędności wybraliśmy kocioł dwufunkcyjny. Nie zrobiliśmy cyrkulacji, bo wydaje nam się, że ciągłe krążenie ciepłej wody musi kosztować. Zaprojektowaliśmy tak miejsce pieca, że wisi on na ścienie kotłowni, za którą jest prysznic i umywalka w łazience. Wykombinowaliśmy, że do tych urządzeń ciepła woda potrzebna jest szybko. Kuchnia jest dalej, ale skoro jest zmywarka, ciepłej wody mało się tam używa. Jesteśmy całkiem zadowoleni ze swego rozwiązania. (mamy małą rodzinę i nie kąpiemy się jednocześnie). No i obserwując wskażnik na zbiorniku gazu nastrajamy się dość optymistycznie, co do kosztów. To nasza pierwsza zima. Jak cudnie sypie śnieg a ogień w kominku płonie...O to chodziło!

  11. #11

    Domyślnie

    My doszliśmy dokładnie do tych samych wniosków co mada
    piec 2-f
    wszystkie umywalki(łazienka,wc,kotłownia)-bardzo blisko pieca, wanna oddalona.Z tym, że- jeśli znajdziemy-piec z wbudowanym bardzo małym zasobnikiem-tak żeby nie włączał się przy myciu rąk
    bez cyrkulacji
    To dobre rozwiązanie dla małego domu z 1 łazienką

    Mada, miło przeczytać,że to się sprawdza w praktyce!
    Pozdr.Aga

  12. #12

    Domyślnie

    Są różne wymagania to i różne piece 1F i 2F, jest już tego sporo na forum.
    Trzeba dobierać kocioł pod swoje potrzeby i wielkość domu, układ i ilość rur. Pewnie spece od hydrauliki się z tym jak najbrdziej zgodzą.
    Nie wyjścia najlepszego i jedynego słusznego w każdej sytuacji.
    Ja mam 1F, 120 litrów zasobnik, i cyrkulację. Piec Termetu UniCO 22.
    Polecam.
    Pozdrowienia

  13. #13

    Domyślnie

    Tez zastanawiam sie nad 2-funkcyjnym, ale... W ktoryms Muratorze bylo napisane, ze 2-funkcyjny bez wbudowanego zasobnika (i oczywiscie bez cyrkulacji) to czekanie na ciepla wode nawet do 30 sekund oraz, ze jak druga osoba korzysta z cieplej wody to juz wyraznie spada jej temperatura i trzeba zmniejszac strumien. A regulujac sam strumien moze sie wahac oczywiscie jego temperatura. No i ze najdalszy punkt poboru nie moze byc dalej niz 4m. To sa powazne ograniczenia, ktore by wskazywaly ze 2-funkcyjny nadaje sie do malych domow z jedna lazienka i mala liczba osob (1 lub 2).

    Czy w praktyce tez to tak zle wyglada? Czy dodanie zasobnika wyraznie poprawia komfort, bo bez niego to chyba nie ma sensu kupowac kotla. Moze ktos by opisal jak wyglada uzytkowanie kotla 2-funkcyjnego z zasobnikiem ale bez cyrulacji (bo to wydaje sie rozsadnym kompromisem pomiedzy cena samego kotla i cena uzytkowania cwu a komfortem korzystania z cwu). Tylko oczywiscie z podaniem parametrow kotla (jaka moc, jaki zasobnik) i domu (orient. powierzchnia, liczba lazienek, jaka orient. odleglosc do najdalszego punktu poboru) i liczby domownikow.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał YEYO
    A ja mam zamiar zakupić Niedźwiedzia firmy Saunier Duval. Jest to kocioł dwufunkcyjny z zasobnikiem 90l. Niewiele mniej niż zasobnik np 100l, a jak zabraknie wody w zasobniku przechodzi na grzanie i daje 14l/min. I jest to kompletna kotłownia z wymiennikiem żeliwnym, a nie jakimś tam stalowym. Ma wbudowane pompy i naczynie wzbiorcze. I do tego cena 5000 zł brutto za 26kW. Są równiez i 17kW ale dla ciebie to chyba za duża moc. 130m2 to nieduża powierzchnia.
    Yeyo, co znaczy kompletna kotłownia - nie muszę już dodatkowo niczego dokupować (pompek, zaworów, itp.)?
    Poza tym podoba mi się to rozwiązanie. Tylko pytanko - czy masz podłogówkę? Czy ten piec nadaje się do ogrzewania niskotemperaturowego?

  15. #15
    Guest

    Domyślnie

    powiem wam jak jest u moich rodziców:
    piec 2f termet oznaczen nie pamietam.
    Łazienka jest po drugiej stronie ściany na której jest zawieszony piec, odległość kranu od pieca to jakies 4m (na oko)
    Teraz jak odkręcam wodę to przez ok 30s mogę sobie pogwizdać, po tym czasie zaczyna płynąć ciepła woda której to tem. narasta tak że trzeba kręcić kurkami by ustawić rządaną, w chwili gdy ktoś odkręci wodę np. w kuchni zabawa kurkami zaczyna się od nowa.
    Nie znam się, być może wina leży po stronie marnego pieca, może w 2f jakiś lepsiejszych efekt ten nie występuje.
    Osobiście u siebie zainstalowałem 1f z zasobnikiem 130l.

  16. #16

    Domyślnie

    Duzo zalezy od konfiguracji instalacji i moze faktycznie jesli odleglosci do kotla sa bardzo male to moze 2F bedzie OK. Ale generalnie jednak polecam 1F z zasobnikiem 120-150l plus cyrkulacje. Od kotla do kranu w lazience mam 5-6m a jak cyrkulacje wylacze to na ciepla wode mozna sobie czekac 1-2 min mimo ze w zasobniku mam 60C. Prawdziwy komfort to jednak zasobnik+cyrkulacja+1F. Calosc nie musi byc droga - za zestaw kociol 1F (Termet Unico22) , zasobnik (Galmet 120l), pompa cyrkulacyjna i osprzet dalem ok. 3tys. Polecam.

    D.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dave
    Duzo zalezy od konfiguracji instalacji i moze faktycznie jesli odleglosci do kotla sa bardzo male to moze 2F bedzie OK. Ale generalnie jednak polecam 1F z zasobnikiem 120-150l plus cyrkulacje. Od kotla do kranu w lazience mam 5-6m a jak cyrkulacje wylacze to na ciepla wode mozna sobie czekac 1-2 min mimo ze w zasobniku mam 60C. Prawdziwy komfort to jednak zasobnik+cyrkulacja+1F. Calosc nie musi byc droga - za zestaw kociol 1F (Termet Unico22) , zasobnik (Galmet 120l), pompa cyrkulacyjna i osprzet dalem ok. 3tys. Polecam.

    D.
    Dave. Tylko 3 tys.????????? Gdzie?

  18. #18
    Guest

    Domyślnie

    Mam dwufunkcyjnego junkersa i dzieje się to samo co w przypadku rodziców Xanxa. Do tego odkrecenie na raz dwóch kurków z ciepłą wodą skutkuje tym że zamiast wody ciepłej leci coś tylko troche cieplejszego od zimnej. To samo jest kiedy strumień wody jest za mały - palnik się wtedy poprostu wyłącza. nie polecam. Zasobnik musi być. Może być mały ale musi być.

  19. #19

    Domyślnie

    Moira - Gdzie ? Mysle ze w kazdej sensownej hurtownii w ktorej przy wiekszych zakupach (lacznie z rurami czy z grzejnikami) mozna wytargowac duze upusty od cen fabrycznych. Mnie kociol kosztowal ok 2tys, zasobnik 700zl a pompa i drobiazgi reszte. Nie mowie oczywiscie o rurach - po prostu analizuje cene samego zestawu kociol1F+zasobnik w stosunku do cen kotlow 2F.

    D.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dave
    Moira - Gdzie ? Mysle ze w kazdej sensownej hurtownii w ktorej przy wiekszych zakupach (lacznie z rurami czy z grzejnikami) mozna wytargowac duze upusty od cen fabrycznych. Mnie kociol kosztowal ok 2tys, zasobnik 700zl a pompa i drobiazgi reszte. Nie mowie oczywiscie o rurach - po prostu analizuje cene samego zestawu kociol1F+zasobnik w stosunku do cen kotlow 2F.

    D.
    Dave, a jaką powierzchnię ogrzewa ten piec i czy ma już jakieś tam mieszacze? Ja mam ogrzewanie mieszane podłogówka + kaloryfery (pow. do ogrzania 180 m2) Ten piec Termet starczy?

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony