dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 73
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    WiktorGrochow

    Zarejestrowany
    May 2008
    Posty
    3

    Domyślnie docieplanie - czy jest ktoś przeciw?

    Dzień dobry!

    Mieszkam w dużej, starej kamienicy z lat 30. XX wieku. Marzeniem większości (zapewne wszystkich) sąsiadów jest docieplenie naszego domu.

    Mi się ten pomysł w ogóle nie podoba i wolałbym tańsze otynkowanie. Dla mnie docieplenie oznacza:

    -zniekształcenie detalu architektonicznego
    -skrócenie balkonu i zmniejszenie się miejsca na kwiaty (balkony są zaprojektowane w ten sposób, że mają specjalne miejsca na skrzynki na rośliny)
    -moje okna będą bardziej cofnięte w stosunku do ściany, co oznacza, że będzie więcej cienia (i tak mieszkam od strony północnej)

    W domu jest dużo starych, drewnianych okien, które co prawda nie są szczelne, za to ładne i umożliwiają przepływ powietrza, przy gazowym ocieplaniu wody.

    Moje pytania są następujące:

    Czy na Zachodzie, w krajach o podobnym klimacie też się dociepla kamienice styropianem? Mieszkałem dłuższy czas za granicą, ale to było parę lat temu i może coś się od tego czasu zmieniło.

    W internecie nie udało mi się znaleźć ani jednego artykułu przeciw docieplaniu budynków. Czy nie jest tak, że firmy zarabiające na docieplaniu budynków i sprzedające styropian potrafią dobrze się zareklamować?

    Serdeczne pozdrowienia,

    jestem bardzo ciekaw Waszych opinii

    Wiktor

  2. #2

    Domyślnie

    Witam
    Ja jestem przeciwna ocieplaniu starych kamienic.Jaką masz grubość ściany w swojej kamienicy ? Grubość ścian na ogół w tych budynkach jest odpowiednia dla wymaganego współczynnika przenikania ciepła . Poza tym największa ilość ciepła "ucieka" przez otwory ( okna i drzwi ) oraz wentylację . I jeszcze jedno, w starych kamienicach nie niedopracowane są izolacje poddaszy i posadzek nad piwnicami .
    na naukę nigdy nie jest za późno

  3. #3

    Domyślnie

    Jestes za otynkowaniem bo to jest duzo tansze.

    Firma ktora bedzie wykonywala ocieplanie moze postarac sie odtworzyc wszystkie gzymsy, sztukaterie itp udziwnienia na twojej elewacji.

    Swiat sie zmienia to co bylo dobre 80 lat temu teraz jest juz przeżytkiem. Ocieplenie oznacza tansze koszty ogrzewania, mniejsza emisje CO2 i takie tam

    Drewniane okna sa dobre, ale nieszczelne okna przez ktore wiatr hula nadaja sie do wymiany. Nowoczesne okna maja zamontowane wywietrzniki.

    Ocieplenie poprawi : izolacyjnosc i akustyke budynku + wymiana okien = cicho w pomeiszczeniach, juz nie bedziesz slyszec tysięcy aut przejezdzajcych pod twoim domem

    Kwiaty na balkonach sa ladne, ale niszcza elewacje(brudza) Chcesz zablokowac docieplenie bo ci sie kwiaty nie zmieszcza ? takie cos mozna przestawic o te 20 cm.

    Balkon sie zwęzi o 8-15 cm w zaleznosci jak gruby dacie styropian. Mozna pomyslec o tym aby na balkonach dac styropian cienszy np. 5cm. Wokol okien mozna obrobic w taki sposob aby nie ograniczac ich swiatla(jakies skoski)

    Oczywiscie ze firmy maja pieniadze na reklame, ale prawda jest tez taka ze kazdy chce placic za ogrzewanie jaknajmniej.


    pozdrawiam

  4. #4
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    WiktorGrochow

    Zarejestrowany
    May 2008
    Posty
    3

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję za odpowiedzi.

    Do Margarytki: jakieś 42 cm, grubość ścian zewnętrznych, o ile dobrze zmierzyłem. Co o tym sądzisz?

    Jestem za otynkowaniem, bo to mi sie bardziej podoba. Ty jestes za dociepleniem, bo tym się profesjonalnie zajmujesz i taki też masz link podany w podpisie. Trudno mi sobie wyobrazić, żebyś był przeciwny docieplaniu

    To co było dobre 80 lat bardzo często nie jest przeżytkiem, a nawet jest lepsze niż dzisiejsze szybkie i tanie rozwiązania. Jest to pojęcie bardzo względne. W każdym razie większość zamożnych ludzi mieszka na Zachodzie w starym, niedocieplonym budownictwie. Żyją i mają się dobrze. Jeżeli cegła jest przeżytkiem, to ja dziękuję... Chyba, że miałeś na myśli wielką płytę.

    Kwiaty na balkonie nie brudzą!

    Pozdrowienia

    Wiktor

    PS. Moje okna są wiosną i latem cały czas otwarte, więc poco dźwiękoszczelne okna, jeżeli się je otwiera. Chyba, że ma się klimatyzacje i okna są zawsze zamknięte. Poza tym znacznie lepiej się czuje w moim mieszkaniu, które jest przewiewne, niż w szczelnych i bardzo ciepłych pomieszczeniach - nie mam alergii i wysuszonej skóry.

  5. #5

    Domyślnie

    Wiktor masz rację, w budynkach z cegły ( nieocieplonych ) tworzy się specyficzny mikroklimat, a domy obłożone styropianem to termos .
    Czy te 42 cm to pełny mur,czy jest w środku pustka powietrzna ?

    Każde rozwiązanie ma zalety i wady i dlatego każde wymaga indywidualnego podejścia. Miałam okazję uczestniczyć w remoncie XIX wiecznej kamienicy i tak jak i dziś zdarzały się tam "fuszerki" . Jednak nasi przodkowie znali się nie gorzej od nas na rzeczy i tu jako przykład podam, że wymieniliśmy okna ponad 100 letnie na nowe i po 14 latach te nowe są do wymiany.


    p.s. Czy elewacje ze styropianu wytrzymają 30 lat ?
    na naukę nigdy nie jest za późno

  6. #6

    Domyślnie

    jest taki człowiek (Niiemiec), nazywa się Konrad Fischer, który wraz z grupą naukowców przeprowadzili badania, które miały obalić sens ocieplania. brali oni różne materiały: styropian, wełnę, regips, drewno, cegłę itp.. Mierzyli temperaturę podłoża, na którym to je układali, następnie przez 10 min naświetlali IR-Lampą, następnie ponownie badano temp. podłoża. wyniki są zaskakujące dla branży styropianowców wszelkich.
    oto link do tabeli:

    http://www.konrad-fischer-info.de/2139bau.htm

    na stronie bedzie wiecej na temat bezsensu izolowania starych domów. poza tym dowiesz się, dlaczego domy w górach i na syberii buduje się z drzewa.
    rano, wieczór, we dnie, w nocy - będę zawsze ku pomocy

  7. #7

    Domyślnie

    pseudonaukowiec chce obalic mit ocieplenia


    nie zajmuje sie docieplaniem kamienic dlatego mnie jest wszystko jedno czy ocieplisz czy nie i tak tego nie bede robil


    mysle ze ktos keidys to wymyslil i sprawdzil ,teraz to doszlo do nas( zawsze za murzynami z 20 lat jestesmy) i to robimy.

  8. #8

    Domyślnie

    ten pseudonaukowiec spore zamieszanie wywołał pseudonaukowym eksperymentem w branży budowalnej.
    rano, wieczór, we dnie, w nocy - będę zawsze ku pomocy

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał hybris
    poza tym dowiesz się, dlaczego domy w górach i na syberii buduje się z drzewa.
    Ja już od dawna wiem i nie potrzeba mi naukowca z niemiec

  10. #10

    Domyślnie

    Gratulacje! Teraz pozostaje czekać na illuminatio w kwestii pisowni rzeczownika "niemiec"
    rano, wieczór, we dnie, w nocy - będę zawsze ku pomocy

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał hybris
    Gratulacje! Teraz pozostaje czekać na illuminatio w kwestii pisowni rzeczownika "niemiec"
    Jak wygramy w niedzielę to napiszę przez N

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar OK
    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Posty
    15.504

    Domyślnie

    O matko, nie kłóćta się - podpowiedzcie coś konkretnego

    Też mam ten sam dylemat, czy ocieplać? Mieszkam w budynku z '49, wspólnota mieszkaniowa, 24 mieszkania. Decyzja na tak w zasadzie zapadła, ale...

    Cytat Napisał Iszin
    Jestes za otynkowaniem bo to jest duzo tansze...
    Jest, ale wspólnocie łatwiej uzyskać "tani" kredyt na docieplenie, niż finansować sam tynk z FR. W moim przypadku jest to najszybsza metoda na remont elewacji.

    Cytat Napisał Iszin
    ...Firma ktora bedzie wykonywala ocieplanie moze postarac sie odtworzyc wszystkie gzymsy, sztukaterie itp udziwnienia na twojej elewacji...
    Racja i tak ma być zrobione, tylko u mnie to nie stwarza problemu zmniejszenia balkonu, a poważnego zmniejszenia doświetlenia mieszkań
    Cytat Napisał Iszin
    ...Wokol okien mozna obrobic w taki sposob aby nie ograniczac ich swiatla(jakies skoski)...
    Jeśli jest decyzja o odtworzeniu elewacji, to zdanie "wokół okien można obrobić w taki sposób aby nie ograniczać ich światła (jakieś skoski)" nie ma racji bytu - odtworzenie, to odtworzenie. Akurat w moim budynku najbardziej charakterystycznym detalem elewacji są zew. glify okienne dość mocno zwężające światło okna. Odtworzenie ich w pogrubionej styropianem elewacji w dodatkowo zwęzi to światło w znacznym stopniu Mieszkam na parterze, dookoła same stare drzewa - i tak światła zbyt dużo nie ma. Więc albo odtworzenie elewacji, albo "jakieś skoski"

    Cytat Napisał Iszin
    ...Drewniane okna sa dobre, ale nieszczelne okna przez ktore wiatr hula nadaja sie do wymiany. Nowoczesne okna maja zamontowane wywietrzniki...
    Czyli na jedno wychodzi - nie są szczelne Zresztą i tak chyba wszystkie już wymienione.

    Cytat Napisał Iszin
    ...Ocieplenie poprawi : izolacyjnosc i akustyke budynku + wymiana okien = cicho w pomeiszczeniach, juz nie bedziesz slyszec tysięcy aut przejezdzajcych pod twoim domem ...
    Argument o akustyce w moim wypadku odpada - jedyny problem z akustyką jest przy ścianach działowych. Żadnych setek ani tysięcy aut nie słyszę, mimo że to centrum sporego miasta
    Jeśli chodzi o izolacyjność, to w największe upały temperatura w mieszkaniu nie wzrasta - więc izolacyjność jest chyba dobra

    Na parterze grubość ścian zew. ok. 0,5 m. Faktem jest, że kilku lokatorów się skarży, że budynek przemarza... Ale przemarza w miejscu, gdzie do ściany szczytowej jest "doklejony" murowany garaż (wybudowany nie wiadomo kiedy, ale na pewno dużo później niż budynek) - wyraźnie widać, że wzdłuż tego połączenia mur jest zawilgocony i tylko tam są duże ubytki tynku, poza tym miejscem tynk jest cały. Piwnice suchutkie.

    Generalnie nie jestem całkiem przeciwna ociepleniu, ale jestem absolutnie nieprzekonana o jego konieczności. Ja na tym więcej stracę, niż zyskam - wątpię, żebym cokolwiek zyskała. Z ogrzaniem większości mieszkań nie ma żadnych problemów. Z drugiej strony, nie chcę blokować marznącym sąsiadom możliwości mieszkania w normalnych warunkach Choć wydaje mi się, że tu wystarczyłoby zrobić porządek z izolacją? w miejscu nieszczęsnego garażu, bo bez tego ocieplenie też nie spełni swojego zadania Na zebraniu padło stwierdzenie, że od środka garażu również pójdzie styro... ale co z miejscem połączenia budynków?

    Wydaje mi się, że jednak szkoda tych pieniędzy na ocieplenie. Ja już jeden kredyt mam na karku - a kredyt wspólnoty, bądź co bądź też będzie moim kredytem Tak naprawdę jedynym argumentem na zebraniu wspólnoty była łatwość sfinansowania, czyt. wzięcia kredytu. A to mnie nie przekonuje...

    Jak sprawdzić konieczność ocieplenia? Jak wygląda audyt energetyczny takiego budynku? Jaki jest koszt takiego audytu i kto go może przeprowadzić? W jaki sposób powinno się rozwiązać problem przylegającego garażu? Czy samo ocieplenie załatwi problem przemarzania w tym miejscu? Czy potrzebne są dodatkowe roboty, które być może same w sobie rozwiążą problem?

    Uff, trochę się rozpisałam, ale problem jest dla mnie dość istotny.

  13. #13

    Domyślnie

    50 centymetrowa ściana nie ma prawa przemaarzać. izolowanie takich murów nie jest konieczne.
    na pewnym niemieckim forum (www.fachwerk.de), które poświęcone jest w całości zachowaniu i renowacji domów z murów pruskich (takich, w których budowie użyto drewna i cegły), użytkownicy zamieszczają zdjęcia. znajdziesz tam zdjęcia starych domów współcześnie izolowanych po pierwszym sezonie zimowym.
    Osoobiście: odradzałbym ci kombinacje styropianowo-wełniaste przy tak grubych murach. zastanów się - jeżeli masz zimno i sąsiedzi też nad uszczelnieniem okien, może nad renowacją stolarki okiennej. zamiast inwestować w ocieplenie, lepiej wydać mniej forsy w nowe, drewniane okna wykonane przez specjalizującą się w renowacji stolarki okiennej manufakturę.

    poza tym i tak zrobisz jak chcesz
    rano, wieczór, we dnie, w nocy - będę zawsze ku pomocy

  14. #14
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    adam_mk

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.218

    Domyślnie

    Można tak:
    Zamówić serię fotek w podczerwieni. Kamerą termowizyjną.
    Tylko to trzeba by w sezonie grzewczym.
    Wyjdzie wszystko! Każdy łut energii uciekającej rozjaśni obraz.

    Stare mury nie są głupie! Byle tylko były suche.
    Jak już KONIECZNIE trzeba - to dałbym tynk perlitowy. Grubo i na siatce wzmacniającej. To tynk mineralny i tak się zachowuje. Przy okazji ciepłochronny. Bardzo trwały, jak dobrze zrobiony.
    Sam się nad tym u siebie kiwam.
    Adam M.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar OK
    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Posty
    15.504

    Domyślnie

    Dzięki wielkie za odpowiedzi

    Adam_mk, po cichu liczyłam, że się odezwiesz Od czasu do czasu podczytuję dorywczo, co wyrabiasz z tym perlitem

    Mury są w większości suche, tylko co można zrobić z garażem? Tylko tam są zawilgocone Przypuszczam, że on nie jest oddylatowany od budynku, tylko "na chama" dobudowane dwie ściany i dach Na dodatek garaż ma innego właściciela (miasto, które dzierżawi ten garaż)
    Jaki jest koszt takiej serii fotek w podczerwieni (chodzi mi o rząd wielkości)?

    Jak pisałam wspólnota jest ostro nastawiona na docieplenie styropianem, czy można jakoś policzyć, ile ew. ten styropian dałby oszczędności? Przypuszczam, że byłyby bardzo niewielkie, o ile w ogóle? Potrzebuję mocnych i rzeczowych argumentów, żeby przekonać wspólnotę, że są lepsze i tańsze metody

    Hybris, niestety, cały mój problem polega na tym, że nie mogę zrobić, jak chcę A niemieckie forum to niestety nie jest argument na zebranie wspólnoty Nawet jakbym znała niemiecki

  16. #16

    Domyślnie

    tak, tak, te niemieckie argumenty i polskie sentymenty. jednak zawsze lepiej uczyc się na cudzych błedach niż na swoich. kamera jest dobra, ale droga - za badanie "0" - czyli tzw. z ziemi, gdzie pan/pani/ekipa alpinistów/podnośniki etc., trzeba zapłacić jakiś 1500-2000 netto za dzionek. badanie się zwykle powtarza, zatem już macie 4000 w plecy. wspólnota, która tak nie ufa niemcom, będzie musiała sięgnąć za portfele.
    rano, wieczór, we dnie, w nocy - będę zawsze ku pomocy

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar OK
    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Posty
    15.504

    Domyślnie

    To nie chodzi o to, czy forum niemieckie, czy chińskie Sama nie byłabym przekonana, gdyby ktoś jako argument mi podał, że na jakimkolwiek forum coś tam piszą. Nikt z nas (we wspólnocie) nie jest fachowcem, a zarówno odpowiedzialność, jak i kasa wchodzi w grę bardzo duża. Ja też nie wezmę na siebie odpowiedzialności za cały budynek, "bo na forum napisali".

    Pytam, bo chcę się dowiedzieć jak najwięcej o innych możliwościach, a także w jaki sposób i gdzie można sprawdzić w sposób wiarygodny, czy warto ocieplać i czy to zlikwiduje problemy. Bo wg mnie nie zlikwiduje, ale może się mylę.

    Jak napisałam, nie jestem za ociepleniem. Kamera jest droga, ale może warto? U siebie w mieszkaniu przy remoncie po poprzednich lokatorach odkryłam np. zatkany gazetami i szczelnie zastawiony szafkami otwór wentylacyjny pod parapetem w kuchni - wyobrażasz sobie co się działo ze ścianą pod oknem? Ja to u siebie już zrobiłam, ale ilu jeszcze sąsiadów ma podobne wynalazki?

    Jeśli mam przewalczyć rezygnację z ocieplenia, potrzebuję konkretnych argumentów - najlepiej finansowych Dziwnym trafem te trafiają najszybciej Uważam, że ocieplenie się nie opłaci, ale muszę to pokazać na cyferkach. Zresztą mogę się mylić - nie znam się

  18. #18

    Domyślnie

    no widzisz, od takich rzeczy ja jestem - ratuje stare domy. a na fachwerk.de, jak poczytasz piszą architekci, konserwatorzy zabytków. to nie jest takie forum na pogaduchy
    rano, wieczór, we dnie, w nocy - będę zawsze ku pomocy

  19. #19

    Domyślnie

    ale powiem ci coś jeszcze - ci mieszkancy, którzy mieszkaja w kamienicy, a którzy są zwolennikami ocieplania, którzy twierdzą, że przemarzaja im ściany 50 cm., będą marznąć w tym domu, póki nie zobaczą choćby 2 cm warstwy styropianu na ścianie zewnętrznej. jest taki efekt placebo
    rano, wieczór, we dnie, w nocy - będę zawsze ku pomocy

  20. #20
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    adam_mk

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.218

    Domyślnie

    hybris dobrze o tym placebo gada...
    Jest może kilka dodatkowych argumentów...

    Jak posadzą ten styropian, to konsekwentnie zaczną wymieniać okna na szczelne plastiki i "zabiją" tą chałupę! Wejdzie wilgoć (styro jej nie pozwoli wyjść ze ścian na zewnątrz) i zaczną się grzybki! Syndrom "chorego domu". Będzie upierdliwe zatykanie każdej szczelinki "bo pizga chłodem" wzmagające ten proces.

    Powinien być tynk mineralny (perlitowy nie byłby droższy a jest jak styro, tylko parę przepuszcza!!!) i koniecznie REMONT a nie wymiana okien.
    Wtedy będzie dobrze a nie drogo.

    Można popytać na jakiej polibudzie czy nie pomogą z tą kamerą. Może jaki znajomy? Kwitu z pieczątką nie da (to te 2000zł za sesję) ale informacja konkretna będzie!
    Garaż bym oddylatował pustką powietrzną od bryły domu. Na jedną cegłę by wystarczyło. Koszt nie porażający. Robota na jakie 5 dni (z przygotowaniem).
    Gdybam... Nie byłem, nie widziałem, ale tyle podobnych już "było", że może trochę sensu w tym jest...
    Adam M.

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony