dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 181 z 756
Pokaż wyniki od 3.601 do 3.620 z 15105
  1. #3601
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PliP
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    1.781
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Parametry wody to:

    - Mangan - 290 μg/l – (<50)
    - Żelazo - 829 μg/l – (<200)

    Dzienne zużycie tej wody to minimum 5 tys litrów, w sezonie dochodzi nawet do 10 tys. litrów.
    Największe zużycie jest w ciągu całego dnia. Szczyt poboru następuje około godziny 8 oraz 20 gdy myte są urządzenia. W nocy zużywane jest około 10% wody. Z tąd też moje gdybanie... czy żelazo oraz mangan zdążą się utlenić?
    Ucz się ucz,
    nauka to i tak do bezrobocia klucz!

    Aktualnie: Wykończyłem dom, a teraz on wykańcza mnie

  2. #3602
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PliP
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    1.781
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Parametry wody to:

    - Mangan - 290 μg/l – (<50)
    - Żelazo - 829 μg/l – (<200)

    Dzienne zużycie tej wody to minimum 5 tys litrów, w sezonie dochodzi nawet do 10 tys. litrów.
    Największe zużycie jest w ciągu całego dnia. Szczyt poboru następuje około godziny 8 oraz 20 gdy myte są urządzenia. W nocy zużywane jest około 10% wody. Z tąd też moje gdybanie... czy żelazo oraz mangan zdążą się utlenić?
    Ucz się ucz,
    nauka to i tak do bezrobocia klucz!

    Aktualnie: Wykończyłem dom, a teraz on wykańcza mnie

  3. #3603
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał PliP Zobacz post
    Parametry wody to:

    - Mangan - 290 μg/l – (<50)
    - Żelazo - 829 μg/l – (<200)

    Dzienne zużycie tej wody to minimum 5 tys litrów, w sezonie dochodzi nawet do 10 tys. litrów.
    Największe zużycie jest w ciągu całego dnia. Szczyt poboru następuje około godziny 8 oraz 20 gdy myte są urządzenia. W nocy zużywane jest około 10% wody. Z tąd też moje gdybanie... czy żelazo oraz mangan zdążą się utlenić?
    Jeśli już będziesz miał napowietrzoną wodę (jak nie inżektor to może sprężarka?) to przy przepływach na dom rzędu 0,5-1 m3 dziennie powinien ci wystarczyć spokojnie standardowy hydrofor 200-300 litrów.

  4. #3604
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał PliP Zobacz post
    czy żelazo oraz mangan zdążą się utlenić?
    Zelazo nigdy sie nie utleni w 100% w zbiorniku. Zawsze czesc pozostanie w wersji rozpuszczonej. I to wlasnie rozni np BIRM od piasku ze piasek wyfiltruje juz utlenione zelazo a BIRM najpierw wylapie utlenione zelazo a glebiej zloze katalityczne pomoze utlenic i wylapac reszte. Wazniejsze wiec od utlenienia 100% zelaza jest dobre natlenienie (wymieszanie) wody. Jak bedzie brakowalo tlenu to najlepsze zloze katalityczne nie pomoze utlenic zelaza bo nie bedzie czym. Im mniej zelaza sie utleni w zbiorniku tym 2 dwa sposoby (filtracja i utlenianie na zlozu katalitycznym) beda zachodzily w roznym stopnu i zelazo bedzie wchodzilo gebiej do filtra.
    Oczywiscie piasek sie wypracuje po pewnym czasie i bedzie dzialal tak samo.

    W przypadku Manganu jest jeszcze gorzej, bo on przy takim pH 7.5 praktycznie wogole sie nie utleni w zbiorniku. W tym przypadku utlenianie zachodzi na zlozu katalitycznym, mechaniczne wylapywanie juz utlenionego manganu (jak w przypadku zelaza) nie ma tu wielkiego znaczenia. Rzecz wyglad ainaczej przy wyzszym pH.

    Zeby dobrze natlenic wode trzeba ja solidnie wymieszac albo umozliwic kontakt powietrze-woda i poczekac. Wodociagu czasem stosuja otwarte rozdeszczanie wody, a w pryzpadku cisnieniowego napowietrzania jakies mieszacze wodno-powietrze. Wodociagi uzdatniajace dziesiatki czy setki m3/h nie zawsze maja/moga miec odpowiednio duze zbiorniki na wode surowa zeby czas kontaktu w powietrzem byl dlugi. Ot dobre napowietrzenie i wymieszanie i na filtry.

    marcin
    Ostatnio edytowane przez Jastrząb ; 10-07-2012 o 08:09

  5. #3605
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PliP
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    1.781
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Zeby dobrze natlenic wode trzeba ja solidnie wymieszac albo umozliwic kontakt powietrze-woda i poczekac.
    marcin
    Ot i całe podsumowanie sukcesu w moim domu. Mam zbiornik 300 litrów. W nim znajduje się około 200 litrów natlenionej wody, która w miarę spadku ciśnienia jest dopuszczana jako świeża i natleniona.
    Dzienne zużycie to właśnie te około 200 litrów a nawet nieco mniej. Bo średnio zużywam około 1m3 na tydzień.
    Ucz się ucz,
    nauka to i tak do bezrobocia klucz!

    Aktualnie: Wykończyłem dom, a teraz on wykańcza mnie

  6. #3606
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał PliP Zobacz post
    Ot i całe podsumowanie sukcesu w moim domu. Mam zbiornik 300 litrów. W nim znajduje się około 200 litrów natlenionej wody, która w miarę spadku ciśnienia jest dopuszczana jako świeża i natleniona.
    Dzienne zużycie to właśnie te około 200 litrów a nawet nieco mniej. Bo średnio zużywam około 1m3 na tydzień.
    A nie kazda woda da sie tak utlenic. Czasem zelazo jest w takich trwalych zwiazkach, ze zwykle utlenianie tlenem z powietrza nie starczy.
    A nawet u Ciebie. Jesli woda postoi sobie 24h nie ruszana. Niech sie jeje nawet 100% utleni. Idkrecasz kran, to zaraz do zbiornika leci woda ze studni gdzie zelazo nie jest utlenione. Miesza sie w zbniorniku i w konsekwnecji na filtr pojdzie chcesz czy nie tylko czesciowo utleniona. I tragedii nie ma, Filtra jak rozumiem dziala.
    Oczywiscie zawsze jest lepiej utlenic w zbiorniku ile sie da. Stad zawsze sugerowanie duzych zbiornikow (300litrow).

    marcin

  7. #3607
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar julianna16
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Posty
    4.705

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Nie jest to jakaś konkretna wada techniczna - bardziej chodzi o jego użytkowanie.
    Dziękuję za wyjaśnienie

  8. #3608
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Darqo

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Posty
    3

    Domyślnie Dobór parametrów zmiękczalni

    Dostałem w prezencie zmiękczalnie wody która stała trzy lata w kotłowni i nigdy nie była użytkowana.
    Na obudowie brak informacji o producencie. Wymiary stacji wys 1130mm, szer.320mm, głęb. 500mm. Załączam zdjęcia stacji.
    Nie posiadam żadnej dokumentacji.
    Wyniki analizy wody
    Amonowy jon 0,39mg/l
    Mangan <30mikrogram/l
    Żelazo 36,2mikrogram[
    Proszę o pomoc w doborze parametrów pracy.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zdjęcie0187.jpg
Wyświetleń:	42
Rozmiar:	91,3 KB
ID:	124604   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zdjęcie0185.jpg
Wyświetleń:	37
Rozmiar:	93,8 KB
ID:	124605   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zdjęcie0184.jpg
Wyświetleń:	38
Rozmiar:	92,7 KB
ID:	124606   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zdjęcie0183.jpg
Wyświetleń:	38
Rozmiar:	93,1 KB
ID:	124607  

  9. #3609
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał Darqo Zobacz post
    Dostałem w prezencie zmiękczalnie wody która stała trzy lata w kotłowni i nigdy nie była użytkowana.
    Na obudowie brak informacji o producencie. Wymiary stacji wys 1130mm, szer.320mm, głęb. 500mm. Załączam zdjęcia stacji.
    Nie posiadam żadnej dokumentacji.
    Wyniki analizy wody
    Amonowy jon 0,39mg/l
    Mangan <30mikrogram/l
    Żelazo 36,2mikrogram[
    Proszę o pomoc w doborze parametrów pracy.
    Jak sam napisałeś, jest to zmiękczacz (a nie odżelaziacz) więc żeby go ustawić potrzebujesz znać twardość wody (a nie zawartość żelaza czy manganu). Ze zdjęcia i wymiarów wynika, że zbiornik to prawdopodobnie 10x35 czyli ok 25 litrów złoża. Pytanie czy przez te 3 lata żywica nie wyschła? Jeśli tak to wydajność będzie marna, ale zawsze łatwiej i taniej wymienić złoże niż kupić cały nowy zmiękczacz.

  10. #3610
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Darqo

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Posty
    3

    Domyślnie

    Woda jest twarda co widać po osadach na urządzeniach sanitarnych.
    Przewodność elektryczna 746mikroS/cm
    Odczyn 7,5pH
    Odkręcałem głowicę - żywica wygląda ok.
    Może podpowiedź odnośnie ustawień - dom jednorodzinny 4 osoby - woda jest z wodociagu - zmiekczalnia już stoi więc warto ją uruchomić.
    Ostatnio edytowane przez Darqo ; 11-07-2012 o 13:41

  11. #3611
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał Darqo Zobacz post
    Woda jest twarda co widać po osadach na urządzeniach sanitarnych.
    Przewodność elektryczna 746mikroS/cm
    Odczyn 7,5pH
    Odkręcałem głowicę - żywica wygląda ok.
    Może podpowiedź odnośnie ustawień - dom jednorodzinny 4 osoby - woda jest z wodociagu - zmiekczalnia już stoi więc warto ją uruchomić.
    Jak już jest to pewnie, że warto. Ale niestety "na oko" twardości nie da się zmierzyć, a bez tego ciężko cokolwiek doradzić... Poza tym co rozumiesz pod pojęciem "wygląda OK"? Czy była wilgotna czy sucha?

  12. #3612
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Darqo

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Posty
    3

    Domyślnie

    Żywica była wilgotna.
    Zamówię paski do badania twardości i ją podam.
    Czy są jakieś przeliczniki częstotliwości regeneracji złoża w zależności od twardości ?
    Może ktoś rozpoznał co to za zmiękczalnia i posiada do niej dokumentację
    Ostatnio edytowane przez Darqo ; 11-07-2012 o 22:27

  13. #3613
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał Darqo Zobacz post
    Żywica była wilgotna.
    Zamówię paski do badania twardości i ją podam.
    Czy są jakieś przeliczniki częstotliwości regeneracji złoża w zależności od twardości ?
    Może ktoś rozpoznał co to za zmiękczalnia i posiada do niej dokumentację
    Na pierwszym zdjęciu widać pod panelem naklejkę - prawdopodobnie na niej będą jakieś oznaczenia (Autotrol ....).
    Częstotliwość regeneracji (ilość dni lub objętość) oblicza się z twardości wody i pojemności złoża (ew.zużycia). Czasami głowica robi to automatycznie i trzeba tylko podać twardość wody, ale to zależy od modelu.

  14. #3614

    Domyślnie

    Dzień dobry,

    Proszę o poradę w kwestii doboru urządzeń do uzdatniania wody. Woda pobierana będzie ze studni o głębokości ok 10m. Na razie na potrzeby 2 osób, docelowo 4. Wyniki badania wody:

    Amoniak (NH4) mg/l 0,12
    Azotyny (NO2) mg/l 0,01
    Azotany (NO3) mg/l 1,21
    Barwa mg/l Pt 5
    Chlor mg/l nw
    Mangan µg/l 450
    Mętność mg SiO2 <1
    Odczyn pH 7,19
    Przewodność wł. µs/cm 870
    Twardość ogólna mg CaCO3 nb
    Twardość ogólna on / odh 22
    Twardość węglan. mg CaCO3 nb
    Zapach akcept.
    Zawiesina niewid.
    Żelazo µg/l 160
    TDS ppm 436

    Jeśli zdecyduję się na własne ujęcie wody to zamontuję też oczyszczalnię biologiczną. Alternatywą jest ciągnięcie ok 200m wodociągu i kanalizacji ale tutaj najbardziej boję się o czas potrzebny na załatwienie wszystkich formalności (na moim terenie nie ma planu zagospodarowania przestrzennego).

    Jedna z firm zaproponowała mi taki zestaw urządzeń:
    1.Filtr wstępny typ: FHPR 34 AQUAFILTER z zaworem spustowym
    2. Odżelaziacz – odmanganiacz typ: AFO 12.48 KT. (złoże Catalox)
    4. Zmiękczanie - typ urządzenia – Zmiękczacz AZP 10.44. ( z zaworem elektronicznym CLACK WS1 CI Plus)
    5. Dezynfekcja - typ urządzenia - Sterylizator UV typ: S5Q-P.
    6. Filtr do wody pitnej FRO5 (opcjonalnie)

    Czy powyższy zestaw jest dobrym wyborem? Zastanawiam się dodatkowo czy nie zamontować zbiornika przeponowego (głównie z obawy o okresową wydajność studni).

    Dziękuję za wszelkie porady.

  15. #3615
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piotrek^ Zobacz post
    Dzień dobry,

    Proszę o poradę w kwestii doboru urządzeń do uzdatniania wody. Woda pobierana będzie ze studni o głębokości ok 10m. Na razie na potrzeby 2 osób, docelowo 4. Wyniki badania wody:

    Amoniak (NH4) mg/l 0,12
    Azotyny (NO2) mg/l 0,01
    Azotany (NO3) mg/l 1,21
    Barwa mg/l Pt 5
    Chlor mg/l nw
    Mangan µg/l 450
    Mętność mg SiO2 <1
    Odczyn pH 7,19
    Przewodność wł. µs/cm 870
    Twardość ogólna mg CaCO3 nb
    Twardość ogólna on / odh 22
    Twardość węglan. mg CaCO3 nb
    Zapach akcept.
    Zawiesina niewid.
    Żelazo µg/l 160
    TDS ppm 436

    Jeśli zdecyduję się na własne ujęcie wody to zamontuję też oczyszczalnię biologiczną. Alternatywą jest ciągnięcie ok 200m wodociągu i kanalizacji ale tutaj najbardziej boję się o czas potrzebny na załatwienie wszystkich formalności (na moim terenie nie ma planu zagospodarowania przestrzennego).

    Jedna z firm zaproponowała mi taki zestaw urządzeń:
    1.Filtr wstępny typ: FHPR 34 AQUAFILTER z zaworem spustowym
    2. Odżelaziacz – odmanganiacz typ: AFO 12.48 KT. (złoże Catalox)
    4. Zmiękczanie - typ urządzenia – Zmiękczacz AZP 10.44. ( z zaworem elektronicznym CLACK WS1 CI Plus)
    5. Dezynfekcja - typ urządzenia - Sterylizator UV typ: S5Q-P.
    6. Filtr do wody pitnej FRO5 (opcjonalnie)

    Czy powyższy zestaw jest dobrym wyborem? Zastanawiam się dodatkowo czy nie zamontować zbiornika przeponowego (głównie z obawy o okresową wydajność studni).

    Dziękuję za wszelkie porady.
    Jeśli zdecydujesz się na taki zestaw to nie dawaj zbiornika przeponowego bo uniemożliwi ci to napowietrzanie wody, a środki chemiczne odpadają ze względu na biologiczną POŚ.
    Co do zestawu to nie wygląda źle, ale brakuje ci jeszcze kilku informacji do podjęcia decyzji: jaka będzie głowica odżelaziacza, jakie będą "bebechy" zmiękczacza (ile i jakiego jonitu?), czy twoja pompa ma odpowiednią wydajność do płukania odżelaziacza (nie piszesz czy już ją masz czy dopiero będziesz dobierać). Jeśli martwisz się o wydajność studni to też warto ją sprawdzić pod kątem zapotrzebowania odżelaziacza na płukanie.

  16. #3616
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Warto uzdatnić wodę. Efekty widać w postaci braku zacieków na mytych naczyniach oraz baterie zlewowe nie zapychają się.
    Chodzi o wyeliminowanie kamienia kotłowego.

    polecam stronę:....

    Potrafią profesjonalnie doradzić oraz dobrać stację uzdatniania wody.
    Warto, ale mam wątpliwości czy hurtownia która ma w ofercie setki produktów potrafi "profesjonalnie" dobrać i doradzać w kwestii uzdatniania wody. Tym bardziej, że sprzedają gotowe zmiękczacze innej firmy i nigdzie nie wspominają o opcji dobierania czegokolwiek.

  17. #3617

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Jeśli zdecydujesz się na taki zestaw to nie dawaj zbiornika przeponowego bo uniemożliwi ci to napowietrzanie wody, a środki chemiczne odpadają ze względu na biologiczną POŚ.
    Co do zestawu to nie wygląda źle, ale brakuje ci jeszcze kilku informacji do podjęcia decyzji: jaka będzie głowica odżelaziacza, jakie będą "bebechy" zmiękczacza (ile i jakiego jonitu?), czy twoja pompa ma odpowiednią wydajność do płukania odżelaziacza (nie piszesz czy już ją masz czy dopiero będziesz dobierać). Jeśli martwisz się o wydajność studni to też warto ją sprawdzić pod kątem zapotrzebowania odżelaziacza na płukanie.
    Dziękuję bardzo za odpowiedź.

    Jeżeli chodzi o odżelaziacz to informacje, jakie dostałem:
    - wydajność 0,9 – 1,2 m3/h
    - kolumna filtracyjna materiałów kompozytowych - 12” x 48”
    - złoże filtracyjne: kwarc + Catalox + hydroantracyt
    - całkowita ilość złoża - 70 l
    - sterownik Clack WS1-CI Plus – automat objętościowy
    - praca i sterowanie automatyczne
    - regeneracja automatyczna w cyklu objętościowym
    - elektroniczna kontrola parametrów i historii pracy
    - pomiar i ilości wody do następnej regeneracji

    Jeżeli chodzi o zmiękczacz:
    - wydajność przy pracy ciągłej 1,5 do 3,3 m3/godz.
    - system jedno kolumnowy.
    - zbiornik solanki - 70 l.
    - kolumna jonowymienna 10x44” - 1 szt.
    - ilość żywicy jonowymiennej 30 – litrów
    - Pojemność jonowymienna systemu - 75 ºdh x m3
    - objętość wody między regeneracjami ok. 4,0 m3 (przy TWO 20°dH)
    - praca i sterowanie automatyczne w cyklu objętościowym
    - regeneracja automatyczna w cyklu objętościowym
    - elektroniczna kontrola parametrów pracy i regeneracji
    - sterowanie - zawór elektroniczny CLACK WS1 CI Plus.
    - wbudowany regulator twardości wody daje możliwość
    ustawiania twardości wody

    Pompy nie mam jeszcze zakupionej (tz w tej chwili mam ale najprostszą, marketową na potrzeby budowy). Firma proponuje m.in. dwie pompy, które rozważam:
    1. ESPA typ Aspri 35-4 + sterownik SPEEDRIVE do płynnej regulacji ciśnienia. Zacytuję znowu "ulotkę":
    Pompa sterowana przetwornicą częstotliwości - falownikiem zapewni stałą wartość ciśnienia
    w nastawionej wartości niezależnie od wielkości poboru wody.
    Sygnał sterujący od przetwornika ciśnienia i przepływomierza.
    Wykonanie - wszystkie elementy mające styczność z wodą ze stali KO.
    - wydajność 130 l/min - ciśnienie podnoszenia 60 m
    - ciśnienie pracy 4,0 bary ± 0,5 bara - głębokość ssania 9 m

    2. podobna pompa z prostszym sterownikiem - ESPA typ Aspri 25-5
    Samozasysająca, cichobieżna pompa, monoblokowa, wielostopniowa, pozioma z przyłączami kołnierzowymi, do wody czystej o temperaturze do 45º C. Wydajność: do 5 m3/godz.

    Ogólnie obydwie pompy są dosyć drogie jednak podobno bardzo niezawodne i dosyć ciche, na czym również mi dosyć zależy ponieważ pomieszczenie techniczne sąsiaduje przez ścianę z jednym z pokoi w domu. Czy ogólnie jest sens płacić ok 4tyś za pompę czy zdecydowanie przepłacam i tańsze pompy mogą być również niezawodne?
    Jeśli chodzi o wydajność studni to ostatnio sprawdzałem ją dosyć "łopatologicznie" - przez ok. 30 min puściłem wodę na ogród i ciśnienie było w miarę stałe i dosyć duże (jeśli to w jakikolwiek sposób miarodajne ). Czy jest jakiś "domowy" sposób aby jakoś bardziej precyzyjnie określić wydajność studni?

    Jeszcze jedno pytanie: czy mogę zastosować jeszcze jakiś inny (poza przeponowym) zbiornik na wodę? Jeśli tak to jakiej wielkości dobrać? A może nie ma takiej potrzeby? Na potrzeby podgrzewania wody używam pompy ciepła ze zbiornikiem 185l.

    Dziękuję i pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Piotrek^ ; 14-07-2012 o 21:56

  18. #3618
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piotrek^ Zobacz post
    Dziękuję bardzo za odpowiedź.

    Jeżeli chodzi o odżelaziacz to informacje, jakie dostałem:
    - wydajność 0,9 – 1,2 m3/h
    - kolumna filtracyjna materiałów kompozytowych - 12” x 48”
    - złoże filtracyjne: kwarc + Catalox + hydroantracyt
    - całkowita ilość złoża - 70 l
    - sterownik Clack WS1-CI Plus – automat objętościowy


    -Pompy nie mam jeszcze zakupionej (tz w tej chwili mam ale najprostszą, marketową na potrzeby budowy). Firma proponuje m.in. dwie pompy, które rozważam:
    1. ESPA typ Aspri 35-4 + sterownik SPEEDRIVE do płynnej regulacji ciśnienia. Zacytuję znowu "ulotkę":
    Pompa sterowana przetwornicą częstotliwości - falownikiem zapewni stałą wartość ciśnienia
    w nastawionej wartości niezależnie od wielkości poboru wody.Dziękuję i pozdrawiam
    Pare komentarzy.
    1. Jesli odzelaziacz tylko plukany woda (czytaj nie ze zlozem greensand plukanym nadmangananem potasu) to woda musi byc napowietrzona, czyli odpada hydrofor przeponowy musi byc otwarty (bez wodka aka z poduszka powietrzna aka ocynkowany itd). Im wiekszy tym lepiej.
    Jesli woda ma byc napowietrzana poprzez aspirator, to nie mozesz zastosowac pompy z regulowanymi obrotami, bo lekkie odkrecenie wody bedzie lekko zasilalo hydrofor (pompa bedzie chodzila z mniejszymi obrotami), a aspirator zeby zadzialal, musi miec roznice cisnien zeby zassal powietrze. Jesli zdlawisz pompe falownikiem, to aspirator moze dzialac zdecydowanie gorzej w konsekwencji nie zasysac tyle powietrza co trzeba. Wtedy mozesz zastosowac kompresordo powietrza, ale to juz by byla przesada (przeplacac za pompe zeby trzeba bylo dokupic kompresor

    Po kolejne, jesli ma byc zbiornik bez worka (celem napowietrenia wody) a przy takim odzelaziaczy raczej musi byc, to pompa sterowana elektornicznie to wogole idiotyczny pomysl, bo tylko podraza solidnie koszt pompy. Taka sama pompa ale bez sterowania elektornicznego da CI ten sam efekt. Pompy z falownikiem stosuje sie razem z malutkim (kilka-kilkanascie litrow) zbiorniczkiem, ktory dostarcza wody przez 1-2 sekundy az pompa wejdzie na takie potrzebne obroty dostosowane do zapotrzeboania na wode. Inne gdy odkrecisz 1 kran, inne gdy 3 krany. Jesli masz duzy zbiornik do natleniania wody, to w takim przypadku sterowanie pompa (wlacz - wylacz) poprzez wylacznik cisnieniowy w zupelnosci wystarcza. Jestem prawie pewien, ze taka sama pompe (w sensie konstrukcji, silnika, itp) mozna kupic w wersji bez falownika a bedzie z 1,5 tys tansza.

    Zloze katalox nalezy do tych ciezkich. Moze wymagac bardzo solidnego (rzeczywisyego nie katalogowego) przyplywu wody w czasie plukania. Czyli pompa musi byc mocna.
    Sterownik objetosciowy w odzelaziaczu to moim zdaniem naciaganie Ciebie na kolejne pieniadze. Odzelaziacz i tak trzeba wyplukac powiedzmy nie rzadziej niz raz na tydzien. Przy takiej zawartosci zelaza i manganu chocbys zuzywal 2m3 wody dziennie, w tydzien nie zapchasz tego filtra. Tanszy sterownik czasowy w zupelnosci wystarczy.
    Sterownik objetosciowy do zmiekczacza zas do dobry pomysl, bo pojemnosc jonowymienna sie konczy i trzeba przeprowadzic regeneracje.


    marcin
    Ostatnio edytowane przez Jastrząb ; 15-07-2012 o 12:01

  19. #3619
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piotrek^ Zobacz post
    Dziękuję bardzo za odpowiedź.


    - kolumna filtracyjna materiałów kompozytowych - 12” x 48”
    - złoże filtracyjne: kwarc + Catalox + hydroantracyt
    Sam Catalox przy zbiorniku 12 calowym potrzebowalby do wyplukania ze 4-5m3 wody na godzienie wedlug karty katalogowej zloza.


    marcin

  20. #3620
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Hytryulik

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Warszawa i okolice
    Posty
    444

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piotrek^ Zobacz post
    Dziękuję bardzo za odpowiedź.

    Jeżeli chodzi o odżelaziacz to informacje, jakie dostałem:
    - wydajność 0,9 – 1,2 m3/h
    - kolumna filtracyjna materiałów kompozytowych - 12” x 48”
    - złoże filtracyjne: kwarc + Catalox + hydroantracyt
    - całkowita ilość złoża - 70 l
    - sterownik Clack WS1-CI Plus – automat objętościowy
    - praca i sterowanie automatyczne
    - regeneracja automatyczna w cyklu objętościowym
    - elektroniczna kontrola parametrów i historii pracy
    - pomiar i ilości wody do następnej regeneracji

    Jeżeli chodzi o zmiękczacz:
    - wydajność przy pracy ciągłej 1,5 do 3,3 m3/godz.
    - system jedno kolumnowy.
    - zbiornik solanki - 70 l.
    - kolumna jonowymienna 10x44” - 1 szt.
    - ilość żywicy jonowymiennej 30 – litrów
    - Pojemność jonowymienna systemu - 75 ºdh x m3
    - objętość wody między regeneracjami ok. 4,0 m3 (przy TWO 20°dH)
    - praca i sterowanie automatyczne w cyklu objętościowym
    - regeneracja automatyczna w cyklu objętościowym
    - elektroniczna kontrola parametrów pracy i regeneracji
    - sterowanie - zawór elektroniczny CLACK WS1 CI Plus.
    - wbudowany regulator twardości wody daje możliwość
    ustawiania twardości wody

    Pompy nie mam jeszcze zakupionej (tz w tej chwili mam ale najprostszą, marketową na potrzeby budowy). Firma proponuje m.in. dwie pompy, które rozważam:
    1. ESPA typ Aspri 35-4 + sterownik SPEEDRIVE do płynnej regulacji ciśnienia. Zacytuję znowu "ulotkę":
    Pompa sterowana przetwornicą częstotliwości - falownikiem zapewni stałą wartość ciśnienia
    w nastawionej wartości niezależnie od wielkości poboru wody.
    Sygnał sterujący od przetwornika ciśnienia i przepływomierza.
    Wykonanie - wszystkie elementy mające styczność z wodą ze stali KO.
    - wydajność 130 l/min - ciśnienie podnoszenia 60 m
    - ciśnienie pracy 4,0 bary ± 0,5 bara - głębokość ssania 9 m

    2. podobna pompa z prostszym sterownikiem - ESPA typ Aspri 25-5
    Samozasysająca, cichobieżna pompa, monoblokowa, wielostopniowa, pozioma z przyłączami kołnierzowymi, do wody czystej o temperaturze do 45º C. Wydajność: do 5 m3/godz.



    Dziękuję i pozdrawiam
    Zgodzę się tu z Jastrzębiem. Nie da się pogodzić zaproponowanego odżelaziacza z pompą z falownikiem na pompie. W ogóle nie wiem po co stosować falownik w domu jednorodzinnym – jedno więcej urządzenie które najszybciej się zepsuje. Odnoszę wrażenie iż „firma” która Ci to zaproponowała sama nie wie co sprzedaje. Ja jeszcze nie wiem po co stosują w odżelaziaczu antracyt – chyba żeby bakterie miały się gdzie lęgnąć.
    Moja rada poszukaj firmy którą rządzą fachowcy, a nie handlarze którzy niewiedzą co sprzedają. Dowiedz się jeszcze kto jest producentem nie tylko głowicy ale i zbiorników.

Strona 181 z 756

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony