dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 53
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 1053
  1. #1

    Domyślnie opomiarowanie domu

    chciałem rozpocząć wątek o opomiarowaniu budynku i otoczenia


    Ja chce opomiarować:
    1. Zużycie prądu przez Pompe Ciepła – wypadałoby dać jakiś osobny licznik – czy macie jakieś propozycje licznika?
    2. Wyprodukowane ciepło – ja zakupiłem ciepłomierze do pmiaru ciepła wydatkowanego na podłogówkę i COW – koszt koło 1000 zł
    3. Najtańszym sposobem pomiaru który chciałbym poruszyć jest pomiar temperatury poprzez układy Dallas DS18B20 lub inne

    Pewien człowiek opomiarował to tak:
    http://r2.ksiazenice.net/cgi-bin/all...params=-s-1day

    koszt zakupu termometru od 2,3 zł do 4 i można spiąć dowolną ilość termometru + dokupić interfejs na usb do komputera
    łącznie więc koszt nie przekroczy 100zł
    można tych termometrów dać dowolną ilość na 2 żyłowym kableku
    jedynie czego nie wiem to jaki program pod windowsa to obsługuje

    czy ktoś ma pomysł jak z tych dallasów korzystać?
    prosze o pomoc
    ps więcej szczegółów umieściłem na stronie:
    http://www.iqhome.eu/Dallas/
    Fido/Fidox - Robert Kucia
    www.iQhome.eu
    www.AleWygodnie.pl

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie Re: opomiarowanie domu

    Cytat Napisał fido
    jedynie czego nie wiem to jaki program pod windowsa to obsługuje

    czy ktoś ma pomysł jak z tych dallasów korzystać?
    prosze o pomoc
    Zajrzyj TUTAJ :
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/vie...526&highlight=
    http://www.elektroda.pl/dla_kompa/ds1820/index.html

  3. #3

    Domyślnie a

    Rozmawiałem z tym czławiekiem na mailu
    Napisał:
    proszę poszukać w internecie informacji o magistrali 1-wire firmy Dallas i czujnikach temperatury DS18B20. Do odczytu temperatury używam sterowników OWFS pod Linuxa i programu temploggerd.
    Ja łączę czujniki na zwykłym prostym kablu telefonicznym, do 15 metrów działa znakomicie. Kupuję je na Allegro po 5 złotych albo coś w tej okolicy. Ile czujników - nie wiem, trzeba poszukać w dokumentacji, ja mam 8 i dzała. Do podłączenia czujników do komputera potrzebna jest adapter na USB (też firmy Dallas) o symbolu DS9490. Samo podłączenie jest trywialne - z komputera wychodzą dwa przewody i trzeba na nich posadzić równolegle czujniki.


    Tak więc program pod linuxa jest
    Ja jednak nie znam linuxa
    Może coś pod Windows jest

    No i może jest jakiś sposób na to aby nie musiałbyś podłączony cały czas komputer
    Znaczy znam taki sposób - rozmawiałem z firmą która sprzedaje takie bateryjki (jak do zegarka) które mają w sobie termometr z możliwością zapisania 4000 wyników - podpina się ją do kompa tylko po to aby podać co ile minut/godzin ma odczytywać temperature oraz aby zczytać wyniki

    Żywotność takiej baterii to 11 lat
    Fido/Fidox - Robert Kucia
    www.iQhome.eu
    www.AleWygodnie.pl

  4. #4

    Domyślnie a

    kurcze strasznie nie chce mi się uczyć lutowania itp

    temat był na elektrodzie wałkowany
    czy nie ma prostej receptury?

    czy tylko nauka wiedzy tajemnej z elektrody pozostaje?
    Fido/Fidox - Robert Kucia
    www.iQhome.eu
    www.AleWygodnie.pl

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie Re: a

    Cytat Napisał fido
    kurcze strasznie nie chce mi się uczyć lutowania itp

    temat był na elektrodzie wałkowany
    czy nie ma prostej receptury?

    czy tylko nauka wiedzy tajemnej z elektrody pozostaje?
    Możesz kupić gotowy system pomiarowy za grubą kasę, albo go poskładać samemu, ale tu pewna wiedza tajemna jest potrzebna.
    Swego czasu uruchomiłem układ do pomiaru temperatur składający się z ponad 40 czujników DS18B20 .
    Nie jest to jednak tak proste jakby się na pierwszy rzut oka wydawało.

    Możesz zacząć od tego :
    http://www.allegro.pl/item367805530_...j_nowy_fv.html

  6. #6

    Domyślnie

    Tutaj masz pewien rodzaj monitorowania temperatury i ciągłego zapisu w postaci wykresów zrobione przez informatyka

    http://r2.ksiazenice.net/cgi-bin/all...params=-s-1day

    może Ci to coś pomoże
    Kto pyta jest głupcem przez pięć minut, kto nie pyta wcale jest głupcem przez całe życie

  7. #7

    Domyślnie Re: opomiarowanie domu

    Cytat Napisał fido
    czy ktoś ma pomysł jak z tych dallasów korzystać?
    prosze o pomoc
    ps więcej szczegółów umieściłem na stronie:
    http://www.iqhome.eu/Dallas/
    Pod Windowsa:
    http://termik.ok.9x.pl/articles.php?id=4
    i pod nazwą Lampomittari na oryginalnych stronach autora (google).
    Ale nie udało mi się uruchomić z USB - może nowsze wersje sobie radzą.

    Ja korzystam pod Linuxem ze wspomnianego OWFS+temploggerd. Temploggerd testowo, docelowo zmienię na coś innego albo swojego.

    Z większą ilością i większymi odległościami bywają problemy.

  8. #8

    Domyślnie a

    no właśnie
    ten czytnik na USB z allegro powinien być ok

    rozumie że do niego podłączam dowolną (prawie) ilość przewodów z DS18b20 i powinno mi czytać
    pozostaje jedynie program do odczytu temperatury

    rozumie ze pod liuxem nie ma problemów?
    może więc łatwiej zainsalować jakiegoś klienta linux i odpalić ten program

    szkoda że nie ma kogoś kto po prostu ma działający zrestaw

    chętnych jest kilka osób do opomiarowania
    jeżeli znalazłby się jakiś informatyk który za rozsądne pieniądze by sprawdził system to chętnie nawiążę współpracę

    na wszytkim człowiek się poznać nie ma czasu
    Fido/Fidox - Robert Kucia
    www.iQhome.eu
    www.AleWygodnie.pl

  9. #9

    Domyślnie Re: a

    Cytat Napisał fido
    no właśnie
    ten czytnik na USB z allegro powinien być ok

    rozumie że do niego podłączam dowolną (prawie) ilość przewodów z DS18b20 i powinno mi czytać
    pozostaje jedynie program do odczytu temperatury

    rozumie ze pod liuxem nie ma problemów?
    może więc łatwiej zainsalować jakiegoś klienta linux i odpalić ten program

    szkoda że nie ma kogoś kto po prostu ma działający zrestaw

    chętnych jest kilka osób do opomiarowania
    jeżeli znalazłby się jakiś informatyk który za rozsądne pieniądze by sprawdził system to chętnie nawiążę współpracę

    na wszytkim człowiek się poznać nie ma czasu
    jestem informatykiem, na forum mogę pomóc,
    ale na linuxie - bo tego używam. mam działający zestaw. i chyba więcej osób się do tego na forum przyznawało, ale może nie czytają na bieżąco.

    nie wiem co masz na myśli pod 'zainstalować jakiegoś klienta linux'. po prostu potrzeba linuxa. tak czy inaczej to będzie najfajniejsza opcja (choć może być nieco kłopotliwa dla nie mających do czynienia) do zbierania, gromadzenia, przetwarzania czy wizualizacji takich danych. jest trochę klocków z których można poskładać całość.

    na razie mam to na zwykłym, starym PC,
    ale można kupić np. Linksys NSLU2 za 200-300 zł (http://en.wikipedia.org/wiki/NSLU2),
    i na tym to odpalić. Przy okazji NSLU2 może pełnić kilka innych funkcji w domu. Jest też na rynku kilka innych tego typu małych, tanich komputerków, które się do tego nadają.
    http://www.nslu2-linux.org/

    "czytnik" na USB mam właśnie ten z MeraProjekt, bo mi się nie chciało lutować (jak ktoś lubi i ma dostęp do części to można to zrobić kilka razy taniej) - jest ok.

  10. #10

    Domyślnie a

    civic9

    ok. wielkie dzięki - to przystępujemy do dzieła
    nie wiem czy pisać o tym tu na formu czy na maila do ciebie
    wybór pozostawiam tobie
    mój mail [email protected]

    tu zaczynam:

    rozumie że potrzeba:
    1. DS180B20 - czujniki temperatury - dowolną ilość - koszt około 4 zł na allegro
    2. wmurowane lub pochowane 2 przewodowe kable spięte równolegle do siebie tak aby na wyjściu mieć 2 przewody
    3. te 2 przewody wpinam do urządzenia:
    http://www.allegro.pl/item367805530_...j_nowy_fv.html . koszt zakupu to 61 zł jak sama nazwa wskazuje
    4. teraz trzeba to wpiąć w starego PCta z linuxem który będzie nonstop chodził albo....
    5. zakupić za 200 zł: http://www.ceneo.pl/295741s
    tu nieco popytam:
    - rozumie że jest to miniserwer - czyli coś co magazynuje i po podłączeniu do sieci LAN może przesłać zgromadzone dane - zgadza sie?
    - czy ten NSLU2-EU:
    a.posiada możliwość wpięcia Pendriva - czyba tak
    b. czy dane które zapisze się na tym pendrivie są gromadzone bez komutera - czyli odczyt temperatur z czujników mam gromadzony bezpośrednio na NSLU2-EU
    c. jeżeli sche odczytać i wizualizować dane to mogę poprzez to urządzenie za pompcą strony www podglądnąć wyniki?

    6. pozostaje oprogramowanie - najchętniej takie które ma ten informatyk z rekuperatorem i wikresami:
    Posiadając NSLU2-EU gdzie instaluje oprogramowanie?
    czy NSLU2-EU to tylko magazyn danych i z wiązku z czym muszę mieć dodatkowy komputer z LINUXEM czy też z tego serwera pobieram dane w dowolnej postaci i np eksportuje je sobie do excela np. raz dziennie? lub podglądam jak tu:
    http://r2.ksiazenice.net/cgi-bin/all...params=-s-1day
    przez net

    7. prosze mnie przekonać że linux do tego jest lepszy:
    - dlaczego?
    - jeżeli linux to muszę mieć dodatkowy komputer - podraża to koszt
    - co można więcej robić poza pomiarem temperatury posiadając taki serwer i linux?

    będę ogromnie wdzięczny za pomoc

    ps:
    generalnie to bez argumentów za linuxem wolałbym to:
    Pod Windowsa:
    http://termik.ok.9x.pl/articles.php?id=4
    Fido/Fidox - Robert Kucia
    www.iQhome.eu
    www.AleWygodnie.pl

  11. #11

    Domyślnie

    ad.1 - tak (literówka - DS18B20)
    ad.2 - proponowałbym 3 przewody - będzie pewniejsza instalacja z osobną linią zasilającą. proponuję także całość położyć i przetestować przed zalaniem. nie jestem w stanie podać szczegółów dot. maks. odległości, dopuszczalnych konfiguracji, liczby urządzeń - to prościej sprawdzić eksperymentalnie, bo to zależy od kilku czynników.
    ad.3 - tak
    ad.4 - tak
    ad.5 - a,b,c) - tak. z tym, że wiąże się to oczywiście z potrzebą pogrzebania w nim (w sensie programowym), bo firmowo służy do czego innego, i nie ma na nim softu do termometrów
    ad.6 - możesz zrobić na samym NSLU2 dokładnie to co widać na podanej stronce. zastosowany tam soft to owfs+templogerd+rrdtool; to właściwie co tam widać to gotowiec, tak to wygląda prawie z paczki, jedynie prawa strona - widok reku z temp. wymagał dopisania w szablonie html tej zawartości; trochę więcej kombinacji może być z wrzuceniem tego na NSLU2 - bo to jest trochę przykrojony system, tego jeszcze nie robiłem, ale tam gdzieś są informacje od ludzi, którzy to zrobili;
    ad.7 - o, nie ja już wyrosłem z przekonywania, że linux jest lepszy
    powiem tak - nadaje się bardzo dobrze do tego zastosowania. windows - nie wiem,
    nie mam doświadczeń, nie wykluczam. na pewno też linux (w takim wydaniu) wymaga trochę więcej wiedzy - albo kombinowania i samozaparcia

    koszt podraża tylko o te 200-300 zł (nie wiem jakie są aktualne ceny). Może się przydać jeszcze jakiś pendrive na dodatkowy soft i dane - bo nie koniecznie się to zmieści w standardowo dostępnej pamięci.

    a dlaczego nadaje się bardzo dobrze do tego zastosowania - bo można zainstalować go na takim urządzeniu jak NSLU2. bo jest kilka pakietów oprogramowania, z których jak z klocków, można poskładać coś kompletnego, a jednocześnie dostosowanego do naszych potrzeb.

    a to urządzenie to kompletny komputerek. nie dużo kosztuje. dopóki nie podłączymy dysku jest bezgłośne. bez problemowo (dopóki jest zasilane) chodzi 24h/24h. pobiera max kilkanaście W. można wykorzystać do innych celów (domowy serwer plików, inne zadania związane z monitorowaniem, zbieraniem i wizualizacją domowych zabawek). Nie potrzebuje monitora, klawiatury (dostajemy się do niego przez sieć). Ale nie jest to jednocześnie demon prędkości - procesorek taki sobie, pamięci też nie za dużo. Takich możliwości jak duży Pecet też na pewno nie ma.

    W przypadku monitorowania z windowsa, niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę, ale w tym wypadku trzeba by uruchomić kompletnego, większego Peceta. Hałasującego, raczej z dyskiem twardym, biorącego więcej prądu, nie zawsze chodzący bezproblemowo 24h/24h i potrzebującego czasem podłączenia monitora i klawiatury. Choć część z tych problemów da się w pewnym zakresie rozwiązać.
    Oczywiście taki komputer też już zwykle jest - i można go wykorzystać. Ale czy chodzi 24h/24h? Czy chcecie żeby chodził całodobowo? Jeśli komuś to nie przeszkadza to można iść w tym kierunku.

    uwaga: NSLU2 ma istotną, wadę. Po zaniku zasilania i powrocie sam się nie włącza - wymaga to drobnej przeróbki: http://www.nslu2-linux.org/wiki/HowT...ePowerAlwaysOn

  12. #12

    Domyślnie a

    generalnie to jestem zachwycony twoją wypowiedzią
    generalnie to denerwowało mnie że będę musiał mieć cały czas włączonego PCta a tu bezgłośnie mały prąd i taki serwerek może wiele więcej (np może wymieniać pliki w domu i mogę je oglądać w innych miejscach?)
    jedynie co mnie przeraziło to kto mi to skonfiguruje?
    czy pomógłbyś mi?

    jeżeli to nie problem to napisz dokłądniej procedure instalacji bajerów na nim a ja ten mail pokażę informatykowi który powinien zrozumieć o co chodzi

    wielkie dzięki zawypowiedź
    Fido/Fidox - Robert Kucia
    www.iQhome.eu
    www.AleWygodnie.pl

  13. #13

    Domyślnie Re: a

    Cytat Napisał fido
    generalnie to jestem zachwycony twoją wypowiedzią
    generalnie to denerwowało mnie że będę musiał mieć cały czas włączonego PCta a tu bezgłośnie mały prąd i taki serwerek może wiele więcej (np może wymieniać pliki w domu i mogę je oglądać w innych miejscach?)
    jedynie co mnie przeraziło to kto mi to skonfiguruje?
    czy pomógłbyś mi?

    jeżeli to nie problem to napisz dokłądniej procedure instalacji bajerów na nim a ja ten mail pokażę informatykowi który powinien zrozumieć o co chodzi

    wielkie dzięki zawypowiedź
    jeżeli masz kogoś kto czuje trochę bardziej linuxa i takie zastosowania to wystarczy, że mu wrzucisz te słowa kluczowe, a on sobie resztę wygoogla i zrobi: nslu2-linux, owfs, temploggerd, rrdtool. instalacja i konfiguracja tego nie jest złożona, dla kogoś kto wie jak na na linuxie skompilować soft, pooglądać logi, uruchomić serwer WWW, pogrzebać w plikach konfiguracyjnych i napisać prosty skrypt. pomocna może być stronka: http://owfs.org/index.php?page=nslu2

    takiego opisu krok po kroku dla zupełnie niedoświadczonych nie przygotuję dopóki nie będę miał tego urządzenia - jeszcze nie mam. tak jak pisałem na razie mam na zwykłym PC, a tutaj pewne istotne szczegóły mogą się różnić. pewnie się będę bawił z tym w wakacje (lipiec-sierpień). nie mam też 100% pewności czy wybiorę akurat to urządzenie. tzn. to jest aktualnie mój faworyt, ale od czasu do czasu pojawia się taki nowy wynalazek, albo coś jeszcze wyszukam... choć prawdopodobieństwo nie jest duże, bo ten moment się zbliża.

  14. #14

    Domyślnie a

    TO BĘDĘ WDZIĘCZNY JAK BĘDZIESZ PISAŁ O WYNALAZKACH W TYM WĄTKU
    Fido/Fidox - Robert Kucia
    www.iQhome.eu
    www.AleWygodnie.pl

  15. #15

    Domyślnie a

    czy ktoś może stwierdzić czy te dallasy wymagają przewodów ekranowanych
    czy są problemy jeżeli dane przesyła się blisko przewodów 230V?
    Fido/Fidox - Robert Kucia
    www.iQhome.eu
    www.AleWygodnie.pl

  16. #16

    Domyślnie

    u mnie chodzą bez ekranów, ale to tylko 4 sztuki i takie sobie odległości.

    dużo słyszałem o problemach z magistralą 1 wire przy większej ilości/odległości/złożonych strukturach. tam się też spotkałem z propozycją użycia ekranowanych przewodów w takich przypadkach.

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie Re: a

    Cytat Napisał fido
    czy ktoś może stwierdzić czy te dallasy wymagają przewodów ekranowanych
    czy są problemy jeżeli dane przesyła się blisko przewodów 230V?
    Ja też używałem nieekranowanych przewodów (płaski 4 żyłowy przewód telefoniczny).
    Przy większej ilości czujników (ponad 5 szt.) konieczne są dodatkowe zabiegi (usuwanie skutków odbić sygnału).

  18. #18

    Domyślnie a

    w jaki sposób usuwałeś te skutki odbić?
    Fido/Fidox - Robert Kucia
    www.iQhome.eu
    www.AleWygodnie.pl

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie Re: a

    Cytat Napisał fido
    w jaki sposób usuwałeś te skutki odbić?
    Zobacz tutaj :
    http://forum.muratordom.pl/post1230940.htm#1230940 .

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie Re: a

    Cytat Napisał civic9
    Cytat Napisał fido
    generalnie to jestem zachwycony twoją wypowiedzią
    generalnie to denerwowało mnie że będę musiał mieć cały czas włączonego PCta a tu bezgłośnie mały prąd i taki serwerek może wiele więcej (np może wymieniać pliki w domu i mogę je oglądać w innych miejscach?)
    jedynie co mnie przeraziło to kto mi to skonfiguruje?
    czy pomógłbyś mi?

    jeżeli to nie problem to napisz dokłądniej procedure instalacji bajerów na nim a ja ten mail pokażę informatykowi który powinien zrozumieć o co chodzi

    wielkie dzięki zawypowiedź
    jeżeli masz kogoś kto czuje trochę bardziej linuxa i takie zastosowania to wystarczy, że mu wrzucisz te słowa kluczowe, a on sobie resztę wygoogla i zrobi: nslu2-linux, owfs, temploggerd, rrdtool. instalacja i konfiguracja tego nie jest złożona, dla kogoś kto wie jak na na linuxie skompilować soft, pooglądać logi, uruchomić serwer WWW, pogrzebać w plikach konfiguracyjnych i napisać prosty skrypt. pomocna może być stronka: http://owfs.org/index.php?page=nslu2

    takiego opisu krok po kroku dla zupełnie niedoświadczonych nie przygotuję dopóki nie będę miał tego urządzenia - jeszcze nie mam. tak jak pisałem na razie mam na zwykłym PC, a tutaj pewne istotne szczegóły mogą się różnić. pewnie się będę bawił z tym w wakacje (lipiec-sierpień). nie mam też 100% pewności czy wybiorę akurat to urządzenie. tzn. to jest aktualnie mój faworyt, ale od czasu do czasu pojawia się taki nowy wynalazek, albo coś jeszcze wyszukam... choć prawdopodobieństwo nie jest duże, bo ten moment się zbliża.
    Wracając do Twojego pomysłu z serwerem NAS do obsługi magistrali 1wire, uważam, że może to być bardzo dobre rozwiązanie.
    Chciałbym, aby był to nie tylko program do zbierania pomiarów, ale także do sterowania urządzeniami na podstawie pomiarów.
    Przykład takiego rozwiązania można znaleźć np. tutaj : http://majek.mamy.to/1wire/ (sterowanie wentylatorem i ładowarką akumulatorów).
    U mnie będzie to trochę bardziej rozbudowany układ : kilkanaście czujników temperatury + kilkanaście sterowanych urządzeń (zawory trójdrogowe, pompa ciepła, pompy obiegowe).
    Linuksa niestety musiałbym uczyć się prawie od podstaw . Myślę jednak, że warto to zrobić. Miałbym do serwera dostęp z dowolnego miejsca .

Strona 1 z 53

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony