dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Prośba o pomoc z kanalizacją

    Witam serdecznie!

    Mam do kolegow i kolezanek z forum wielka prosbe. Potrzebna mi porada w sprawie rozprowadzenia kanalizacji pod chudziakiem.
    Plan kanalizacji jest oczywiscie zalaczony do projektu domu, ale mam kilka watpliwosci. Dodam moze jeszcze ze buduje dom wlasnorecznie i robie to po raz pierwszy w zyciu wiec prosze o wyrozumialosc
    1. Z zalaczonego projektu kanalizy wynika praktycznie ze wszystkie rury sa rozprowadzone juz pod chudziakiem i posadzka, czy to normalne? Widzialem kilka domow juz z wylanym chudziakiem i tam wygladalo to tak ze wystaje spod chudziaka rura chyba 110 i tyle, reszta pewnie zostanie rozprowadzona pozniej, ale to chyba nie za dobrze bo pewnie pojawi sie problem "ukrywania" rur.
    2. Z projektu wynika rowniez, ze glowny "poziom" czyli rura od ktorej ida wszystkie odejscia ma nachylenie 5,81%, a wszystkie odejscia, czyli np jedna lazienk, druga lazienka i piony sa srednio pod katem 14%. Czy sa to prawidlowe wartosci? Tzn probujac to opisac wyjdzie: idzie sobie rurka fi 160 5,81%, jest rozgaleznik 160/160 a od rozgaleznika do redukcji 160/110 idzie juz ze spadem np 14,78%.
    3. Ile ma/powinna wystawac rura ponad chudziaka? Wg projektu przewidziane jest 12cm od chudziaka do stanu "0"
    4. Jak prawidlowo podlaczyc splyw z kuchni do glownego ciagu kanalizacyjnego oddalonego o okolo 6 metrow? Bo tego akurat nie ma uwzglednionego w projekcie Tzn zrobic redukcje 160/110, pozniej 110/70, poleciec przebitke przez sciane fundamentowa ze sapdkiem 3% i to bedzie cala filozofia?
    5. W jakiej odleglosci od przewidywanego "kibelka" powinna wychodzic rura?
    6. Jak prawidlowo przepuscic rury przez izolacje pozioma (papa termozgrzewalna)

    Przepraszam ze tak duzo pytan w jednym temacie, ale naprawde chwilowo utknalem. Nie byloby takiego problemu gdyby to byl zwykly domek z jedna lazienka, a tak zachcialo nam sie dwoch pokoi z lazienkami na parterze, kibelkiem, i lazienka na gorze z prowadzacymi do niej dwoma pionami kanalizacyjnymi + kuchnia i pomieszczenie gospodarcze W sumie to nie chcielismy juz teraz robic tej kanalizy bo zawsze jeszcze moglibysmy zmienic zdanie odnosnie tego gdzie co ma byc, ale sciany powoli ida do gory a po tym piachu to sie chodzi caly czas jak po plazy a w dodatku trzeba caly czas okrakiem przechodzic przez sciany fundamentowe (i nosic w ten sposob bloczki ) i juz po tygodniu zaczyna to denerwowac.

    A tak spoza tematu kanalizy to, jakbyscie jeszcze mogli oczywiscie:
    7. Jak wykonac przepust na kabel elektryczny? Zalac jakas rure, np PE, pod chudziakiem i poziej na gotowo przepchnac przez nia kabel? Jak tak to na jakiej glebokosci.
    8. Nawiew powietrza do kominka - w planie rurka 150mm. Zalac ja po prostu w chudziaku? I na stopie pod komin jak to ma wychodzic? Bo chwilowojest ona wymurowana z bloczkow na rowno z poziomem scian fundamentowych.

    Z gory wielkie dzieki za wszelka pomoc
    Takich dwóch jak nas trzech to nie ma ani jednego

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    daj skan
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar emil_d
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Babice Stare, Warszawa, Poland, Poland
    Posty
    419
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    60

    Domyślnie Re: Prośba o pomoc z kanalizacją

    1. Z zalaczonego projektu kanalizy wynika praktycznie ze wszystkie rury sa rozprowadzone juz pod chudziakiem i posadzka, czy to normalne? Widzialem kilka domow juz z wylanym chudziakiem i tam wygladalo to tak ze wystaje spod chudziaka rura chyba 110 i tyle, reszta pewnie zostanie rozprowadzona pozniej, ale to chyba nie za dobrze bo pewnie pojawi sie problem "ukrywania" rur.

    Generalnie rury kanalizacyjne rozprowadzane są pod chudziakiem. Niektórzy leją chudziak, później wykuwają szachty, wstawiają rury i zalewają chudziak - ale to podwójna robota.
    Ja położyłem rury po zasypaniu i zagęszczeniu posypki w fundamencie.

    2. Z projektu wynika rowniez, ze glowny "poziom" czyli rura od ktorej ida wszystkie odejscia ma nachylenie 5,81%, a wszystkie odejscia, czyli np jedna lazienk, druga lazienka i piony sa srednio pod katem 14%. Czy sa to prawidlowe wartosci? Tzn probujac to opisac wyjdzie: idzie sobie rurka fi 160 5,81%, jest rozgaleznik 160/160 a od rozgaleznika do redukcji 160/110 idzie juz ze spadem np 14,78%.

    Minimalny poziom spadku to 1,5% (z tego co pamiętam), więc jeśli masz większe spadki to powinno działać.

    3. Ile ma/powinna wystawac rura ponad chudziaka? Wg projektu przewidziane jest 12cm od chudziaka do stanu "0"

    12 cm wg mnie to trochę za mało. Jeśli dasz 10cm styropianu i 7 cm wylewki to potrzebujesz 17 cm. Jeśli dasz 15cm styropianu i 7 cm wylewki potrzebujesz 22 cm rury.

    4. Jak prawidlowo podlaczyc splyw z kuchni do glownego ciagu kanalizacyjnego oddalonego o okolo 6 metrow? Bo tego akurat nie ma uwzglednionego w projekcie Tzn zrobic redukcje 160/110, pozniej 110/70, poleciec przebitke przez sciane fundamentowa ze sapdkiem 3% i to bedzie cala filozofia?

    Zapytaj hydraulika, który będzie Ci to robił - generalnie możesz zredukować od razu do 70 i puścić ze spadkiem 3%.

    5. W jakiej odleglosci od przewidywanego "kibelka" powinna wychodzic rura?

    Blisko

    6. Jak prawidlowo przepuscic rury przez izolacje pozioma (papa termozgrzewalna)

    Nie wiem

    7. Jak wykonac przepust na kabel elektryczny? Zalac jakas rure, np PE, pod chudziakiem i poziej na gotowo przepchnac przez nia kabel? Jak tak to na jakiej glebokosci.

    Sądzę, że chodzi o kabel przyłączeniowy - powinien być położony w osłonie (rura) - u mnie przyszła ekipa i już w zrobionym fundamencie zrobiła sobie przebitkę - akurat kabel energetyczny nie jest problemem.

    8. Nawiew powietrza do kominka - w planie rurka 150mm. Zalac ja po prostu w chudziaku? I na stopie pod komin jak to ma wychodzic? Bo chwilowojest ona wymurowana z bloczkow na rowno z poziomem scian fundamentowych.

    Wrzuć ją w piasek fundamentowy - i wypuść mniej więcej na środku kominka.

  4. #4

    Domyślnie

    12 cm wzielo sie nie z powietrza a z projektu, a to wszsytko za sprawa tego, ze zmiast styro 10cm projektant przewidzial 5cm welny (w sumie to nie wiem co lepsze, mozecie cos doradzic ). A co do hydraulika ktory to bedzie robil to... bede robil to sam wlasnorecznie Generalnie rozmawialem dzis z sasiadem ktory byl przy tym jak jemu robili kanalize i pomogl mi rozwiac wiele watpliwosci. Twoja pomoc oczywiscie rowniez bardzo cenna Dzieki wielkie!

    PS: skan tu na nic bo akurat wyszlo tak ze praktycznie cala kanaliza jest pozmieniana
    Takich dwóch jak nas trzech to nie ma ani jednego

  5. #5

    Domyślnie

    nasze rury od kanalizacji wystawały na jakieś 30-40 cm. Jak będziesz chciał to potem sobie je skrócisz. Jeśli chodzi o kabel elektryczny to my mamy go w takiej rurze karbowanej kupionej w hurtowni elektr. - jest to chyba peszel. Zanim zalaliśmy chudziak to przebiliśmy się przez ścianę fundamentową . Rura wystawała ponad chudziak. A jak przyszli elektrycy z energetyki to tylko włożyli kabel i nie tzreba było kuć. Co do ukrywania rur to powinny się zmieścić w posadzce- styropian + wylewka.

    Pozdro

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony