dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 216 z 755
Pokaż wyniki od 4.301 do 4.320 z 15099
  1. #4301
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Hytryulik

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Warszawa i okolice
    Posty
    444

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcos Zobacz post
    Od prawie miesiąca mieszkamy i woda po uzdatnieniu była bardzo w porządku, żelazo/mangan w normie. Woda miękka że aż mydło ciężko zmyć Badania ze studni są następujące:

    Mangan 0.298 mgMn/l
    Zelazo 1.71 mgFe/l
    Twardosc 132 mgCaCO3/l
    Barwa 59

    Uzdatniany CR100. Dziś po regeneracji woda wyraźnie żółta, sprawdziłem na szybko żelazo i prawie 2.0....
    W tej chwili ustawienia na głowicy mam następujące:
    Backwash 8min
    Brine 60min
    Rinse 4 min
    Fill 4.3 min
    Pojemność jonowymienna 1.5
    Twardość wody surowej ustawiłem na 300 (chyba można nawet mniej).

    Przy takich ustawieniach regeneracja po 5 metrach.

    Co za tym zrobić, poradźcie......

    Marek
    Trzeba było się słuchać mnie, a nie czołowego handlarza na tym forum. ( jak zaraz zaproponuje ci napowietrzanie to padnę ze śmiechu) Nie ma kombajnów w uzdatnianiu wody. Oddaj te urządzenie jak możesz i zamontuj zwykły odżelaziacz z napowietrzaniem w hydroforze.

  2. #4302

    Domyślnie

    Jako ciekawostkę podam inną ofertę na filtry do mojego domu. Zajęło to sprzedawcy ponad tydzień

    model 9FP 1”szt. 1 z wkładem siatkowym
    dane techniczne:
    • przepływ nominalny z wkładem [m³/h] 2,5
    • średnica przyłącza [cal] 1 ”
    • głowica polipropylenowa z mosiężnymi mufkami

    i zaworkiem rozprężającym
    • klosz przeźroczysty
    • max ciśnienie robocze – [bar] 8
    • wysokość [cal] 10”

    model RO6 (FRO5M)
    dane techniczne:
    • Wydajność nominalna 100 l./ d
    • Ilość etapów filtracji – 5
    • Membrana osmotyczna TFC cienkowarstwowa
    • Mineralizator
    • Zbiornik przeponowy 12l.
    • Wymiary 14,5 x 34 x 40 + zbiornik
    • Wylewka ceramiczna – podwójna

    model S5Q-P
    dane techniczne:
    • przepływ [m³/h] 1,14
    • temp. otoczenia [ºC] 2-40
    • max ciśnienie [bar] 8,6
    • przyłącze [cal] ¾”
    • żywotność promiennika [h] ok. 8 500 godz.

    wymiary:
    • długość [cm] 56
    • szer./wys./średnica [cm] 6,5
    Charakterystyka Lamp UV:
    - komora naświetlania wykonana ze stali szlachetnej
    - niewielkie wymiary urządzenia
    - diodowy wskaźnik pracy urządzenia
    - skuteczność sterylizacji 99,9%
    - długa żywotność promiennika – ok. 1 rok.

    Powrót zimy troszkę opóźnił moje prace. Jak przyda roztopy to ponownie oddam wodę do badania. Prosze o podpowiedź co powiedzieć w laboratorium żeby zostały zrobione odpowiednie badania. Badanie zostanie przeprowadzone nie w sanepidzie więc mogę sobie pozwolić na jakieś rozszerzone tylko nie umie nazwać.

  3. #4303
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcos Zobacz post
    Od prawie miesiąca mieszkamy i woda po uzdatnieniu była bardzo w porządku, żelazo/mangan w normie. Woda miękka że aż mydło ciężko zmyć Badania ze studni są następujące:

    Mangan 0.298 mgMn/l
    Zelazo 1.71 mgFe/l
    Twardosc 132 mgCaCO3/l
    Barwa 59

    Uzdatniany CR100. Dziś po regeneracji woda wyraźnie żółta, sprawdziłem na szybko żelazo i prawie 2.0....
    W tej chwili ustawienia na głowicy mam następujące:
    Backwash 8min
    Brine 60min
    Rinse 4 min
    Fill 4.3 min
    Pojemność jonowymienna 1.5
    Twardość wody surowej ustawiłem na 300 (chyba można nawet mniej).

    Przy takich ustawieniach regeneracja po 5 metrach.

    Co za tym zrobić, poradźcie......

    Marek
    Na początek zapytaj sprzedawcę dlaczego głowica jest źle ustawiona.
    http://alamowaterpoland.com/ftp/ulotki/cr100_PL.pdf tu masz tabelę z parametrami regeneracji zalecanymi przez producenta. Do tego sprawdź czy masz odpowiedni restryktor płukania (DLFC).

  4. #4304
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał PaWoS Zobacz post
    Jako ciekawostkę podam inną ofertę na filtry do mojego domu. Zajęło to sprzedawcy ponad tydzień

    model 9FP 1”szt. 1 z wkładem siatkowym
    dane techniczne:
    • przepływ nominalny z wkładem [m³/h] 2,5
    • średnica przyłącza [cal] 1 ”
    • głowica polipropylenowa z mosiężnymi mufkami

    i zaworkiem rozprężającym
    • klosz przeźroczysty
    • max ciśnienie robocze – [bar] 8
    • wysokość [cal] 10”

    model RO6 (FRO5M)
    dane techniczne:
    • Wydajność nominalna 100 l./ d
    • Ilość etapów filtracji – 5
    • Membrana osmotyczna TFC cienkowarstwowa
    • Mineralizator
    • Zbiornik przeponowy 12l.
    • Wymiary 14,5 x 34 x 40 + zbiornik
    • Wylewka ceramiczna – podwójna

    model S5Q-P
    dane techniczne:
    • przepływ [m³/h] 1,14
    • temp. otoczenia [ºC] 2-40
    • max ciśnienie [bar] 8,6
    • przyłącze [cal] ¾”
    • żywotność promiennika [h] ok. 8 500 godz.

    wymiary:
    • długość [cm] 56
    • szer./wys./średnica [cm] 6,5
    Charakterystyka Lamp UV:
    - komora naświetlania wykonana ze stali szlachetnej
    - niewielkie wymiary urządzenia
    - diodowy wskaźnik pracy urządzenia
    - skuteczność sterylizacji 99,9%
    - długa żywotność promiennika – ok. 1 rok.

    Powrót zimy troszkę opóźnił moje prace. Jak przyda roztopy to ponownie oddam wodę do badania. Prosze o podpowiedź co powiedzieć w laboratorium żeby zostały zrobione odpowiednie badania. Badanie zostanie przeprowadzone nie w sanepidzie więc mogę sobie pozwolić na jakieś rozszerzone tylko nie umie nazwać.
    Ta propozycja to w zasadzie zestaw na jeden kran... filtr wstępny, mała osmoza i lampa UV... Ciekawe ile sobie za to policzyli?
    Co do badań to chyba najlepiej zrobić pełne fizykochemiczne + biologia. To jest cały zestaw wskaźników i może trochę kosztować, ale dopiero przy wszystkich wynikach masz pełny obraz tej wody. Jeśli jesteś pewien (np. z doświadczenia kilkuletniego), że problemem jest tylko (przykładowo) żelazo czy azotany to możesz kontrolować te parametry wybiórczo. Na razie jednak zalecałbym ci pełne badania.
    Jako minimum to na pewno: żelazo, mangan, twardość ogólna, pH, amoniak, azotany, azotyny, barwa, mętność, bakterie...

  5. #4305

    Domyślnie

    Cytat Napisał PaWoS Zobacz post
    Jako ciekawostkę podam inną ofertę na filtry do mojego domu. Zajęło to sprzedawcy ponad tydzień [...]
    Szybki jest! Znaczy się ten sprzedawca. Mi zajęłoby trochę więcej czasu, aby zrozumieć "co autor miał na myśli".
    Lampa UV przy Twoich parametrach (mętność, barwa) raczej by nie zadziałała (równie dobrze mógłbyś włożyć do środka żarówkę energooszczędną).
    Co do barwy, to trochę wysoka jak na takie wartości żelaza i manganu.

    Jeżeli chodzi o badania, to tak jak napisał qbek17.
    Ja bym jeszcze sprawdził utlenialność. No i pamiętaj, że twardość ma być ogólna, a nie tylko wapniowa (jak napisałeś wcześniej).
    Ostatnio edytowane przez free_shop ; 24-03-2013 o 21:21

  6. #4306

    Domyślnie

    Witam wszystkich forumowiczów! Ciesze się że w końcu trafiłem na wątek w którym jak widze moge spotkać fachowców od wody Zacznę od zobrazowania mojego problemu.. Niebawem wprowadzimy się z żoną do nowo wybudowanego domu, cała armatura i łazienki będą nowe a woda u nas niestety pozostawia wiele do życzenia. Nie ma u nas wody "miejskiej" dlatego jesteśmy skazani na swoją wodę. Posiadamy dwa ujęcia: studnie ok 20 m głębokości i studnię głębinową ok 50m baaaardzo zażelazioną.. Studnia płytka jest znacznie mniej zażelaziona jednak z kolei jest w niej sporo azotu, druga rzecz że w płytkiej studni latem lustro wody mocno się obniża, to tez wolał bym oczyścić wodę ze studni głębinowej. Przy studni płytkiej posiadamy hydrofor (ocynk) pojemności 300 litrów natomiast głębinowej (stalowy) 2 tys litrów oba z płaszczem powietrza. Obie wody przyprowadzone są do naszego domu niebieskimi wężami pcv o przekroju jednego cala, odcinek od hydrofou do naszego domu to ok 150 m. Wielokrotnie woda jedna i druga badana była na obecność bakterii w tej kwestii zawsze wszystko było w normie. Mój cel to pozbawić wodę twardości i zabarwienia by nie pozostawiała po sobie rudego osadu na ceramice. Dom ma ok 200 m2 powierzchni użytkowej, posiada dwie łazienki plus prysznic (roboczy) z umywalką w piwnicy. Instalacja wodna w domu wykonana jest z białego wężyka pcv, grzewcza natomiast niemal w całości z miedzi plus plastik (ogrzewanie podłogowe). Dom zamieszkiwany będzie przez 4-5 osób. Mam nadzieje że podałem wszystkie informację które potrzebne są do weryfikacji wody i odpowiedniego doboru stacji uzdatniania wody. Początkowo zastanawiałem się nad urządzeniami typu cosmowater plus ewentualnie aQamix z viessmana ale czy te urządzenia poradzą sobie z tak mocno zażelazioną wodą? Gorąco was proszę o pomoc! Poniżej podaje wyniki badań obu studni:

    Studnia płytka ok 20 m

    Barwa mg/l Pt 15
    Mętność NTU/FNU 11
    pH 7,4
    przewodność elektryczna właściwa uS/cm 617
    Żelazo ug/l 713
    Mangan ug/l 145
    Sumaryczna zawartość wapnia i magnezu (twardość ogólna w przeliczeniu na CaCo3) mg/l 245
    Utlenialność mg/l 4,6
    Fluorki mg/l 0,11
    Chlorki mg/l 40,4
    Azotyny mg/l <0,05
    Azotany mg/l 260
    Siarczany mg/l 132
    Sód mg/l 19,7
    Amonowy jon mg/l <0,10
    Magnez mg/l 20,0

    Studnia głębinowa ok 50m.

    Barwa mg/l Pt 5
    Mętność NTU/FNU 14
    pH 7,4
    przewodność elektryczna właściwa uS/cm 357
    Żelazo ug/l 1119
    Mangan ug/l 173
    Sumaryczna zawartość wapnia i magnezu (twardość ogólna w przeliczeniu na CaCo3) mg/l 180
    Utlenialność mg/l <1,0
    Fluorki mg/l 0,32
    Chlorki mg/l 6,16
    Azotyny mg/l <0,05
    Azotany mg/l <0,10
    Siarczany mg/l 12,9
    Sód mg/l 8,31
    Amonowy jon mg/l 0,16
    Magnez mg/l 13,9

  7. #4307
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał jimmy871 Zobacz post
    Witam wszystkich forumowiczów! Ciesze się że w końcu trafiłem na wątek w którym jak widze moge spotkać fachowców od wody Zacznę od zobrazowania mojego problemu.. Niebawem wprowadzimy się z żoną do nowo wybudowanego domu, cała armatura i łazienki będą nowe a woda u nas niestety pozostawia wiele do życzenia. Nie ma u nas wody "miejskiej" dlatego jesteśmy skazani na swoją wodę. Posiadamy dwa ujęcia: studnie ok 20 m głębokości i studnię głębinową ok 50m baaaardzo zażelazioną.. Studnia płytka jest znacznie mniej zażelaziona jednak z kolei jest w niej sporo azotu, druga rzecz że w płytkiej studni latem lustro wody mocno się obniża, to tez wolał bym oczyścić wodę ze studni głębinowej. Przy studni płytkiej posiadamy hydrofor (ocynk) pojemności 300 litrów natomiast głębinowej (stalowy) 2 tys litrów oba z płaszczem powietrza. Obie wody przyprowadzone są do naszego domu niebieskimi wężami pcv o przekroju jednego cala, odcinek od hydrofou do naszego domu to ok 150 m. Wielokrotnie woda jedna i druga badana była na obecność bakterii w tej kwestii zawsze wszystko było w normie. Mój cel to pozbawić wodę twardości i zabarwienia by nie pozostawiała po sobie rudego osadu na ceramice. Dom ma ok 200 m2 powierzchni użytkowej, posiada dwie łazienki plus prysznic (roboczy) z umywalką w piwnicy. Instalacja wodna w domu wykonana jest z białego wężyka pcv, grzewcza natomiast niemal w całości z miedzi plus plastik (ogrzewanie podłogowe). Dom zamieszkiwany będzie przez 4-5 osób. Mam nadzieje że podałem wszystkie informację które potrzebne są do weryfikacji wody i odpowiedniego doboru stacji uzdatniania wody. Początkowo zastanawiałem się nad urządzeniami typu cosmowater plus ewentualnie aQamix z viessmana ale czy te urządzenia poradzą sobie z tak mocno zażelazioną wodą? Gorąco was proszę o pomoc! Poniżej podaje wyniki badań obu studni:

    Studnia płytka ok 20 m

    Barwa mg/l Pt 15
    Mętność NTU/FNU 11
    pH 7,4
    przewodność elektryczna właściwa uS/cm 617
    Żelazo ug/l 713
    Mangan ug/l 145
    Sumaryczna zawartość wapnia i magnezu (twardość ogólna w przeliczeniu na CaCo3) mg/l 245
    Utlenialność mg/l 4,6
    Fluorki mg/l 0,11
    Chlorki mg/l 40,4
    Azotyny mg/l <0,05
    Azotany mg/l 260
    Siarczany mg/l 132
    Sód mg/l 19,7
    Amonowy jon mg/l <0,10
    Magnez mg/l 20,0

    Studnia głębinowa ok 50m.

    Barwa mg/l Pt 5
    Mętność NTU/FNU 14
    pH 7,4
    przewodność elektryczna właściwa uS/cm 357
    Żelazo ug/l 1119
    Mangan ug/l 173
    Sumaryczna zawartość wapnia i magnezu (twardość ogólna w przeliczeniu na CaCo3) mg/l 180
    Utlenialność mg/l <1,0
    Fluorki mg/l 0,32
    Chlorki mg/l 6,16
    Azotyny mg/l <0,05
    Azotany mg/l <0,10
    Siarczany mg/l 12,9
    Sód mg/l 8,31
    Amonowy jon mg/l 0,16
    Magnez mg/l 13,9
    Po pierwsze, 1,1mg zelaza, to nie jest baaardzo zazelaziona woda. Tu sie zglaszaja ludzie ktoryz maja 10x tyle. 1mg to umiarkowanie malo, przy tym pH latwe i bezproblemowe do usuniecia poprzez klasyczne odzelazianie.

    Zdecydowanie uzdatniaj wode z glebszej studni. To jest bardzo dobra woda generalnie.
    Pierwsza woda zawiera sporo siarczanow. Z tego co w tym watku obserwuje jak ja potraktujesz zlozem jonowymiennym (regenerowanym sola) to spora szansa ze zacznie Ci np ciepla woda smierdziec zgnilymi jajami

    Jesli masz instalacje z miedzi, to nie zmiekczaj wody do zera, bo taka woda miedzi nie sluzy.
    Jak napowietrysz taka wode i przepuscicsz przezd odzelaziacz to zelazo zniknie. Potem powinienes przepusisc czesc wody przez zmiekczacz zeby pozbyc sie czesci twardosci.
    Druga opcja jest zloze CR (np wspomniany cosmowater plus) ktore usunie zelazo a przy okazji cala twardosc (czego z racji miedzi powinienes raczej unikac). Oczywiscie mozesz zostawic czesc twardosci ale tez zostanie czesc zelaza. Optymalnie wiec potrzebujesz 2 urzadzen niestety :-/

    Cosmowater czy wismann nie produkuja tych urzadzen tylko naklejaja swoja naklejke, takie same urzadzenie, mozna kupic pewnie sporo taniej.

    marcin

  8. #4308

    Domyślnie

    Powiem szczerze nie spodziewałem się takiej odpowiedzi która swoją drogą bardzo mnie ucieszyła! Sądziłem że taka wartość żelaza to już kosmos a tutaj taka niespodzianka..

    "Jak napowietrysz taka wode i przepuscicsz przez odzelaziacz to zelazo zniknie." W jaki sposób mam ją napowietrzyć?
    Co do instalacji grzewczej z miedzi moge przecież dopuszczać do pieca wode przed oczyszczeniem defakto wode twardą.
    Czy wtedy wystarczyło by jedno urządzenie typu cosmowater plus?
    Co z piciem wody tego typu ? Czy picie wody która ma zero stopni twardości jest zdrowe ?
    Czy jednak będzie konieczny dodatkowy zestaw kuchenny z np odwróconą osmozą?

    Prosił bym o jakieś namiary na ewentualne zestawy/odżelazniacze które najlepiej zdały by egzamin na mojej wodzie..

    Przepraszam za może dziwne dla was pytania ale jestem zupełnym laikiem w tym temacie

    Pozdrawiam Łukasz

  9. #4309
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał jimmy871 Zobacz post
    Powiem szczerze nie spodziewałem się takiej odpowiedzi która swoją drogą bardzo mnie ucieszyła! Sądziłem że taka wartość żelaza to już kosmos a tutaj taka niespodzianka..

    "Jak napowietrysz taka wode i przepuscicsz przez odzelaziacz to zelazo zniknie." W jaki sposób mam ją napowietrzyć?
    Co do instalacji grzewczej z miedzi moge przecież dopuszczać do pieca wode przed oczyszczeniem defakto wode twardą.
    Czy wtedy wystarczyło by jedno urządzenie typu cosmowater plus?
    Co z piciem wody tego typu ? Czy picie wody która ma zero stopni twardości jest zdrowe ?
    Czy jednak będzie konieczny dodatkowy zestaw kuchenny z np odwróconą osmozą?

    Prosił bym o jakieś namiary na ewentualne zestawy/odżelazniacze które najlepiej zdały by egzamin na mojej wodzie..

    Przepraszam za może dziwne dla was pytania ale jestem zupełnym laikiem w tym temacie

    Pozdrawiam Łukasz
    Jakbys usunal zelazo z tej wody, to pewnie bedzie lepsza niz polowa butelkowanych w supermarkecie

    Wode sie napowietrza poprzez tzw aspirator, lub sprezarka. Pierwsze zdecydowanie wygodniejsze bo bezobslugowe.
    W takim przypadku hydrofor MUSI byc bez wroka, czyli z poduszka powietrzna bezposrednio stykajaca sie z woda.
    Napowietrzanie jest potrzebne tylko do klasycznego usuwania zelaza (czyli jego utleniania). WOde natleniasz, przepuszczasz przez piasek lub inne, lepsze zloza filtracyjne i zelaza nie ma. Do zloz jonowymiennych jak we wspomnianym CosmoWater, wody napowietrzac nie trzeba.

    Co do miedzi to nie doczytalem. Myslalem ze wode pitna masz z miedzi. Jesli grzewcza i mozesz to odeseparowac to OK.

    Istnieje norma mowiaca ze woda wodociagowa musi miec przynajmniej 60mg twardosci (maksymalnie 500mg). Zeby woda sie nazywac mogla mineralna, tez jakies tam warunki musi spelniac. Wiec pewnie te mineraly sa nam potrzebne. Choc niektorzy twierdza (fakt ze glownie sprzedawcy osmozy ze z zywnosci wiecej magnezu dostajemy. Ale jak mowie, skas ta norma dla wody wodociagowej sie bierze.

    Osmoza produkuje praktycznie czyste H20 bez dodatkow, Jesli filtr zmiekczy wode do 0, to sama osmoza jej nie przywroci ale moze ja przywrocic mineralizator, ktory czesto wlasnie za sama mebrana osmotyczna sie montouje.
    Osmoza to tak, jesli woda pitna zawiera cos co sie trudno inaczej usuwa. W Twoim przypadku, jak usuniesz Fe, to osmoza bedziesz doczyszczal to co juz bardzo czyste.

    marcin

  10. #4310

    Domyślnie

    Kolego Marcinie czyli jak rozumiem urządzenie typu cosmowater plus poradzi sobie z usunięciem żelaza z mojej wody? Zanim wybiorę się do sprzedawcy danego filtra chciał bym najpierw usłyszeć zdanie człowieka obiektywnego jednocześnie znającego temat a może ktoś doradzi coś jeszcze innego aniżeli cosmo? Są to pieniądze rzędu 4 tys dlatego nie chciał bym żałować tej decyzji..

  11. #4311
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał jimmy871 Zobacz post
    Kolego Marcinie czyli jak rozumiem urządzenie typu cosmowater plus poradzi sobie z usunięciem żelaza z mojej wody? Zanim wybiorę się do sprzedawcy danego filtra chciał bym najpierw usłyszeć zdanie człowieka obiektywnego jednocześnie znającego temat a może ktoś doradzi coś jeszcze innego aniżeli cosmo? Są to pieniądze rzędu 4 tys dlatego nie chciał bym żałować tej decyzji..
    Generalnie zloze Crystal Right (a takie pewnie jest wewnatrz cosmowater) jest przewidziane do usuwania z wody twardosci, zelaza, manganu. W tej kolejnosci! Czyli najpierw do 0 jest usuwana twardosc, dopiero pozniej zelazo i mangan. Zdania co do tego zloza sa podzielone. Tzn, od czasu do czasu pojawia sie tutaj ktos komu te zloze nie dziala tak jakby chcial. Niestety regeneracja sola tego zloza to rzecz kluczowa. Zla regeneracja, lub spozniona, to wszystko zlozu raczej nie sluzy. Sa tu na forum zagorzali przeciwnicy tego roziwazania, twierdzac ze to "nigdy nie dziala" ( dziala = usuwa twardosc i zelazo). Ja mam osobiscie 3 sasiadow ktorym dziala i nie narzekaja. Czasem sie tez zdarza, ze po takim zlozu ciepla woda zalatuje siarkowodorem, co moze byc trudne do wyeliminowania. Nie umiem powiedziec w jakim % przypadkow. Jeden taki przypadek jest w sasiednim watku.

    Jesli mialbys usuwac tylko zelazo (nie ruszajac twardosci) to sugerowalbym typowy odzelaziacz, ale to ze wzgledu na koszty. Odzelaziacz sie tylko plucze woda, do zmiekczacza trzeba sypiac sol, ktora to zloze sie regeneruje.

    Wydaje mi sie ze cena rzedu 4kPLN jest troche przesadzona. Moge sie mylic, ale zloze CrytalRight jest opatentowane i robi to jena firma. Rozsadnych firm robiacych zbiorniki na filtr sa "trzy". Kolejne 3 czy 5 godnych polecenia produentow glowic sterujacych. W takim przypadku placenie za nalepke/logo pewnie z 1000PLN, to moim zdaniem przesada.
    Poczytaj watek to sie dowiesz jacy to producenci glowic i zbiornikow sa zacni. Bo latwo trafic tez na kiepska chinszczyzne, zwlaszcza w przypadku glowic.


    marcin

  12. #4312
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    jimmy871 - myślę, że przy takiej wodzie możesz sobie darować zmiękczacz w ogóle... Chyba, że bardzo chcesz się w to bawić.
    Do doboru odżelaziacza potrzebne są jeszcze parametry pompy. Przy tak niewielkiej ilości żelaza i dobrym pH, praktycznie każdy filtr sobie poradzi, a jak dasz złoże katalityczne to pewnie i napowietrzanie nie będzie konieczne.

    Jastrząb - CR to zeolit i jest produkowany przez jedną firmę, ale podobne efekty dają mieszanki jonitów - a te już widziałem u kilku producentów. Nie jest to to samo, ale efekt podobny.

  13. #4313

    Domyślnie

    Kolego qbek17 tak się zastanawiam mówicie że ta woda ie jest zła.. Użytkujemy ją od wielu lat w użytku "gospodarczym" i w mojej ocenie wizualnej jest ona okropna. Płytki ceramiczne w łazience gospodarczej zapomniały dawno temu o swym pierwotym kolorze.. Po nalaniu jej do jasnego naczynia po kilku minutach robi się herbata ! Dodam tylko że hydrofor (stalowy) ma pojemność 2 tys litrów, jest to stary tradycyjny hydro montowany ok 20 lat temu. Posiada poduche powietrza i pracuje na ciśnieniu od 3 do 5 atmosfer. Zestaw miał by stanąć u mnie w piwnicy czyli ok 200 m od hydroforu. Przyłącze to calowy wąż plastikowy od hydro do domu. Mam przygotowane odprowadzenie ścieków ze stacji zakończone plastikową rurką typową do pralki.. Czy to wystarczający przekrój do każdego płukania ?? Dodam jeszcze że owe odprowadzenie pomija oczyszczalnie aby ewentualnie nie zabijać bakterii.
    Co do pompy to jej wydajność producenta wynosi ok 8m3/h. I taką wydajność wężem strażackim rzeczywiście osiągamy

    Czytam wszystkie wątki dotyczące tego tematu i zaczyna mi się w głowię kręcić koledzy doradźcie jakieś sensowne rozwiązanie
    Ostatnio edytowane przez jimmy871 ; 26-03-2013 o 08:03 Powód: ...

  14. #4314
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał jimmy871 Zobacz post
    Kolego qbek17 tak się zastanawiam mówicie że ta woda ie jest zła.. Użytkujemy ją od wielu lat w użytku "gospodarczym" i w mojej ocenie wizualnej jest ona okropna. Płytki ceramiczne w łazience gospodarczej zapomniały dawno temu o swym pierwotym kolorze.. Po nalaniu jej do jasnego naczynia po kilku minutach robi się herbata !
    Bo nie jest to zla woda. Tylko zawiera troche zelaza, z ktorym mozna sobie latwo poradzic.
    Brudzenie plytek, kolor herbaty pochodzi wlasnie od zelaza. Ba, fakt, ze woda szybko zmienia kolor sugeruje ze wyfiltrowanie tego zelaza bedzie skuteczne.
    Taka wode wystarczy w zasadzie przez piasek przepuscic , i bedzie krysztalowa. Naprawde sa gorsze wody.

    Odzelaziacz w Twoim przypadku bedzie tani, skuteczny, bezobslugowy. (plukany automatycznie woda).
    Filtr do usuniecia Fe i twardosci bedzie wymagal dostpywania soli.
    Twoj wybor.
    Te 180mg to nie jest jakas kosmiczna twardosc. Ale bedzie widoczna na kranach, prysznicu, etc


    marcin
    Ostatnio edytowane przez Jastrząb ; 26-03-2013 o 08:15

  15. #4315
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał jimmy871 Zobacz post
    Przyłącze to calowy wąż plastikowy od hydro do domu. Mam przygotowane odprowadzenie ścieków ze stacji zakończone plastikową rurką typową do pralki.. Czy to wystarczający przekrój do każdego płukania ?? Dodam jeszcze że owe odprowadzenie pomija oczyszczalnie aby ewentualnie nie zabijać bakterii.
    Co do pompy to jej wydajność producenta wynosi ok 8m3/h. I taką wydajność wężem strażackim rzeczywiście osiągamy
    Wąż strażacki ma chyba średnicę 3" więc przy 200 metrach rurki 1" może trochę oporów powstać i ta wydajność będzie mniejsza... ale i tak powinna być wystarczająca do płukania każdego domowego odżelaziacza.

    Jeśli chcesz konkretów to ja bym proponował takie opcje:
    Odżelaziacz na złożu Pyrolox (lub podobnym) nawet bez zabawy w napowietrzanie.Płukanie tylko wodą (może być do oczyszczalni).
    Do tego niewielki (standardowy) zmiękczacz (z mieszaczem, żeby można było regulować twardość np w czasie uzupełniania instalacji miedzianej).

  16. #4316
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marcos

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    78
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Na początek zapytaj sprzedawcę dlaczego głowica jest źle ustawiona.
    http://alamowaterpoland.com/ftp/ulotki/cr100_PL.pdf tu masz tabelę z parametrami regeneracji zalecanymi przez producenta. Do tego sprawdź czy masz odpowiedni restryktor płukania (DLFC).
    Na głowicy mam 4.2 i 'C'

    O dziwo parametry wody prawie wróciły do normy przynajmniej jeżeli chodzi o twwrdośći i Fe bo Mn nie mam jak sprawdzić. Zdaje się że ma tu znaczenie duży pobór wody podczas regeneracji. Nie wszystkie podejścia wodne mamy podłączone więc jak taka studzienna woda dostała się do instalacji to zeszło trochę czasu na wypłukanie.

    Dla czarnowidzów - kupowałem CR nie przez forum, i nie planuję się tego pozbyć

    Jeżęli ustawię trwardość zgodną w badaniami (~150) to ustawi regenerację co 9-10m3 czy 40l złoża opędzi tyle? W tej chwili mam ustawione na 300 i wylicze żę co 5m3.

    Marek.
    Z142 czyli dziennik budowy marcosów, płyta fundamentowa, ściany silikat 24, pełne deskowanie, dachówka betonowa, elektryka, hydraulika, wylewki, tynki, elewacja, taras nad garażem, poddasze

  17. #4317
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Hytryulik

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Warszawa i okolice
    Posty
    444

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Jeśli chcesz konkretów to ja bym proponował takie opcje:
    Odżelaziacz na złożu Pyrolox (lub podobnym) nawet bez zabawy w napowietrzanie.Płukanie tylko wodą (może być do oczyszczalni).
    .
    Nie opowiadaj kolejnych bzdur, przestań obiecywać rzeczy których nie do się spełnić : Pyrolox wymaga napowietrzonej wody bo inaczej nie będzie działał.
    Już naobiecywałeś bzdur z CR że jest taki idealny, teraz ludzie mają problemy. Papier wszystko przyjmie, ty zarobisz, ale co mają zrobić ludzie którzy posłuchają w twoje rewelacje.

  18. #4318
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał Hytryulik Zobacz post
    Nie opowiadaj kolejnych bzdur, przestań obiecywać rzeczy których nie do się spełnić : Pyrolox wymaga napowietrzonej wody bo inaczej nie będzie działał.
    Już naobiecywałeś bzdur z CR że jest taki idealny, teraz ludzie mają problemy. Papier wszystko przyjmie, ty zarobisz, ale co mają zrobić ludzie którzy posłuchają w twoje rewelacje.
    Niektore stwierdzenia dzialaja na Ciebie jak plachta na byka.

    Jakbys poswiecil chwile i poczytal:
    - przedmowca ma stary otwarty hydrofor 2m3!!
    - po drugie ma 1mg Fe w widzie surowej.

    Na utlenienie 1mg zelaza potrzba cos kolo 0.15mg tlenu. Z tego co wujek google podpowiada, woda studzienna to srednio jakies 1.5mg tlenu, a zdarzaja sie i wody z 3mg.
    Jego woda ma malutka utlenialnosc, bardzo malo amoniaku (ktory zuzywa tlen zdecydowanie bardziej niz zelazo w czasie utleniania).
    Wiem ze nie licuje to z Twoim jedynym slusznym podejsciem : zalozyc aspirator i nasypac piasku, ale z duzym prawdopodobienstwem to by zadziala bez dodatkowego napowietrzania. Zwlaszcza z dobrym zlozem katalitycznym. Z Twoim piaskiem byloby trudniej z pewnoscia.

    A jak juz pialsem, przedmowca ma juz otwarty hydrofor, wiec nie wiem bo po co to krzyki.


    marcin

  19. #4319

    Domyślnie

    Koledzy się kłucą a ja dalej pozostaje w kropce.. Czuje się jak dziecko we mgle Zdaje sobie sprawe z tego że to drogie zabawki ale skoro się zdecydowałem na wydanie tych pieniędzy to nie chciał bym ich umoczyć w coś co mogło by okazać się bublem nie uzdatniającej mojej wody.. Koledzy nie chciał bym być namolny ale poprosze raz jeszcze o dobór stacji do mojej wody :
    Barwa mg/l Pt 5
    Mętność NTU/FNU 14
    pH 7,4
    przewodność elektryczna właściwa uS/cm 357
    Żelazo ug/l 1119
    Mangan ug/l 173
    Sumaryczna zawartość wapnia i magnezu (twardość ogólna w przeliczeniu na CaCo3) mg/l 180
    Utlenialność mg/l <1,0
    Fluorki mg/l 0,32
    Chlorki mg/l 6,16
    Azotyny mg/l <0,05
    Azotany mg/l <0,10
    Siarczany mg/l 12,9
    Sód mg/l 8,31
    Amonowy jon mg/l 0,16
    Magnez mg/l 13,9

    Co chce uzyskać? Pozbyć się żelaza i manganu oraz zmiękczyć wode do odpowiedniego stopnia.. Jestem gotów teraz ponieść "większy" koszt stacji aby tylko godnie i możliwie najtaniej funkcjonowała..

    Panowie specjaliści oddaje temat w wasze ręce.

  20. #4320
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Hytryulik

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Warszawa i okolice
    Posty
    444

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Niektore stwierdzenia dzialaja na Ciebie jak plachta na byka.

    Jakbys poswiecil chwile i poczytal:
    - przedmowca ma stary otwarty hydrofor 2m3!!
    - po drugie ma 1mg Fe w widzie surowej.




    marcin
    To ty zacznij czytać uważnie. Zbiornik nie jest otwarty tylko durzy. A to co piszesz to teoria- praktyka jest taka: nie napowietrzysz to nie pojedziesz. Czasami łatwiej usunąć 15mg żelaza niż 0,5 mg,tu nie ma reguły . Jeżeli bierze się za doradzanie to nich robi to rozważnie aby nie zrobić komuś krzywdy.

Strona 216 z 755

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony